Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cay poseti hangi ulkede icat edildi

  1 ziyaretçi

  cay poseti hangi ulkede icat edildi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çay poşeti hangi ülkede icat edilmiştir?

  Çay poşeti hangi ülkede icat edilmiştir?

  Yazı kaynağı : www.haber46.com.tr

  Poşet çay nasıl icat edildi?

  Poşet Çaylar Nasıl Hayatımıza Girdi ve Nasıl İcat Edildi?

  Poşet Çaylar Nasıl Hayatımıza Girdi ve Nasıl İcat Edildi?

  Modern hayatla birlikte her şey pratikleşmeye ve hızlı tüketime girdi. Çayın hazırlanışı da bundan etkilendi ve poşet çaylar diğer bir deyişle “sallama çaylar” hayatımıza girdi. Çay poşeti modern bir rahatlık ama gerçekten bu kadar akıllıca mı?

  Çay Poşeti Nedir?

  Çay yaprakları veya toz çay içeren küçük gözenekli poşet üzerine çay yapmak için kaynar su dökülür.Başlangıçtan 20. yüzyılın başlarına kadar bir fincan çayın nasıl yapıldığına dair çok az şey değişmiş. Bir çay yapraklarını bir tencereye koyup sonra üzerine su dökülerek demlendiktan sonra fincanlara konuyordu. Bu durum 1900’lerin başlarında değişmeye başladı. Tarihsel olarak konuşursak, kağıda çay paketlemek modern bir icat değildi. 8. yüzyılda Çin, Tang Hanedanlığı döneminde çayın kalitesini korumak için kağıt katlanıp kare torbalara dikilirdi.

  Çay Poşeti Nasıl İcat Edildi?

  Çay demleyicilerinin birçok Amerikan patent başvurusundan sonra Roberta Lawson ve Wisconsin, Milwaukee’den Mary McLaren tarafından bir ‘Çay Yaprağı Tutucusu’ için bir patent 1901’de alındı.Amaç basitti: Fincanın etrafında yaprak süzülmeden bir fincan taze çay demlemek.”Yeni çay tutma poşetimiz, ucuz bir şekilde pamuk ipliğinden yapılan açık ağ dokuma kumaştan yapılmıştır.” Roberta Lawson ve Mary McLaren

  Birçok kaynak, çay poşetinin, 1908 yılında ipek poşetlere paketlenmiş çay örneklerini gönderdiği zaman Amerikalı çay ve kahve ithalatçısı Thomas Sullivan tarafından icat edildiğini iddia ediyor. Bu poşetleri çay demlemek için kullanmak müşterileri arasında çok popüler oluyor. Tuhaf bir şekilde bu buluş tesadüfü oluyor. Müşterilerinin poşetleri doğrudan sıcak suya koymaları gerekmiyor, önce çayın çıkarılması gerekiyordu.

  Bu, Roberta Lawson ve Mary McLaren’ın ‘Çay Yaprağı Tutucusunu’ patentlemesinden 7 yıl sonra olmuş. Bu nedenle Sullivan’ın müşterileri bu konsepte aşina olabilir ve ipek poşetlerin aynı işleve sahip olduğunu varsaymış olabilir.

  Dünya’da Çay Poşeti Yaprak-Dökme Çayı Geride mi Bırakıyor?

  Kumaş daha sonra filtre kağıdı ile değiştirildi ve yavaş yavaş dökme çay, 30’lu yıllarda Amerikan mağaza raflarından kaybolmaya başladı. Tetley, çay poşeti fikrini 1939’da İngiltere’ye getirdi ancak poşet çaylar 1952’de Lipton’un “flo-thru” çay poşetinin patentini aldığında tanıtıldı. Çay tüketmenin bu yeni yolu, Birleşik Krallık’ta, ABD’deki kadar hızlı gelişmedi. 1960’larda Birleşik Krallık’ta demlenen tüm çayın yalnızca % 3’ü bir poşet çay kullanılarak hazırlanırken, yüzyılın sonunda bu oran % 96’ya yükseldi.

  Çay Poşeti Çay Endüstrisini Değiştirdi

  Endüstri, sadece küçük çay parçacıklarının kullanımına izin veren ilk çay poşetlerine yönelik artan talebi karşılamaya yetecek kadar küçük çay üretmediğini keşfetti. Çay poşetlerinde paketlenebilen büyük miktarlarda çay yaratmak için yeni bir üretim yöntemine ihtiyaç vardı. CTC (‘kes, yırt ve kıvr’ kelimesinin kısaltması) üretimi, 1930’larda bazı Assam çay sitelerinde tanıtıldı. Bu yöntemle üretilen siyah çaylar güçlü bir liköre sahip olup, süt ve şekerle mükemmel oluyordu.

  Bu yöntemde, çay yaprakları çayı ufalayan, yırtan ve küçük, sert topaklar halinde kıvıran yüzlerce keskin dişe sahip bir dizi silindirik merdaneden geçirilir. Bu, yaprakların şeritler halinde yuvarlandığı geleneksel çay üretiminin son aşamasının yerini alır.

  Yaprak ya da dökme çay mı yoksa poşet çay mı tercih edersiniz? Yorumlarda bize bildirin! 🙂

  Yazı kaynağı : www.teashop.com.tr

  Poşet Çay

  Poşet Çay

  Poşet çay, delikli ve üzeri bağlı, içerisinde çay yaprakları bulunduran ve su ile birlikte kullanılarak çay içeceğinin yanı sıra otlar ve baharatların demlenmesi sonucu oluşturulan bitkisel çay adı verilen içeceklerin hazırlanması için kullanılan bir poşettir. Poşet çaylar genellikle filtre kağıt, ipek ya da gıda sınıfındaki plastikten oluşur. Poşet içerisinde bulunan çay genellikle çay demlenirken kullanılır ve bu sebeple çay demliği ile aynı işlevi görmüş olur. Bazı poşet çayların üzerine bağlı durumda olan bir ip, çay demlendikten sonra poşetin bardaktan çıkarılabilmesine ve aynı zamanda çayın markasının ya da türünün görüntülenebilmesine de yardımcı olur.

  Türkçe'de toz çay olarak da adlandırılan çayın yaygın olarak kullanıldığı Türkiye gibi ülkelerde poşet çay, genellikle toz çayın içinde bulunduğu kağıttan ya da folyodan yapılma paket için kullanılan bir terimdir. Bu paketler genellikle kare ya da dikdörtgen şeklinde birer zarf biçiminde olup, üzerlerinde marka adı, çayın türü ve diğer bazı dekoratif amaçlı bezemeler bulunabilir.

  Poşet çay tarihçesi

  Tang Hükümdarlığı (618-907) döneminde Çin'de, kağıtlar küçük birer kare şeklinde katlanıp dikilir ve bu sayede çayın tadının korunması sağlanırdı.

  Üretilen ilk poşet çayın el ile dikilmiş kumaştan yapılma poşetler olduğuna inanılır. Poşet çaya yönelik ilk patent 1903 yılında verilmiş ve ticari olarak satışına 1904 yılında başlanmıştır. İlk poşet çayı satan kişinin ABD'nin New York eyaletinde bulunan Thomas Sullivan isimli bir tüccar olduğuna inanılır. Sullivan, kendi ürettiği bu poşet çayları dünyanın dört bir yanına pazarlamıştır. Farklı çay örneklerinin poşetlenerek dağıtıldığı bu poşet çayları alan kişinin aslında toz çayı poşetinden çıkarması gerekiyordu ancak insanlar, delikli poşetin içerisinde bulunan çayı poşetinden çıkarmadan demlemenin daha kolay olduğunun farkına vardılar. Modern poşet çaylar daha çok lifli kağıttan yapılar. Isı ile kapatılmış lifli kağıt çay poşetleri, William Hermanson tarafından icat edilmiştir. Hermanson ayrıca Boston'da yer alan Technical Papers Corporation'ın kurucularından birisidir. Hermanson daha sonra 1930 yılında patentini Salada Tea Company firmasına satmıştır.

  Kare şeklindeki çay poşetleri 1944 yılına kadar icat edilmedi. O güne kadar kullanılan poşetler daha çok küçük birer keseyi andırıyordu.

  Kaynak: Wikipedia

  Yazı kaynağı : www.kimnezamanicatetti.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap