Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir

  1 ziyaretçi

  dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir

  Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir

  Dönenceler Oğlak ve Yengeç dönencesi olmak üzere 2’ye ayrılır, bu iki dönence Ekvator’un üstünde Yengeç, altında yani Güney Yarımkürede Oğlak dönencesidir. Bu dönencelerin yerlerini belirleyen etken yer ekseninin eğikliği ile ilgilidir.

  Her iki yarımkürede güneş ışınlarının en dik açı ile alabileceği enlemleri belirlemektedirler. Bunlar 23′ 27′ olarak bilinmektedir, her iki dönence içinde aynıdır.

  Dönencelerin yerleri, yer ekseninin eğikliğine bağlı olarak belirlenir. Her iki yarımkürede, güneş ışınlarını dik açıyla en son alabilen noktaları belirleyen enlemlerdir. Kuzey Yarımküre’de belirlenene (23°27′) “Yengeç Dönencesi”, Güney Yarımküre’de belirlenene ise “Oğlak Dönencesi” (23° 27′) denir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?

  Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?

  Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?

  Dönenceler Oğlak ve Yengeç dönencesi olmak üzere 2’ye ayrılır, bu iki dönence Ekvator’un üstünde Yengeç, altında yani Güney Yarımkürede Oğlak dönencesidir.

  Bu dönencelerin yerlerini belirleyen etken yer ekseninin eğikliği ile ilgilidir.

  Her iki yarımkürede güneş ışınlarının en dik açı ile alabileceği enlemleri belirlemektedirler. Bunlar 23′ 27′ olarak bilinmektedir, her iki dönence içinde aynıdır.

  Yazı kaynağı : www.kisaozet.net

  Kutup Ve Dönencelerinin Derecelerini Belirleyen Faktörler Nedir

  Dünyanın tepesinde bir şeyler oluyor. Manyetik kuzey kutbu Kanada’dan Sibiraya’ya doğru kayıyor. Dünyanın manyetik modelini yenilemek zorunda kaldılar. Kuzey kutupları sürekli yer değiştirmektedir. 780 mil  yıl önce bugünkünün tam tersidir. O zamanlar bir pusula olsaydı ve onun gösterdiği kuzeye doğru hareket etmiş olsaydınız Antartika’ya yani coğrafi olarak  güney kutbuna dünyanın kutupları denince aklımıza ilk olarak coğrafi kutuplar gelir oysa da dünya dev mıknatıs gibi yer kabuğunun altında ateş küre denilen bir katmanı var. Erimiş demir ve nikel gibi sıvı metaller gezegenimizin üzerinde bir elektrik alanı yaratıyor. Pusulanın renkli yüzeyini kuzeye çeviren tam olarak bu. Bu alanı oluşturan maddeler yer kabuğunun  altında sıvı  olarak ve akışkan olarak duruyor. Onlar hareket ettikçe oluşturdukları manyetik alan da değişiyor. Pusulanın gösterdiği kuzey yönü her zaman kuzey yönü olmuyor. Gerek kuzey dediğimiz dünyanın kuzey kutup noktasını kastediyoruz ve bu noktalar dünyanın dönüş yönüne ve eksenine göre  belirleniyor ve bu eksenin iki ucunda yer alıyor. Bunların yeri her zaman sabittir. Bu nedenle gerçek kuzey ve gerçek güney kutbu adı verilmektedir. Manyetik sapma ile 13 derecelik açı sapması gerçekleşmektedir.

  Dönence: Güneş ışınlarının yılda iki kez yeryuvarına dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve eşleğin 23 derece 27 dakika kuzey ve güneyinden geçen çemberlerin her biri. Dünya üzerinde, Güneş ışınlarının yılda iki kez dik açıyla geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve ekvatorun 23º 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki çember. Bunlardan güney yarıküredekine Oğlak Dönencesi, kuzey yarıküredekine ise Yengeç Dönencesi adı verilir. Güneş ışınları her yıl 21 Haziran'da kuzey; 21 Aralık'ta da güney dönencesine dik olarak düşer. Bu tarihler, bu yarımkürelerde gündüzlerin en uzun, gecelerin en kısa olduğu ve yazın başladığı tarihlerdir. İki dönence arasında kalan bölgeye dönencel (tropikal) bölge denir. Dönenceler, kuzey ve güney kutup daireleriyle birlikte, yerküreyi beş iklim bölgesine bölerler. Oğlak Dönencesi'ne kış dönencesi, Yengeç Dönencesi'ne yaz dönencesi denir.

  Dönencelerin Özellikleri
  Yerleri, yer ekseninin eğikliğine bağlı olarak belirlenen Dönenceler, 23027′ Kuzey ve Güney paralelleridir.
  Kuzey Yarım Küre’dekine Yengeç Dönencesi, Güney Yarım Küre’dekine Oğlak dönencesi denir.
  Orta kuşak ile Tropikal kuşağı birbirinden ayırırlar.
  Güneş ışınlarının düz zeminlere dik geldiği en son noktalardır.
  5. Yengeç Dönencesi 21 Haziran’da, Oğlak Dönencesi 21 Aralık’ta Güneş ışınlarını dik açı ile alır.

  Kutup Noktalarının Özellikleri

  Yazı kaynağı : kutup-ve-donencelerinin-derecelerini-belirleyen-faktorler.nedir.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap