Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor

  1 ziyaretçi

  cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SON DAKİKA HABERİ: Bakan Gül açıkladı: Cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor

  Açık görüşler ne zaman başlayacak, başladı mı? İşte cezaevlerinde açık görüşlerin başlayacağı tarih

  Cezaevinde açık görüşler yeniden başlıyor! Tarih belli oldu

  Cezaevinde açık görüşler yeniden başlıyor! Tarih belli oldu

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Gül, pandemi süresince adliyelerde alınan önlemleri anlatarak, "Kovid sebebiyle ilk kez yargıya ara verildi. Cumhuriyet tarihinde bu bir ilk. Daha geçen hafta adliye çalışanı hakim toplam 5 arkadaşımızı Kovid'den kaybettik. Tüm bunlara rağmen adaleti ayakta tutmaya kalkan bir yapı var. Kovid süresince cezaevinde hükümlülerin, personelin sağlığı düşünülerek Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyeleriyle düzenlemeler, uygulamalar yaptık. Tüm çalışmalarımızı bu çerçevede yaptık. 'Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluyla koordineli olarak pandemi döneminde kapatılan açık görüşleri yapabilir miyiz?' diye çalışmalarımızı yaptık. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiye kararıyla açık görüşler uzun bir aranın ardından 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak" dedi.

  'KİMSE ADALET BAKANINA CÜBBE GİYDİREMEZ'

  Bakan Gül, yargı bağımsızlığının önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

  "'Yargı bağımsızlığı' diyoruz. Yürütme mensubu olarak bakandan dosyalarla ilgili savcının, mahkemenin vermesi gereken kararlara 'neden dava açmıyorsunuz?' sorularıyla muhatap olduk. Biz yürütmenin parçasıyız ve yürütme içinde kalmaya devam edeceğiz. Burada kimse Adalet Bakanına cübbe giydiremez. Hakimler, savcılar kendi kararlarını kendileri verecektir. Ben hiçbir davayla ilgili yorum yapamam. Var mı görüşüm, evet var. Ama ne zaman görevim biter avukatlık yaparım o zaman ifade ederim. Sembolik bile olsa HSK Başkanı sıfatıyla bu konuda görüşte bulunmak yakışık almaz. Mahkemeler, savcılıklar Adalet Bakanı'nın taşra teşkilatı değildir. Bağımsızdır ve tarafsızdır. Yargının gözü bağlıdır, kulağı da kapalıdır bu anlamda. Yargı bu anlamda kendi kararını dosyaya bakarak alır. Yargı alanında konuşma yetkimiz yok. Yargının sözü kararlardır. Yargı kendi anayasal yetkisini kendi kullanması lazım. Kim tutuklanacaksa kim serbest kalacaksa bunun kararını yargı verir."

  'YENİ ANAYASAYI HEP BİRLİKTE YAPALIM, HER PARTİNİNİ GÖRÜŞÜ DEĞERLİDİR'

  Bakan Gül, yeni anayasa çağrısında bulunarak, "Anayasayı gelin hep beraber yapalım. Her partinin görüşü değerlidir. Yeni yüzyıla girerken ki yeni anayasa milletimizin layık olduğu durum. Herkesin düşüncesi, eleştirisi olur, onu söyler. Bu anayasayı yapabilecek güce sahiptir bu Meclis" dedi.

  'TEDBİR KARARLARI YÜZDE 43 DAHA YÜKSEK VERİLDİ'

  Bakan Gül, İstanbul Sözleşmesi fesh edildikten sonra tedbir kararlarının azaldığı iddiasına ilişkin şunları söyledi:

  "İstanbul Sözleşmesi'nin feshinden önce geçen 10 aylık dönemde 236 bin 882 dosyada 658 bin 232 tedbir kararı verilmiştir. Bu tedbir kararları 216 bin 763 kişiye yönelik tesis edilmiştir. Sözleşmenin feshinden sonra ise 4 ay gibi kısa süre içerisinde 141 bin 360 dosya açılmış, 430 bin 745 tedbir kararı verilmiştir. Bu tedbir kararları 140 bin 244 kişiye yöneliktir. Bu veriler dikkate alındığında bir önceki döneme göre yüzde 43 daha yüksek tedbir kararlarının verildiği, dolayısıyla sözleşme fesih oldu, tedbir kararları azaldı iddiasının da doğru olmadığı açıktır."

  DHA


  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Cezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor? İşte açık görüş yasağının kalkacağı tarih 2021

  Cezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor? İşte açık görüş yasağının kalkacağı tarih 2021

  Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süredir yasaklanan cezaevi açık görüşleri, 24 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısında istişare edildi.

  Mahkum ve mahkum yakınlarını ilgilendiren karar neticesinde, cezaevlerinde görüşlerin açılacağı tarih yeniden değerlendirildi. Konu ile ilgili beklenen açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi.

  Adalet Bakanı Gül, Bilim Kurulu tavsiyesiyle koronavirüs salgını nedeniyle yasaklanan cezaevi açık görüşlerinin başlayacağını bildirdi.

  Bu gelişme sonrası binlerce vatandaş, açık görüşlerin başlayacağı tarih hakkında araştırmalarını hızlandırdı. Peki, açık görüşler başladı mı, ne zaman başlayacak? İşte 2021 Adalet Bakanlığı cezaevlerinde açık görüş yasağının kalkacağı tarih...

  Açık görüşlerle ilgili son dakika açıklamaları, mahkum ve mahkum yakınları tarafından yakından takip ediliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kaldırılan cezaevlerinde açık ziyaretçi görüşleri, 1 Aralık Çarşamba gününden itibaren başlıyor.

  Konu ile ilgili açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi.

  Bakan Gül, yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiye kararıyla açık görüşler uzun bir aranın ardından 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak." dedi.

  Cezaevlerinde açık görüşler ne zaman başlıyor? İşte açık görüş yasağının kalkacağı tarih 2021 #1

  TBMM Genel Kurulu'nda, 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edildi.

  Partilerin ortak önergesiyle kanun teklifine ihdas edilen maddeyle ceza infaz kurumlarındaki Kovid- 19 izinleriyle ilgili düzenlemede değişiklik yapıldı. Mevcut düzenlemedeki 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir' ibaresi, 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir' şeklinde değiştirildi.

  Buna göre; Koronavirüs salgını sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki Izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor

  Cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevlerinde açık görüşlere ara verilmişti.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararı sonrası konuyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

  Bakan Gül, Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda 1 Aralık tarihinde yeniden başlayacağını duyurdu.

  Cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor #1

  Cezaevlerinde açık görüşler yeniden başlıyor #2

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap