Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın 7 harikasından biri olan artemis tapınağı hangi ülkededir

  1 ziyaretçi

  dünyanın 7 harikasından biri olan artemis tapınağı hangi ülkededir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Artemis Tapınağı

  Artemis Tapınağı

  Artemis Tapınağı, (Yunanca: Artemision; Latince: Artemisium) aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis'e ithaf edilmiş tapınak Efes'te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan[1][nb 1] geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye'deki antik kent Selçuk İzmir'de bulunmaktadır.

  Tapınak Lidya Kralı Kroisos tarafından başlatılmış 120 senelik bir projenin eseridir.[1][nb 2] Dünyanın yedi harikasını derleyen Sidon'lu Antipader tapınağı şöyle tarif etmiştir.

  Bizanslı Philon ise tapınak için şunları yazmıştır:

  Efesli Artemis[değiştir | kaynağı değiştir]

  Artemis, Ay tanrıçası olarak Titan Selene'in yerini alan Apollon'un kardeşi
  bakire avcı Yunan tanrıçasıdır. Efesli Artemis ise oldukça farklıdır. Efesli Artemis'in (Efesya) bir Anadolu tanrıçası olan Kibele'nin bir kültü olduğu sanılmaktadır.[2]

  Anadolu'nun ana tanrıçası Kibele'nin Efes'e nasıl geldiği ve orada Artemis adıyla kültünün nasıl başladığı bilinmemekle beraber Kibele'nin çeşitli evreler geçirerek Artemis haline geldiği kabul ediliyor.

  Yunan tanrılarının aksine daha çok yakındoğu ve Mısır tanrıları gibi vücudu, altından ayaklarının çıktığı ve bacaklara doğru gittikçe incelen, sütun benzeri bir bölümle kaplıdır. Çok memeli Tanrıça (37 adet)[3] Efes'te basılmış paraların üzerinde başında Kibele'nin bir özelliği olan duvar gibi bir taç ile resmedilmiştir. Paraların üzerindeki resminde, kolları birbirine geçmiş yılan ya da Ouroboros yığınlarından oluşan bir asaya dayalı durmaktadır. Aynı Kibele gibi Efes'teki tanrıçaya da megabyzae adı verilen hierodüller ve kore'ler hizmet etmekteydi.

  Ayrıca Bennett'in bahsettiği[4] muhtemelen milattan önce üçüncü yüzyıldan kalma bir adak yazıtı Efesli Artemis'i Girit ile ilişkilendirmektedir:

  Yunanlar'ın birleştirme adetleri, tüm yabancı tanrıları kendi anlayabilecekleri bir şekilde Olimpus panteonunun bir biçimi halinde asimile etmiştir. Efes'te İyonyalı yerleşimcilerin "Efes'in Hanımı" için yaptıkları Artemis özdeleştirmesinin cılız olduğu çok açıktır.

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mimari ve sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tapınağın üç evreden oluştuğu sanılmaktadır. A evresi Artemisium olarak adlandırılan tapınaktan önce orada yaklaşık MÖ 7. yüzyılda yapılmış bir sunaktır. B evresi daha sonra bunun üzerine yapılmış olan tapınak, C evresi ise yangından sonra yapılan restorasyondur.

  Tapınağın içi ve içindeki sanat hakkındaki tanımlamaların ve hemen hepsi tarihçi Plynus'un anlattıklarına dayanmaktadır. Pliny tapınağı 115 metre uzunluğunda ve 55 metre eninde neredeyse tamamen mermerden[5] olarak tanımlamıştır. Tapınak her biri 18 metre olan 127 İyonik stilde kolondan oluşmaktadır.

  Artemis Tapınağı içinde birçok sanat eseri vardı. Ünlü Yunan heykeltıraşlar Polyclitus, Pheidias, Cresilas, ve Phradmon tarafından yapılmış heykellerle, tablolarla ve altın ve gümüşle bezenmiş kolonlarla donatılmıştı. Sanatçılar en güzel heykeli yaratmak için birbirleri ile yarışırlardı. Bu heykellerin büyük çoğunluğu Efes şehrini kurduğu söylenen Amazonlar'ın heykelleridir.

  Pliny ayrıca, Mausolos'un mozolesi üzerinde de çalışan Scopas'ın tapınağın kolonlarındaki kabartmaları oyduğunu söyler.

  Atinalı Athenagoras, Efes'teki baş Artemis heykelinin yaratıcısı olarak Daedalus'un öğrencisi Endoeus 'un ismini vermiştir.

  Kült ve tesir[değiştir | kaynağı değiştir]

  Artemis Tapınağı Efes bölgesinin ekonomik olarak güçlü bir bölgesinde yer almaktaydı ve tüccarlar ve Anadolu'nun her yerinden yolcular tarafından ziyaret edilmekteydi. Tapınak birçok inanıştan etkilenmiştir ve birçok farklı dinden insan için bir inanç sembolü olmuştur. Efesliler Kibele'ye taparlardı ve inançlarının büyük bir kısmında Artemis'i de dahil ettiler. Artemis Kibele, Romalı karşıtı Diana'dan çok farklı bir şekil aldı. Artemis kültü uzak diyarlardan binlerce tapanı çekti. Hepsi bu yerde bir araya gelip ona taparlardı.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı hangi ülkededir Lozan barış anlatlaşmasına adını - Eodev.com

  Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı hangi ülkededir Lozan barış anlatlaşmasına adını - Eodev.com

  Cevap:

  Açıklama:Tanrıça Artemis'e ithaf edilmiş tapınak Efes'te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye'deki antik kent Selçuk İzmir'de bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  dünyanın yedi harikasından biri olan artemis tapınağı hangi ülkededir - Eodev.com

  Artemis Tapınağı Nerede? Kalıntıları ve Bilgiler : Detaylı Gezi Rehberi

  Artemis Tapınağı Nerede? Kalıntıları ve Bilgiler : Detaylı Gezi Rehberi

  Dünyanın yedi harikasından biri olarak bilinen Artemis tapınağı İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti içerinde yer alıyor.Artemis Tapınağı, Tanrıça Artemis’e ithafen yapılan bir Yunan Tapınağı olarak biliniyor. Bu tapınağa ait son kalıntılar Efes Antik Kentinde bulunuyor.

  Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler

  Tapınak zamanla oluşan depremler karşısında tamamen ayakta duramayarak sadece temeli ve heykel parçaları ile günümüze ulaşmıştır.Artemis tapınağı hakkında bir başka öne sürülen bilgi ise tapınağın inşaasının 120 yılda tamamlanmış olmasıdır. Artemis tapınağının yapılış şekli itibari ile su basması yaşanıyordu ve her yüzyıl geçtikçe tapınak bir metre aşağıya doğru kayıyordu.

  İlk yıkımı M.Ö. 356 da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus tarafından yakılmış.İlk yıkımdan sonra onarılmış ve aynı büyüklükte ancak üç metre daha yüksek inşaa edilmiş.Ancak ikinci yıkımdan sonra onarılmamış ve şu an ki halinde kalmış.İkinci yıkımı da M.Ö. 262 de Gotlar tarafından yapılmış.Diana tapınağı olarak da biliniyor.Bereket Tanrısı olan Artemis‘e atfedilmiş

  Artemis Tapınağı Özellikleri

  Artemis Tapınağı o zamanki Lidya’nın en zengin kralı Kroisos tarafından yaptırılmaya başlanmıştır ve yapımı 120 yıl sürmüş.Yapımı M.Ö.550 yılında bitmiş.Artemis tapınağı tamamen mermerdir.Dönemin en ünlü heykeltraşları (Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon) tapınak için çalışmalar yapmışlar ve bronz ve mermer heykellerle tapınağı doldurmuşlar.

  Tapınağın yüksekliği 115 metre genişliği ise 54 metredir. Bu tapınak günümüze kadar inşa edilmiş en büyük yunan tapınağı olarak gösteriliyor. Tapınağın zemini depreme dayanıklı olması için paketlenmiş kömür ve koyun derileri ile kaplanmıştır. Bu tapınakta yaklaşık 127 Sütun bulunduğu düşünülmektedir. Bu sütunların her birinin uzunluğu ise 17 metre olarak öngörülmektedir.

  Artemis Tapınağı Giriş Ücreti

  Tapınak, Efes Ören Yeri içerisinde bulunuyor.Efes Ören yeri giriş ücreti ve ziyaret saatleri için Efes Antik Kenti yazımıza göz atabilirsiniz.

  Artemis Tapınağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

  Tapınak günümüzde bulunan İzmir ilinin Selçuk ilçesinde ve Efes Ören Yeri içerisinde bulunuyor.

  Artemis tapınağının Efes Antik Kentinde olması da ayrı bir avantajdır. Bu tapınağı görmek için giden insanlar bunun yanında Efes Antik Kentini de ziyaret etmiş oluyor. Türkiye’nin güzel illerinden birisi olan İzmir’de bulunan bu tapınak ulaşım bakımından da kolaylık sağlıyor. İzmir’e uçak ile gelen bir kişi ister tren ile ister özel araba ile kolay bir şekilde İzmir’in ilçesi olan Selçuk’a ulaşabiliyorlar. Selçuk’a ulaştıktan sonra gidilip görülmek istenen yer Efes Antik Kentine’de şehir içinden araçlar gitmektedir. İster bu araçlar vasıtası ile ister kendi aracınız ile kolay bir şekilde Artemis Tapınağına ulaşabiliyorsunuz. Buraya ulaştıktan sonra geriye kalan bu tarihi yerin keyfini çıkarmak oluyor.

  Haritası ve Konumu

  Tapınak için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

  İzmir gezilerinizde görülmesi gereken yerler listemiz olan İzmir’de  gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

  Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : seyahatdergisi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap