Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın gözlemlenemeyen kaç tane katmanı vardır

  1 ziyaretçi

  dünyanın gözlemlenemeyen kaç tane katmanı vardır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın Gözlemlenemeyen Katmanları Nelerdir? 4.Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Notları - dersteknik.com

  Dünyanın Gözlemlenemeyen Katmanları Nelerdir? konulu ders ve çalışma notu, konu özeti

  Dünyanın Gözlemlenemeyen Katmanları Nelerdir?

  .......................ATEŞ KÜRE

  ·         Çekirdeğin üstünde yer kürenin altındaki katmandır. Manto diye de adlandırılır.
  ·         Sıcak ve akışkan yapıdadır.
  ·         Kalınlığı yaklaşık olarak 2900km dir.
  ·         Ortalama sıcaklığı 2200 c dir. Sıcaklık çekirdeğe yakın yerlerde artarken yer kabuğuna yakın yerlerde azalır.
  ·         İçinde ki akışkan yapıya mağma da denir.
  ·         Mağmayı oluşturan maddeler sürekli hareket halindedir ve akışkandırlar. Yeryüzünü yakın yerlerde lav olarak dışarı çıkarlar.

  AĞIR KÜRE (çekirdek)


  ·           Dünyamızın merkezini oluşturan en iç katmandır.
  ·           Dış ve iç çekirdek olmak üzere iki kısımdan oluşur.
  ·           Merkezde olduğu için diğer katmanların ağırlığı burada büyük bir basınç oluşturur.
  ·           Basınç sayesinde demir nikel gibi katı maddelerin, sıcaklığın yaklaşık olarak 4500 c – 5000 c olduğu ağır kürede katı halde kalmasını sağlar.
  ·           Kalınlığı 3500km dir.


  Not:
  ·           Taş küre diğer katmanlara göre ince, hafif kırılgan ve çok sıcak olmayan bir katmandır.
  ·           Ateş küre ise daha kalın, daha ağır ve çok sıcak olan akışkan bir katmandır.
  ·           Çekirdek dünyanın içinde çok ağır ve çok sıcak bir küre halinde bulunur.

  dersimiz.com

  ateş küre çekirdek katmanlar dünyanın katmanları Dünyanın Gözlemlenemeyen katmanları nelerdir? ders notu konu özeti çalışma notları özetler ders anlatım eğitim öğretim kaynakları

  Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

  Dünyanın katmanları nelerdir? Yerin ve Dünyanın katmanları ile özellikleri

  Dünyanın katmanları nelerdir? Yerin ve Dünyanın katmanları ile özellikleri

  Katmanlar sahip oldukları özelliklere göre gözlemlenebilen katmanlar ve gözlenemeyen katmanlar olarak ikiye ayrılıyor. Şimdi, dünyamızın gözlenebilir katmanlarını yakından tanıyalım.

  Üzerinde yaşadığımız, ayaklarımız değdirdiğimiz litosfer (yer kabuğu), nefes alıp verirken hissettiğimiz atmosfer ve göl, deniz ve okyanuslardan oluşan hidrosfer gözlemlenebilir katmanlarmış.

  Dünyanın Gözlemlenebilen Katmanları

  Atmosfer: Hava küre ve gaz katmanı olarak da adlandırılan atmosfer, birçok farklı gazın karışımından oluşuyormuş. Yaşadığımız yer kabuğunu sarıp sarmalayan atmosfer, Güneş’in zararlı ışınlarını engeller, canlıların yaşaması için gereken gazları içerirmiş. Yerçekiminin bittiği yerde atmosfer biter uzay başlarmış.

  EK BİLGİ: Atmosfer de kendi içerisinde beş farklı katmana ayrılırmış. Bunlar; troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer ve ekzosfer.

  Hidrosfer: Su küre ya da su katmanı adı verilen hidrosfer, taş küreyle iç içe geçmiş bir şekildeymiş. Düşünürsek, bunun ne demek olduğu çok net aslında. Çukur alanlara dolmuş sular, denizler, göller ve okyanuslar yer kabuğuyla gerçekten iç içe. Bütün canlılar için yaşam kaynağı olan su, toplam su kürenin % 1’ymiş.

  ETKİNLİK ÖNERİSİ: Evinin yakınlarında bir deniz kenarı ya da su birikintisi varsa gözlemleyip resmini çizebilirsin.

  Litosfer: Taş küre ya da yerkabuğu olarak anılan litosfer; insanlar, hayvanlar ve bitkilerin üzerinde yaşadığı katmanmış. Üst kısmı toprak ve taşlarla kaplı olan yer kabuğunda yükseltiler, eğriler, çukurlar yer alıyormuş. Zaten bunu açık bir alana gidersen ya da dağlarla çevrili bir ormana gidersen sen de gözleyebilirsin.

  Dünyanın Gözlenemeyen Katmanları

  Gözlenebilir katmanlar olduğuna göre bir dünyanın gözlenemeyen katmanları vardır diye bir düşünce gelmiş olabilir aklına. Doğru! Dünya toplamda beş katmandan oluşuyormuş. Gözlenemeyen katmanları ateş küre ve ağır küre olarak adlandırılmış. Bu katmanlarda canlı yaşayamazmış çünkü çok sıcaklarmış.

  Pirosfer: Magma tabakası ve ateş küre olarak da bilinen bu tabaka, yer kabuğunun altında yer alıyormuş. Erimiş metaller, sıkışmış gazlar ve buhar varmış burada. Sert bir yapısı olmayan bu tabakadaki maddeler akışkan bir haldeymiş. Bu tabaka bazen sinirlenir ve kendini yer kabuğundan dışarı atarmış. Buna en güzel örnek yanardağ patlamalarıymış. Magmadan yeryüzüne çıkan maddeye de laf denirmiş.

  Barisfer: Son tabakamız ağır küre ya da çekirdek olarak da bilinirmiş. Dünyanın en iç kısmında yer alan bu tabaka en sıcak ve en büyük kütleye sahip tabakaymış. Bu tabakayla ilgili bilgiler halen çok azmış.

  ETKİNLİK ÖNERİSİ: Dünyanın tüm katmanlarını öğrendiğine göre birkaç farklı renkte oyun hamurunu al. Önce bir renkten küçük bir küre yap. Üzerini başka bir renkle kapla, şekli yine küre olsun. Bu işlemi beş katman olacak şekilde tekrar et. Şimdi bir bıçak yardımıyla küreyi ikiye böl ve katmanları incele.

  Son olarak aklında iyice kalması için dünyamızın katmanlarını içten dışa doğru sıralayarak yazalım.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  GÖZLENEMEYEN KATMANLARI

  ... konulu sunumlar: "GÖZLENEMEYEN KATMANLARI"— Sunum transkripti:

  1 GÖZLENEMEYEN KATMANLARI
  DÜNYANIN GÖZLENEBİLİR VE GÖZLENEMEYEN KATMANLARI

  2

  3 katmanlar Dünyamızın gözlenebilir ve gözlenemeyen katmanları vardır.Bunlar: 1-Hava küre (Atmosfer) 2-Su küre (Hidrosfer) 3-Yer kabuğu (Litosfer) 4-Ateş küre ,Magma (Pirosfer) 5-Ağır küre,Çekirdek (Barisfer)

  4 Su küre Hidrosfer dünyamızda bulunan katmanlardan biridir. Hidrosfer katmanı canlılar için vazgeçilmez bir katmandır. Dünyada ki bütün sular hidrosfer yani su kürenin içine girer. Su küreyi en çok denizler ve okyanuslar oluşturur. Dünyanın yüzde yetmiş biri hidrosferden oluşur

  5 Dünyayı saran gaz tabakası. ve bir diğer adıyla ,hava küre adı verilir
  Dünyayı saran gaz tabakası. ve bir diğer adıyla ,hava küre adı verilir. Atmosferdeki değişik gazlar yer çekiminin etkisiyle çeşitli yükseltilerde tutulur.Yer çekiminin bittiği yerde atmosferde biter.Uzay boşluğu başlar.Atmosferi oluşturan gazlar yer çekimi etkisiyle ağırlıklarına göre iç içe küreler biçiminde bulunurlar.  atmosfer

  6 atmosfer 1)- İçerdi oksijen aracılığı ile yaşama olanak tanır. 2)- Atmosferin Özellikleri sayesinde, Dünyanın fazla ısınmasını ve fazla soğumasını önler. 3)- Güneşten gelen kısa dalgalı zararlı ışınları süzerek dünyayı yaşanır hale getirir.

  7 4)- Hava akımları yolu ile güneş alan yerlerin çok sıcak,olmayan yerlerin çok soğuk olmasını önler.Eğer atmosfer olmasaydı güneş alanı yerlerin tam olarak aydınlık ve çok sıcak,gölge yerlerin ise tam karanlık ve soğuk olması gerekirdi. 5)- Güneşten gelen enerjinin uzaya dönmesini önleyen bir örtü görevi görür.Atmosfer aynı zamanda güneşten gelen ışığın yansıyıp dağılarak gölge yerlerinde aydınlık olmasını sağlar.

  8 Yer kabuğu YER KABUĞU KATMANI Yer kabuğu,çeşitli taş ve kayaların bulunduğu katmandır.En üst kısım toprakla örtülüdür.Bazı bölümleri ise sularla kaplıdır.Canlılar yer kabuğu üzerinde yaşarlar.

  9 Çekirdek ÇEKİRDEK KATMANI Çekirdek katmanı yerkürenin en iç katmanıdır.Sıcaklık 5000 santigrat derecedir.Çok sıcak olduğu halde basıncın etkisiyle buradaki maddeler erimemiştir.Dünyanın merkezini oluşturur.yoğunluğu fazladır.Yapısında fazla olan demir ve nikeldir.

  10 magma Sıcaklığı 2000 santigrat civarındadır.Kalınlığı 2900 km dir.Bileşimindeki maddeler akıcı hamur kıvamındadır.Volkandan çıkan lavlar bu katmandan gelir

  Yazı kaynağı : slideplayer.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap