Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  canlı kurbanlık kg fiyatı 2022 istanbul

  1 ziyaretçi

  canlı kurbanlık kg fiyatı 2022 istanbul bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurbanlık fiyatları 2022... Büyükbaş, küçükbaş( koyun, keçi, sığır, kuzu) kurbanlıklar ne kadar oldu? - Son Dakika Ekonomi Haberleri

  Kurbanlık fiyatları 2022... Büyükbaş, küçükbaş( koyun, keçi, sığır, kuzu) kurbanlıklar ne kadar oldu? - Son Dakika Ekonomi Haberleri

  Kurbanlık fiyatları 2022... Büyükbaş, küçükbaş( koyun, keçi, sığır, kuzu) kurbanlıklar ne kadar oldu?

  Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık fiyatları 2022 gündemde yer almaya başladı. Kurban kesmeyi düşünen vatandaşlar her şeyin zamlanmasının ardından kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı. Peki, kurbanlık fiyatları 2022 belli oldu mu? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlıklar ne kadar? İşte konuyla ilgili detaylar.

  Kurban Bayramı bu yıl tüm İslam alemi tarafından 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü kutlanacak. İslam’ın şartlarından biri olan kurban kesme ibadeti 4 günlük bayram süresince gerçekleştirilecek. Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar yavaş yavaş kurbanlık arayışlarına başladı. Enflasyonun da etkisiyle kurbanlık fiyatlarında da gözle görülür artış söz konusu oldu. 

  KURBAN KESİM BEDELİ 2022 NE KADAR?

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında 1800 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

  BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLAR NE KADAR?

  Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık fiyatları da netleşmeye başladı. Küçükbaş 2.500, büyükbaş ise 30 bin TL'den başlıyor. Bu yıl 850 bin büyükbaş, 2.5 milyon küçükbaş pazara inecek. Besiciler, bayram ikramiyelerinin kurbanlık satışını artırdığına dikkat çekti. Bu yıl canlı büyükbaş kilogram fiyatı 75 TL'den, küçükbaşın kilogram fiyatı ise 80 TL'den başlayacak. Kemikli karkas et fiyatı ise 150 TL'yi bulacak. Bu durumda kurbanlık küçükbaşın fiyatı 2.500 ila 4.500 TL arasında seyrederken, büyükbaş fiyatı da 30 bin liradan başlayıp 50 bine kadar çıkacak.

  Sektör temsilcileri, "Ancak son iki yıldır pandemi nedeniyle bu sayılarda yüzde 10-20 düşüş olmuştu. Bu yıl da alım gücü zayıfladığı için düşüş yaşanabilir. "O nedenle bütün besicilerin gözü verilecek bayram ikramiyelerinde. Eğer bayram ikramiyeleri 1.100 TL'den 2.500 liraya çıkarsa besici de vatandaş da bayram eder" diyor. Perakende satışta nakliye ve kira maliyetlerinin ekleneceğini aktaran Yücesan, "Örneğin Van'da 2.500 TL'den satılan küçükbaş hayvan İstanbul'da ortalama 3.000-3.500 liradan başlar. Alım gücü de düştü o nedenle satışlarda minimum yüzde 20 düşüş bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

  Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, besicilerinin bir bölümünün sadece kurbanlık için çalıştığını belirterek, "Bir yıl hayvana bakar, besler. Sadece kurbanda sattığıyla bir yıl geçinir. O nedenle bu bayram onlar için çok önemli" dedi.
  Kurbanlık fiyatları belli oldu: İşte küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları
  Bu yıl besi maliyetlerinin de arttığına dikkat çeken Tunç, "Besicilerimizin gözü kulağı bayram ikramiyelerinde. Çünkü bu ikramiyeler ilk verildiğinde satışları inanılmaz canlandı.

  O dönem verilen 1.000 TL ile bir kurbanlık alınabiliyordu. Ancak son dönemde ikramiyeler geride kaldı. Eğer ikramiye ücretleri 2.500 TL'ye çıkarsa hem vatandaşlarımız daha rahat kurbanlık alır hem de besicimiz bayram eder. Emekçimiz devletten müjde bekliyor" diye konuştu.

  ÜÇ BÜYÜK İLE AİT ORTALAMA KURBAN FİYATLARI 2022

  Ankara Kurbanlık Fiyatları

  Küçükbaş: 2.600 TL – 3.800 TL
  Büyükbaş: 33.000 TL – 50.000 TL

  İstanbul Kurbanlık Fiyatları

  Küçükbaş: 2.800 TL – 4.500 TL
  Büyükbaş: 34.000 TL – 50.000 TL

  İzmir Kurbanlık Fiyatları

  Küçükbaş: 2.700 TL – 3.600 TL
  Büyükbaş: 33.000 TL – 52.000 TL

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? İşte 2022 büyük/küçükbaş fiyatları

  Kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? İşte 2022 büyük/küçükbaş fiyatları

  Her yıl bayram öncesi kurbanlık fiyatları Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından açıklanıyor. Bu sene henüz TZOB'den açıklama gelmezken il il fiyatlar da hayvan pazarlarında belirleniyor. İşte, 2022 büyük/küçükbaş fiyatları...

  KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

  SAMSUN: Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, “ Geçen yıl Samsun’da büyükbaş canlı hayvanın kilo fiyatı 35 TL’den satılıyor. Bu sene ise 60 TL civarında satılıyor. Küçükbaş kurbanlık ise geçen yıl 800-1500 TL arasında değişiyordu. Bu sene küçükbaş kurbanlık fiyatı ise 2,5 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl ortalama bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı 15 bin TL’ye alabiliyordu. Bu sene ise ortalama büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL arasında değişiyor. Canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatı ise 40 bin TL’yi buluyor” dedi.

  KASTAMONU: Kastamonu'da kurbanlığın canlı fiyatı kilogramda 63 TL olarak belirlendi. Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, “Vatandaşlarımızın kurban vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirerek, dini vecibelerini ifa etmenin huzurunu yaşamaları için kurbanlık alım-satımında artan üretim maliyetleri hesap edilmiş olup ülkemiz hayvancılığının sürdürebilirliği göz önüne alınmıştır. Bunun yanında çevre illere ve yerel üreticilerle istişare edilerek üretici ve tüketici arasındaki denge gözetilmiştir. Bu çerçevede 2022 yılı kurbanlık canlı kilogram TL fiyatları tosunda 63 TL, damızlık vasfını yitirmiş düvede 58, damızlık vasfını yitirmiş inekte 50 TL, ve küçükbaşta 65 TL olarak öngörüldü” dedi.

  SİVAS: Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas’ta canlı tosun kilogram fiyatını 65 TL olarak açıkladı. Başkan Hastaoğlu, Sivas’ta bulunan besicilerle ve kombina sahipleriyle yapmış oldukları toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki kombina sahipleri ve besicilerimizle yaptığımız toplantı sonucu, tosun canlı Kilogram Fiyatı 65 TL, damızlık vasfını kaybetmiş düve 60 TL, dişi koyun 60 TL, erkek koyun ise 65 TL’den satılacak. Kombinalardaki kesim ücretleri ise Büyükbaş için 1500 TL, Küçükbaş için 350 TL, Söküm ücreti 1000 TL, Paylama ücreti 500 TL, Et çekim ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

  ANKARA: Güdül ilçesinin Boyalı köyünde çiftçilik ve hayvancılık yapan Mustafa Ergin, bu yıl küçükbaş kurban fiyatlarının bin 750 liradan başlayarak 3-4 bin liraya kadar ulaşabileceğini söyledi. “Ortalama 50 kiloluk bir hayvan 50 liradan bugün kurbanda 2 bin 500 lira yapar” diyen Ergin, “Ortalama bin 750’den başlar, 3-4 bin liraya kadar gider. Bu sene böyle olur. Bu fiyatlar hayvanın üstündeki ete, hayvanların cinslerine, et oranlarına, canlı ağırlığına göre değişir. Karkas kesiliyor, karkas tartılıyor. Karkas fiyatları ayrı belirleniyor. Kimi canlı alıyor. Bir hayvan kurbanlık olursa, kurban usulüne uyarsa hiçbir sıkıntı olmaz” ifadelerini kullandı.

  VEKALETLE KURBAN KESİMİ

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2022 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim bedelinin yurtiçi için 2 bin 250 lira, yurtdışı için de bin 800 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

  ‘Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş’ temasıyla düzenlenen ‘2022 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’nun tanıtım toplantısına katılan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, “Amacımız, kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, kurban ibadetinin dini esaslara göre eda edilmesini ve sosyal boyutunun en güzel şekilde yerine getirilmesini sağlamaktır” dedi.

  Erbaş, bu yıl vekâlet yoluyla kesilecek kurban fiyatları konusunda şunları söyledi: “Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş temasıyla başlattığımız organizasyon ile bu yıl 25 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan tüm gönül coğrafyamızdaki 80 ülke ve 345 bölgede mazlum ve muhtaç kardeşlerimize milletimizin yardım elini ulaştırmayı planlıyoruz. Milletimizin destek ve teveccühüyle daha çok mazlum ve muhtaç kardeşimizin yüzünü güldürmek istiyoruz. Bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini yurtiçinde kestirmek isteyenler için 2 bin 250 lira, yurtdışında kestirmek isteyenler için ise bin 800 lira olarak belirledik.”

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  KURBANLIK FİYATLARI bu yıl ne kadar? 2022 büyükbaş- küçükbaş kurban kesim fiyatı kaç para? - Son Haberler - Milliyet

  KURBANLIK FİYATLARI bu yıl ne kadar? 2022 büyükbaş- küçükbaş kurban kesim fiyatı kaç para? - Son Haberler - Milliyet

  Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala kurbanlık fiyatları da araştırılmaya başladı. Kurban kesmek için hazırlanan vatandaşlar, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar bilmek istiyor. 9 - 12 Temmuz 2022 Tarihleri arasında idrak edilecek olan Kurban Bayramı'nda bu yıl kurban kesim fiyatı ne kadar? Kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? İşte konuya ilişkin yapılan açıklamalar...

  KURBAN KESİM BEDELİ 2022 NE KADAR?

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında 1800 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

  KURBANLIK FİYATLARI 2022 NE KADAR, BELLİ OLDU MU?

  Türk Kızılay, 2022 kurban bedellerini açıkladı. Kızılay tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışı kurban bedeli 1475 TL, yurt içi kurban bedeli 2475 TL oldu.

  Samsun'da kurbanlık fiyatları

  Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Samsun’da küçükbaş kurbanlığın fiyatının 2,5-4 bin TL, büyükbaş kurbanlık fiyatının ise 20-25 bin TL arasında olduğunu söyledi.

  Fiyatlar hakkında bilgi veren Erdal Doğan, “Samsun ve çevre illerinde bu sene de kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanmıyor. Bölgemizde tarım ve hayvancılık oldukça yaygın. Fiyatlarda enflasyon ve maliyetler nedeniyle birtakım artış oldu. Geçen yıl Samsun’da büyükbaş canlı hayvanın kilo fiyatı 35 TL’den satılıyor. Bu sene ise 60 TL civarında satılıyor. Küçükbaş kurbanlık ise geçen yıl 800-1500 TL arasında değişiyordu. Bu sene küçükbaş kurbanlık fiyatı ise 2,5 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl ortalama bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı 15 bin TL’ye alabiliyordu. Bu sene ise ortalama büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL arasında değişiyor. Canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatı ise 40 bin TL’yi buluyor” dedi.

  Sivas'ta kurbanlık kesim ve satış fiyatları belirlendi

  Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas'taki kurban kesimi ve kurbanlık fiyatlarını duyurdu. Kentte canlı tosun ve koç kilo fiyatı 65, düve ve koyun kilogram fiyatı ise 60 TL olarak belirlendi.

  Başkan Hastaoğlu, Sivas'ta bulunan besicilerle ve kombine sahipleriyle yapmış oldukları toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki kombine sahipleri ve besicilerimizle yaptığımız toplantı sonucu, tosun canlı kilogram fiyatı 65, damızlık vasfını kaybetmiş düve 60, dişi koyun 60, erkek koyun ise 65 TL'den satılacak. kombinalardaki kesim ücretleri ise büyükbaş için 1500, küçükbaş için 350, söküm ücreti 1000, paylama ücreti 500, et çekim ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir" dedi.

  Kurban Bayramı öncesinde hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Başkan Hastaoğlu "Hemşerilerimiz belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Hayvan kesimlerini ise Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler. Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner sağlık raporu olmayan, çok zayıf olan, gebe veya yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalı. Et çekimini ise Kurban Bayramı'nda ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil de, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda ve marketlerde yaptırmalarını önemle rica ediyorum" diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap