Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cejna zimanê kurdî pîroz be ne demek

  1 ziyaretçi

  cejna zimanê kurdî pîroz be ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cejna Zimanê Kurdî Piroz Be! - Nilay Vardar - bianet

  Cejna Zimanê Kurdî Piroz Be! - Nilay Vardar - bianet

  Cejna Zimanê Kurdî, yani 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı.

  Kürt Dil Bayramı'nın 15 Mayıs'ta kutlanma nedeni, Hawar dergisinin Şam'da ilk sayısının 15 Mayıs 1932'de çıkması.

  Kürtçe edebiyat, sanat ve felsefe dergisi Hawar'ı (İmdat) dil Bilimci Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşları çıkarıyordu.

  İstanbul Kürt Estitüsü Başkanı Zana Farqînî, derginin zengin içeriğinin yanında bu kadar önemli olmasının nedeni Kürtçeyi Latin alfabesine geçirmesi.

  "Kürtçenin Latin alfabesine uyarlanmasının gerekliliği 1913'te tartışılmaya başlandı. O zamanının Hêvî Talebe Cemiyeti'nin çıkardığı dergide de bu konuyu Kürt aydınları tartışıyor. Ancak İslamiyetin ağır basması nedeniyle Arap alfabesinden vazgeçmeme kararı alıyorlar."

  Farqînî'nin aktardığına göre, Şeyh Said İsyan'ından sonra Suriye'ye kaçan Bedirxan ve diğer Kürt aydınları artık Latin alfabesine geçme kararı alarak dergiyi çıkarıyor.

  57 sayı ile 1943 yılına kadar çıkan dergi Kürtçenin gelişmesine büyük katkı sunuyor ve Cegerxwîn, Qedrîcan, Osman Sebrî gibi edebiyatçıların yetişmesini sağlıyor. Derginin bir diğer önemi de Bedirxan'ın ilk kez Kürtçe gramerini oluşturduğu makaleleri yayınlaması.

  "Halkın özgürlüğü diliyle mümkün"

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yayınladığı mesajda, Hawar dergisi kadroları sayesinde, Irak Kürt federe bölgesinde tüm ilk ve ortaöğretimde, üç üniversitede Kürtçe eğitim verildiğini ve Avrupa'da da Kürt dili ve edebiyatı bölümlerinin açıldığını belirtti.

  Açıklamada, buna rağmen 20 milyon Kürt nüfusunun bulunduğu Türkiye'de Kürtçe'nin anadilde eğitimin önündeki anayasal ve yasal engellerin devam ettiği ifade edildi.

  "BDP milletvekilleri, Belediye Başkanları ve yöneticileri Kürtçe konuştukları için cezalandırılıyor, Kürtçe günlük yayın yapan Azadiya Welat Gazetesi kapatılıyor, yazı işleri müdürlerine yüzyılları bulan hapis cezası veriliyor. Yine Kürtçe kitap, dergi ve yayınlar toplatılmakta mahkemece yasaklanıyor. Kürt siyasetçinin mahkemelerde Kürtçe savunma yapması engelleniyor."

  "Bir halkın özgürlüğü ancak dilinin özgürlüğüyle mümkün" denen açıklamada, bir dilin özgürlüğünün ise ancak o dilin anayasal, yasal, hukuki bir statüye kavuşturulması, günlük yaşamdan eğitime, iletişim-yayıncılıktan örgütlenme ve siyasete kadar her alanda özgür bir biçimde kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılması ile mümkün olacağı belirtildi.

  Haftalık Welat Verroj çıktı

  Kürtçe'nin Kirmanckî lehçesinde yayımlanan Azadîya Welat Gazetesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'nda Welat Verroj'un (Güneşin Önünde Vatan) ilk sayısını çıkardı. Haftalık sekiz sayfa yayımlanan gazetede, hafta boyunca derlenen haberler, köşe yazıları, kadın ve kültür-sanat sayfaları yer alıyor. Gazetenin forum sayfalarında da dil üzerine çalışmalar yer alacak. (NV)

  Yazı kaynağı : m.bianet.org

  Cejna Zimanê Kurdî Pîroz be… Kürt Dil Bayramı'nı kutluyoruz…

  Cejna Zimanê Kurdî Pîroz be… Kürt Dil Bayramı'nı kutluyoruz…

  Cejna Zimanê Kurdî Pîroz be…

  Di 15ê Gulana 1932an de bi pêşengiya Celadet Alî Bedirxan, li paytexta Sûriyeyê, li Şamê Kovara Hawarê dest bi weşanê kir. Zimanê kurdî, di vê werçerxa tarîxî de, bi tîpên latînî hate xwendin û nivîsandin. 

  Zimanê kurdî di dirêjahiya dîrokê de her û her rastî polîtîkayên qedexekirinê û zextan hatiye. Kovara Hawarê di geşedan û pêşveçûna zimanê kurdî de roleke tarîxî lîstiye. Lewre roja destpêka weşana kovarê wek Cejna Zimanê Kurdî tê pîrozkirin. Di qonaxa Kovara Hawarê de gelek edîb û şa’ir û lêkolerên zimanê kurdî xwe perwerde kirin. Kovara Hawarê ji sala 1932an heta 1943an 57 hejmar çap bû, jê 23 hejmarên pêşîn bi alfabeya latînî û erebî, hejmarên din jî bi alfabeya latînî derçû. 

  Em di roja Cejna Zimanê Kurdî careke din daxwaza perwerdeya zimanê dayikê dikin. Ji bo ku perwerdeya zimanê dayikê were dayîn, em dubare daxwaz dikin ku xala 42emîn a Makeqanûnê were guhertin. Di wan peymanên navneteweyî yên ku Tirkiyeyê jî îmze kiriye de, mafê perwerdeya zimanê dayikê hatiye misogerkirin. Em careke din vê rastiyê aşkera dikin. 

  Aşkera ye ku parastin û pêşvebirina ziman û edebiyat û çanda kurdî, bi tenê ne ji bo gelê kurd, her wekî din, ji bo tevahiya civakê rengînî û dewlemendî ye. 

  Qeyûmên ku li şaredariyan hatin tayînkirin û KHKyên ku ji aliyê Hikûmetê ve hatin derxistin hemû kar û bizavên rojname, kovar, kanalên TVê, malper, saziyên jinan, Enstîtuya Kurdî û qursên zimanê kurdî têk birin. Di heyameke wiha de, xwedîderketina Cejna Zimanê Kurdî, berpirsyariya wê gelek girîng e. 

  Em, di roja Cejna Zimanê Kurdî de, hemû kedkar û xemxwerên zimanê kurdî yên ku gelê kurd û zimanê kurdî ji komkujî, asîmîlasyon, red û înkarê parastine, bi rêzdarî silav dikin, Cejna Zimanê Kurdî pîroz dikin.  

  Partiya Demokratîk a Gelan
  Lijneya Rêvebirina Navendî
  15 Gulan 2017  

  Kürt Dil Bayramı'nı kutluyoruz…

  15 Mayıs 1932’de Celadet Alî Berdirxan öncülüğünde Suriye’nin başkenti Şam’da yayımlanan Hawar Dergisi, Kürtçe’nin Latin harfleri ile kullanılması açısından tarihi bir öneme sahiptir.

  Tarihi boyunca baskı ve yasaklamalara maruz bırakılan Kürtçe'ye katkıları nedeniyle Hawar Dergisi'nin kuruluşu Kürt Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Önemli Kürt edebiyatçıların yetişmesini sağlayan Hawar’ın ilk 23 sayısı Latin ve Arap alfabesiyle, sonraki sayıları sadece Latin alfabesiyle olmak üzere 1943 yılına kadar toplamda 57 sayı olarak yayımlanmıştır. 

  Kürt Dil Bayramı’nda bir kez daha anadilinde eğitim taleplerimizi dile getiriyoruz. Anadilinde eğitimden yoksun olanların, anadillerinde eğitim alabilmeleri için Anayasa’nın 42’nci Maddesi’nde değişiklik talebimizi bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası anlaşmaların, en temel insan haklarından olan anadilinde eğitimin önündeki engellerin kaldırılmasını öngördüğünü bir kez daha hatırlatıyoruz. 

  Şu çok açık ki, Kürt dilinin, edebiyatının ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi sadece Kürt halkı için değil toplumun tamamı için büyük bir zenginliktir. 

  Seçilmiş belediyelere atanan kayyumların ve iktidarın çıkardığı KHK'lerin Kürtçe çalışma ve yayın yapan gazete, dergi, TV, internet sitesi, kadın kurumları, Kürt Enstitüsü ve özel kursları kapattığı ve yasakladığı bir dönemde, Kürt Dil Bayramına sahip çıkmak ve gereklerini yapmak olağanüstü önemdedir. 

  Bizler, Kürt halkının ve yüzyıllardır yaşadığı katliam, asimilasyon, red ve inkar politikalarına karşılık her dönem büyük emeklerle anadili Kürtçe’yi yaşatan ve geliştiren herkesi saygıyla selamlıyor, Kürt Dil Bayramı'nı kutluyoruz.  

  Halkların Demokratik Partisi
  Merkez Yürütme Kurulu
  15 Mayıs 2017

  Yazı kaynağı : hdp.org.tr

  cejna zimane kurdi

  CEJNA ZİMANÊ KURDÎ PÎROZ BE!

  CEJNA ZİMANÊ KURDÎ PÎROZ BE!

  15 MAYIS KÜRT DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN!

  Celadet Ali Bedirxan’ın 1932'de çıkardığı Kürtçe Hawar dergisinin yayına başladığı gün olan 15 Mayıs, Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!

  Tixûbên zimanê min tixûbên cîhana min e

  Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır.

  (Wittgenstein)

  #cejnazimanekurdipirozbe

  Yazı kaynağı : www.mmo.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap