Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünya kendi etrafında batıdan doğuya doğru mu döner

  1 ziyaretçi

  dünya kendi etrafında batıdan doğuya doğru mu döner bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünya ters yöne doğru dönse ne olurdu?

  Dünya ters yöne doğru dönse ne olurdu?

  Onur Binay/milliyet.com.tr

  Max-Planck Meteoroloji Enstitüsü uzmanları tarafından yapılan bir bilgisayar simülasyonu, Dünya'nın ters yönde döndüğü zaman ne olacağını ortaya çıkardı. Uzmanlar çölün Kuzey Amerika ve Amazon'u kapsayacağını ve yeşilliğin Afrika ve Orta Doğu'da yayılacağını söylüyor.

  Avrupa Jeoloji Birliği Genel Kurulu'nda (2018) sunulan simülasyon, çöllerin bazı kıtalarda nasıl yok olacağını ama diğerlerinde ortaya çıktığını ve kışların Batı Avrupa'ya yayıldığını ortaya koydu. Fotosentez yoluyla oksijen üreten bir grup bakteri olan siyanobakteriler, daha önce hiç bulunmadıkları yerlerde geliştiler.

  Dünyanın bir yıllık yörüngesinde güneşin etrafında, gezegenimiz Kuzey Kutbu'ndan Güney Kutbuna doğru olan ekseni üzerinde tam bir dönüşü tamamlıyor. Her 24 saatte bir, yaklaşık 1.670 km / s hızla dönüyor.

  Dönüş yönü, Kuzey Kutbu'ndan bakıldığında saat yönünün tersine görünen ve batıdan doğuya doğru programlanıyor. NASA'ya göre Venüs ve Uranüs hariç güneş sistemimizdeki tüm gezegenler için bu ortak.

  Dünya dönerken, momentumun çekişi okyanus rüzgârları ile birlikte okyanus akıntılarını şekillendiriyor ve bu da dünya çapında bir dizi hava paterni üretiyor.

  Dünya'nın iklim sisteminin rotasyonundan nasıl etkilendiğini incelemek için, bilim adamları yakın zamanda, Kuzey Kutbu'ndan bakıldığında, ters yönde dönen Dünya'nın dijital bir versiyonunu modellemek için bir açıklama yaptı. Almanya'daki Max Planck Meteoroloji Enstitüsü'nün simülasyonu ve araştırmacısı, "Ters Dünya rotasyonu, topoğrafyanın tüm temel özelliklerini, kıtaların ve okyanusların boyutlarını, şekilleri ve konumları etkilemedi" dedi.

  Ancak Dünya’nın ters yönde dönüşü insanları etkiledi. Çölün küresel kapsama alanı 42'den 31 milyon kilometrekareye düştü. Eski çöl alanlarının yarısından fazlasında filizlenen meralar ve diğer yarısını örtmek için odunsu bitkiler ortaya çıktı. Uzmanlar ayrıca bu dünyanın bitki örtüsünün saat yönünün tersine dönen Dünya'dan daha fazla karbon depoladığını da keşfetti.

  Ayrıca, simülasyon yoluyla, uzmanlar çöllerin daha önce hiç bulunmadıkları yerlerde ortaya çıktığını fark etti. Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde, güney Brezilya ve Arjantin'de ve hatta kuzey Çin'de.

  Rotasyondaki değişim, aynı zamanda, küresel rüzgar desenlerini tersine çevirdi. Bu da, sıcaklıktaki değişikliklerin subtropik ve orta enlemlere getirilmesini sağladı. Kışlar kuzeybatı Avrupa'da önemli ölçüde arttı. Okyanus akıntıları da yön değiştirdi. Denizlerin doğu sınırlarını ısıtmış ve batılıları da soğuttu.

  Simülasyonda, dünyanın dört bir yanındaki ısı taşımacılığından sorumlu okyanus akıntısı olan AMOC, Atlantik Okyanusu'ndan kayboldu.Fakat Pasifik'te doğu Rusya'ya ısı getiren benzer ve biraz daha güçlü bir akım ortaya çıktı.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Dünya'nın dönüş yönü nedir? Dünya kendi etrafında hangi yöne doğru döner?

  Dünya'nın dönüş yönü nedir? Dünya kendi etrafında hangi yöne doğru döner?

  Dünya'nın dönme ekseni, yıldızlara göre hareket eder; bu hareketin bileşenleri ise devinim ve düğümdür. Aynı zamanda yer kabuğuna göre de hareket etmektedir, buna da kutupsal hareket denir. Dünya, diğer güneş sistemi gezegenleri gibi 3 harekete sahiptir. Kendi ekseni etrafında döner, Güneş'in etrafında dolaşır ve Güneş sisteminin geri kalanı ile birlikte Samanyolu Galaksisi boyunca hareket eder. Ancak dünyanın en son hareketi Samanyolu'nun merkezi etrafındaki Güneş sistemi ile birliktedir. Peki, Dünya'nnı dönüş yönü nedir? Dünya hangi yöne döner? Dünya kendi ekseni etrafında hangi yöne döner?

  DÜNYA BATIDAN DOĞUYA MI DÖNER?

  "Dünya batıdan doğuya mı döner, dünya ne tarafa döner? "sorusu çok merak ediliyor. Bu sorunun cevabını verecek olursak, Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner ve bu dönüşünü 24 saatte tamamlar. Dünya'nın dönme ekseni, Güneş etrafındaki, uzay yörüngesine eğilimlidir. Bu hayali düzleme verile ad ise eliptik düzlemdir. Dünyanın kendi etrafında dönüşü, gece ve gündüzün değişmesine neden olur. Ayrıca dünya eliptik bir yörüngede ve eliptik düzlemde Güneş'in etrafında hareket eder. Bu hareket, ekseninin eliptik düzleme eğilimli olması ile birlikte mevsimlerin değişmesine neden olur. Bununla birlikte Dünya'nın dönüşü ve hızı biraz daha karmaşıktır; Ay ve Güneş'in gelgit kuvvetleri nedeniyle dönüşünde uzun vadeli bir yavaşlama gerçekleşir. Presesyon'a, yani yer çekimi etkisi gibi bir tork nedeniyle dönen cismin bir eksen etrafında yavaş hareketi, birinci eksenin yön değişikliğine neden olur.

  Dünya'nın dönüş hızı çizgisel hız doğrultusu göz önünde bulundurulduğunda her noktada aynı olmamakla birlikte bu hız ekvatordan kutuplara doğru azalmaktadır. Dünya'nın dönüşünü eğik bir biçimde gerçekleştirmesi eksen eğriliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Eksen eğriliği, yörünge eskseni, dönme ekseni arasındaki açıya verilen isim olarak tanımlanmaktadır. Dünya'da yaklaşık olarak 117 derecelik eksen eğriliği bulunduğunu söyleyebiliriz.

  Gezegenler Güneş sistemi, Merkür, Dünya, Mars, Venüs, Satürn, Uranüs, Jüpiter ve Neptün olarak sıralanabilir. Venüs dışında tüm gezegenler batıdan doğuya doğru dönmektedir. Saat dönüşünün tam tersidir, kendi ekseni etrafında 24 saati tamamladığı gibi Dünya'nın Güneş etrafında dönüşü 365 gün 6 saattir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Dünyanın Dönüş Yönü Nasıldır, Nereden Nereye Hareket Eder Ve Saat Yönünde Midir? Dünyanın Dönüş Yönü Sonuçları

  Dünyanın Dönüş Yönü Nasıldır, Nereden Nereye Hareket Eder Ve Saat Yönünde Midir? Dünyanın Dönüş Yönü Sonuçları

  Dünya kendi etrafında dönerek 1 günü oluşturur.

  Dünyanın Dönüş Yönü Nasıldır?

  Dünya hem kendi hem de güneşin etrafında bir dönüş yapar. Dünyanın dönüş ekseni yıldızlara göredir. Dünyanın 3 hareket özelliğine sahiptir. Kendi ekseninde, güneşin etrafında ve samanyolu galaksi etrafında döner. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken, batıdan doğuya doğru dönüş yapar ve bu dönüş 24 saatte tamamlanır. Dünyanın dönme eksenleri, güneşin etrafında bulunan uzayın yörüngesine eğilimli bir şekildedir.

  Nereden Nereye Hareket Eder ve Saat Yönünde midir?

  Dünyanın kendi etrafında dönmesiyle gece ve gündüzler oluşuyor. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüş şekli saat yönünün tersidir. Aynı zamanda güneş etrafında da dönüş yapar. Dünyanın dönüş hızı çok net değildir. Dünyanın dönüş hızı her noktada aynı değildir. Dünya dönüş sırasında ekvatordan kutuplara doğru hızı azalır. Venüs dışında uzayda yer alan tüm gezegenler batıdan doğuya doğru dönüş gerçekleştirir.

  Dünyanın Dönüş Yönü Sonuçları

  Dünya kendi ekseni etrafında tam turu tamamladığında 1 günü oluşturur. Dünya güneş etrafında da dönüş yapar. Fakat güneşin etrafında attığı tam tur, 1 yıldır. Kısaca, dünya güneş etrafındaki turunu 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünya kendi etrafında dönerken geceyi ve gündüzü meydana getirir. Dünya hareketlerinin bileşenleri devinim ve düğüm olarak biliniyor. Dünyanın dönüş hızları belirli noktalarda değişiklik gösterebiliyor. Fakat bu durum kendi etrafındaki dönüş süresini etkilemiyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap