Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  data kelimesinin türkçe karşılığı

  1 ziyaretçi

  data kelimesinin türkçe karşılığı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Data Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Data Kelimesinin Türkçesi

  Data Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Data Kelimesinin Türkçesi

  Data Fransızca bir kelimedir. Data anlamı her ne kadar bilgisayar birimlerinde kullanılan bir ifade gibi görünse de, en küçük bilgilere verilen isimdir.

  Data Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Türk Dil Kurumu data kelimesi hakkında iki çeşit açıklama yapmıştır. Bunlardan bir tanesi veri anlamını içerirken, diğeri ekonomi alanında ifade edilen bir isim olarak ekonomik olmasa da ekonomi dünyasını dışarıdan etkileyen yönetim biçimi, hukuk düzeni, teknik bilgi ve nüfus ögelerinden her biri.

  Data Kelimesinin Türkçesi Ne Demektir?

  Data ifadesinin Türkçede kullanılmakta olan karşılığı veri kelimesidir. Yani data ibaresi yerine veri ifadesinin kullanımı aynı kapıya çıkmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Data Ne Demek?

  Data kelimesi Türkçe'de "veri" anlamına gelir.

  İngilizce data "veri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince data "verili olan şeyler" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince dare, datum "vermek" fiilinin nötr hal çoğuludur. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dō- veya *də- biçiminden evrilmiştir.

  Data kelimesi tarihte bilinen ilk kez c (1966) : elektronik data proses sistemleridatabase "veritabanı" [ m (1995) : Ana sistem index database, belge çağırma ve sistem yönetimi yazılımından oluşuyor. ] eserinde yer almıştır.

  Data kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Data kelimesi Türkçe'de "Aslında kendileri ekonomik olmayan ancak ekonomi dünyasını dışarıdan kuşatan veya çerçeveleyen, nüfus, teknik bilgi, hukuk düzeni ve yönetim biçimi ögelerinden her biri." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Data kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İngilizce sözcük yakın döneme dek çoğul kabul edilirken, günümüzde tekil olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. || Aynı kökten Latince donum (hediye), Eski Yunanca dídōmi, dō-, Farsça dādan, Ermenice da-, Rusça daty (vermek).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; data, âdeta, zaten, nihan, yekta, doz

  Veya Data kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Yazı kaynağı : turkcenedemek.com

  Data Ne Demek? TDK’ya Göre Data Sözlük Anlamı Nedir?

  Data Ne Demek? TDK’ya Göre Data Sözlük Anlamı Nedir?

  Data kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan data kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre çeşitli anlamları olan data kelimesi, Türkçe'de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, data kelimesi ne demek ve TDK'ya göre anlamı nedir sorularının yanıtlarını arayanlar doğru yerdeler! Peki, data kelimesinin kökeni ne data kelimesinin kaç anlamı var, TDK'ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler!

  DATA NE DEMEK? TDK'YE GÖRE ANLAMI

  Data kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
  Data kelimesi Fransızca kökenlidir.
  TDK'ye göre data kelimesi anlamı şu şekildedir:

  - Veri
  - Aslında kendileri ekonomik olmayan ancak ekonomi dünyasını dışarıdan kuşatan veya çerçeveleyen, nüfus, teknik bilgi, hukuk düzeni ve yönetim biçimi ögelerinden her biri

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap