Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  danışman ders onayı yapılmazsa ne olur

  1 ziyaretçi

  danışman ders onayı yapılmazsa ne olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Danışman ve Onay İşlemleri

            Dikkat : Buradaki bilgiler 25.04.2017 tarihi itibariyle, geçerli olan mevzuat ve yönetmeliklere göre hazırlanmıştır. Bu tarihten sonra meydana gelen değişikleri takip etmek ve yönetmeliklere uymak öğrencilerin sorumluluğundadır. Ek sorun ve sorularınızda Bölüm başkanlarınız ve danışmanlarınızla irtibata geçiniz. 

  Öğrenci daha önce aldığı ve başarısız olduğu seçmeli dersi değiştirebilir mi?

  Evet, değiştirebilir. Fakat ders seçimi aşamasında, başarısız olduğu dersin yerine almak istediği dersi belirtmezse, sonraki dönemlerde sorun yaşanabilir.

  Danışman onayını vermek için, öğrencinin şahsen gelmesini zorunlu tutabilir miyim?

  Öğrenci bilgi Sistemi www.obs.dpu.edu.tr üzerinden internet ortamında ders kaydını yapan öğrenci, danışman onayına sistem üzerinden gönderebilmektedir. Danışman onayı için öğrencinin şahsen gelmesi veya vekalet vermesi gerekmekte ders kesinleştirme işlemi yapıp imzasını atmak zorundadır. Danışman, onaya gönderilen ders kaydını onaylama veya yine sistem üzerinden iade etme hakkını kullanabilir.

  Danışmanın Onaylamadığı ve sistem üzerinden iade ettiğim ders kaydını öğrenci takip ederek tamamlamadığı takdirde sorumluluk kime aittir?

  Her öğrenci ders kaydını yapmak, yaptığı kaydı danışman onayına göndermek ve onaya gönderdiği kaydın danışman tarafından kesin kayda dönüşmesini takip etmekle yükümlüdür. Ekle/Sil tarihleri arasında Danışman tarafından belirlenen dersleri, yeniden düzenleyerek danışmanına onaylatmakla yükümlüdür.

  Danışmanın Ders kayıt onayı aşamasında nelere dikkat etmesi gerekir.

  Öğrenci mezuniyet hakkı elde edebilmesi için, tabi olduğu müfredattaki tüm dersleri almak ve başarmak zorundadır. O nedenle her kayıt döneminde müfredat transkript kontrolünün yapılması önemlidir. Ayrıca öncelikle başarısız olduğu ve ya hiç almadığı alt dönem derslerini almak zorundadır.

  Danışman Öğrencinin kayıt olmak istediği derste değişiklik yaptığında öğrenciye bilgi vermek zorunda mıdır?

  Evet. Öğrenci ders kaydının kesin kayda dönüştüğünü görüp, dersleri tek tek kontrol etmeyebilir. Bu durumda ise sizin tarafınızdan değiştirilmiş dersi fark etmeme sonucunda, seçmemiş olduğu derse devam etme gibi olumsuz durumlar meydana gelmektedir. O nedenle ders değişikliği ile ilgili olarak öğrenci ile bilgi paylaşılması önemlidir.

  Öğrenci tarafından onaya gönderilen ve Danışman onayı gerçekleştirilen ders kaydının, doğru olup olmadığını, Danışmanı öğrenci ile birlikte ne zaman kontrol etmelidir?

  Akademik takvimde tanımlanan ekle-sil haftasında kontrol edebilir, hata varsa düzeltme yoluna gidebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : ksbmyo.dpu.edu.tr

  danışman onayı

  Kayıt ve ekle-sil onaylama işlemleri hakkında önemli duyuru

  Öğrencilerimizin 03-07.02.2020 tarihleri arasında Pusula Bilgi Sistemi üzerinden Ekle-sil onaylama işlemi yapması gerekmektedir.

  Öğrenci ekle-sil işlemini yaptıktan sonra danışmanlar tarafından ekle-sil işlemi kontrol edilerek onayı verilecektir.

  Ders kayıt ve ekle sil ile ilgili önemli bilgiler aşağıda yer almaktadır:

  (1) Öğrenciler her yarıyıl kaydını yeniler. Kayıt yenileme işlemi sırasında öğrenciler derse/derslere sistem üzerinden kayıt olur.

  (2) Danışman, öğrencilerin ders kayıt döneminde seçtiği dersleri sistem üzerinden kontrol ederek, ders kaydı hakkında varsa görüş bildirir.

  (3) Bir bölümde ilgili yarıyılda açılması planlanan zorunlu ve seçmeli dersler, kayıt öncesi ilan edilir. Şube sayılarına, seçmeli derslerin açılıp açılmayacağına, Senato tarafından belirlenen esaslara göre ilgili yönetim kurulunca karar verilir.

  (4) Mazereti nedeniyle ders kayıt dönemi içerisinde ders kaydını yapamayan ve mazereti ilgili yönetim kurulu tarafından kabul edilen öğrenciler ile ders kaydında seçtiği derslerde değişiklik yapmak isteyen öğrenciler ekle-sil-onayla günlerinde ders kayıtlarını yapar.

  (5) Ekle-sil-onayla tarihlerinde ders kaydında düzeltme ihtiyacı olan öğrenciler, sistem üzerinden, ders kayıtlarını kontrol ederek varsa yanlışlıkları düzeltir, ders kayıt döneminde alıp vazgeçtiği dersleri siler ve ders kayıt döneminde alamadığı ve almak istediği dersleri ekler. Öğrenci tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sistem üzerinden ders kaydını onaylar.

  (6) Ekle-sil-onayla tarihlerinde öğrencinin ders kaydında yaptığı işlemler sistem üzerinde danışman tarafından kontrol edilerek, varsa öğrenciye görüş bildirilir.

  (7) Öğrenci tarafından onaylanmış derslerin listesi sistem tarafından elektronik ortamda doküman olarak öğrenciye, danışmana gönderilir.

  (8) Ekle-sil-onayla işlemlerinin bitiş tarihinden sonra, ders kaydı kesinleşmiş sayılır ve değiştirilemez. Anlaşmazlık hallerinde sistemdeki kayıtlar geçerli sayılır.

  (9) Ders kayıt tarihlerinde derslere kayıt olan, ekle-sil-onayla tarihlerinde dersler üzerinde hiçbir işlem yapmayan öğrenci, ders kayıt tarihlerinde kayıt olduğu derslerin doğruluğunu kabul etmiş sayılır.

  Not: Mazeretli ders kayıt talebi için ilgili birimlere dilekçe verilmesinin son günü 05.02.2020'dur.

  Yazı kaynağı : www.pau.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap