Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  camların buhar yapmaması için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  camların buhar yapmaması için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cam buğulanması nasıl önlenir? | Otoshops

  Cam buğulanması nasıl önlenir? | Otoshops

  ADRES: ALJ Motorlu Araçlar A.Ş. Cevizli Mah. D-100 Güney Yan Yol Cad. Kuriş Kule Blok No:2 Kat İç Kapı No:70 34865
  KARTAL/İSTANBUL

  TELEFON: (0216) 939 15 00

  FAKS: (0216) 399 06 51

  Yazı kaynağı : www.otoshops.com

  SOĞUK HAVALARDA CAMDA OLUŞAN BUĞUYU NASIL ÖNLERSİN | Camda buğu nasıl önlenir, araba camı buğu, buğu nasıl önlenir

  Sıcak bir duş aldığımızda banyonun aynası ve yağmur sırasında, kış aylarında arabanın ön camının buğulanmasına sık sık rastlarız. Buğuyu önlemeye binbir türlü yol deneriz. Bir kaç tiyoda bizverelim size. 

  Ayna veya arabanızın ön camının yüzeyine biraz sabun veya deterjan sürün. Yeni kesilmiş bir dilim patates de aynı işi görebilir.

  Buğulanma yüzey gerilimi ve değme açısı ile ilgili bir durumdur. Cam yüzeyleri ne kadar temizlenirse temizlensin daima yüzeyinde kirler kalır. Üzerinde yoğunlaşan buharın dağılıp cam yüzeyini ıslatmaması da bu yüzdendir. Cam ile su damlacıkları arasında temas açısı büyür. Damlacıklar ışığı bütün doğrultuda yansıtırlar. Buğunun oluşumu da bu çok yönlü saçılım yüzündendir.

  * Arabayı çalıştırdıktan sonra klimanızı açın. Klima arabanın içindeki buharın filtrelenmesini sağlar. Çözüme giden en etkili hamledir. Klimanın sıcaklığı farketmez, yeterki açık olsun. Ama bir yandan da ısınmayı sağlamak için ısı ayarının sıcakta olması iyi olur.

  * Buğudan hızla kurtulmak için, ya iç-dış mekan sıcaklığını eşitlemeli ya da iç mekan havasını yüksek miktarda buhar tutabilecek kadar ısıtmanız gereklidir. Kış aylarında cam açık gitmek zor olacağından, iç mekan sıcaklığını artırmak temel stratejidir.

  * Çok önemli: Havanın aracın içinde kalmasını sağlayan iç devirdaimi(çevrim) çalıştırmayın. Aksi halde buğudan kurtulamazsınız.

  * Fanları sadece ön cama, tam güç verin. Arabanız henüz ısınmamış olabilir, ancak buna ihtiyaç var, sıkın dişinizi.
  * Güneşliklerinizi (sanki güneş varmış gibi) ayarlayın. Böylece cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlarsınız.
  * Ön camlarınızdan birini -imkan varsa size uzak olanını- hafif aralayın.
  * Arka cam rezistanslarınızı da açın. Hem arka camınızın buğusunu giderir, hem de iç mekan sıcaklığının artmasına katkıda bulunur.
  * Fanınız sıcak üflemeye başladığında camınızı kapatabilirsiniz.
  * Ayrıca camlarınızın temiz olması da kanımca buğulanmanın önüne geçmekte faydalı olur.
  * Buğuyu giderdiyseniz, sonrasında iç mekan havalandırmasını korumak gerek. Manuel de olsa, otomatik de olsa, oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığı ayarlayıp cama ve araç içine sürekli temiz hava almayı sağlarsanız buğu sıkıntınız olmayacağı gibi sıcak/soğuk kavgası da yaşamazsınız.

  Yazı kaynağı : liderismakinelerikursu.com

  Pencerelerde terleme / buğu nasıl oluşur ve önlenebilir?

  Pencerelerde terleme / buğu nasıl oluşur ve önlenebilir?

  Merhaba öncelikle bu açıklayıcı yazı icin tesekkur ederim.. konuya gelirsek her sabah cam çek pası ile evin tüm camlarını silmekten usandım.. 9 katkı binanın 6. Katında oturuyorum 3 kıştır camlarım nem yapıyor binada 5 mm dış cephe kaplaması var kaplamadan sonra camlarda nem oluştu yoğuşmalı ve oda termostalı kombi kullanıyorum evin tüm oda sıcaklığı 23 derece duvarlarda vs. Nem yok (camlar hariç)

  evimizi hergün 1-2 kez havalandırmaya
  baca varsa açık tutmaya
  evin içinde çamaşır kurutmamaya
  banyolarda havalandırma pencereleri bulundurmaya
  mutfaklarda aspiratör ve baca yolu ile havalandırmaya
  çiçek ve akvaryum gibi rutubet oluşturan nesneler kullanmamaya
  gayret etmektir.

  Vee bu dediginiz herseyi yapyorum….

  yani kısaca şunu sormak istiyorum bu durumda tek çözüm camları degtirmek mi olur.. malum piyasa pahalı ve yine olursa endisesi ile yaptırmaya cekiniyorum..

  Bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  Yazı kaynağı : yalitimli-aluminyum.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap