Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  covid testi pozitif çıkanların karantina süresi

  1 ziyaretçi

  covid testi pozitif çıkanların karantina süresi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün? İzolasyon ve temaslı karantina süreleri güncellendi!

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün? İzolasyon ve temaslı karantina süreleri güncellendi!

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün? İzolasyon ve temaslı karantina süreleri güncellendi!

  Sağlık Bakanlığı'ndan geçtiğimiz aylarda yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında karantina süreleriyle ilgili olarak son dakika açıklama yapıldı. Dünyanın birçok ülkesinde karantina sürelerinin 5 güne çekilmesinin ardından, Sağlık Bakanlığı da Türkiye'deki koronavirüs karantina süresini güncelledi. Peki, koronavirüs karantina süresi kaç gün? İşte yeni süre detayı..

  Sağlık Bakanlığı'ndan gelen son gelişmeler ilgi ile takip ediliyor. Koronavirüs karantina süresi için geçtiğimiz aylarda Bilim Kurulu Toplantısı'nda yeni karar alındı. Daha önceleri koronavirüs hastalarının yakın temaslılarında 14 gün olan karantina süresi 10 gün olarak güncellenmişti. Şimdi ise bu süre daha da aşağıya çekildi. Enfeksiyonları kontrol altına almak ve hastaneleri korumak için zorunlu maske gibi sınırlama önlemlerini yeniden uygularken İngiltere, İspanya, İrlanda, Fransa ve Yunanistan gibi bazı Avrupa ülkeleri de enfekte kişiler için izolasyon sürelerini kısalttı.

  KORONAVİRÜS KARANTİNA SÜRESİ KAÇ GÜN?

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs karantina süresinde güncelleme yaptı. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca tarafından paylaşılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

  Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.

  TEMASLI VE AŞISIZ KİŞİLERDE KAÇ GÜN?

  Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu? Temaslı kişiler ne kadar karantinada kalacak?

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu? Temaslı kişiler ne kadar karantinada kalacak?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Mart'ta yapılan Bilim Kurulu Toplantısında COVID-19'lu hastaların izolasyon sürecine yönelik alınan kararda bir değişiklik olmadığını söyledi.

  İzolasyon süreci son karara göre devam edecek.

  Karantina süreci kaç gün?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce videokonferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yapmıştı.

  Toplantı sonrası yapılan açıklamada, "Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir" bilgisi verildi.

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu? 

  "Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7 günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.

  Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler yedi gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. Beşinci gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler."

  Koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu? Temaslı kişiler ne kadar karantinada kalacak?

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Corona'ya karşı birlikteyiz | The Federal Ministry of Health

  Corona'ya karşı birlikteyiz | The Federal Ministry of Health

  Karantina ile izolasyonu birbirinden ayırma

  Hem karantina sırasında hem de izolasyon süresince başka kişilerle temas kurmak yasaktır. Bu şekilde, korona enfeksiyonunun varlığı tespit edilmiş veya henüz ortaya çıkmamış kişilerin başkalarına enfeksiyon bulaştırma riski engellenmiş olur. Her ikisi de, yani karantina ve izolasyon korona virüsün yayılmasını engellemek konusunda sahip olduğumuz önemli araçlardır. Bu önlemlerin somut olarak nasıl hayata geçirileceği konusunda her eyalet bölgesel düzeydeki enfeksiyon vakalarına bakarak kendisi karar verir.

  Enfeksiyon şüphesi varsa: Karantina

  Karantina, bir kişinin korona ile enfekte olup olmadığının kesin olmadığı durumlarda başvurulması gereken yöntemdir. Yani örneğin enfekte olmuş bir kişi ile temasda bulunan veya virüs varyasyon bölgelerinden geri dönen kişilerin karantinaya girmesi gerekir. Kuluçka döneminde virüsü başkalarına bulaştırma riski vardır. Bu tehlike, enfekte olan kişilerde semptomların görülmeye başladığı andan kısa bir süre önce veya sonra en üst düzeydedir. Ancak semptom görülmeyen durumlarda da tehlike mevcuttur.

  Test sonucu pozitif olan kişilerde beşinci günün sonunda izolasyon sona erer

  İzolasyon test sonucunun ilk kez pozitif olduğu günden beş gün sonra sona erer. Beşinci günün sonunda da hızlı test yaptırılması ve beş günden fazla süre boyunca da test sonucu negatif oluncaya dek izolasyonda kalınması şiddetle tavsiye olunur.

  Sağlık alanı ile yaşlılar yurdu ve bakım merkezleri gibi kurumlar ile evde bakım hizmetlerinde, ayrıca sosyal uyum kurumlarında çalışanlar açısından, tekrar işbaşı yapmadan önce en erken beşinci günde yapılmış bir hızlı testin veya PCR testinin negatif çıkması gerekir.Ayrıca son 48 saati hastalık belirtisi göstermeden geçirmiş olmaları gerekir.

  Bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler ile yaşlı bakım kurumlarında kalanlar açısından izolasyona son verme kriterleri değişebilir.

  Çevremdeki bir kişide COVID-19 şüphesi varsa ne yapmalıyım?

  Ailenizde, birlikte ikamet ettiğiniz grupta veya işyerinizde bir korona enfeksiyonu şüphesi varsa, test sonucunuzu öğrenene dek temaslarınızı azaltmalı, mümkünse evde kalmalı ve dikkatli davranmalısınız.

  Yakın temaslı olarak en doğrusu nasıl davranmalıyım?

  Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan bir kişi ile temasınız olduysa beş gün evde kalmanız ve başkalarıyla temastan kaçınmanız şiddetle tavsiye olunur. Bu bağlamda enfekte olan kişiyle temasta bulunduğunuz günden sonraki ilk tam gün karantinanın başladığı gündür. Ayrıca bu dönemde (kendi kendinize) test uygulamanız da tavsiye olunur. Sağlık alanı ile yaşlılar yurdu ve bakım merkezleri gibi kurumlar ile evde bakım hizmetlerinde, ayrıca sosyal uyum kurumlarında çalışanlar açısından, işbaşı yapmadan önce 5 gün boyunca günlük olarak bir antijen hızlı testi veya NAAT testi nükleik asidi kopyalayarak çoğaltma teknolojisi) yaptırmaları zorunludur.

  Yaşadığım hanede bir başka kişi daha hastalanırsa karantinayı uzatmalı mıyım?

  Yaşadığınız hanedeki kişilerden birinde koronavirüs enfeksiyonu tespit edildiği için karantinaya girdiyseniz ve sizinle aynı yerde yaşayan bir başka kişi daha hastalandıysa, beş günlük karantina süresi uzamaz. Süreyi başlatırken hanenizdeki birinci kişinin ilk belirtileri göstermeye başladığı andan itibaren günler sayılır. Kendiniz hastalanacak olursanız sizin izolasyona ayrılmanız gerekir.

  Çocuklar ve karantina: Nelere dikkat etmek gerek?

  Robert Koch Enstitüsü’nün tavsiyelerine göre, virüs bulaşmış olma riski taşıyan kişilerin karantinaya girmesi gerekir. Bir ailenin tümü veya tek tek bireyleri bu kapsama girebilir. Ancak bundan bağımsız olarak söz konusu hanede yaşayanların hepsi bir dizi hijyen önlemine uymak zorundadır. Lütfen şu konuya dikkat edin: Evde karantinaya girmek özellikle çocuklar için özel bir zorluk teşkil eder. Örneğin mesafe kurallarına uymakta zorlanırlar. Karantinadaki çocukların özel ilgiye ve bireysel ve yaşlarına uygun çözümlere ihtiyacı vardır.

  Yüksek risk bölgelerinde ve virüs varyasyon bölgelerinde bulunduğunuz durumda geçerli karantina kuralları

  Ülkeye giriş yapmadan önceki on gün içerisinde, herhangi bir dönemde giriş yapıldığı esnada yüksek risk veya virüs varyasyon bölgesi kategorisinde yer alan herhangi bir bölgede bulunan kişilerin ülkeye geldikten sonra derhal evine (veya gittiği ülkede kalacağı herhangi bir mekâna) gitmeleri ve burada izolasyona ayrılmaları gerekir. (Evde karantina)

  Önceden yüksek risk bölgesinde bulunduysanız karantina süresi prensip olarak on gündür. Aşılı veya iyileşmiş olan ve ülkeye girişten önce Almanya Federal Cumhuriyeti’nin seyahat giriş portalı üzerinden aşı veya iyileşen belgesini yüklemiş olan kişilerin evde karantinaya girmeleri gerekmez. Eğer 2G belgesi (iyileşmiş veya aşılı) iletmek giriş yapmadan önce mümkün değilse, belgenin ulaştırıldığı andan itibaren karantinaya süre dolmadan son verilebilir.

  Altı yaşından küçük çocuklar için karantina zorunluluğu yoktur. Bir iyileşmiş veya aşı belgesi sunmayan altı ila on iki yaş arasındaki çocuklar açısından karantina giriş yaptıktan sonraki beşinci günün sonunda sona erer veya bu çocuklar yüksek risk bölgelerinden girişte test yaptırarak karantina yükümlülüğünden kurtulabilirler. Giriş sonrası karantina kurallarına genel bir bakışı burada bulabilirsiniz.

  Virüs varyasyon bölgelerinden dönen aşılılar, iyileşenler ve aşılı olmayanlar içinse şu durum geçerlidir: Hem ondört günlük karantinaya girmek hem de bir negatif PCR testi ibraz etmek zorundadırlar (testin, kendi araçlarıyla yolculuk yapanlarda en fazla giriş yapmadan 48 saat önce yapılmış olması gerekir. Uçak, feribot, otobüs şirketi veya demiryolları ile seyahat edenlerde bu süre, seyahatin başladığı andan itibaren en erken 48 saat önce yapılmış olması gerekir.)Ayrıca bu üç grupta yer alan kişiler Almanya’ya varmadan önce www.einreiseanmeldung.de adresinde kayıt yaptırmalı ve bu konudaki belgeyi seyahatleri boyunca yanında bulundurmalıdır. Aşılı kişiler ve iyileşenler zorunlu ondört günlük karantina süresini çok sınırlı ve istisnai durumlarda kısaltabilirler. Virüs varyasyon bölgelerindendönerekgiriş yapanlar için, çok sınırlı istisna vakalar bir kenarda tutulacak olursa, ayrıca bir taşıma yasağı geçerlidir.

  Robert Koch Enstitüsü’nün web sitesinde bugün itibariyle hangi ülkelerin yüksek risk bölgeleri ve virüs varyasyon bölgeleri kategorisinde yer aldığını görebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.zusammengegencorona.de

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap