Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  camilerin toplumsal açıdan önemi nedir

  1 ziyaretçi

  camilerin toplumsal açıdan önemi nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Camilerin toplumsal açıdan önemi nedir, belirtiniz. Camilerin toplumsal açıdan önemi hakkında kısa bilgiler

  Camilerin toplumsal açıdan önemi nedir, belirtiniz. Camilerin toplumsal açıdan önemi hakkında kısa bilgiler

  Camiler, Müslümanların birlikte ibadet ettikleri özel mekanlardır. Camiler, İslamiyetin icaplarını, emir ve yasaklarını öğretmek ve bunlara uyulmasını sağlamak için de kullanılır. Camide beraberce yapılan ibadet, yalnız başına yapılandan daha kıymetli ve daha sevaptır.

  Camiler, insanların birlik ve beraberliğinin sağlanması adına çok önemlidir. Zengin-fakir, öğretmen-çöpçü ve daha birçok farklı özellikteki insanlar aynı safta namaza dururlar. İnsanlar arasında ayrım kalmaz ve bunun sonucunda toplumda huzur ve barış ortamı oluşur.

  Camiler; insanların toplandığı, birbirleriyle kaynaştığı, aralarındaki sevgi, dayanışma bağlarının güçlendiği yerlerdir.

  Bu yönüyle, sağlam bir toplumun temellerinin atılmasında, birlik ve beraberliğin pekişmesinde camilerin önemli bir yeri vardır. Birbirlerinin üzüntülerini ve sevinçlerini paylaşır, sorunlara hep birlikte çözüm ararlar. Bu dayanışma, toplumsal barış ve hoşgörüye katkı sağlar.

  Camiler toplumun her kesiminden insanı bir araya toplayan ve müminler arası birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan sosyal mekanlardır. Örneğin Peygamber efendimiz döneminde inşa edilen Mescid-i Nebi, ibadet merkezi olmanın yanı sıra Müslümanların İslam'ı öğrendiği okul, Hz. Peygamberin evi, Müslümanların savaş barış gibi toplumu ilgilendiren konuları karara bağladıkları meclis, kimsesiz Müslümanların barındığı ve eğitim
  öğretim gördüğü suffe olarak da faaliyet göstermiştir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Camilerin toplumsal açıdan önemi ile ilgili bir araştırma yapınız. Yaptığınız çalışmayı projeksiyon ya da etkileşimli tahta yardımıyla sınıfta sununuz.

  Camii'nin Toplumsal Açıdan Önemi

  Camii'nin Toplumsal Açıdan Önemi

  Eğitimin toplum açısından önemi ve gücü büyüktür. Din eğitimi topluma din, dil, ahlak ve güzellik duygularını kazandırarak millete müşterek değer yargılarını geliştirir. Din toplum için yararlı olan her şeyi emir ve tavsiye, zararlı olan şeyleri de yasak etmiştir. Din, insanın topluma faydalı olan işleri yapmasını istemiştir. Kişi alacağı din eğitimi ile içinde yaşadığı toplumun faydalı bir üyesi haline gelir. Camiler bu eğitimin vazgeçilmez en önemli bir parçasıdırlar.

  Hangi sebeple olursa olsu, müslümanların mescid ve camileri bir ihtiyacın neticesinde inşa ettikleri bir hakikattır. Bu konuyla ilgili olarak ihtiyaç ve gereksinimlerin nekticesinde cami yapımının hedefleri şöyle sıralanabilir:

  Dış Linkler[]

  Yazı kaynağı : camiler.fandom.com

  Caminin Önemi Nedir Kısaca

  Camiler Müslümanların ibadet etmek için toplandıkları kutsal mekandır. Müslümanlar namaz kılmak için günün belirli vakitlerinde camilere giderler. Vakti geldiğinde namaz kılınması için camiler gün boyunca açıktır. İnsanların ibadetleri için açık olan camiler Allah’ın evi olarak kabul edilir. Müslüman bir insan için en güvenli yerdir.

  Camilerde imamlar, müezzinler ve cami derneği görevlileri görev alırlar. Caminin olmazsa olması ise cemaattir. Namaz vaktinde gelirler hep birlikte ibadet ederler. İnsanları bir araya getirdiği gibi arkadaşlık kavramlarının da gelişmesinde etkilidir. İnsanlar bir arada olarak yardımlaşma ve dayanışma anlamında birbirlerine yakınlaşırlar.

  Camilerin toplumdaki yeri ve önemi;

  Cami Müslümanlar için ibadet alanıdır.
  Cami sosyalleşmek için insanları bir araya getirir.
  Yardımlaşma ve dayanışma gösterilir.
  Dini eğitimler sunularak insanlara öğretilir.
  Birbirini tanımayan insanların birbirini tanımalarına olanak sağlar.
  Yiyecek, içecek ve giyecek toplanarak zorda olanlara yardım edilir.
  Yardıma ihtiyacı olanlar için para toplanır ve cami içinde bağış alınır.

  Yazı kaynağı : www.gokbilgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap