Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

  1 ziyaretçi

  cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

  CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Haftanın ilk gününden sendromsuz bir pazartesi olmasını dileyerek, sizlere selamlarımı iletiyorum çok sevgili Novarge okurları. Bugün sizlerle, meslek hayatımızın ve kariyer hedeflerimizin giriş biletini üstlenen “CV” bir diğer adıyla özgeçmişlerimizden söz edeceğiz.

  Bildiğimiz üzere CV, iş görüşmelerinde ve mülakatlarda bir tür bireysel ifade yöntemimiz görevini üstleniyor. Kariyer hedeflerimize ulaşırken belirlediğimiz doğrultuda kat ettiğimiz yolların, aldığımız sertifikaların ve eğitimlerin tümüne ya da en değerlilerine CV’lerimizde yani özgeçmişlerimizde yer veriyoruz. CV’nin (özgeçmiş), iş görüşmelerinde karşımızdaki insanların bizi doğru tanımlayabilmesi ve yapacağımız iş düzeyini zihninde tasarlayabilmesi için en doğru ifade yöntemini benimsemesi gerekiyor. Bu yüzden CV, titizlikle hazırlanması gereken bir kavram haline geliyor. Özgeçmişin hazırlanma aşamasında dikkat etmemiz gereken iki temel husus göze çarpıyor. Bunlar,

  CV kavramının önemini ve doğru bir özgeçmiş oluşturabilmenin detaylarını incelediğimiz, “Doğru CV Nasıl Hazırlanır?” isimli yazımıza göz atabilirsiniz: https://www.novarge.com.tr/blog/dogru-cv-nasil-hazirlanir.html

  CV (Özgeçmiş) Hazırlanırken Nelere Yer Verilmeli?

  Temel Bilgiler

  CV içerisinde kişisel bilgilerinizin karşı tarafa doğru bir şekilde aktarımı önemlidir. Bu yüzden, ad-soyad, doğum yeri, adres, telefon, e-posta, medeni hali, askerlik durumu ve ehliyet bilgisi gibi temel bilgilere yer verilmesi gerekir.

  Eğitim Bilgileri

  Özgeçmişinizi inceleyen bireylerin, aldığınız eğitim konusunda bilgi sahibi olabilmesi, potansiyeliniz ve bilgi birikiminiz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmesini sağlayacaktır. CV’de bu aşama, son alınan eğitimden ilk alınan eğitime kadar ters kronolojik liste şeklinde, sertifikalar ve lisans bilgileri ile yer almalıdır.

  İş Tecrübeleri

  Başvurduğunuz kurumun bilgi birikimleriniz ve iş tecrübeleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmesi için iş deneyimlerinizin doğru şekilde özgeçmiş içerisinde yer alması önemlidir. İş deneyimleri kısmında, başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu gösteren iş tecrübeleriniz ve görevinizin açıklamasına yer verilmesi gerekir.

  Eğitim ve Seminerler

  Kurumun mesleki yeterlilikleriniz ve tecrübeleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmesi için aldığınız eğitimler ve sertifikalarınızla ilgili bilgiye ulaşabilmesi gerekir. Bu yüzden özgeçmişlerinizde mutlaka eğitim ve seminer bilgilerine yer vermelisiniz.

  Yabancı Dil

  Yabancı dil hakkında bilginiz ve dil eğitimi aldığınız kurumun bilgileri başvurduğunuz şirketin dil yeteneğiniz hakkında bilgi sahibi olabilmesi için önemlidir.

  Bilgisayar Bilgisi

  Ofis programları, işletim sistemleri ve bu konuda aldığınız eğitimlerin özgeçmişinizde yer alması gerekir. Bu sayede başvurduğunuz kurum bilgisayar bilginiz hakkında net bir bilgiye sahip olabilir.

  İlgi Alanları (Hobiler)

  Takip ettiğiniz konular, merak ettiğiniz alanlar ve uğraşlarınız özgeçmişinizin sizi daha iyi tanımlamasını sağlayabilir. Bu yüzden kurumların ilgi alanlarınız hakkında bilgi sahibi olabilmesi için mutlaka hobilerinize yer vermelisiniz.

  Referanslar

  Başvurduğunuz kurumda bireylerin sizin hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilmesi için sizin iş tecrübenizi ve eğitim referansınızı sağlayabilecek birilerine yer vermek özgeçmişiniz açısından büyük önem taşır. Bu sayede kurumlar sizin iş bilginiz ve mesleki yeterliliğiniz hakkında bir referans dayanağı olduğu bilgisine ulaşır.

  CV (özgeçmiş) hazırlanırken yer verilecek konu başlıklarının yanında yazı tipine, kâğıt boyutuna ve imla kurallarına da dikkat etmek önemlidir. Özgeçmişinizin A4 boyutunda hazırlanmış olması, noktalama ve imla kurallarına dikkat edilmesi ve yazı tipinin kurumsal bir düzeyde tercih edilmesi dosyanızın değerini arttırır.

  Özgeçmişinizin içerisinde olması gereken bilgiler kadar yer vermekten kaçınmanız gereken hususlar da mevcuttur. Gereksiz bilgiler, yanlış kullanımlar ve doğru olmayan bilgiler CV’nizin değerini düşürür.

  CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

  Dil Bilgisi Konusunda Dürüst Olun

  Cv’nizi hazırlarken dürüst olabilmek çok önemlidir. Karşınızdaki insanların sizinle ilgili en doğru bilgiye ulaşmak istediğini unutmamalısınız. Bu yüzden özellikle dil bilgisi konusunda doğru bilgilerin verilmesi gerekir. Dil bilgisinde verilen yanlış bilgiler daha sonra iş hayatınızda olumsuz bir izlenim verilmesine sebep olabilir.

  Gereksiz İşleri Eklemekten Kaçının

  Özgeçmişinize yaptığınız her işi eklemek zorunda değilsiniz. CV hazırlamadan önce bilginizi en doğru düzeyde yansıtacak iş deneyimlerinizi bir araya getirip onları sergilemeye çalışın. Küçük çaplı ve gereksiz işler özgeçmişinizin karmaşıklığına ve yanlış bir izlenim bırakmasına sebep olabilir.

  Referanslara Dikkat Edin

  Özgeçmişinizde referans olarak verdiğiniz kişilerin kimliği çok önemlidir. Bu yüzden referanslarınıza eş ve dostunuzu eklemek yerine eğitim ve meslek hayatınızda gelişiminize tanık olmuş bireylere yer vermelisiniz.

  Az ve Öz Bilgi Sunun

  Karmaşık ve gereğinden fazla uzunlukta olan özgeçmişler karşınızdaki bireylerin hakkınızda bilgi almasını zorlaştırabilir ve yanlış bir izlenime sebep olabilir.

  Gereksiz Açıklamalardan Uzaklaşın

  CV içerisinde iş ve eğitim bilgilerinizin altında küçük ve doğru bilgilere yer vermelisiniz. İşlerinizin devamında verilen uzun ve gereksiz bilgiler iş bilginizin yanlış bir izlenim oluşturmasına sebep olabilir.

  Kısa Süreli İş Tecrübelerinize Yer Vermeyin

  CV hazırlarken çok kısa süreli iş tecrübelerinize yer vermek mesleki geçmişiniz hakkında bilgi kirliliğine sebep olabilir. Özgeçmişiniz içerisinde iş hayatınızı ve mesleki yeterliliğinizi en doğru şekilde yansıtacak iş tecrübelerinize yer vermelisiniz.

  Klişe Bilgileri Eklemekten Kaçının

  Özgeçmişinizde Word, Excel, PowerPoint gibi neredeyse herkesin bildiği bilgileri eklemek karmaşıklığa ve yanlış izlenime sebep olabilir. Özgeçmişiniz içerisinde iş hayatında sizi farklılaştıracak ve bilginizi ortaya koyacak birikimlerinize yer vermelisiniz.

  CV Diline Dikkat Edin

  Büyük kurum ve şirketlere başvuru yaparken İngilizce CV hazırlamak bazen avantaj sağlayabilir. Fakat dil bilgisinin yetersizliği CV dilini yanlış yansıtmanıza ve yanlış bilgi aktarımına sebep olabilir. Unutmayın, doğru hazırlanmış Türkçe bir CV, yanlış hazırlanmış İngilizce bir CV’den daha değerlidir.

  İmla Kurallarına ve Noktalama İşaretlerine Dikkat Edin

  CV içerisinde dil anlatım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek, en az hataya sahip bir dosya hazırlamak bilgi birikiminizi doğru şekilde yansıtacaktır.

  Kariyer hedeflerimizin bir basamağını oluşturan ve meslek hayatımızın giriş biletini hazırlayan CV kavramının içerdiği bilgiler kadar, bilgilerin doğruluğu ve sadeliği de önemlidir. Özgeçmişinizi hazırlarken en ince ayrıntısına kadar titizlikle çalışmak ve doğru bilgi birikimine yer vermek mesleki yeterliliğinizi kanıtlayacak en büyük unsurdur.

  Haftanın ilk iş gününde, iş hayatımızın büyük bir değeri olan CV kavramından söz ettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sizlere sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı bir hafta diliyorum sevgili Novarge ailesi.

  Unutmayın, her şey geleceğiniz için!

  ELİF AKSÜT

  Yazı kaynağı : www.novarge.com.tr

  Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Beykam - Beylikdüzü Belediyesi Kariyer Merkezi

  • İdeal CV iki sayfadan uzun olmamalıdır.

  • CV’niz anlaşılır ve okunması ne kadar kolay olursa, ilgi çekme olasılığı da o kadar yüksek olur.

  • Ters kronoloji bilgileri yerleştirmek için en iyi sıralama yöntemidir. En son deneyime en fazla yer ayrılmalıdır.

  • Başvurduğunuz görevle ilgili olarak, CV’nizin en başında yer alan, beceri ve deneyimlerinizle ilgili kısa bir özet, işverenin söz konusu görev için uygun olup olmadığınız hakkında hızlı bir fikir edinilmesine olanak verir.

  • Yetenek ve niteliklerinizin yanı sıra başarılarınızı da listeleyin. Olumlu ifadeler kullanın.

  • İş dışında ilgi alanlarınızdan ve hobilerinizden de bahsedin, ama bunu kısa tutun.

  • CV’nizi olabildiğince üçüncü kişi ağzıyla yazın.

  • Referans olarak bağlantı kurulacak kişileri açıkça belirtmeyin – ‘istenildiği takdirde sağlanır’ ifadesini kullanın.

  Yazı kaynağı : beykam.com

  CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

  CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

  İş hayatına adım atmaya hazırlanırken başlangıç noktan CV’n olmalı. CV’nin açılımı Curriculum Vitae’dir ve özgeçmiş anlamına gelir. İş bulmanı sağlayacağı için öncelikle hazırlamak için gerekli özeni ve zamanı göstermen gerekiyor. Hatta hazırlamadan önce ve hazırlama aşamasında üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir konu. Peki CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli? Hangi hatalardan kaçınılmalı? Doğru bir özgeçmiş nasıl hazırlanır?

  Çok uzun olmamalı: Verdiğin bilgi seni mülakata çağırmalarını sağlamalı, az, eksik veya fazla bilgi vermekten kaçınmalısın. Özellikle yeni mezunsanız özgeçmişiniz 1 sayfayı geçmemeli.

  Facebook fotoğrafların yerinde güzel: Özgeçmişindeki fotoğrafının iş ilanlarına başvurabilecek ciddiyette olmasına özen göstermelisin.

  E-posta adresin ciddi durmalı: E-posta adresine özen göster, isim soyadından oluşan ciddi, telefonda da kodlaması kolay bir e-posta adresi kullanmalısın.

  Kişisel becerilerini ön plana çıkarmalısın! : Yeni mezunların sık karşılaştığı bir problem ilanlarda tecrübe istenmesi ve özgeçmişlerde tecrübe kısmının eksik kalması. Üniversitede üstlenilen görevler, üye olduğun kulüplerde yaptıklarını, sosyal sorumluluk çalışmalarını özgeçmişine aktararak bu alanlardaki başarılarını hem ön yazında hem de CV’inde öne çıkartabilirsin.

  İmla hatası yapmamaya özen göstermelisin: İşverenler, özgeçmişleri incelerken kişinin gösterdiği özene büyük önem veriyor. Özgeçmişini bitirdikten sonra, yanlışları düzeltmek adına mutlaka kontrol edip başka birilerinin de okunmasını sağlamalısın.

  İletişim bilgilerini eklemeyi unutmamalısın: Firmaların sana ulaşabilmesi için, gün içerisinde ulaşabilecekleri sana ait telefon numarası, e-posta adresi bilgilerini yazmayı ve değişiklik olduğunda güncellemeyi atlamamalısın.

  Mezun olmadan CV’ni hazırla: Mezuniyetini beklemeden özgeçmişini oluşturarak mezun olmadan başvuru yapmaya başlamalısın. Özgeçmişinde ve ön yazılarında mezun olacağın tarihi muhakkak belirtmelisin.

  Sosyal medya profilin de değerlendiriliyor: Adaylar artık işverenler tarafından sosyal medyada da takip ediliyor, adayın sosyal medya profil ve paylaşımlarını da inceleyen işveren sayısı artıyor. Sosyal medyayı kariyerin için avantaja dönüştürebilir, katıldığın aktiviteler ve iş dünyasına yönelik ilgi alanlarınla zenginleştirebilirsin. Bunu yaparken yalan ve gereksiz içeriklerden uzak durmak önem taşıyor…

  Üniversitedeyken kariyerim için neler yapmalıyım?

  Merak ettiğin mesleklerde staj yapmalısın

  Kişisel gelişim eğitimlerine katılmalısın

  Okul etkinliklerinde görev almalısın

  Okul etkinliklerine katılan firmalarla tanışmalısın

  Seminerlere katılmalısın

  İlerlemek istediğin uzmanlık alanındaki yenilikleri takip etmelisin

  Dünya gündeminden haberdar olmalısın

  Yazı kaynağı : www.kariyer.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap