Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cennet hurması tansiyonu yükseltirmi

  1 ziyaretçi

  cennet hurması tansiyonu yükseltirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cennet Hurmasının Faydaları Neler?

  Cennet Hurmasının Faydaları Neler?

  Cennet hurmasının ana vatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde ise yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Karadeniz’in yanı sıra Hatay ve Adana’da da üretimi yapılıyor.

  Cennet hurması vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin. İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor.

  Cennet hurmasının faydaları

  Cennet Hurmasının Faydaları Neler

  MAHMURE ÖZEL

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Tansiyona karşı Trabzon hurması

  Tansiyona karşı Trabzon hurması

  Yılda sadece 15 bin tonluk üretimi yapılan Trabzon hurmasının, kalp-damar sistemi, mide bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yüksek tansiyonu düşürdüğü bildirildi.

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, Trabzon hurmasının ana vatanının Çin olduğunu, bu ülkenin yıllık 1 milyon 655 bin ton ile dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini karşıladığını belirtti.

  Kore, Japonya ve ABD'de de yetiştirilen Trabzon hurmasının Türkiye'de genellikle Akdeniz kıyılarında üretildiğini kaydeden Çopur, Türkiye'de 665 bin adet ağacı bulunan meyvenin yıllık üretiminin 15 bin ton olduğunu bildirdi.

  Çopur, 2020 yılında ülke üretiminin 24 bin tona ulaşmasının beklendiğini belirterek, bu ürünün en çok Kuveyt, Ürdün, Almanya, İsviçre ve Kıbrıs'a ihraç edildiğini anlattı.

  Trabzon hurmasının, içerdiği karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminlerce önemli bir besin kaynağı olduğa dikkati çeken Çopur, şu bilgileri verdi: ''Bu meyvenin magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko ve fosforu yüksek oranlarda bulundurduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu ürün, iyi bir demir, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, bu meyveye yüksek düzeyde antioksidan özellik sağlamaktadır. Sahip olduğu buruk tat, içerdiği yüksek miktardaki fenolik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Trabzon hurmasının kalp-damar sistemi hastalıklarına olumlu etkisi vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olduğu da tespit edilmiştir. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmekte ve kanserden korunmada önemli yer tutmaktadır.''

  Dünyada sevilerek tüketilen ve aranan bu meyvenin, kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide-bağırsak hastalıklarına ve soğuk algınlıklarına karşı iyi geldiğini ifade eden Çopur, Trabzon hurmasının ishali kesmede, iştah açmada etkili olduğunun da araştırmalarda ortaya çıktığını belirtti.

  Meyvenin sos, şerbet, jelatinli tatlılar, sakız, dondurma, kek dolgusu, kokteyl yapımında değerlendirilerek tüketilebildiğini de anlatan Çopur, ''Trabzon hurmasının meyve yaprakları, Uzakdoğu ülkelerinde tıbbi ilaç ve bitkisel çay olarak tüketiliyor. Trabzon hurması ayrıca çok önemli bir lif kaynağıdır. Çözülemeyen liflerin kolon kanseri riskini önlemede etkin rol oynadığı da bilinmektedir'' diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.pazar53.com

  Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Nedir Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

  Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Nedir Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

  Cennet hurması nerede yetişir?

  Cennet hurması, aslen Çin ve Japonya'da yetişen bir meyvedir. Ülkemizde de yetiştirilen ve sevilen bir meyve olan cennet hurması, yoğun olarak Karadeniz'de üretiliyor. Karadeniz'in yanı sıra Adana ve Hatay'da da yetiştirildiği biliniyor.

  Cennet hurması oldukça leziz ve faydalı bir meyve olsa da ülkemizde bu meyvenin tadını dahi bilmeyen birçok kişi var. Bu meyveye ön yargı ile bakanlara söylüyoruz; cennet hurması vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin.

  İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor. Uzmanlar bu meyvenin kalp hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiğinin altını çiziyor!

  Cennet Hurmasının Sağlığa Faydalarını Biliyor Musunuz

  Cennet hurmasının faydalarına daha yakından bakalım...

  Cennet hurmasının faydaları

  KANSER SAVAŞÇISI: Cennet hurması çeşitli antioksidanlar içeriyor. Bu antioksidanlar ile kanser karşıtı bir özellik gösteriyor. Serbest radikallerle savaşıyor, genel sağlığı iyileştiriyor ve hastalıklara karşı koruyor.

  Serbest radikaller, sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştüren hücresel metabolizmanın yan etkileridir. Cennet hurması ise yüksek oranda A, C vitamini, kateşin ve gallokateşin gibi doğrudan çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olan bileşikler içeriyor. Özetle, beslenmenize cennet hurması eklemek, kanserden korunmanıza yardımcı oluyor.

  BAĞIŞIKLIK ARTTIRICI: Cennet hurmasının yüksek miktarda C vitamini içerdiğini söylemiştik. Öyle ki; cennet hurması diğer meyveler arasında en yüksek C vitamini içeriğine sahip olandır. Bir adet cennet hurması günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 80'ine sahiptir!

  C vitamini bağışıklık sistemini uyarır ve güçlenmesine yardımcı olur. Öte yandan yüksek C vitamini içeriği ile cennet hurması toksinlere karşı savunma hattı oluşturan beyaz kan hücrelerinin üretimini de arttırıyor.

  Cennet Hurmasının Sağlığa Faydalarını Biliyor Musunuz

  SİNDİRİM DOSTU: Cennet hurması harika bir lif kaynağıdır. bir adet cennet hurması, günlük lif ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılıyor. Yüksek lif içeriği ile cennet hurması sindirim sitemine destek oluyor, kolorektal kanser ve diğer benzer hastalıklardan koruyor. Öte yandan kilo vermeye de yardımcı oluyor. Cennet hurması, mide sorunlarına da yi geliyor. Özellikle gastrit sorunu olanlara tavsiye ediliyor.

  YAŞLANMA KARŞITI: cennet hurması vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin. A vitamini, lutein, likopen, beta-karoten ve kriptoksin olmak üzere çeşitli vitaminleri bolca bulunduruyor. Bu vitaminler ise stresi azaltmada, Alzheimer'ı önlemede, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri ile savaşmada büyük rol oynuyor.

  TANSİYON VE KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜYOR: Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için de birebir. Cennet hurmasının tansiyonu ve kolesterolü düşürme özelliği bulunuyor. Öte yandan cennet hurması kansızlık tedavisinde de kullanılıyor.

  GÖRMEYİ GÜÇLENDİRİYOR: Cennet hurması B kompleks vitaminlerinden zeaksantin'i de içeriyor. Bu antioksidan bir madde olarak biliniyor ve göz sağlığını destekliyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, bu bileşiğin sarı nokta hastalığı, gece körlüğü ve kataraktı azalttığını söylüyor.

  Cennet Hurmasının Sağlığa Faydalarını Biliyor Musunuz

  KAN BASINCI: Cennet hurması bakır minerali bakımından da zengindir. Bu özelliği ile kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı oluyor ve kan basıncını düşürüyor. 

  Öte yandan cennet hurması potasyum bakımında da zengin bir meyvedir. Potasyum ise kan basıncını düşüren, vücuda kan akışını sağlayan önemli bir bileşendir. Uzmanlar, hipertansiyonu yani düşük tansiyonu olanlara cennet hurmasını önermiyor.

  Cennet hurması nasıl tüketilir

  Bu leziz meyveyi beslenmenize dahil etmenin sayısız yolu bulunuyor.

  Cennet hurmasını sadece soyup ve dilimleyip tüketebileceğiniz gibi sabahları yulaf ezmenize ekleyebilir, salatalarınıza dahil edebilirsiniz.

  Bunların tanı sıra smoothie'lerinize cennet hurmasını da ilave edebilir, kek ve tatlılarınızı tatlandırmak için Cennet hurması kullanabilirsiniz.

  Size örnek bir cennet hurmalı tarif de veriyoruz! Cennet hurmalı şekersiz muhallebi tarifi içinburaya tıklayabilirsiniz!

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap