Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cep telefonu ötv kdv kalkacak mı

  1 ziyaretçi

  cep telefonu ötv kdv kalkacak mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gençlere teknoloji vergi indirimi nedir, ne zaman gelecek? Gençlere telefon tablet ve bilgisayar satışında vergi indirimi!

  Vergi uzmanlarına göre son artışla cep telefonunun vergisi yüzde 50 değil, yüzde 100’e dayandı

  Vergi uzmanlarına göre son artışla cep telefonunun vergisi yüzde 50 değil, yüzde 100’e dayandı

  Türkiye mayıs ayına cep telefonlarının özel tüketim vergisine (ÖTV) gelen zamla başladı. 

  Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre bir süredir tüm cep telefonlarında yüzde 25 olan ÖTV, vergi matrahı 640 lira ile bin 500 lira arasında olan telefonlar için yüzde 40’a yükseltildi. Matrahı bin 500 lirayı aşan telefonlar için yeni ÖTV oranı ise yüzde 50.

  Ancak vergi uzmanlarına göre ÖTV’ye gelen zam, iki kattan çok daha fazla. 

  Konuyla ilgili T24’te bir yazı kaleme alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mali Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Batı’ya göre ÖTV’deki artış, “tek başına gelen” bir artış değil. Çünkü ÖTV, aynı zamanda Katma Değer Vergisi’nin (KDV) matrahının, yani bir kazançtan lojistik, resim, harç, vergi vb. giderler düşüldükten sonra geri kalan bölümünün bir parçası. Dolayısıyla ÖTV yükselince, yüzde 18’lik KDV de artıyor. 

  Doç. Dr. Murat Batı’nın konuyu matematiksel olarak sadeleştirmek adına TRT bandrol ücretini göz ardı ettiği hesaplaması şu şekilde: 

  30 Nisan itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeden önce 3 bin lira matrahı olan bir cep telefonu satın alındığında, yüzde 25 ÖTV ile bu miktar 3 bin 750 lira oluyordu. 

  KDV’nin bu miktar üzerinden hesaplanması gerekiyor. Bu durumda yüzde 18 KDV ile telefonun fiyatı 4 bin 225 liraya kadar yükseliyordu. Bu hesapta TRT bandrol ücreti hesaba katılmış değil. 

  Yeni düzenlemeyle birlikte 3 bin lira matraha sahip akıllı bir telefonun fiyatı yüzde 50 ÖTV ile 4 bin 500 olacak. KDV de eklendiğinde 5 bin 310 liralık bir eder ortaya çıkıyor. 

  İki fiyat arasındaki fiyat 885 lira. Doç. Dr. Murat Batı’ya göre bu fark, yalnızca ÖTV artışından kaynaklı değil: 

  “Vergi yüzde 63’ten yüzde 95’e çıktı” 

  Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl ise konuyu “Vergiye Dair” adlı bloğunda detaylandırarak TRT Bandrol ücretini de hesaplamaya ekliyor. 

  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) en büyük gelir kalemi TRT Bandrol ücreti de ÖTV ile birlikte KDV matrahına dahil ediliyor. 

  “Dolayısıyla yapılan ÖTV zammı, sadece ÖTV artışı olarak kalmıyor, diğer vergi ve benzeri unsurlar nedeniyle daha yüksek bir etki yapıyor” diyen Ozan Bingöl, makalesinde şu örneği veriyor: 

  ÖTV’nin artırılacağını ilk defa 7 Nisan’da kaleme alan Ozan Bingöl, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki 618,60 lira olan harç tutarı çok yakında 1.000 liranın üzerine çıkarılacaktır” dedi. 


  “ÖTV artışı, ÖTV indirimlerinin bedeli” 

  Makalesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verilerine de yer veren Ozan Bingöl, söz konusu vergi artışlarının devlet bütçesine katkısını da inceliyor: 


  Independent Türkçe  

  Yazı kaynağı : www.indyturk.com

  Cep telefonundan ne kadar vergi alınıyor? (2021)

  Cep telefonu alacaklar dikkat! ÖTV matrahları artırıldı

  Cep telefonu alacaklar dikkat! ÖTV matrahları artırıldı

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap