Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünya tarihinin en golcü futbolcusu

  1 ziyaretçi

  dünya tarihinin en golcü futbolcusu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  500 veya daha fazla gol atan futbolcular listesi

  500 veya daha fazla gol atan futbolcular listesi

  500 veya daha fazla gol atan futbolcular listesi, kulüp ve millî takım kariyerleri boyunca en üst düzey futbol müsabakalarında 500 veya daha fazla gol atan futbolcuları listelemektedir. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından ilk kez 2007 yılında yayımlanan araştırmaya göre,[1][2] 23 oyuncu bunu başarmıştır. Alman Der Spiegel gazetesi tarafından "futbol istatistiklerinin Vikipedi'si" olarak tanımlanan Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation'ın (RSSSF) araştırmasına göre,[3] tüm seviyelerdeki müsabakalar göz önüne alındığında 56 futbolcu 500 golü geçmiştir.[4] Macar Imre Schlosser, emekliliğinden kısa süre önce 1927 yılında attığı golle 500 gole ulaşan ilk futbolcudur.[5] Bu başarıya tek bir kulüpte ulaşan sekiz futbolcu olmuştur: Josef Bican (Slavia Praha), Jimmy Jones (Glenavon), Jimmy McGrory (Celtic), Lionel Messi (Barcelona), Gerd Müller (Bayern München), Pelé (Santos), Fernando Peyroteo (Sporting CP) ve Uwe Seeler (Hamburg).[6] Bu sekiz futbolcu arasında en çok golü atan, 2004 yılındaki ilk maçından 2021 yılındaki ayrılışına kadar 672 golle Messi olmuştur.[7]

  500 veya daha fazla gol atan futbolcular[değiştir | kaynağı değiştir]

  Futbolun uluslararası yönetim organı olan FIFA, hiçbir zaman en çok gol atan futbolcuları detaylandıran bir liste yayımlamadı ve resmî kayıtlar tutmadı.[8][9] Ancak 2020 yılında, 1930'lar ve 1950'ler arasında oynayan Avusturyalı Çek futbolcu Bican'ı tahminen 805 golle en golcü olarak tanırken;[10][11][12] CNN, BBC, France 24 ve O Jogo, Bican'ın attığı 805 golün hepsinin rezerv takımlar için ve resmî olmayan millî maçlarda atılan golleri kapsadığını kabul etti.[9][13][14][15] Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA, onu 518 golle Avrupa'nın en üst liglerinde, Macar futbolcu Ferenc Puskás'ın az bir farkla önünde, tüm zamanların en golcü oyuncusu olarak saydı.[16] RSSSF, kış turnuvalarında ve ayrıca bölge ve şehir takımlarını temsil etmek üzere seçildiğinde oynadığı maçları göz önünde bulundurarak Bican'ın 948 gol attığını kabul etti.[17] Çek Cumhuriyeti Futbol Federasyonu, onun toplam 821 gol attığını açıkladı.[18][19] İspanyol gazeteleri Marca ve Sport, Bican ve Pelé'nin 762 gol attığını ifade etti.[20][21] İstatistikçilerin ve medya kuruluşlarının, konunun tartışmalara yol açacağından hangi gollerin dâhil edileceğine karar vermede zorlanıyorlardı.[22][23] IFFHS tarafından kendi onuruna verilen bir galada Bican, gollerinden savaş zamanı attıklarını saymamaları üzerine, galayı terk etti. Ancak daha sonra bu dönem boyunca atmış olduğu 229 gol kabul edildi.[24]

  Sky Sports, ESPN ve Globo Esporte gibi dünya çapındaki medya kuruluşları, Brezilyalı forvet Pelé ve döneminin hazırlık maçlarının oyuncuları için son derece önemli fikstürler olduğunu ve daha fazla yankı uyandırdığını, bu nedenle atılan gollerin dâhil edilmesini savunurken;[25][26][27] gazeteci Hugh McIlvanney, bir keresinde onları "büyük bir oyuncu olan Pelé'nin gerçekliği ile çok az ilgisi olan" sadece "kâr amaçlı çelişkiler" olarak tanımladı.[28] Jonathan Liew, bu hazırlık maçlarının çoğunun "yurt içindeki takımlara veya düşük seviyeli davetli takımlara karşı" olduğunu belirtti.[29] Arjantinli hücumcu Messi'nin tek bir kulüp için en çok gol rekorunu kırdığı bildirildiğinde (İspanya kulübü Barcelona adına 644); Pelé'nin eski kulübü Santos, Pelé'nin hazırlık maçlarında attığı 448 golün sayılmadığını söyleyerek iddiayı yalanladı ve gollerin çoğunun "tüm zamaların en iyi takımlarına" karşı savunan Pelé, Instagram hesabındaki toplam gol sayısını herkese açık olarak 1283 olarak değiştirip kulübüyle hemfikir olduğunu gösterdi.[30][31][32] Messi'in istatiklerini bildirirken Barcelona, Bican ve Pelé'nin yanı sıra, Erwin Helmchen ve Abe Lenstra'nın da gollerinin çoğunu ulusal düzeyde oynanmayan liglerde kaydettikleri için, hesaplarının sorgulanması gerektiğini ve bu gollerin potansiyel olarak sayılmamak üzere tartışılması gerektiğini savundu.[33]

  2021 yılında Portekizli forvet Cristiano Ronaldo'nun 760. golü atarak rekoru kırdığı bildirildi,[34][35][36] Ancak futbol gazetecisi Jonathan Wilson ve İtalyan gazetesi Corriere dello Sport'un editörü Ivan Zazzaroni tarafından vurgulandığı gibi, Alman forvet Helmchen'in sözde bir gol atmış olma olasılığını kabul eden önceki nesillere ait istatistikler genellikle tartışmalı olduğu için,[17][37] yaygın olarak kabul edilmesine rağmen, kesin olarak ölçmek imkânsızdı.[19][38][39][40][41] Ronaldo, konuyla ilgili olarak, "O zamandan beri dünya değişti ve futbol da değişti, ancak bu durum tarihi çıkarlarımıza göre silebileceğimiz anlamına gelmiyor," dedi.[42] Kayda yönelik diğer iddialar da bulunmaktaydı. Guinness Dünya Rekorları, Pelé'yi 1279 golle "en çok kariyer golü" atan oyuncu olarak kabul ediyordu.[43] 2007 yılında Brezilyalı santrafor Romário, 1000. golü olduğunu iddia ettiği golünü kutladı, ancak daha sonra dostluk maçlarını da dâhil ettiğini kabul etti.[44] Pelé'nin 767 ve Romário'nun 772 gol attıkları bildirilirken,[19][45][46][47] Pelé'nin sayılan bu golleri, askerî bir takım için bir gol ve State Team Championship için São Paulo eyalet takımı adına dokuz golünü de içeriyordu.[48][49] Encyclopædia Britannica, Brezilyalı Arthur Friedenreich'in 1329 gol attığı ve FIFA tarafından bu sayının "resmen tanındığını" belirtiyordu,[50] ancak bu iddia için çok az kanıt vardı ve belge bulunmuyordu.[43][51]

  IFFHS istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  IFFHS ve diğer medya kuruluşlarına göre, 23 oyuncu üst düzey futbol müsabakalarında 500 veya daha fazla gol attı.

  RSSSF istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  RSSSF, IFFHS ve diğer medya kuruluşlarından farklı bir metodoloji kullanmaktadır.[60] Her seviyedeki müsabakaları hesaba kattığından 56 oyuncu maçlarda 500 veya daha fazla gol atmış sayılmaktadır.[3]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Dünyanın En Golcü Futbolcuları | Yalı Spor Blog

  Futbol, heyecanıyla dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın takip ettiği en büyük spor branşı. Yalnızca saha içi değil, saha dışıyla da takip edilen ve seyircilerine farklı hikayeler sunan bu spora renk katan birbirinden farklı hareketler var. Futbolun temelini oluşturan bu hareketlerden izlemesi en keyiflisi olan ise gol. Topun ağlarla buluştuğu o anda izleyenlerin duygu patlamaları, gelen galibiyetler, kazanılan kupalar ve daha fazlasını bünyesinde barındıran golü atma başarısını kimler kaç kez göstermiş gelin birlikte bakalım. Yalnızca dünyanın en çok gol futbolcular sıralamasına da değil, farklı açılardan tarihte en çok gol atan futbolcular listesine bakış atacağız.

  Tarihte En Çok Gol Atan Futbolcular

  Bu liste 15 Mart 2021 tarihinde, pek çok otoritenin kaynak olarak aldığı, futbol arşini Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) verilerinde yer alan Resmi Maçlar istatistiklerine dayanarak hazırlanmıştır. 

  Dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran forvetlerin sayısı oldukça yüksek. Günümüzde Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic, Robert Lewandowski gibi yıldız isimlerin yanısıra futbolun efsane isimlerinden Pele, Romario gibi isimlerin gol sıralamalarına birlikte göz atalım mı?

  Listemizde ilk 10 sıralamayı ele alacağız. Sonrasında diğer ilginç bilgilerle gol dünyasında gezinmeye devam edeceğiz.

  10 - Abe Lenstra 

  Hollanda futbolunun ikon isimlerinden Abe Lenstra, 1936’dan 1963’e kadar çıktığı 752 maçta, 710’dan fazla gole imza attı. 

  9 - Gerd Müller

  Almanya ve dünya futbolu için en önemli isimlerden olan Gerd Müller, 793 maçta 735 kez rakip fileleri havalandırmayı başardı.

  8 - Lionel Messi

  Arjantin’in dünya futboluna armağanlarından birisi olan Lionel Messi, ilk 10’da yer alan ve kariyerine devam eden iki isimden birisi. 15 Mart 2021’e kadar 966 resmi maça çıkan Messi, 761 kez gol atmayı başardı. Modern dönemde en büyük rakibi Cristiano Ronaldo ile mücadelesi ise hala devam ediyor.

  7 - Pele

  Kendisi, 1.000’den fazla gol attığını iddia etse de arşivlerde yer alan ve resmi maçlarda kayıtlı 755 golün sahibi olan Pele 841 mücadeleye çıktı. Pek çok sporcunun kendisine idol aldığı Pele, dünyada en çok gol atan futbolcular listesinde 7. sırada kendisine yer buluyor.

  6 - Romario

  Bir diğer Brezilyalı golcü ile listemize devam ediyoruz. 2009 senesine kadar aktif kariyerini devam ettiren Romario, tam 1.000 resmi maçta 780 gole imza attı.

  5 - Cristiano Ronaldo

  Lionel Messi ile birlikte hala top koşturan ikinci isim olan Portekizli Cristiano Ronaldo, 1.088 resmi maçta 788 kez gol sevinci yaşadı.Üst sıraları zorlayan Ronaldo’nun daha ne kadar yükselebileceği merak konusu.

  4 - Ferenc Deak

  Macaristan futbolunun yıldız isimleri arasında yer alan ve vatandaşının bir sıra altında kalan Ferenc Deak, 1939 ile 1959 yılları arasında 510’dan fazla maça çıktı. Bu maçlarda 794’ten fazla gol atan yıldız ismin istatistiklerinin tamamına hala erişilemiyor.

  3 - Ferenc Puskas

  Futbolseverlerin Puskas Ödülleri ile de tanıdığı, gol denince akla gelen isimlerin başında gelen Macar Ferenc Puskas, 794 maçta 808 gol atarak listenin 3. sırasında kendisine yer buluyor.

  2 - Josef Bican

  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu’nda doğan, Avusturya ve Çekoslakya milli takımlarında forma giyen Josef Pepi Bican, 621 maçta 948’den fazla gol atarak efsanevi bir verimlilik örneği sunuyor.

  1 - Erwin Helmchen

  Dünyanın en çok gol atan futbolcusu 982’den fazla gole imza atarak ulaşılması oldukça zor bir rekoru elinde bulunduran Erwin Helmchen, 1907’de Almanya’da doğdu. 575 maça çıkan dünyanın en çok gol oyuncusu, maç başına 1.72 gol ortalamasıyla oynuyordu.

  Bir Maçta En Çok Gol Atan Futbolcu

  Pele’nin attığı iddia edilen gol sayılarındaki ve arşivlerdeki uyuşmazlık sebebiyle, kendisine atıfta bulunulan 14 gollük rekorun yerine, Avustralyalı Archie Thompson’ın attığı 13, bir maçta bir futbolcu tarafından atılan en çok gol olarak tarihe geçti. Bu rekor, Avustralya milli takımının Amerikan Samoa’yı 31-0 mağlup ettiği 2002 Dünya Kupası Eleme maçında geldi.

  Bir Senede En Çok Gol Atan Futbolcu

  Dünyanın en çok gol atan isimleri listesinde kendisine 8. sırada yer bulan Lionel Messi, 2012 yılı boyunca çıktığı 69 maçta tam 91 gol atarak bu alanda birinci futbolcu olmayı başardı. 365 güne böldüğümüz zaman, yaklaşık 4 günde 1 gol attığını da söyleyebiliriz.

  En Çok Gol Atan Kaleci

  Pek çok futbolsevere tanıdık gelecek bir isim olan Rogerio Ceni, kariyeri boyunca en çok gol atan kaleci. 23 yıllık kariyerinde 1.257 maça çıkan ve 131 gol atan Ceni, penaltılarda ve serbest vuruşlarda oldukça başarılı performans sergiliyordu.

  Dünya Kupası’nda En Çok Gol Atan Futbolcu 

  Almanya milli takımıyla birlikte dört kez Dünya Kupası’nda rakip savunmalara zor anlar yaşatan Miroslav Klose, 16 gol atarak bu alanda rekoru elinde bulunduran oyuncu.

  Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde En Çok Gol Atan Oyuncular

  17 Mart 2021 itibariyle güncellenen listede, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında en fazla gol atan futbolcu, Cristiano Ronaldo olarak karşımıza çıkıyor. 175 maçta 134 kez ağları havalandıran Portekizli golcüyü 119 golle Lionel Messi takip ediyor. 

  Süper Lig’de En Çok Gol Atan Futbolcu

  Türkiye liglerinde en fazla gol atan futbolcu listesinde bir numarada Hakan Şükür yer alıyor. 249 golle birinci sırada olan Şükür’ü, 195 golle Hami Mandıralı takip ediyor. Günümüzde Fransa’da futbolculuk kariyerine devam eden Burak Yılmaz’ın ise 187 golü bulunuyor.

  Gol yağmuru gibi geçen yazımızın sonuna geldik. Siz de kramponlarınızı, formanızıhazırladıysanız maç sizi bekliyor demektir. Sahaya çıkın ve en çok gol atan olmak mücadeleye başlayın!

  Futbolu sevenler için de bu blog yazımıza özel her 500 TL’lik yeni sezon alışverişe anında 100 TL indirim! Faydalanmak için indirim kodu BLGYG. Hemen yalispor.com.tr’yi ziyaret et indirimi kaçırma.


  Yazı kaynağı : www.yalispor.com.tr

  Ronaldo: Futbol tarihinin en golcü ismi

  Ronaldo: Futbol tarihinin en golcü ismi

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap