Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cevap kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  cevap kelimesinin eş anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir? Cevap Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir? Cevap Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir? Cevap Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Yaklaşık 5 asırdır kullanılmakta olan cevap kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Cevap yöneltilen bir soruya verilen karşılık anlamına gelir. Bu kelime birçok tamlama ve kalıp ifadenin içinde yer alır. Örnekler: 1- Cevapsız Arama 2- Cevap Anahtarı 3- Cevap dilekçesi. 4- Cevap yetiştirmek. 5- Cevapsız bırakmak. Bu sözcük ile eş anlamlı olan toplam 4 kelime bulunmaktadır.

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir?

  Cevap kelimesinin yerine eş anlamlısı olan 'yanıt' kelimesi kullanılabilir. Aynı anlama gelen yanıt kelimesi, kimi zaman cevap kelimesi yerine tercih ediliyor. Cevap kelimesi Arapça kökenli, yanıt kelimesi ise Türkçe kökenlidir.


  1- Yanıt
  2- Karşılık
  3- Dönüt
  4- Mukabele:

  Cevap Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  1- Yanıt:

  Eski Türkçe ile kaleme alınmış metinlerde ''yanut'' şeklinde yazılan bu kelimenin ilk anlamı mükafat ve ödüldür. Ancak günümüzde yanıt kelimesi, cevap anlamında kullanılır. Kelimenin fiil hali ''yanıtlamak'' şeklinde yazılır.

  Örnek Cümleler:

  1- Sorduğum soruların hiçbirine ''yanıt'' vermediği için kendisinden bilgi alamadım.
  2- Soruların yanıtların kitabın arkasından kontrol edebilirsin.
  3- Kaç kere aramama rağmen telefonlarıma ''yanıt'' vermedi.

  2- Karşılık:

  Karşılık kelimesi hem ödenek, hem bedel hem de cevap anlamında kullanılır. Bu kelime de cevap gibi birçok tamlama ve deyimde yer alır.

  Örnek Kelimeler:

  1- Karşılıksız Çek
  2- Karşılıksız Aşk
  3- Karşılığı Olmamak

  Örnek Cümleler:

  1- Çok sevdim ama aşkıma karşılık alamadım.
  2- Gerçek erdem insanlara ''karşılık'' beklemeden yardım etmektir.

  3- Dönüt:

  Geçtiğimiz yıllarda literatüre giren dönüt sözcüğü, feedback kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Yöneltilen sorularra yapılan geri bildirimlerin tamamı dönüt olarak nitelendirilir. Dönütler, negatif ve pozitif olmak üzere ikiye ayrılır.

  Örnek Cümle:

  ''Dönüt'' ve bağlam, iletişimin temel ögeleri arasında yer alır.

  4- Mukabele:

  Dilimize Arapçadan geçen mukabele kelimesi kibel sözcüğünden türetilmiştir. Kibel taraf anlamına gelir, mukabele karşılık vermek demektir. Bu kelime karşı çıkmak ve itiraz etmek anlamında da kullanılır.

  Örnek Cümle:

  ''Kendisine edilen hakaretlere mukabelede bulunmadı.''

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Cevap Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Cevap Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Cevap kelimesinin bir tane eş anlamlı kelimesi bulunmaktadır. 

  Cevap Eş Anlamlısı

  Cevap kelimesinin yerine eş anlamlısı olan yanıt kelimesi kullanılabilmektedir. Aynı anlama gelen yanıt kelimesi, kimi zaman cevap kelimesi yerine tercih edilmektedir. Cevap kelimesi Arapça kökenliyken, yanıt kelimesi Türkçe kökenlidir. Arapçadan Türkçeye geçen ve yaygın bir kullanım alanı kazanan cevap kelimesi, bir isteğe veya soruya karşılık verme anlamı taşımaktadır. Cevap kelimesinin yerine yanıt kelimesinin kullanılmasında, herhangi bir sakınca yoktur. TDK'ya göre bir soruya veya davranışa karşılık verilmesi anlamına gelen cevap eş anlamlısı bulunmaktadır. 

  Kurumların hazırladıkları bazı sınavlarda, cevap kelimesinin eş anlamlısı nedir gibi sorular sorulabilmektedir. Cevap kelimesinin eş anlamlısının istenmesi gibi bir durumda, doğru şıkkın yanıt olacağı bilinmelidir. Cevap ve yanıt kelimeleri yazılışları ve okunuşları farklı olmasına karşın aynı anlamları taşıyan kelimelerdir. Konuşurken veya yazı yazarken cevap kelimesi yerine Türkçe kökenli olan yanıt kelimesi tercih edilebilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir? Cevap Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Cevap Eş Anlamlısı Nedir? Cevap Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Varlık veya eylemi ifade eden kelimelerin yazılışları farklı anlamları aynı karşılıkları çeşitli nedenlerle vatandaşların araştırma konusu haline geliyor. Bunlardan biri olan Cevap kelimesinin eş anlamlısı bu kapsamda araştırılan kelimeler arasında yerini alıyor. "Cevabın Eş Anlamlısı Nedir?" sorusu yanıt aramaya devam ederken bu kelimenin birden fazla anlamdaşının olduğu da biliniyor. İşte cevap kelimesinin eş anlamlısı olan sözcükler…

  EŞ ANLAMLI KELİMELER

  Klasik tanımı ile yazılışları farklı ancak anlamları aynı kelime gruplarıdır. Dil bilgisi dersleri esnasında sıkça rastladığımız bu kelimeler hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Türkçe kelimelerin anlamdaş yani eş anlamlıları genel olarak yabancı kökenli olmaktadır.

  Bu kelime gruplarına örnek vermek gerekirse; bunlardan biri de "Cevap" kelimesidir. Cevap kelimesinin eş anlamlısı "Yanıt"tır. Aynı anlamı ifade etmekte olan bu kelimelerden Cevap Arapça kökenli iken Yanıt kelimesi ise Türkçe'dir. İki kelime de; bir soruya, bir isteğe, bir söz, bir davranış veya yazıya verilen karşılık anlamını taşımaktadır.

  CEVAP EŞ ANLAMLISI

  Cevap kelimesinin eş anlamlıları

  CEVAP NE DEMEK?

  Türk Dil Kurumu resmi sitesi üzerinde yer alan bilgiye göre Cevap kelimesi; "Bir soruya, bir isteğe, bir söz, bir davranış veya yazıya verilen karşılık, yanıt" ifadeleri ile tanımlanmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap