Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın küre olduğunu söyleyen ilk bilim adamı kimdir

  1 ziyaretçi

  dünyanın küre olduğunu söyleyen ilk bilim adamı kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?


  Antik dönemlerde dünyanın düz olduğu ve evrenin de merkezi olduğuna inanılıyordu. Tarihin en önemli bilim insanları içerisinde yer alan bir kişinin keşfi üzerinden dünyanın yuvarlak olduğu ortaya çıkarıldı.

  İlk Olarak Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Söyleyen Kişi Kimdir?

  İlk olarak dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen kişi, M.Ö. 500’lü yıllarda Pisagor’dur. Uzun bir süre ayın şeklini gözlemlemesi üzerinden elde ettiği deneyimler doğrusunda, Pisagor dünyanın yuvarlak olduğunu anladı. Ancak M.Ö. 350’li yıllarda, gözleme dayalı durum daha güçlü destekler ile öne çıkarıldı.

  Bu doğrultuda gemilerin ufukta kaybolması ya da ekvatordan uzaklaştıkça takımyıldızların hareketi üzerinden, dünyanın küre olduğu daha net biçimde ortaya çıktı. Ancak bunu ilk olarak keşfeden ve dile getiren kişi dönemin en önemli matematik bilimcileri arasındaki Pisagor’dur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu fiilen ilk kanıtlayan Macellan oldu. Macellan keşif için çıktığı deniz yolculuğunda Batıya ve doğuya gidildikçe saat farkları olduğunu gözlemledi.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu ve Keşfetti?

   Dünyanın yuvarlak olduğunu yaptığı keşif gezileri sonucunda Macellan buldu. Keşif esnasında öncelikle batı ve Doğu arasındaki saat farklarını ve günlerin arasındaki uzunluk farkını keşfettiler. Yönler arasındaki saat farkları nedeni ile denizciler için uluslararası bir saat sistemi kuruldu.

   Keşif seyahatlerinden döndüklerinde seyir defterindeki ilk tarihle son tarihin birbirini tutmadığını gözlemleyerek yaptıkları hesaplar sonucunda günlerin arasındaki uzunluk farkını hesapladılar. Tüm bu araştırmalar uzun yıllar sürdü ve sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu kanıtlandı. Macellan 1521 yılında Filipinler’deki Mactan savaşında son seferini tamamladıktan hemen sonra da vefat etti.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğu Ne Zaman Kanıtlandı?

   Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında 25 yaşındayken başladı. Macellan, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için ilk kez keşif seferlerine ise 1512 yılında çıktı. Macellan’nın çıktığı bu keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk gezi olarak tarihe geçti. Macellan Güney Amerika’da bulunan boğazdan geçerek Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birleştirecek bir gezi yaptı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  DERGİ - Dünya’nın yuvarlak olduğunu kim söylüyor?

  Galileo Galilei kimdir? Galileo hakkında doğru bilinen yanlışlar - Yeni Şafak

  Galileo Galilei kimdir? Galileo hakkında doğru bilinen yanlışlar - Yeni Şafak

  Galileo Galilei’nin bilim dünyasındaki en büyük isimlerden biri olduğunu biliyoruz. Ama 17. Yüzyılda görüşleri genel anlayışa ters düşmüş ve bilim kilisenin katı doktrinleri karşında büyük bir sınava çekilmişti. Teleskopu ile gökyüzünü inceleyen Galilei yüzyıllar boyunca bilim çevrelerini şaşkınlığa uğratan keşiflerde bulunmuştu.

  nin bilim dünyasındaki en büyük isimlerden biri olduğunu biliyoruz. Ama 17. Yüzyılda görüşleri genel anlayışa ters düşmüş ve bilim kilisenin katı doktrinleri karşında büyük bir sınava çekilmişti. Teleskopu ile gökyüzünü inceleyen Galilei yüzyıllar boyunca bilim çevrelerini şaşkınlığa uğratan keşiflerde bulunmuştu.

  Herkesin bildiğinin aksine Galileo Galilei’nin yaşadığı dönemde insanlar dünyanın yuvarlak olduğunu zaten biliyordu. İnsanların bilmediği ve Galileo’nun yargılanmasına neden olan şey ise Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü ispatlamaya çalışmasıydı. Çünkü o dönemde kilisenin her şey insanlar için yaratılmış tezi güneşin, gezegenlerin ve yıldızların dünyanın etrafında döndüğünü savunuyordu.

  Bu tezin yanlış olduğu aslında ilk defa Nicolaus Copernicus tarafından fark edilmişti. Ancak Copernicus, Engizisyon mahkemesinin kendisine neler yapacağını bildiği için bu gerçeği bir süre saklamış ve ölümüne yakın bir kitap yazarak bulgularını anlatmıştı. O zamanlar bu kitap çok ilgi çekmediği için Copernicus mahkemeye çıkamadan ölmüş. Copernicus’un fikirlerini savunan diğer bir İtalyan filozof Giordano Bruno, Engizisyon tarafından yargılanmış ve diri diri yakılarak idam edilmişti.


  Her şeye rağmen Dünya dönüyor!’

  Galile, kendisini meşhur eden ve idamın eşiğine getiren teleskop ile 1609’un Aralık ayı ile 1610’un Ocak ayı boyunca gökyüzünü inceledi. Galile’nin teleskobu, eski fikirleri bilim dünyasından silecekti. Gördüklerini özetleyen kitabı, 1610’da “Yıldız Habercisi” adı ile yayınladı. Kitapta ayın yüzeyinde dağlar olduğu, samanyolunun yıldızlardan oluştuğu ve Jüpiter’in çevresinde dönen küçük uydular anlatılıyordu. Bu kitapla Toskana Dükü Medicci’nin hamiliğini kazanan Galile, Pisa üniversitesine baş matematikçi oldu ve Dük’ün danışmanlığına getirildi.

  Ancak Galileo tüm bu çabalarına rağmen Engizisyon mahkemesinden kurtulamadı. Galile 1630’da “Dünyanın İki Temel Sistemi Hakkında Diyalog” adlı kitabını yazdı. Bir Cizvit papazı, kitabı bir şikayet dilekçesiyle Engizisyon Mahkemesi’ne gönderdi. Kitabın dağıtımı yasaklandı ve Galile Engizizsyon Mahkemesi’ne çıkarıldı. Ancak bilim adamı olduğu için hapishane veya zindanda atılmadı.

  Fikirleri kilisenin her şey dünyanın etrafında dönüyor dayatmasına karşı geldiği için 20 Eylül 1633 tarihinde İspanyol engizisyon mahkemesi tarafından yargılandı.

  ‘Her şeye rağmen dünya dönüyor!’ dediği için mahkemeye çıkarılan Galileo, doğruyu söylediği için hapse atıldı ve işkence gördü. Engizisyon mahkemesinde son anda ‘yok dünya dönmüyor’ dediği için cezası ev hapsine çevrildi. 1642 yılında ölünceye kadar ev hapsinde kaldı ancak yine kitaplar yayınlamaya devam etti.

  Söylentilere göre 1633 yılında yapılan mahkemede ‘dünya dönmüyor’ demişti ancak mahkeme çıkışında ‘yine de dönüyor!’ diye mırıldandığı duyulmuştu. Bu nedenle ceza aldığı belirtiliyor.

  Sonunda Avrupa’da inandı

  Galileo’nun öğretisi, ölümünden yıllar sonra bile Kiliseyi huzursuz etmeye devam etti. 1752 yılına gelindiğinde, ancak 100 yılı aşkın bir süre sonra Galileo’nun öğretisi nihayet onaylandı ve kabul görmeye başladı. Günümüzde diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerde dünya dışı yaşamlar, karanlık madde ve bilinmeyen enerji gibi sıradan insanların hayallerini zorlayan konularla ilgili araştırmalar bile, Galileo’nun bilgileri kadar dünyayı değiştirmedi.


  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap