Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda

  1 ziyaretçi

  cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız? Aşağıya yazınız.

  Seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız?

  Seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız?

  Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız?

  Seyahat etme özgürlüğünün olmaması demek bir nevi kapana kısılmışlık demek. Bulunduğun dar alanda hareket edememek demek, dünyayı yaşadığın ve görebildiğin yerler kadar zannetmek demek. Hâlbuki bu koskoca dünyada gezilecek, görülecek o kadar çok yer, kültürlerini öğrenebileceğin o kadar çok insan var ki… Gezmezsen, görmezsen dünyayı tanıyamazsın, öğrenemezsin. Farklı yaşamları bilmek, farklı yerleri görmek, farklı kültürlerle etkileşimde bulunmak insana farklı düşünebilme kabiliyeti kazandırır.

  En basiti mesela İç Anadolu Bölgesinde doğdunuz oldu ki cumhuriyetle kazandığımız seyahat etme özgürlüğümüz elimizde yok, denizin neye benzediğini hiç bilemeyecektiniz. İlk bakışta bu bazılarımız için çok gerekli görülmese de dünyanın ve yaşamın bizlere sunduğu olanakların farkında olmamız, görmemiz, yaşamamız çok önemlidir. Seyahat etme özgürlüğün olmaması demek bir iple olduğun yere bağlanmak demek. Bir nevi hapis olmak gibi, sana kısıtlanan alan her neyse onu kabul etmek, dayatılan kadarını öğrenmek demek. Seyahat etme özgürlüğümüz olmasa yaşayacağımız zorlukların başında sevdiklerimizi görememekte olabilirdi. Başka bir şehirde yaşadıklarını farz edersek göremediğimiz için büyük bir özlem duyacaktık.

  Tüm bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere, yönetim şekli olarak cumhuriyet bir topluma tanınan önceliktir, ayrıcalıktır, özgürlüktür. Rahat nefes alabilmek, birey olabilmek, vatandaş sıfatını tam anlamıyla edinebilmektir. Bu kazanıma sahip toplumların birer ferdi olarak cumhuriyete sahip çıkmak, değerini bilmek ve ona göre davranarak vazgeçilmezliğini sindirmek görevimizdir.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması

  Cumhuriyetin İlanı ile Birlikte Kazanılan Seyahat Etme Özgürlüğünün Olmaması Durumunda Ne Gibi Zorluklar Yaşardınız?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap