Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cinsel ilişkiden sonra kadın vücudundaki değişiklikler

  1 ziyaretçi

  cinsel ilişkiden sonra kadın vücudundaki değişiklikler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler nelerdir?

  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler nelerdir?

  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler nelerdir?

  Kızlık zarının bozulması

  Kızlık zarı bozulduktan sonra eğer gebelik oluşmadı ise vücutta gözle görülür anlamlı bir değişiklik olmaz. Bununla ilgili henüz yayınlanmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

  Fakat toplumda kadın bedeninin bekaretini kaybettikten sonra değişebileceğine yönelik bir inanış bulunmaktadır. Bu inanış içinde kalçanın genişlemesi, göğüslerin büyümesi gibi kadınsı özelliklerin biraz daha belirginleştiği işaretler bulunmaktadır. Ancak bu değişimlerin olduğu ya da olabileceği konusunda bilimsel bir açıklama ya da veri tanımlanmamıştır.

  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler nelerdir?

  Bununla birlikte bakirelik sosyal ve kültürel bir ifadedir. Toplumların bir kısmı bakireliği çoğunlukla kızlık zarı ile ilişkilendirilir. Aslında bakirelik el değmemiş olmanın tanımı şeklindedir. Kızlık zarı ile vücut değişimleri arasında ilişki kurmak oldukça zordur. Fakat kızlık zarı bozulduktan sonra vajinal kanal girişinde bazı geçici değişiklikler olur. Bu değişiklikler ilişki sırasında penisin giriş sayısı ve ilişki sayısı ile bağlantılıdır. Cinsel uyarılma ile vajinal bölgedeki kan akımı artar. Bazal vücut ısısı yükselir. Küçük kan damarlarında genişleme meydana gelir. Vajina duvarı bu değişimler sonucu daha kırmızı bir hal alır. Ayrıca kalınlaşır.

  Cinsel ilişki sırasında penisin vajina duvarına sürtünmesi bu bölgede hafif inflamasyon ve koyulaşma şeklinde renk değişikliğine neden olabilir. Bu durum vajina kayganlığını artıracak bazı durumlar ile düzeltilebilir. Ön sevişmenin uzun tutulması ve vajina kayganlaştırıcıların kullanılması bu yangıyı azaltır ya da önler.

  Vajina girişi oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte kanal vajinal mukoza ile çevrelenmiştir. Kızlık zarı vajinayı kapatan tıkayıcı bir zar değildir. Vajina girişini çevreleyen esnek elastik bir halkadır. Bu nedenle ilk ilişkide kızlık zarı kanaması sanıldığı kadar yaygın değildir.

  İlk ilişki ya da sonraki ilişkilerde kızlık zarı tamamen kaybolmaz. Doğumdan sonra dahi kızlık zarı kalıntıları vajinal girişte seçilebilir. Kızlık zarı dikimi için bu kalıntı doku parçalarından faydalanılır. Bazı bayanlarda ise kızlık zarı normalden daha elastik yapıdadır. Birden fazla cinsel ilişkiye rağmen bütünlüğünü bozulmaz.

  İlk ilişkilerde kızlık zarı kanaması görüleceği aslında toplumun bu yöndeki beklentisi nedeni ile oluşmuş bir düşüncedir. Yeterli cinsel bilgi ve deneyime sahip çiftlerde vajinal kayganlığın normal şekilde sağlanması durumunda kanama büyük oranda görülmez.

  Tüm bunlara rağmen ilk ilişkisini yaşayan çiftler her ne kadar olsa da tecrübesiz olabilir. İlişki sırasında zorlanma, kendini kasma ve stres gibi nedenler kızlık zarı ile ilişkili ya da ilişkili olmayan kanamaların görülmesine neden olur. İlk ilişkide yaşanan orgazma bağlı şiddetli kasılmalar rahim içi zarda kısmen dökülmelere yol açarak vajinal kanama görülmesine neden olabilir. Bu aslında kızlık zarı kanaması değildir. Ama kızlık zarı kanaması ile karışır. Kızlık zarı dışı kanamalar ayrıca rahim ağzın dan da kaynaklanabilir.

  Kızlık zarı bozulduktan sonra yaşanan değişikliklerden biri de vajinal salgılardır. İlişki sonrasında vajinal sıvı miktarı artar. Vajina içi böylece ilişkinin daha rahat gerçekleşebilmesi için kaygan hale gelir. Ancak ilişki sonrasındaki dönemde koyulaşarak yapışkan bir hal alır. Ayağa kalkıldığında ise yerçekiminin etkisi ile vajinal açıklıktan çıkar.

  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta oluşan değişiklikleri bu şekilde özetleyebiliriz. Kızlık zarı bozulmasına bağlı onarım işlemi düşünüyorsanız kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız.

  İlgili Konular:

  Yazı kaynağı : www.fundayazicierol.com.tr

  İlk seks sonrası kadınların vücutlarında hangi değişiklikler olur?

  Cinsel İlişkiden Sonra Vücuttaki Değişimler

  Cinsel İlişkiden Sonra Vücuttaki Değişimler

  Nursen Yeşim KATDAR

  1993 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini başarı ile bitirdi. Daha sonrasında 4 yıllık hemşirelik bölümünü kazandı. Eğitim hayatı boyunca Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, Afyonkarahisar Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve Afyonkarahisar Göğüs Hastanesi’nde stajını tamamladı.

  Ön lisans eğitimlerini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Adalet bölümleri üzerinden tamamlarken Lisans eğitimlerini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Uzmanlığı bölümleri üzerinden tamamladı.

  Hemşirelik bölümünü bitirdikten sonra 2011 yılında İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon 3. Basamak Yoğun Bakım Hemşiresi olarak atandı. 2011 yılından itibaren İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, Aliağa Devlet Hastanesi, İzmir Çiğli Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve İzmir Bornova Türkan Özilhan Hastanesi’nde görev yapmıştır. Halen Sağlık Bakanlığı’nda görev yapmaktadır. Ayrıca spiritüel alanlarda 10 yıldır eğitim vermektedir.

  ALDIĞI SERTİFİKALAR

  • Aile Arabuluculuğu ve Evlilik Hukuku Eğitimi Sertifikası

  • Sağlık Bakanlığı Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikası

  • Aile ve Çiftlerle Görüşme Teknikleri Eğitimi Sertifikası

  • Cinsel Danışmanlık Sertifikası

  • Aile Danışmanlığı Sertifikası

  • Çift Danışmanlığı Sertifikası

  • NLP Sertifikası

  • Reiki Master Sertifikası

  • Stres yönetimi Sertifikası

  • Zaman yönetimi sertifikası

  İLGİLENDİĞİ ALANLAR

  • Aile Danışmanlığı

  • Çift Danışmanlığı

  • Cinsel Danışmanlık

  • Reiki, Astroloji, Spiritüel Konular

  Yazı kaynağı : uzmanlardiyorki.com

  Cinsel ilişki sırasında vücutta oluşan 8 değişiklik!

  Hep İyi Yönleri Olmayacak Tabii: Seks Sonrası Çoğu İnsanın Başına Gelen Tuhaf Durumlar

  Seks vücudu nasıl etkiliyor?

  Seks vücudu nasıl etkiliyor?

  Bilimsel olarak seks ağrılara son veriyor, yatıştırıcı bir etkiye sahip olabiliyor. İşte bunlar başta olmak üzere seksin vücuda etkileri sıralandı. Cinsel birleşme iyi hissetmemize sebep olur. İşte seksi sevmemizin ve arzulamamızın sebebi de budur. Cinsel birleşmeden aldığımız zevk; büyük oranda beynimizin ödül merkezini aktifleştiren bir nörotransmitter olan dopamin salgılanmasından kaynaklıdır.

  UCLA David Geffen School of Medicine’dan psikiyatri doçenti Timothy Fong; uyuşturucu almak ile seks yapmanın elbette ki aynı hisleri oluşturmadığını ancak her ikisinin de aynı beyin bölgelerini uyardığını söylüyor. Öte yandan, kafein, nikotin ve çikolata da beynin ödül merkezlerini uyarır.

  Antidepresan etkisi!

  Bilimfili'ninde yer alan habere göre, University of Albany ‘de 2002 yılında yapılan ve 300 kadın üzerine yoğunlaşılan çalışmada; seks anında kondom kullanmayan kadınların kondom kullanan kadınlara kıyasla daha az depresif belirtilere sahip oldukları bulgusuna ulaşıldı. Araştırmacılar bu durumun menide bulunan ve seks sonrası vücut tarafından absorbe edilen östrojen ve prostaglandin gibi çeşitli bileşenlerin antidepresan özellikte olmasından kaynaklandığını düşünüyorlar. Ekip; ciddi ilişki içerisinde olma ya da oral kontraseptif kullanımı gibi diğer şeylerin de hem duygu durumu hem de kondom kullanımını etkileyebileceğini doğruladılar. Ciddi ilişki içerisindeki insanlar için bu durum iyi haber olsa da, ciddi düşünmeyenlerin kondom kullanımını ihmal etmemeleri gerekiyor.

  Yatıştırıcı olabiliyor!

  İyi hissettiren bu kimyasallar, cinsel birleşme anında patlama gösteriyor olabilir fakat, peki ya sonrasında? Araştırmacılara göre; seks sonrası hüzün (postkoital disfori) diye bir şey var. Bir çalışmaya katılan kadınların üçte biri; seks sonrası herhangi bir anda üzüntü deneyimlediklerini bildiriyorlar. Pişmanlık ya da zorlanmış (kendi kendini) olma hissi bu hüznün bir sebebi olabilir, ancak araştırmacılar bu durumun tam olarak neden ortaya çıktığını henüz açıklayamıyorlar.

  Seks ağrıyı kovuyor!

  Araştırmalara göre, cinsel birleşme ağrı semptomlarını uzaklaştırabilir. 2013 yılında Almanya’da yürütülen bir çalışmada; migreni olan katılımcıların %60’ı ve küme tipi baş ağrısına (histamin baş ağrısı) sahip katılımcıların yüzde 30’u seks anında baş ağrısından kısmen ya da tamamen kurtulduklarını belirtiyorlar. Yapılan diğer çalışmalar ise; G noktası uyarılan kadınların ağrı eşiklerinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Rutgers University’den profesör Beverly Whipple; bu durumun kadınları ağrıyı hissetmeleri için daha fazla uyarana ihtiyaç duyma noktasına çıkardığını söylüyor. Öte yandan araştırmacılar anne ve bebek arasındaki bağ olarak isimlendirilen oksitosin hormonunun da ağrıyı uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu ileri sürüyorlar.

  Hafızayı yeniler!

  Her yıl, her 100.000 insandan 7’si, anlık fakat geçici hafıza kaybı olan “küresel geçici amnezi” deneyimliyor. Bu durum; duygusal stres, ağrı, küçük çaplı kafa sarsıntıları ve sıcak ya da soğuk suya birden atlama gibi durumlarla ortaya çıkabildiği gibi coşkulu bir seks sonucunda da ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkan unutkanlık durumu birkaç dakika ya da birkaç saat boyunca sürebilir. Bu süre zarfında, kişi yeni hafızalar oluşturamaz ya da henüz gerçekleşmiş olayları hatırlayamaz. Ve işin güzel yanı ise; bu durum uzun vadeli etkilere sahip değil.

  Hafızayı yenilediği gibi güçlendiriyor!

  2010 yılında yapılan bir araştırmada, “kronik” olarak çiftleşen (günde bir kez 14 gün boyunca) farelerle, yalnızca tek seferlik çiftleşme yapmasına olanak sunulan fareler kıyaslandığında, “kronik” olarak çiftleşen farelerin; beynin hafıza ile ilişkili bölgesi olan hipokampuslerinde daha fazla nöron geliştirdikleri gözlemlendi. Bulgular farelerde yapılan ikinci bir çalışma ile de desteklendi. Ancak düzenli seksin insanlarda da aynı etkiyi oluşturup oluşturmadığı durumuna henüz bakılmış değil.

  Sakinleştirici etkisi var!

  Düzenli seksin farelerde beyni güçlendirdiğinin ortaya koyulduğu aynı çalışmada farelerin aynı zamanda da daha az stresli oldukları gözlemlendi. Bu durum insanlar için de geçerli. Yapılan bir araştırmada; henüz yeni cinsel ilişki deneyimlemiş insanların cinsel ilişki deneyimlememiş insanlara kıyasla stresli durumlara –örneğin; insanların önünde konuşma gibi– tepki oluşturmada daha iyi oldukları sonucuna ulaşıldı.  Peki, seks stresi nasıl azaltıyor? Bu örnekte; kan basıncını düşürerek.

  “Uyuyamıyorsanız seks yapın”

  Seksin kadınlara kıyasla erkeklerin uykusunu getirmesi daha yaygındır. Ve bilim insanları bu durumun sebebini şöyle açıklıyorlar: Beynin prefrontal korteks isimli bölgesi, boşalmanın ardından giderek yavaşlayan bir aktivite gösteriyor. Bu durum da oksitosin ve serotonin salınımıyla birlikte; “kıçını döndü ve yattı” sendromuna sebep olabilir.

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap