Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın en kalabalık ülkesi hangisidir

  1 ziyaretçi

  dünyanın en kalabalık ülkesi hangisidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Hangisidir? Nüfuslarına Göre Ülkeler Listesi

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Hangisidir? Nüfuslarına Göre Ülkeler Listesi

  Dünyanın en kalabalık ülkesi hangisidir? Dünyanın en kalabalık ülkeleri hangileri, nüfusları ne kadar? soruları her dönem merak edilenler arasındadır.  TÜİK verilerine göre Türkiye, 83 milyon 384 bin 680 kişiyle nüfus büyüklüğüne göre 235 ülke arasında 19’uncu sırada yer alırken, dünya toplam nüfusunun yüzde 1,1’ini kapsadı. İşte detaylar:

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından 2021 yılı Dünya Nüfus Günü’nün teması olarak belirlenen “Üreme sağlığına ve tüm insan haklarına öncelik verilmesi” mesajı çerçevesinde, Türkiye’deki söz konusu grupların mevcut durumlarına ilişkin verileri açıkladı.

  TÜİK’in Dünya Nüfus Günü bültenine göre, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, 1989 yılında dünya nüfusunun 5 milyar insana ulaştığı “11 Temmuz 1987” tarihi “Dünya Nüfus Günü” olarak kabul edildi. Bu özel günde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl nüfusun önemli konularını ele alan bir tema belirlenerek, buna ilişkin farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

  UNFPA, son yüzyılın en büyük küresel sağlık sorunu olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünyadaki tüm insanları, özellikle de “kırılgan nüfus” olarak tanımlanan grupların sağlığını tehdit ettiğine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini şiddetlendirmekte olduğuna işaret ediyor. Fon, salgın döneminde sağlık sistemlerinin yetersiz olduğu ülkelerde üreme sağlığı hizmetlerine ve aile planlama yöntemlerine erişim sağlayamayan ve ayrıca aile içi şiddete maruz kalan kadın ve kız çocuklarına dikkati çekiyor.

  Bu doğrultuda UNFPA, 2021 yılı Dünya Nüfus Günü temasında, değişen doğurganlık oranlarının çözümünün üreme sağlığına ve tüm insan haklarına öncelik verilmesiyle sağlanacağına vurgu yaptı. Bu amaçla doğurganlık ve evlenmeler konusunda temel bilgiler sunuldu.

  UNFPA tarafından 2021 yılı Dünya Nüfus Günü teması olarak “Üreme sağlığına ve tüm insan haklarına öncelik verilmesi”nin vurgulanmasına karar verildi.

  Birleşmiş Milletler nüfus tahminlerine göre, 2020 yılı için dünya nüfusunun 7 milyar 794 milyon 798 bin 729 kişi olduğu tahmin edildi.

  Bu üç ülke, dünya toplam nüfusunun yüzde 40,4’ünü oluşturdu.

  Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde altmış biri Asya’da (4,7 milyar), yüzde 17’si Afrika’da (1,3 milyar), yüzde 10’u Avrupa’da (750 milyon), yüzde 8’i Latin Amerika ve Karayipler’de (650 milyon) yaşıyor. Nüfusun alan yüzde 5’i Kuzey Amerika (370 milyon) ve Okyanusya’da (43 milyon). Çin ve Hindistan her ikisi de dünya nüfusunun sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 18’ini temsil eden 1 milyardan fazla insanla dünyanın en kalabalık iki ülkesi olmaya devam ediyor. 2019 projeksiyonlarına göre 2027 civarında Hindistan’ın dünyanın en kalabalık ülkesi olarak Çin’i geride bırakması beklenirken, Çin’in nüfusunun 2019 ile 2050 yılları arasında 31,4 milyon veya yaklaşık yüzde 2,2 azalacağı tahmin ediliyor.

  Türkiye, 83 milyon 384 bin 680 kişiyle nüfus büyüklüğüne göre 235 ülke arasında 19’uncu sırada yer alırken, dünya toplam nüfusunun yüzde 1,1’ini kapsadı.

  Canlı doğan bebek sayısı 2019’da 1 milyon 186 bin 560 iken 2020’de 1 milyon 112 bin 859 oldu.

  Toplam doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade ediyor.

  Toplam doğurganlık hızı, 2001 yılında 2,38 çocuk iken 2020 yılında 1,76 çocuk olarak gerçekleşti. Bu durum doğurganlığın, nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını gösterdi.

  Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2020 yılında 3,71 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Bu ili 3,22 çocuk ile Şırnak, 2,88’er çocuk ile Ağrı ve Siirt takip etti. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,29 çocukla Karabük oldu. Bu ili 1,31’er çocukla Zonguldak ve Kütahya izledi.

  Yaşa özel doğurganlık hızı, belli bir yaş grubunda 1000 kadın başına düşen ortalama canlı doğan çocuk sayısını ifade ediyor.

  Yaş grubuna göre doğurganlık hızı incelendiğinde, 2001 yılında en yüksek yaşa özel doğurganlık hızı binde 144 ile 20-24 yaş grubunda iken 2020 yılında binde 115 ile 25-29 yaş grubunda görüldü. Bu durum, doğurganlığın kadının daha ileri yaşlarında gerçekleştiğini gösterdi.

  Yazı kaynağı : www.ekonomist.com.tr

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Nedir Ve Hangisidir? Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Ve Nüfusları

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Nedir Ve Hangisidir? Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Ve Nüfusları

  Dünyanın en büyük ülkeleri genellikle muson coğrafyasında bulunan ülkelerdir. Bu ülkeler dünya nüfusunun neredeyse üç bölü birini kapsamaktadır.

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi nedir ve Hangisidir?

  Dünyanın en kalabalık ülkesi genellikle Asya kıtasında bulunan ülkelerden oluşmaktadır. Bu ülkelerin bu denli fazla kalabalık olması tarihi olarak oldukça kalabalık ailelerle olan sevgiden kaynaklanmaktadır. Özellikle bireylerin birçoğu geçmiş yıllardan beri en rahat şekilde iş bulabileceği yerleri doğuda görmüştür.

  Öyle ki ilk olarak baharat ve ipek yolu sayesinde her zaman birçok kimse tarafına bu ülkelere olan merak da artmıştır. Kimisi doğrudan göç. İle kişmişi ise dolaylı yoldan bu ülkelere ve dolayısı ile Asya kıtasına ulaşmıştır. Hali hazırda dünyanın en büyük ülkesi aynı zamanda dünyanın en köklü milletlerinden birisi olmaktadır.

  Eldeki veriler göre neredeyse dünya nüfusunun altı bölü biri çin ülkesinde yaşamaktadır. Bu durumun nedenleri arasında oldukça gelişmiş bir ülke olmasında kaynaklanmaktadır. İş gücü ucuz olmasına rağmen Çin ülkesinde yaşamak k da oldukça kolay olmaktadır. Hemen hemen pek çok milletin ve pek çok bireyin tarihte en az bir defa Çin ile yolları kesişmiş olmaktadır.

  Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri ve Nüfusları

  Dünyanın en kalabalık ülkesi sıralamasında dünyanın aynı zamanda en kalabalık ülkesi Çin başı çekmektedir. Diğer en kalabalık ülkesi ise yine Asya kıtasında bulunan bir ülkedir. Bu ülke yine Çin ile hem sosyal hem de fiziksel açıdan oldukça benzemektedir. Hindistan Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak bilinmektedir.

  Diğer en kalabalık ülkesi ise dünyanın üç bölü birini oluşturan Asya kıtasında yer almamaktadır. Bu ülke Amerika kıtasının kuzeyinde bulunana Amerika birleşik devletlerindir. Çin ve Hindistan arasın da hemen hemen bir milyar kişi bulunmaktadır.

  Yani ilk iki ülkeden sonra gelen Amerika birleşik devletleri aslında bu her iki ülkenin 4 de biri dahi olmamaktadır. Dördüncü en büyük ülke ise Endonezya olarak bilinmektedir. Üçüncü ülke ile aralarında 100 milyon kişi bulunmaktadır. Ve dünyanın en hızlı nüfus artışı yaşayan ülkelerinde olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri

  Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri

  Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri

  En kalabalık ülkeler veya dünya nüfus sıralaması en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Dünyanın en kalabalık 20 ülkesi dünya nüfusunun büyük bölümünü oluştururken sağlık konusundaki son gelişmeler ile dünya nüfusu hızla artmaktadır.

  Dünya Nüfusu

  7,594 milyar

  Türkiye Nüfusu

  31 Aralık 2018 itibarıyla Türkiye nüfusu 82 milyon 3 bin 882 kişi

  Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Hangisidir?

  Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en kalabalık ülkesidir.

  Dünyanın En Kalabalık 10 Ülkesi

  1) Çin

  2) Hindistan

  3) Amerika Birleşik Devletleri

  4) Endonezya

  5) Brezilya

  6) Pakistan

  7) Nijerya

  8) Bangladeş

  9) Rusya

  10) Meksika

  Yazı kaynağı : www.atakdomain.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap