Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk türk bilim insanı kimdir

  1 ziyaretçi

  dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk türk bilim insanı kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk Türk Bilim insanı kimdir?

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?


  Antik dönemlerde dünyanın düz olduğu ve evrenin de merkezi olduğuna inanılıyordu. Tarihin en önemli bilim insanları içerisinde yer alan bir kişinin keşfi üzerinden dünyanın yuvarlak olduğu ortaya çıkarıldı.

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?

  İlk olarak dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen kişi, M.Ö. 500’lü yıllarda Pisagor’dur. Uzun bir süre ayın şeklini gözlemlemesi üzerinden elde ettiği deneyimler doğrusunda, Pisagor dünyanın yuvarlak olduğunu anladı. Ancak M.Ö. 350’li yıllarda, gözleme dayalı durum daha güçlü destekler ile öne çıkarıldı.

  Bu doğrultuda gemilerin ufukta kaybolması ya da ekvatordan uzaklaştıkça takımyıldızların hareketi üzerinden, dünyanın küre olduğu daha net biçimde ortaya çıktı. Ancak bunu ilk olarak keşfeden ve dile getiren kişi dönemin en önemli matematik bilimcileri arasındaki Pisagor’dur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen İLK TÜRK BİLİMİ İNSANI HANGİSİDİR? ÇOKK ACİLL - Eodev.com

  dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen İLK TÜRK BİLİMİ İNSANI HANGİSİDİR? ÇOKK ACİLL - Eodev.com

  Merhaba!

  >>Dünya'nın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk Türk bilim insanı; Biruni

  Dünya'nın ilk yuvarlak olduğunu söyleyen kişi ''Macellan'dı.''Macellan haricinde bir çok kişi,Dünya'nın düz bir tepsi şeklinde olduğunu savunuyordu.Macellan ise,bunu kanıtlamak için büyük bir sefer düzenledi.Macellan öncelikle İspanya'nın Sevilla şehrinden seferine başladı.Öncelikle Güney Atlas okyanusunu geçtiler.Ardından Güney Amerikanın topraklarına ulaştılar.Uzun süre sonra ise,sefere başladığı yere,yani Sevilla'ya yeniden ulaştı.Böylece Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve kendi çevresi etrafında döndüğünü tüm Dünya'ya kanıtlamıştır.

  Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan diğer yargı ise;

  Karşıdan bizde doğru gelen bir geminin önce bacasını,sonra gemiyi tümüyle görürüz.Dünya yuvarlak şekilde olmasaydı,gemiyi tümüyle görebilirdik.

  Biruni Hakkında Bilgi;

  #OptiTim

  ^^Başarılar

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu fiilen ilk kanıtlayan Macellan oldu. Macellan keşif için çıktığı deniz yolculuğunda Batıya ve doğuya gidildikçe saat farkları olduğunu gözlemledi.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu ve Keşfetti?

   Dünyanın yuvarlak olduğunu yaptığı keşif gezileri sonucunda Macellan buldu. Keşif esnasında öncelikle batı ve Doğu arasındaki saat farklarını ve günlerin arasındaki uzunluk farkını keşfettiler. Yönler arasındaki saat farkları nedeni ile denizciler için uluslararası bir saat sistemi kuruldu.

   Keşif seyahatlerinden döndüklerinde seyir defterindeki ilk tarihle son tarihin birbirini tutmadığını gözlemleyerek yaptıkları hesaplar sonucunda günlerin arasındaki uzunluk farkını hesapladılar. Tüm bu araştırmalar uzun yıllar sürdü ve sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu kanıtlandı. Macellan 1521 yılında Filipinler’deki Mactan savaşında son seferini tamamladıktan hemen sonra da vefat etti.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğu Ne Zaman Kanıtlandı?

   Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında 25 yaşındayken başladı. Macellan, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için ilk kez keşif seferlerine ise 1512 yılında çıktı. Macellan’nın çıktığı bu keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk gezi olarak tarihe geçti. Macellan Güney Amerika’da bulunan boğazdan geçerek Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birleştirecek bir gezi yaptı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap