Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cıvık dışkılama neyin belirtisi

  1 ziyaretçi

  cıvık dışkılama neyin belirtisi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dışkınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler... | Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

  Dışkınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler... | Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

  Dışkınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler...

  Dışkılamak, sindirim sürecinin normal bir parçasıdır. Gayta, vücuttan atılan atık maddelerden oluşur. Sindirilmemiş gıda parçacıkları, bakteriler, tuz ve diğer maddeleri içerir. Bazen dışkının rengi, dokusu, miktarı ve kokusu değişiklik gösterebilir.

  Dışkı olarak da bilinen gayta sindirim sürecinin normal bir parçasıdır. Gayta, vücuttan atılan atık maddelerden oluşur. Sindirilmemiş gıda parçacıkları, bakteriler, tuz ve diğer maddeleri içerir. Bazen gaytanın rengi, dokusu, miktarı ve kokusu değişiklik gösterebilir. Genellikle bu değişiklikler önemli değildir ve bir iki gün içinde çözülür.  Ancak uzun süreli değişiklikler daha ciddi bir durum olduğunu göstermektedir.

  Normal bir dışkı nasıl olmalıdır?

  Normal dışkı genellikle:

  Ortadan koyu kahverengiye : Bunun nedeni, kırmızı kan hücreleri yıkıldığında oluşan bilirubin adlı bir pigmenti içermesidir.

  Güçlü kokulu : Dışkıda bulunan bakteriler, hoş olmayan kokuyu içeren gazları yayar.

  Ağrısız olmalıdır: Sağlıklı bir bağırsak hareketi ağrısız ve kolay olmalıdır.

  Yumuşak dokuya sahip olmalı : Tek bir parça veya birkaç küçük parçadan oluşan dışkı, tipik olarak sağlıklı bir bağırsak belirtisi olarak kabul edilir. Dışkının uzun olması veya şekli bağırsakların şeklinden kaynaklanır.

  Günde bir veya iki kez gerçekleşir: Çoğu kişi günde bir kez dışkılama gerçekleştirir. Ya da her gün veya günde üç kez dışkılayabilir. En azından, bir kişi haftada üç kez dışkılama gerçekleştirilmelidir.

  Kişiden kişiye tutarlı : Sağlıklı bir dışkı, kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, sağlıkla ilgili bir sorun olduğunu gösterebileceği için, dışkı kokusu, sıklığı veya rengindeki değişiklikleri izlemelidir.

  Dışkı hangi renklerde olabilir?

  Kahverengi dışkı normal renk olarak kabul edilir. Kimi zaman yeşilimsi bir renk halini alabilir. diğer renkler de olabilir, örneğin:

  Siyah: Siyah olan dışkılarda özellikle kahverengi görünümü varsa , gastrointestinal kanamayı işaret edebilir. Demir takviyeleri de siyah dışkılamaya neden olabilir.

  Beyaz: Dışkı beyaz, gri veya soluk ise karaciğer veya safra kesesi ile ilgili bir sorununu işaret edebilir. çünkü soluk dışkılar safra eksikliği gösterir. Bazı anti-ishal ilaçlar da beyaz dışkıya neden olur.

  Yeşil: Ispanak, lahana veya diğer yeşil yiyecekler yeşil dışkıya neden olabilir. Ancak yeşil renkli dışkı, çok fazla safra ve yeterli bilirubinin bulunmadığınında  bir işareti olabilir.

  Kırmızı: Kırmızı renkli dışkı, gastrointestinal kanamanın sonucunda oluşabilir. Dışkıda küçük miktarlarda görülen kan hemoroid belirtisi olabilir.

  Pancar ya da kırmızı meyveler yemek domates tüketmekte dışkının renginin kırmızı olmasına neden olur. Bu yiyecekler sindirim sisteminden geçtikten sonra dışkı tekrar kahverengi hale gelir

  Turuncu: Turuncu renkli gıda tüketmek turuncu dışkıya neden olur.

  Havuç, tatlı patates ve kış kabağı bu pigmenti içeren birçok gıda arasında yer alıyor. Bununla birlikte, tıkanmış safra yolları  turuncu dışkı neden olabilir.

  Sarı: Dışkı sarı veya yağlı gözüküyorsa bu durum dışkının çok fazla yağ içerdiğini gösterir. Ayrıca emilim sorunlarının veya enzim veya safra üretmenin zorluğunun sonucu olabilir.

  Çoğu insan zaman zaman dışkı renginde farklılıklar yaşamaktadır. Genellikle, bu tüketilen gıdalardan  ya da basit nedenlerden kaynaklanır. Ancak, iki veya daha fazla hafta renk değişimleri  yaşayanlar doktora başvurmalıdır.

  Normal dışkılama süresi ne kadardır?

  Sağlıklı bir dışkı, 10 - 15 dakikadan fazla sürmemelidir.

  Bundan daha uzun süren dışkılama kabızlık, hemoroid veya başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

  Aşağıdaki durumlar sindirim sorunlarının habercisi olabilir.

  Bu tür durumlardan herhangi birini yaşayan insanlar bir doktora görünmelidir.

  Dışkılama sorunlarına neden olan faktörler nelerdir?

  Dışkılama Sorunlarının Nedenleri Şunları içerebilir:

  Stres: İrritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim hastalıkları stres nedeniyle tetiklenebilir veya şiddetlendirilebilir . Bazı insanlarda  stres ishal, diğerlerinde kabızlık şeklinde kendini gösterir.

  Kabızlık: Dışkı suyunun sindirim sistemi boyunca hareket edebilmesi için yeterli su ve diğer sıvıları tüketmemek kabızlığa yol açabilir. Çok fazla kafein ve alkol tüketmekte kabızlığa neden olabilir.

  Lifli Ürünleri Tüketmemek: Lif, dışkıya form vermektedir. Ayrıca dışkının sindirim sistemi boyunca rahatça hareket etmesine yardımcı olur. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve bakliyatlar gibi lif bakımından zengin besinler tüketmemek bağırsak problemlerine yok açabilir.

  Gıda  Alerjileri: Bazı gıdalara karşı  alerjisi olan kişiler, gıdaları  tüketirken genellikle ishal, kabızlık gibi bağırsak  sorunlarına yol açabilir.

  Örneğin, laktoz intoleransı olan kişiler genellikle sütlü gıdalar tüketmeleri durumunda ishal yaşamakta, çölyak hastalığı olanlar ise glütene  karşı hassas olmaktadır.

  Bağırsak Sorunlarına Yol Açabilecek Bazı Hastalıklar:

  Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

  Dışkılamada meydana gelen değişiklikler 2 veya daha fazla hafta boyunca devam ederse doktora başvurulmalıdır.

  Dışkı parlak kırmızı, veya siyah renkte ise hemen doktora görünülmelidir. Bu belirtiler tedavi edilmediği takdirde acil duruma dönüşebilecek hastalıkların habercisidir.

  Sağlıklı bağırsak hareketlerine sahip olmak için öneriler nelerdir?

  Sağlıklı bağırsak hareketleri için aşağıdaki öneriler uygulanabilir.

  Yeterli miktarda lif yiyin : Tavsiye edilen en az günlük lif miktarını almaya özem gösterilmelidir. Bu miktar:  kadınlar için 25 gram iken erkekler günde 30 gramdır.

  Bol su tükemi : Günlük içilmesi gereken su yaklaşık 8 bardak (yaklaşık 1,5 litre) kadardır. Daha fazla lif tüketirken su tüketmek özellikle önemlidir.

  Probiyotik ürünler tüketilmelidir : Yararlı bakteriler  olan probiyotikler yoğurt ve bazı içeceklerden de sağlanabilir. Probiyotikler, kabızlık ve enfeksiyonlu ishalin tedavisine yardımcı olmuştur.

  Magnezyum alımı : Magnezyum hidroksit genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Böbrek yetmezliği olan kişiler için tavsiye edilmese de, diğer insanlar için güvenilirdir.

  Egzersiz yapmak : Fiziksel olarak aktif kalmak, bağırsak işlevini teşvik edebilir ve kabızlığı önleyebilir. Ayrıca egzersiz yapmak, dışkılama sorunlarının yaygın bir nedeni olan stresi de hafifletir.

  Sağlıklı bir yaşam için iyi işleyen bir sindirim sistemi gereklidir. 

  Yazı kaynağı : www.sezaileventoglu.com

  Bağırsak Enfeksiyonlarına Dikkat !

  Bağırsak Enfeksiyonlarına Dikkat !

  Yaz mevsiminin gelmesiyle bağırsak infeksiyonlarında da bir artış görülmektedir. Hemen her zaman ishal, çoğu zaman kusma, zaman zaman da ateş ile kendini gösteren bağırsak infeksiyonlarına tıp dilinde "Akut Gastroenterit" adı verilmektedir.

  İshal nedir?

  İshal, dışkılama sayısında artışla beraber, dışkının şekilsiz bir hal alması olarak tariflenir. Normalde dışkı kuru ve şekilli iken, ishal durumunda içerdiği su miktarı artarak şekilsiz olur. İshal nedeniyle bağırsak hareketleri artar, normal süreden daha kısa aralıklarla dışkılama ortaya çıkar.

  İshal nedenleri nelerdir ?

  İshale neden olan pek çok durum mevcuttur. İshal nedenlerinin başında mikrobik ishaller gelmektedir ki konumuz olan yaz ishalleri de bu gruptandır. Yaz ishaline neden olan mikroplar, bakteriler ile protozoon denilen gözle görülmeyen parazitlerdir.

  Mikroplar dışında başta antibiyotikler olmak üzere çeşitli ilaçlar, çeşitli mide-bağırsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, bağırsak veya bağırsak komşuluğunda ortaya çıkan tümöral durumlar, aşırı ve ani ısı değişimleri de ishale neden olabilir. Heyecanlanma, üzüntü, korku, stres gibi durumlar da ishale neden olabilir.

  Yazın ishaller neden daha sık ortaya çıkar ?

  Doğadaki sıcaklık artışıyla tüm canlıların su ihtiyaçları da buna paralel olarak artar. Dolayısıyla insanlar, yaz aylarında daha fazla su tüketir. Böylece, bu tüketimin beklenmeyen bir sonucu olan yaz ishalleri, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyva ve sebzelerin yenilmesiyle ortaya çıkar. Bazen insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir. Dışkıyla bulaşmış ellerin ağıza götürülmesi sonucu da ishal olabilir. Her zaman kullanılan suların sağlıklı olup olmadığını bilmek mümkün olmaz. Doğada, özellikle insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayan, ishal nedeni olabilecek çeşitli mikroplar bulunmaktadır. Bunlar özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında, özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşık, sıcak ortamda beklemiş gıdaların, örneğin çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvaların tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların bağırsaklarına ulaşır. Bunların bir kısmı bağırsak duvarında iltihap oluşturarak hem bağırsak hareketlerini artırır, hem de bağırsağa su ve iltihabi hücrelerin geçişine neden olur; bir kısmı da bağırsakta iltihap yapmadan, salgıladıkları toksin denilen zehirli maddelerin etkisiyle su ve tuz geçişini artırmak suretiyle ishale neden olur.

  Yaz ishallerinin belirtileri nelerdir ?

  En önemli belirti, dışkılama sayısının artması ve dışkı vasfının değişmesidir. Dışkı, cıvık, patates püresi görünümünde olabileceği gibi, sümüksü ve iltihaplı veya su gibi olabilir. Dışkı miktarı ve su içeriği, ince bağırsaklarda hastalık yapan parazit ve bakterilerin ishallerinde fazladır, kalın bağırsakta hastalık yapanlarınkinde ise azdır; ayrıca bunlarda dışkılama sayısı diğerlerine oranla daha fazladır. Su gibi tariflenen ishallerin çoğunluğu paraziter nedenlidir. En sık giardia denilen protozoon neden olur. Bu tip ishallerin en ciddisi ve hayatı tehtit edeni ise dışkının pirinç suyu görüntüsü olarak tariflendiği, kolera bakterisinin yaptığı ishaldir. İltihaplı dışkılamaya neden olan bakterilere ise tifo ve tifo benzeri hastalıklara neden olan salmonella bakterilerini örnek verebiliriz. Kalın bağırsakta ishale neden olan bakterilerin bir kısmı ve bazı parazitler dışkının iltihaplı, sümüksü görünmesine, aynı zamanda bağırsak duvarını da zedeleyerek damarların kanamasına neden oldukları için, kanlı olmasına da neden olurlar. Dışkının böyle kanlı ve iltihaplı olması dizanteri olarak adlandırılır. Nedenlerinden birisi şigella denilen bakteri, bir diğeri amip denilen protozoondur. İshalle birlikte bulunan diğer belirtiler karın ağrısı, karında buruntu hissi, bazen bulantı, iltihabi durumlarda bunlara ilaveten ateş olarak karşımıza çıkar. Dışkılamadan sonra tam rahatlayamama da bir diğer belirti olabilir. Örneğin kalın bağırsak ishallerinde ağrı ve rahatlayamama sıktır. Aşırı su ve tuz kaybına bağlı olarak kalp damar sistemine, böbreklere, sinir sistemine ait kalp ritm bozuklukları, böbrek yetmezliği, şuur bozuklukları gibi belirtiler de olabilir. Dilin kuruması, cildin parlaklık, nem ve yumuşaklığını kaybetmesi, gözlerin göz çukuruna çökmesi gibi belirtiler, su kaybının işaretleridir.

  İshal olunca ne yapmalıyız ?

  İlk tedbir olarak kaybedilen su ve tuzu geri koymak için pratik olarak hazırlayacağımız şu solusyonu içebiliriz: Bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır, içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir. Ancak mikrobik ishallerin hemen hepsi 24 saatten fazla devam eder ve hemen hepsi ilaç tedavisi almadan düzelmez. Bu nedenle, 24 saatten fazla süren ishallerde en yakın sağlık merkezine başvurularak muayene ve tetkik olunması gerekir. Çünkü farkında olmadan dışkımız yoluyla çevreye mikrop bulaştırabilir, ayrıca ishalin tedavisiz kalarak daha ciddi sağlık problemlerine yol açmasına neden olabiliriz.

  Sağlık kuruluşunda neler yapılacaktır ?

  Sağlık kuruluşunda, şüphelenilen gıdaların ve suyun olup olmadığı, ne zaman tüketildiği, ishalin ne zaman başladığı, karın ağrısı, ateş, dışkıda iltihap ve/veya kan olup olmadığı, yakınımızda başka hasta insanların olup olmadığı sorulacak; muayenenin ardından dışkı tahlili ve kültürü, kan sayımı ve gerekirse diğer kan tetkikleri istenecektir. Tüm verilere göre hekim tedaviye karar verecektir.

  Nasıl tedavi edilir ?

  Sıvı ve tuz kaybının az olduğu, ishalin hastanın konforunu çok bozmadığı durumlarda, hastaneye yatırılmadan genellikle sadece uygun bir diyetle hasta ayaktan tedavi edilir. Aşırı su ve tuz kaybı, ağır dizanteri halleri, kolera şüphesi olan durumlarda hasta mutlaka hastaneye yatırılarak öncelikle kaybedilen su ve tuzun yerine konması amacıyla serum verilir, daha sonra uygun ilaçlara başlanır.

  İshal diyeti nasıldır?

  İshali olan kimselerin düzelene kadar posasız ve yağsız gıdalar alması gerekir. Yani sebze ve meyvalar, kuru yemiş, çikolata, kızartmalar gibi gıdalar alınmamalıdır. Yağsız makarna, pirinç pilavı, haşlanmış patates-patates püresi, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte yenebilir. Ayrıca bol miktarda içeçek alınmalıdır.

  İyileşme şansı nedir ?

  Uygun tedaviyle yaz ishallerinin tedavisi oldukça yüz güldürücüdür; hemen hepsinde iyileşme tamdır. Ancak mikroplu ortamla temas devam ediyorsa, gerekli tedbirler alınmadıysa ishalin tekrarlama şansı her zaman vardır.

  Yaz ishalleri nasıl önlenebilir ?

  Bu ishallerin önlenmesinin en önemli yolu, menşei bilinmeyen suların tüketilmemesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi, özellikle ellerin her yemekten önce ve sonra yıkanmasıdır. Kullanılan ve içilen suların klorlanması pekçok mikrobun yaşamasını önler. Şüpheli suların, şüpheli olmasa bile salgın olduğu bilinen yerlerdeki suların kaynatılarak kullanılması gereklidir.

  İshallerde diyet uygulamaları

  İçecekler

  İzin verilen : Açık çay , malt , orta derecede gazlı içecekler

  İzin verilmeyen : Soğuk ve alkollü içecekler , koyu kahve , çay , kakao

  Süt

  İzin verilen : Hastanın uyumuna bağlı olarak az miktarda , sıcak süt verilebilir. 

  İzin verilmeyen : Hastalığın akut evrelerinde içilmemesi gerekir.

  Et-balık

  İzin verilen : İyice ezilmiş olarak dana , sığır , tavuk, kuzu etleri, taze ve derin dondurulmuş balık türleri önerilir. Balık ve etlerin hazırlanması : haşlanmış , ızgara , çok az yağ ve baharat eklenmiş, fırınlanmış olarak yenebilir.

  Ekmek , hamur içi , pirinç ve öteki tahıllar

  İzin verilen : İçi çıkarılmış beyaz ekmek ya da tost ekmeği , grissini , peksimet , kraker. Küçük parçalar biçiminde pişmiş hamur işleri , az miktarlarda (30-40gr.) pirinç , pirinç suyu 

  İzin verilmeyen : Çavdar ya da kepek ekmeği , ekmek içi , ağır hamur işleri , kepek unu içeren tüm besin maddeleri

  Yumurta

  İzin verilen : Haşlanmış , rafadan 

  İzin verilmeyen : Yağda pişirilmiş

  Tatlandırıcı yağlar

  İzin verilen : Sıvı yağ , tereyağı ( az miktarda olmak koşuluyla ) 

  İzin verilmeyen : Hayvanların iç yağları

  Tatlılar, şekerli gıdalar

  İzin verilen : Marmelat , meyve jöleleri , kremasız kuru bisküviler, sütlü kremalar, hafif hamur işleri 

  İzin verilmeyen : Kremalı pastalar , yumurta ya da kuru meyve içeren kremalar, çikolata, dondurma

  Az lif içeren ve önerilecek yeşil yapraklı sebzeler :

  Kuşkonmaz ( uçları ), pancar , karnabahar, soğan, dereotu, hindiba, marul, patates, bezelye, domates, kereviz, ıspanak, kabak

  Verilmesi doğru olmayan besinler :

  Enginar , lahana , Brüksel lahanası , yeşil fasulye , mercimek , kuru bezelye , kuru fasulye , yeşil biber

  Önerilen meyveler :

  Kayısı , ananas , portakal , muz , kavun , elma , şeftali , greyfurt

  Sakıncalı meyveler :

  Kuru meyveler , üzüm , hurma , taze incir , böğürtlen , armut

  İshalin tedavisinde:

  Bağırsaktan suyun geri emilimini uyaran maddeler ( glikoz , pirinç lapası , bizmut bileşenleri ) kullanılır.

  Antibiyotiklere ancak bağırsağın derin katmanlarını etkileyen, kanlı-mukuslu ishallere neden olan enfeksiyonlarda başvurulur.

  Ağır su kaybı ile seyreden biçimlerde, toplardamar yoluyla fizyolojik tuzlu su ya da şekerli su eriyikleri verilir.

  Çocuklarda ishal tedavisinde besinler az ve sık verilir, ayrıca kilo başına 24 saatte en az 150 ml sıvı alınmalıdır. Beslenmedeki yağ miktarı da azaltılmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.tedankara.k12.tr

  Yumuşak Dışkılama Neden Olur Nasıl Geçer?

  Yumuşak Dışkılama Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sürekli Yumuşak Dışkılamanın Nedenleri Ve Tıbbi Tedavi Yolları

  Sürekli yumuşak dışkılama, İrritabl bağırsak sendromu, hipertiroidi, bazı bağırsak hastalıkları, pankreas iltihabı gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Siz de böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle Dahiliye doktoruna gidip tedavi olabilirsiniz.

  Sürekli Yumuşak Dışkılama Neden Olur?

  Hassas Bağırsak Sendromu (İBS) (İrritabl Bağırsak Sendromu)

  İrritabl bağırsak sendromu olarak da bilinen hassas bağırsak sendromu sık sık yumuşak dışkılamanın en sık karşılaşılan nedenidir.

  Bu rahatsızlığın görülme sıklığı %15 civarlarındadır. Toplumdaki yaygın hastalıklardan biri olan hassas bağırsak sendromunun belirtileri ise; karın bölgesinde meydana gelen kramplar, yumuşak dışkılama, şişkinlik, ağrı, gaz, kabızlık veya ishaldir. Bazen kabızlığın ve ishalin birlikte görüldüğü de olur. Hassas bağırsak sendromunun kesin tedavisi olmamakla birlikte şikayetleri hafifletmek ve yeniden oluşmasını engellemek amacıyla uygulanan tedaviler olumlu sonuç vermektedir. Bu tedavinin amacı, hastalığın gündelik hayatı olumsuz etkilemesini önlemek ve hastanın yaşam kalitesini korumaktır. İlaç tedavisine ek olarak kişiye uygun bir beslenme programı önerilmelidir. Hastanın ilaç kullanırken yeyip içtiklerine dikkat etmesi, belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Rahatsızlığın şiddetlenmesine yol açan bazı gıdalar vardır. Bu gıdalar; mısır, buğday, peynir, süt, çay, kahve, yulaf, yumurta, narenciye ve çavdardır. Bu yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak, hassas bağırsak sendromunun tedavi sürecini hızlandırır.

  Hassas bağırsak sendromundan muzdarip olanlar düzenli olarak probiyotik vitamin takviyesi kullanmalıdır.

  Hipertirodi

  Tiroid bezinin normalden daha fazla çalışmasına hipertirodi denir. Bu durum sürekli yumuşak dışkılamaya neden olabilir. Tiroid bezi aşırı şekilde çalışmaya başladığı zaman hipertiroidi gelişir. Bu hastalık sırasında çok yüksek miktarda TSH yani tiroid hormonu salgılanır ve Kandaki TSH düzeyi artış gösterir. Hipertiroidi tedavisi, tiroid hormonunu dengelemek ve ideal seviyeye gelmesini sağlamak için yapılır. Tedavinin uygulanışı hastadan hastaya değişir. Bazı hastalar ilaçla tedavi edilirken bazılarında iyot tedavisi veya tiroid ameliyatı gerekebilir.

  İltihabi Bağırsak Hastalıkları (Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit)

  Crohn hastalığı da dışkının yumuşak olmasına neden olur. Sindirim sistemi hastalıklarından biri olan crohn hastalığı, yara ve iltihaplanmalarla seyreden önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin tedavisi bulunamamıştır. Ancak crohn tedavisi için kullanılan ilaçlar belirtilerin şiddetini azaltır, hastalığın ağırlaşmasına engel olur. Tedavi için iltihap önleyici ilaçlardan faydalanılır.

  Gıda Zehirlenmesi

  Gıda zehirlenmesi; zararlı parazitler, bakteri veya virüsler içeren besinlerin vücuda alınmasıyla ortaya çıkar. Gıdaların çoğu potansiyel olarak birtakım zararlı organizmalar barındırmaktadır fakat genelde yiyecekler pişirilirken yüksek ısı nedeniyle etkisiz hale gelir. Bu organizmaların canlı olarak bulunması gıda zehirlenmesine yol açar.

  Kronik Pankreatit (Pankreas İltihabı)

  Pankreasın iltihaplanmasına pankreatit denir. Bazı vakalarda pankreas aniden iltihaplanarak daha sonra hızla iyileşir. Bu durum akut pankreatit olarak adlandırılır. Kronik pankreatit ise pankreas iltihabının uzun süreli ve tekrarlayıcı olmasıdır. Pankreasta meydana gelen enflamasyon aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Kronik pankreatit belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, nabız artışı, karında hassasiyet, karın bölgesinde başlayıp arkaya veya göğse doğru yayılan ağrı, şişlik, ateş ve yumuşak dışkılamadır. Kronik pankreatit nedenleri ise farklılık arz eder. Uzun süreli alkol kullanımı bu rahatsızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Kronik pankreatit hastalarının ortalama %70'inde hastalık, alkol kullanımından kaynaklanmaktadır.

  Dumping Sendromu

  Midesinden ameliyat olan hastalarda Dumping Sendromu ile karşılaşılabilmektedir. Mide hızlı bir şekilde boşaltıldığında bazı şikayetler ortaya çıkar ve bu şikayetlerin tümüne birden Dumping Sendromu adı verilir. Bulantı, kusma, şişkinlik hissi, kramp tarzında karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve ishal bunlardandır. Beslenme programında ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler dumping sendromunun neden olduğu yakınmaları hafifletir. Ancak tüm bunlara rağmen iyileşme gözlemlenmezse ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale uygulanabilir.

  Bazı Gıdaların Tüketimi

  Devamlı alkol kullanmak, laktozlu süt, kahve, şeker ve baharatlı yiyecekler tüketmek de sürekli yumuşak dışkılama rahatsızlığına sebebiyet verebilir.

  Sürekli Yumuşak Dışkılama Nasıl Geçer?

  Sürekli yumuşak dışkılamanın nedenini belirlemek için Dahiliye veya Gastroenteroloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden gaita ve kan testi isteyecektir. Öncelikle hastalığın neden kaynaklandığını tespit edip ilaç tedavisi, beslenme değişiklikleri, ameliyat vb tedavi yöntemlerini uygulayacaktır.

  Sürekli yumuşak dışkı tedavisi için her gün probiyotik takviye kullanmalı, yoğurt, sirke, turşu gibi probiyotik gıdaları düzenli olarak tüketmelidir.

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap