Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cilt alerjisi kaç günde geçer

  1 ziyaretçi

  cilt alerjisi kaç günde geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Alerjik Deri Döküntüleri - UZM. DR. AYÇA TUĞRUL - Dermatoloji Uzmanı - Konya Leke Tedavisi, Konya Dermatolojik Muayene, Konya Ameliyatsız Yüz Germe, Konya Dolgu, Konya Botoks, Konya Lazer Epilasyon - Alerjik Deri Döküntüleri Konya, Konya Alerjik Deri Döküntüsü Tedavisi, Deri Alerji Çeşitleri Ve Belirtileri, Deri Alerjisi Konya, Konya Deri Alerjisi Tedavisi, Vücutta Alerji Kızarıklık Konya, Cilt Alerjisi Kaç Günde Geçer, Yüzde Alerji Belirtileri, Alerji Tedavisi Konya, Alerjik Deri Döküntüsü Tedavisi Fiyatları 2021

  Alerjik Deri Döküntüleri - UZM. DR. AYÇA TUĞRUL - Dermatoloji Uzmanı - Konya Leke Tedavisi, Konya Dermatolojik Muayene, Konya Ameliyatsız Yüz Germe, Konya Dolgu, Konya Botoks, Konya Lazer Epilasyon - Alerjik Deri Döküntüleri Konya, Konya Alerjik Deri Döküntüsü Tedavisi, Deri Alerji Çeşitleri Ve Belirtileri, Deri Alerjisi Konya, Konya Deri Alerjisi Tedavisi, Vücutta Alerji Kızarıklık Konya, Cilt Alerjisi Kaç Günde Geçer, Yüzde Alerji Belirtileri, Alerji Tedavisi Konya, Alerjik Deri Döküntüsü Tedavisi Fiyatları 2021

  Alerji nedir?

  Alerji bağışıklık sisteminin anormal bir yanıtı olarak tarif edilebilir. Alerjisi olan bireylerin bağışıklık (immün) sistemi çevredeki polen, küf, hayvan tüyleri gibi genellikle zararsız olan maddelere (alerjen) karşı aşırı bir reaksiyon geliştirir. Alerjen (alerjiye neden olan maddeler) ile karşılaşan normal bireylerde bu yanıt kontrol altındadır.
  Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada alerjik hastalıkların sıklığında bir artış gözlenmektedir. 

  Alerjinin nedenleri nelerdir?

  Yapılan çalışmalarda bir kişide alerji gelişmesinde genetik yatkınlığın önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir. Anne veya babasında alerjik hastalık olan bireylerde daha fazla alerjik hastalık gelişebilmektedir.

  Genetik faktörler dışında çevresel faktörler de alerji oluşumunda rol oynayabilmektedir. Herhangi bir alerjen ile sık karşılaşma durumunda daha fazla tepki, yani daha fazla alerjik hastalık gözlenmektedir. Yaşanılan çevrede alerjenlerin yoğun olarak bulunması alerjik reaksiyonların daha sık ve şiddetli gözlenmesine neden olabilmektedir. Şehir merkezlerinde alerjenlerle karşılaşma oranı, kırsal kesimlere göre daha yüksektir. Yaşam şekli ve çevresel farklılıklara göre de alerjik hastalık gelişme oranları değişmektedir. 

  Alerji nasıl oluşur?

  Bazı kimselerin vücutları bir takım maddelere soluyarak, yutarak veya deri teması yoluyla maruz kaldığında (polen, yiyecekler,güneş..gibi) tepki gösterir. Bu maddeye/maddelere alerjen, vücut tarafından gösterilen tepkiye ise alerjik reaksiyon denir.

  Alerjik reaksiyonda vücut immunglobulin E (IgE) adı verilen özel bir tip antikor üretmeye başlar. IgE alerjen ve mast hücresi başta olmak üzere dokuda ve kanda bulunan özel hücrelere bağlanır. Mast hücrelerinden (insan savunma hücresinde görevli bir hücre)histamin ve birçok madde salınır ve bu maddeler alerji semptomlarının (döküntü, kaşıntı, ağız burun akıntısı gibi) gözlenmesine neden olur.

  Türkiye'de sık rastlanan alerjenler

  Ev tozu akarları, polenler, kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, böcek sokmaları, küfler, bazı gıdalar (örnek: yer fıstığı, inek sütü, soya, deniz ürünleri, yumurta) ve ilaçlar Türkiye'de en sık rastlanan alerjenlerdir.

  Alerjik reaksiyonların belirtileri nelerdir?

  Alerjik reaksiyonlarda en sık gözlenen belirtiler şöyle sıralanabilir:

  + Gözlerde kaşıntı sulanma ve kızarıklık
  + Burunda kaşıntı, akma
  + Deride kızarıklıklar, kabarıklıklar ve kaşıntı
  + Yorgun ve/veya hasta hissetme
  + Öksürük
  + Hırıltılı solunum

  Alerjenler solunum yolu ile alındığında burun mukozasında mukus oluşumunda artış ve enflamasyon (yangı) gelişebilmektedir. Buna bağlı burun akıntısı, kaşınma ve hapşırma gibi belirtiler gözlenir. Gözlerde sulanma, batma ve kaşıntı da bu duruma eşlik edebilir. Alerjik reaksiyonlar sırasında astım da tetiklenebilmektedir. Alerjen solunup akciğerlere ulaştığında ise gelişen şişmeler nedeniyle nefes almada güçlük yaşanabilmektedir. Tüm astım atakları alerji sebebiyle olmasa da birçok astım hastasında alerji önemli bir rol oynamaktadır.

  Gıdalar ile gelişen alerjilerde bulantı, kusma, ishal ve karında kramp şeklinde ağrılar eşlik edebilmektedir. Bebeklerde izlenen inek sütü alerjisinde barsak ve mide şikayetlerinin yanı sıra egzama gibi deri lezyonları da gelişebilmektedir.

  Arı sokması veya diğer böcek ısırıkları sonrası gelişen alerjik reaksiyonlarda genellikle lokal şişlik, kızarıklık ve ağrı gözlenebilmektedir.

  Alerjik reaksiyonlar kimlerde gözlenir?

  Bir kişide neden alerjik reaksiyon geliştiği tam olarak cevaplanamamaktadır. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin alerji gelişme riskini etkilediği bilinmektedir.
  Alerji her yaş grubu ve cinsiyette ortaya çıkabilir. Çocukluk yaş grubunda daha çok gıda alerjileri, alerjik egzamalar ön plandayken yaş ilerledikçe alerjik burun ve göz nezlesi görülmekte ve bunlara astım eşlik edebilmektedir. İlaç alerjileri ve mesleki alerjiler de erişkin dönemde daha sık görülmektedir.

  Anafilaksi nedir?

  Alerjik belirtiler hafif, orta veya şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Anafilaksi hızlı gelişen ve ölüme neden olabilen ciddi bir alerjik reaksiyondur.

  Semptomlar tüm vücutta izlenir:

  + Soluk almakta güçlük,
  + Hırıltılı solunum,
  + Ses kısıklığı,
  + Boğazda takılma hissi,
  + Tüm vücutta kızarıklık,
  + Kabarıklık ve kaşıntı,
  + El, ayaklar, dudaklarda karıncalanma hissi,
  + Kan basıncında (tansiyon) düşme gözlenen bu belirtiler arasındadır.
  + Tüm bu bulgular hayatı tehdit edici olabilir. Bu sebeple anafilaksiye anında eve doğru müdahale edilmesi çok önemlidir.

  Alerji testleri nedir?

  Alerjiden korunmak için öncelikle alerjinin sebebinin aydınlatılması ve bu alerjene maruziyetin azaltılması gereklidir. Örneğin bir kişide ev tozuna karşı alerji varsa, yaşadığı ve çalıştığı ortamlarda ev tozuyla ilgili önlemleri alınmalıdır. Kan ve deride yapılan alerji testleri ile alerjenler saptanabilmektedir. Alerji testleri genellikle alerjik rinit-konjuktivit, atopik dermatit, kontakt ürtiker, astım, böcek sokmaları, gıda ve ilaç alerjilerinde yapılmaktadır. Alerji testleri hastanın tek başına yapabileceği testler değildir. Bu konuda uzmanlaşmış hekimler tarafından hastanın tıbbi hikayesi ve muayenesi sonrasında hangisinin yapılacağına karar verilir ve uygulanır.

  Alerjiden korunma ve tedavi seçenekleri

  Alerjik belirtilerin yönetiminde öncelikle saptanabiliyorsa tetikleyici olan alerjenden uzak kalma; ikinci basamakta da çeşitli sistemik ve topikal ilaçlar ve immunoterapi yer almaktadır.
  İmmunoterapi yani aşı tedavisi bağışıklık sistemin alerjenlere yanıtını değiştirmeyi hedefleyen uzun süreli bir tedavidir. Hastanın duyarlı olduğu alerjenler giderek artan dozda verilerek duyarsızlaştırma (desentisizasyon) sağlanması amaçlanır. İmmunoterapi tek bir antijene karşı yapılabilen ve oldukça uzun süren bir yöntemdir. Pek çok alerjik hastalıkta birden çok alerjen rol oynadığı için immünoterapi günümüzde pek fazla kullanılabilen bir yöntem değildir. Ancak arı venomu (zehri) alerjisi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

  Cilt alerjileri, bağışıklık sisteminin bir alerjen ile tetiklenmesi sonucu oluşan, genellikle kaşıntı ile kendini gösteren bir grup hastalıktır. Alerjik cilt hastalıkları ilaçlar, enfeksiyonlar, böcek ısırıkları veya gıdalara yanıt olarak oluşabilir. Sık görülen cilt alerjilerinden biri egzama yani atopik dermatittir. Genellikle ciltte yoğun bir kaşıntı hissiyle birlikte tekrarlayan döküntü, deride kuruluk ve pullanma gözlenir. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. Hastanın yaşına göre vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkar. Tedavide genellikle lokal uygulanan ilaçlar kullanılır, cildin nemlendirilmesi ve koruyucu tedaviler son derece önemlidir. Kurdeşen olarak bilinen ürtiker ise ciltte şişlik, kızarıklık ve kaşıntının belirgin olduğu döküntülerdir. Ürtiker besinler ya da ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar sırasında ortaya çıkabilir. Antihistaminik ilaçlar ürtikeri kontrol etmede başarılıdır. Bir diğer cilt alerjisi de vücudumuzun dış yüzeyine temas eden maddelere karşı gelişen temas alerjisi olarak da adlandırılan kontakt dermatittir. Alerjenden uzak durulması tedavinin esasını oluşturmaktadır. Tanıya yönelik gerekli alerji testlerinin uygulanması ve tedavinin düzenlenmesi için lütfen bir alerji uzmanına başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.draycatugrul.com

  Deri Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Deri Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Deri Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Deri Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

  Alerjik durumlara maruz kalan kişiler günlük hayatlarında çok zor durumlarda kalabilirler. Örneğin yiyeceklere karşı alerjisi olan bir kişi, alerjiye neden olan yiyeceği yedinde baş dönmesi, bulantı veya başka sıkıntılar yaşayabilir. Deri alerjisi de kişileri zor durumda bırakan ve can sıkan bir alerji türüdür. Bu alerjiden kurtulmak için öncelikle alerjinin ne olduğu ve nedenleri bilinmelidir.

  Deri Alerjisi Nedir?

  Deri alerjisi, deride kızarıklık veya kaşıntı gibi durumlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle egzama olan kişilerde sık rastlanılan bir durumdur. Deride görülen yanma ve kaşıntı hissi kişinin huzursuz olmasını sağlamaktadır. Yani deri alerjisinin can sıkıcı bir deri hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Sık sık ortaya çıktığı için kişiyi huzursuz edecek bir seviyeye gelmektedir.

  Deri alerjisinin birçok nedeni olduğu için yaygın olarak görülen bir alerji türüdür. Birçok insan deri alerjisi sorunu ile karşılaşmaktadır. Özellikle çocuklarda daha sık görülen bir alerjidir. Bu alerjiyi ortaya çıkaran nedenler araştırılarak çözüm yolları aranabilir. Deri alerjisinin nedenlerini iyi tespit etmenizde fayda vardır. Çözüm yolları bu nedenler belirlendikten sonra tespit edilebilir.

  Deri Alerjisi Neden ve Nasıl Olur?

  Bu duruma neden olan çok sayıda unsur olabilir. İlaçlar, böcek ısırıkları, besinler, polenler ve daha birçok unsurda dolayı deri alerjisi meydana gelebilir. Deri alerjisi sonrasında ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülmesi çok sık görülen bir durumdur.

  Deri alerjisi yaşayan kişiler bu duruma neden olan unsurları tespit ederek hareket etmelidir. Bunun için deri alerjisinin nedenlerini bilerek daha doğru bir çözüm bulabilirsiniz.

  Deri alerjisi nedenleri:

  - Deride kurdeşen oluşması,

  - Bazı yiyeceklere karşı hassas olunması,

  - Temas edilen nesne veya gıdanın kişide reaksiyon oluşturması,

  - Bazı giysilere karşı derinin hassas olması.

  Deri alerjisinin belli başlı nedenleri vardır. Bunlar dışında da alerjiye neden olan nadir durumlar olabilir. O yüzden yaşadığınız alerjinin nedenini iyi bir şekilde tespit etmeye çalışmalısınız.

  Deri Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Deri Alerjisi Belirtileri

  Deri alerjisi olan kişinin derisinde ani değişimler oluşabilir. Daha önce olmayan birçok sorun ortaya çıkarak deride kızarıklık veya döküntü yapabilir. Normal olmayan durumların sık sık yaşanması kişide deri alerjisi olduğunu gösterir.

  Deri alerjisin nedenleri bulunduktan sonra belirtilere bakılarak deri alerjisinin boyutları belirlenir. Boyutları belirlenen ve kesinleşen alerji tedavi ile kontrol altına alınabilir.

  Deri Alerjisinin Belirtileri:

  - Ciltte kızarıklık ve kaşıntı yaşanması,

  - Deride döküntü ve kabarcıklar oluşması,

  - Deride karıncalanma olması,

  - Deride renk değişimleri görülmesi

  - Deride yanma hissi görülmesi.

  Deri Alerjisine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

  Deri alerjisi olan kişiler buna neden olan unsurlardan uzak durmalıdır. Aksi halde alerji daha ileri seviyelere geçebilir. Alerjiye neden olan unsur yiyecek veya herhangi bir besinse kesinlikle yenmemesi gerekir. Deride alerjiye neden olan durumlardan uzak durarak alerjinin etkisi azaltılabilir.

  Deri Alerjisi Tedavisi Hakkında Bilgi

  Deri alerjisi görülen kişilere tedavi uygulamak gerekebilir. Bu tedavi genellikle krem veya buna benzer ürünlerin kullanımı ile yapılmaktadır. Kişinin alerjisi kontrol altına alındıktan sonra daha rahat bir hayat sürebilir. Tabi deride tekrar alerji olmaması için dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat etmeyen kişilerde alerjinin tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden alerji bitti diye alerjiye neden olan unsurlara tekrar yakınlaşmamak gerekir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Cilt Alerjisi Nedir? | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

  Cilt Alerjisi Nedir? | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

  Facebook

  Twitter

  Youtube

  Google+

  Yazı kaynağı : www.aid.org.tr

  Alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl tedavi edilir?

  Alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl tedavi edilir?

  Alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl tedavi edilir?

  Alerji, vücudun belirli bir gıdaya veya maddeye verdiği tepkidir. Alerjiler özellikle çocuklarda çok yaygındır. Yaşadığımızda toplumda insanların %30’unda alerji bulunmaktadır. Alerji, genetik olmasının yanı sıra dış faktörler tarafından da tetiklenebilir. Peki, alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl tedavi edilir? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

  Alerji, bağışıklık sisteminiz tehlikeli bir istilacı için normalde zararsız bir maddeyle tepki verdiğinde başlar. Bağışıklık sistemi daha sonra söz konusu alerjen için antikorlar üretir. Alerjene tekrar maruz kaldığınızda, bu antikorlar histamin gibi alerji semptomlarına neden olan bir dizi bağışıklık sistemi kimyasalları salgılar. Peki, alerji belirtileri nelerdir? Alerji nasıl tedavi edilir? Bilinmesi gerekenler haberimizde…

  ALERJİ HAKKINDA

  Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Alerjik reaksiyona neden olan bir maddeye alerjen denir. Alerjenler yiyecek, içecek veya çevrede bulunabilir.

  Bağışıklık sisteminiz antikor olarak bilinen maddeler üretir. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz belirli bir alerjeni zararlı olmasa da zararlı olarak tanımlayan antikorlar yapar. Alerjenle temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminizin reaksiyonu cildinizi, sinüslerinizi, hava yollarınızı veya sindirim sisteminizi etkileyebilir.

  Bağışıklık sisteminin alerjeni tanımak ve hatırlamak için zamana ihtiyacı vardır. Bu maddeye duyarlı hale geldikçe, bağışıklık sistemi ona saldırmak için antikorlar yapmaya başlar. Bu sürece duyarlılaşma denir.

  Hassasiyet birkaç gün veya birkaç yıl sürebilir. Birçok durumda duyarlılaşma süreci tamamlanmamıştır. Hasta bazı semptomlar yaşar, ancak tam bir alerjiye sahip değildir.

  Alerjiler de mevsimlik olabilir. Örneğin, saman nezlesi semptomları havadaki polen sayısının çok daha yüksek olması nedeniyle nisan ile mayıs ayları arasında zirve yapabilir.

  ALERJİ BELİRTİLERİ

  Alerjik bir reaksiyon iltihap ve tahrişe neden olur. Belirtiler ve semptomlar alerjen tipine bağlıdır. Alerjik reaksiyonlar bağırsakta, deride, sinüslerde, hava yollarında, gözlerde ve burun pasajlarında oluşabilir.

  Diğer durumlar için alerjik reaksiyonlar farklılık gösterebilir. Örneğin saman nezlesi, soğuk algınlığına benzer tahrişler yaratır, ancak nedenleri farklıdır.

  Aşağıda, çeşitli tetikleyiciler ve alerjisi olan kişilerde düzenli olarak neden oldukları belirtiler yer almaktadır.

  Toz ve polen

  – Tıkalı burun
  – Gözler ve burunda kaşıntı
  – Burun akıntısı
  – Şişmiş ve sulu gözler
  – Öksürük

  Cilt reaksiyonları

  – Kızarıklık
  – Kaşıntı
  – Kabarıklık
  – Döküntüler

  Gıda

  – Kusma
  – Şişmiş dil
  – Ağızda karıncalanma
  – Dudakların, yüzün ve boğazın şişmesi
  – Karın krampları
  – Nefes darlığı
  – Özellikle çocuklarda rektal kanama
  – Damakta kaşıntı
  – İshal

  Böcek sokmaları

  – Hırıltı
  – Isırılan bölgede ağrılı şişlik
  – Kan basıncında ani düşüş
  – Kaşınan cilt
  – Nefes darlığı
  – Huzursuzluk
  – Kurdeşen, vücuda yayılan kırmızı ve çok kaşıntılı bir döküntü
  – Baş dönmesi
  – Öksürük
  – Göğüste sıkışma
  – Kaygı bozukluğu
  – Olası anaflaksi (ciddi alerjik reaksiyon, alerjik şok)

  İlaç

  – Hırıltı
  – Şişmiş dil, dudak ve yüz
  – Deri döküntüsü
  – Kaşıntı
  – Olası anaflaksi (ciddi alerjik reaksiyon)

  Anafilaksi: Anafilaksi, hızla gelişen, ciddi bir alerjik reaksiyondur. Hayati tehlike arz edebilir ve tıbbi acil durum olarak müdahale edilmelidir. Bu tip alerjik reaksiyon, alerjene maruz kaldıktan dakikalar veya saatler sonra ortaya çıkabilen birkaç farklı semptom gösterir.

  Anafilaksi belirtileri hastaya göre değişiklik gösterebilir. Hastada baygınlık hissi, sıkıntı, ölüm korkusu, halsizlik, baş dönmesi, ellerde, ayaklarda kaşıntı ve kızarıklık, dilde tat değişikliği gibi öncül belirtiler ve sonrasında dilde, ağız içinde, boğazda, kaşıntı, şişme gıda alerjisinde ilk şikayetler olabilir. Hastaların genelinde cilt bulguları (kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen ve şişmeler) görülebilir.

  Üst ve alt solunum yolları sorunları (kuru öksürük, tükürüğünü yutmada zorluk, boğazda şişlik hissi, zor nefes alma ve boğulma hissi) gibi şikayetler anafilaksiye bağlı ölüm nedenlerinin en sık sebebidir. Alt solunum yolları sorunları ile birlikte astım krizi ve solunum durması ortaya çıkabilir. Kalp damar sisteminde gelişen şikayetler, tansiyon düşüklüğü, nabız artışı, nabız düzensizliği, çarpıntı ve şok gelişebilir. Gözlerde kaşıntı ve sulanma, burunda kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, bulantı, kusma, ishal, karında kramplar ortaya çıkabilir.

  EN YAYGIN ALERJENLER

  Potansiyel alerjenler hemen hemen her yerde görülebilir. Herhangi bir yiyecek teorik olarak alerjiye neden olabilir. Gıdaya özgü bileşenler (buğdayda bulunan protein ve glüten gibi) alerjik reaksiyonları da tetikleyebilir.

  Alerjiye neden olması muhtemel sekiz yiyecek şunlardır:

  – Yumurtalar, özellikle yumurta beyazı
  – Balık
  – Süt
  – Fındık
  – Yer fıstığı
  – Buğday
  – Soya
  – Kabuklu deniz canlıları

  Diğer alerjenler şunlardır:

  – Kedi dışkısında bulunan bir protein, toz akarı dışkısı, yün, kürk, kertenkele veya deri pulları, ayrıca Fel d 1 gibi hayvansal materyaller
  – Penisilin, salisilatlar ve sülfonamidler gibi ilaçlar
  – Mısır, kereviz, balkabağı, susam ve fasulye gibi besinler
  – Eşek arısı ve arı sokması zehiri, sivrisinek sokması ve ateş karıncaları gibi böcek sokmaları.
  – At sinekleri, kara sinekler, pire ve böceklerin böcek ısırıkları
  – Hamamböceği, caddis ve göl sinekleri, midge ve güveler
  – Ot, ağaç ve yabani otlardaki bitki poleni
  – Ev kimyasalları
  – Nikel, kobalt, krom ve çinko gibi metaller
  – Lateks

  ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Alerjinin en etkili tedavisi alerjenden kaçınmadır. Bununla birlikte, bazen alerjenlerden tamamen kaçınmak mümkün değildir. Örneğin polen, özellikle saman nezlesi mevsimi boyunca havada sürekli olarak bulunur.

  İlaçlar

  İlaçlar alerjik reaksiyon belirtilerinde yardımcı olabilir, ancak alerjiyi iyileştirmezler. Alerji ilaçlarının çoğunluğu reçetesizdir (OTC). Herhangi bir alerji ilacı kullanmadan önce bir eczacıya veya doktora başvurunuz.

  Antihistaminikler

  Bunlar histamin eylemini engeller. Bazı antihistaminikler çocuklar için uygun olmadığından dikkatli olunması önerilir.

  Dekonjestanlar

  Bunlar saman nezlesi, evcil hayvan alerjisi veya toz alerjisi durumunda tıkalı bir burnu açmaya olabilir. Dekonjestanlar kısa süreli tedavi ilaçlarıdır.

  Lökotrien reseptör antagonistleri veya anti-lökotrienler

  Diğer astım tedavileri işe yaramadığında, anti-lökotrienler lökotriyenlerin etkilerini bloke edebilir. Bunlar şişmeye neden olan kimyasallardır. Vücut, alerjik reaksiyon sırasında lökotrienler salgılar.

  Steroid spreyler

  Burun iç astarına uygulanan kortikosteroid spreyler burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.

  İmmünoterapi

  İmmünoterapi ayrıca hiposensitizasyon (aşı tedavisi) olarak bilinir. Bu tip tedavi bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Buradaki amaç, allerjenin IgE üretimini ve tetikleme eğilimini azaltarak uzun süreli toleransı sağlamaktır. İmmünoterapi sadece şiddetli alerjileri tedavi etmek için kullanılır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap