Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cansız hukuk bürosu dolandırıcılığı

  1 ziyaretçi

  cansız hukuk bürosu dolandırıcılığı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cansız Hukuk Bürosu Dolandırıcılığı Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler ✔️

  Cansız Hukuk Bürosu Dolandırıcılığı Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler ✔️

  Teknobu | Güncel Haber, Teknoloji Sitesi 2020

  www.teknobu.net

  Yazı kaynağı : www.teknobu.net

  Avukatlık bürolarından arayıp dolandırıyorlar: 7 güne dikkat! Hukuk bürosu dolandırıcılığı

  Avukatlık bürolarından arayıp dolandırıyorlar: 7 güne dikkat! Hukuk bürosu dolandırıcılığı

  Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, 'Tebligat ulaştığında 7 gün içinde itiraz etmeleri gerekiyor. İtiraz etmeyenler için borçlu olduğu iddia edilen para hukuken kesinleşiyor. Avukatlık ücreti, tebligat giderleri, icra başvuru harcı, icra tahsil harcı ve diğer ödemelerle birlikte, borcu ödemek zorunda kalıyor. Ödemediği takdirde haciz uygulaması başlıyor' diye konuştu. Tüketici Konfederasyonu da yüzlerce şikayet alan hukuk bürolarının, barolara ihbar edilmesi talebiyle suç duyurusunda bulundu.

  İstanbul'da son aylarda bazı hukuk büroları, uzun süre teslim alınmamış kargoları olan tüketicileri tespit ederek, "Hakkınızda icra işlemi başlatılmaması için 145 lira ödemeniz gerekiyor. İcra takibi başlatılmaması için hukuk ofisine devredilen dosyanıza avukatlık ücreti ve masraflar eklenmemesi için acilen hukuk ofisi ile irtibata geçiniz' içeriğinde bildirimler gönderiyor. Israrla gönderilen SMS mesajları ve telefon aramalarıyla taciz edilen tüketicilerden bazıları, haciz tehdidinden kurtulmak için hukuk bürolarına ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bazı tüketiciler ise hukuk dışı bu uygulamayla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunuyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu durumda olan tüketicilerin tebligata karşı 7 gün içinde itiraz edilmesi uyarısında bulundu. Konfederasyon avukatları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na adı geçen hukuk bürolarındaki avukatların İstanbul Barosu'na ihbar edilmesi talebiyle, 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Kişisel verilerin ele geçirilmesi', 'Kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçlarından suç duyurusu bulundu. Şikayet edilen avukatlar ise açıklama yapmayacaklarını belirtti.

  7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİLMEZSE HACİZ

  İstanbul'daki bazı hukuk bürolarının bu yöntemle, borcu olan tüketicileri bulup, icra takibi başlatması çok sayıda mağduriyet yaşanmasına neden oldu. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu durumdaki kişilerin tebligatlara 7 gün içinde itiraz etmeleri gerektiğini belirterek, "İtiraz etmeyenlerin borcu hukuken kesinleşiyor. Avukatlık ücreti, tebligat giderleri, icra başvuru harcı, icra tahsil harcı ve diğer ödemelerle birlikte, iddia edilen borcu ödemek zorunda kalıyor. Ödemediği takdirde haciz uygulaması başlıyor. Maaşına, bankadaki hesabına, taşınır taşınmaz mallarına bile el konuluyor" diye konuştu.

  Ağaoğlu Konfederasyon olarak da dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, yargılanmaları için mücadele edeceklerini ifade ederek, "Adamlar kaçıyor, adres ve unvan değiştiriyorlar. Bu işin peşini bırakmayacağız. Vahim bir durum var. İstenilen para 145 TL olunca, tüketici avukata gidip fikir almaya kalksa daha pahalı diye düşünüp, ödeyip kurtulmak istiyor. Ödemeyin. Ama icra dosyası açılmaması için itiraz edin" dedi. Dolandırıcılığa dahil olan hukukçuların, 'Ben sadece icra dosyası açtım' diyerek suçtan kurtulamayacaklarını vurgulayan Ağaoğlu, "O icra dosyalarını neden açtıklarını, müvekkillerinin ne iş yaptıklarını biliyor olmaları lazım. Bu noktada o alacak iddiasında bulunan firmaların, kişilerin huzurunu bozmak, kişisel verilerin kanunsuz bir şekilde ele geçirilip kullanılması nedeniyle ceza hukukuna göre yaptırımla karşılaşmaları söz konusu" dedi.

  "KARŞIMIZDA ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ VAR"

  Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise, dolandırıcıların adres değiştirdiğini de belirterek, "Kargo dolandırıcılığı adı altında organize bir dolandırıcılık var. Tüketici Konfederasyonu olarak bunu yapan kişiler hakkında tek tek tespit edip suç duyurusunda bulunduk. Bundan sonra bu işi sonuna kadar takip edeceğiz. Organize suç örgütü var, çağrı merkezleri kurulmuş, insanlara sürekli mesajlar atılıyor, telefonla aramalar yapılıyor. İnsanlar taciz ediliyor. Haksız bir para talebi var. Böyle bir hakları olmadıklarını bilmelerine rağmen devam ediyorlar. Bu bir hukuki ihtilaf(uyuşmazlık)değil. Burada haksız talep edilen, kandırılan, zorlamayla para alan organize bir ekip var. Savcılıklarımızın hızlı çalışması lazım. Bu olay 5-6 yıldır yüz binlerce insanı mağdur etti. Savcılığın bu şikayeti değerlendirerek önüne geçmesi lazım" şeklinde konuştu. 

  "ADLİYEDE EN AZ 200 KİŞİ SIRADAYDI"

  Mağdurlardan Şeref Genç, "Bana bir mesaj geldi. Gelen mesajdaki telefon numarasını aradım. Almadığım kargo nedeniyle borçlandığımı söylediler. Kargo almadığım halde, ödemenin 200 TL olmasına tepki gösterdim çünkü, en fazla 20 lira olabilirdi. Sert konuştuk, 15-20 gün sonra e-devlet hesabımı kontrol ettim, 241 TL hacizle karşılaştım. Ardından şikayette bulundum ancak, takipsizlik kararı verildi. Benim anlamadığım böyle bir borcum yokken, nasıl haciz geliyor? Vatandaş mağdur oluyor, adliyede en az 200 kişi sıradaydı. Savcıların buna bir son vermesi gerek" dedi. #Avukatlık - Dha

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Dolandırıcı ve Hukuk Bürosu Şikayetleri - Şikayetvar

  Dolandırıcıların yeni yöntemi; icra takibi SMS’i

  Dolandırıcıların yeni yöntemi; icra takibi SMS’i

  Bitlis Barosu avukatı Kadir Köstekçi, cep telefonlarından ulaştıkları kişilere, internetten yaptıkları alışverişler üzerinden ‘Borcu zamanında ödemezseniz, icra takibi başlatacağız’ deyip, ‘hukuk bürosu’ adı altında ‘icra takibi’ mesajı gönderen dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu. Avukat Köstekçi, bugüne kadar birçok kişiyi mağdur eden dolandırıcılara karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini, böyle durumla karşılaşıldığında hukuk bürosuna ya da avukata gidilmesinin en doğru yöntem olduğunu söyledi. Köstekçi, “Türkiye’de son zamanlarda vatandaşların bizlere çok sık getirdiği bir dolandırıcılık hadisesi var. Gerek yakınlarımızdan müvekkillerimizden ve gerekse vatandaşlarımızdan. İnternet üzerinden yapılan siparişlerin ‘Tüketici Hakları Kanunu’ gereğince cayma hakkı olduğu halde teslim alınmamasından kaynaklı vatandaşlarımıza ilk önce mesaj gönderilmesi, sonrasında telefonlarına ulaşılmasının ardından avukat arkadaşlarımızın ismini kullanmak ve usule uygun olmayan bir dilekçe resmi mesaj atmak gibi şekillerle vatandaşlara ulaşıyorlar. Örneğin; ’18 bin TL’lik bir alacağımız söz konusudur eğer 4 bin 900 TL öderseniz dosyayı kapatırız aksi takdirde icra takibi başlatacağız’ gibi ifadelerle vatandaşlarımızı kandırıyorlar” dedi.

  Bu konunun birçok boyutu olduğuna dikkat çeken avukat Köstekçi, şöyle konuştu:

  “Birinci boyutu bu vatandaşların telefon numaralarına nasıl ve nereden ulaşılıyor? Bunun kargo şirketleri üzerinden ulaşılması söz konusu ise bu büyük bir skandal çünkü kargo şirketlerinin tamamı ulusal firmalarımızdan oluşuyor. Bu firmaların tamamı ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ kapsamında gerekli önlemleri alması gereken firmalardır. Bu kanun kapsamında müşterilerin kimlik bilgilerinin, telefon bilgilerinin başka biriyle paylaşılması asla mümkün değildir. Bununla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmış, ulusal firmalar da bu konuda gerekli eğitimlerini tamamlamıştır. Buna rağmen kargo şirketleri, alışveriş yapılan firma ya da onlarda oluşan bir güvenlik zaafiyeti sonrasında ele geçirilen bilgiler doğrultusunda söz konusu vatandaşlara gönderilen SMS’lerle vatandaşlar maalesef ki mağdur edilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk yapacağımız iş ‘Kişisel Verileri Koruma Kanunu’ kapsamında vatandaşlarımızın gerekli şikayetlerde bulunmasıdır. ‘Kişisel Verilen Korunması Kanunu’ telefon ve kimlik bilgilerinin en yüksek düzeyde güvenlikle saklanmasını gerektirir. Bu bilgilerin sızdırılması halinde çok yüksek maddi cezalar uygulanır. İkinci boyutu ise, vatandaşların dolandırıcılık hadisesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Bunu avukatların isimlerinin kullanılması yöntemiyle uygulanması da TCK’nın 158’inci maddesi gereğince ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçuna girmektedir. Bu durumla karşılaştığımızda savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor.”

  ​’ARAŞTIRINCA DOLANDIRICILIK OLDUĞUNU FARK ETTİM’

  Dolandırıcıların SMS gönderdiği Elmas İçyer Çiriş ise “Ben birçok alışverişimi internet üzerinden yapıyorum. İlk başta SMS geldiğince küçük bir şüphe ettim ancak araştırınca bunun bir dolandırıcılık olduğunu fark ettim. Beni arayanlardan belge istedim ya da ismi geçen avukatla görüşmek istediğimi söyleyince avukatın işinin olduğunu şimdi görüşemeyeceğini söylediler. Ben de ‘Evrak göndermezseniz ödeme yapmayacağım’ dedim. Onlar da ‘Siz ödemeyi yapın. Zaten haklı konumdasınız. Sonrasında dava açabilir, ödemeniz geri alabilirsiniz’ dediler. Bu konu hakkında önce 155’i arayıp beni arayan numarayı şikayet ettim. Ayrıca suç duyurusunda da bulunacağım. Vatandaşlarımız bu tür konularda uyanık olmalıdırlar ancak bu tür bilgilerimizin nasıl ve nereden alındığını bilmiyorum” dedi.

  DHA

  Yazı kaynağı : www.egetelgraf.com

  Kendisini Hakim, Savcı ve Başkomiser Olarak Tanıtarak Dolandırıcılık Yapan 46 Şüpyeliye Operasyon | Hukuk Haberleri

  Kendisini Hakim, Savcı ve Başkomiser Olarak Tanıtarak Dolandırıcılık Yapan 46 Şüpyeliye Operasyon | Hukuk Haberleri

  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kendi Hakim, Savcı ve Başkomiser olarak tanıtıp dolandıran 46 şüpheliye yönelik 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 36 şüpheli yakalandı. Şüphelilerlen 7’si firari 3’ünün ise cezaevinde tutuklu olduğu tespit edildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık bürosu tarafında kendisini Hakim, Savcı ve Başkomiser olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan 46 şüpheli tespit edildi. Şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında teknik takip sonucu operasyon gerçekleştirildi.

  8 İLDE EŞ ZAMANLI

  Dün gece saatlerinde 8 ilde eş zamanlı düzenlen operasyonda 36 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 7’sinin firar 3’ünün ise cezaevinde tutuklu olduğu öğrenildi. Operasyonda yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri için İstanbul’a getirildiği öğrenildi.

  Yazı kaynağı : www.adaletmedya.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap