Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  cam seramik boya ve gübre sanayinde roket yakıtı gibi birçok alanda kullanılır

  1 ziyaretçi

  cam seramik boya ve gübre sanayinde roket yakıtı gibi birçok alanda kullanılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cam seramik boya ve gübre sanayisinde roket yakıtı gibi birçok alanda kullanılır Balıkesir Bursa - Eodev.com

  Cam seramik boya ve gübre sanayisinde roket yakıtı gibi birçok alanda kullanılır Balıkesir Bursa - Eodev.com

  Cevap:

  merhabalar

  Bor madeni roket yakıtı,seramik,vb. yerlerde kullanılır.

  Ayrıca çok büyük bölümü türkiye de bulunur

  Bor Nedir:

  Diğer Madenlere Örnekler;

  iyi dersler

  optitim

  #Fentim

  Yazı kaynağı : eodev.com

  cam seramik boya ve gübre sanayinde roket yakıtı gibi birçok alanda kullanılır balikesir bursa - Eodev.com

  Ülkemizdeki madenler nelerdir

  (c) 2011 - 2022  | İlkokul etkinlikleri Telif hakları |Gizlilik |KVKK | Kullanım Sözleşmesi | Çerez Politikası | Yardım  |  Hakkımızda | İletişim|Çarpım Tablosu

  1.sınıf etkinlikleri : Okuma yazma süreci dökümanları, okuma metinleri, Türkçe, matematik, hayat bilgisi, görsel sanatlar, müzik dersi etkinlikleri

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  4.Sınıf Dersleri : Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, ingilizce, insan hakları yurttaşlık ve demokrasi, din kültürü ve ahlak bilgisi

  instagram |Facebook Grup |Youtube|Twitter

  Telegram|2.Sınıf Telegram| 3.Sınıf Telegram  | 4.Sınıf Telegram |

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  Türkiye'de Maden Çeşitliliği ve Kullanım Alanları

  Türkiye'de Maden Çeşitliliği ve Kullanım Alanları

  ✦ Boksit: Boksit, alüminyum metali üretiminde kullanılan başlıca cevher olması bakımından dünya ticaretinde önemli bir yer almaktadır. Stratejik öneme sahip bir metal olan alüminyum, elektrik ve elektronik sanayisinde, izolasyon malzemelerinin yapımında, konserve ve ambalaj sanayisinde, inşaat sek­töründe ve otomotiv sanayisi olmak üzere birçok alanda kullanılır. Türkiye'deki başlıca boksit yatakları, Antalya (Akseki), Konya (Seydişehir), Muğla (Milas) gibi yörelerde bulunur. Bu yörelerden elde edilen boksit Seydişehir'deki
  alü­minyum tesislerinde işlenir. Türkiye, dünya boksit rezervinin çok küçük bir bölümüne sahiptir.

  ✦ Barit: Barit, petrol ve doğalgaz aramalarında derin sondaj kuyularının açılmasında yararlanılan sondaj çukurlarının hazırlanmasında katkı maddesi olarak kullanılır. ısıyı emme ve soğutma özelliği taşır. Antalya - Alanya ve Gazipaşa, Kahramanmaraş - Elbistan, Muş ve Eskişehir, Isparta, Giresun, Kocaeli, Çanakkale yörelerinden çıkarılır. İzmit, İzmir, Elazığ, Eskişehir ve Antalya'daki barit unu fabrikalarında işlenir.

  ✦ Fosfat: Kayaçlar halindeki tuz bileşikleri olan fosfat, petro kimya, gübre, çimento, cam ve seramik sanayisi gibi birçok alanda kullanılır. Türkiye'deki fosfat yatakları Adıyaman, Bingöl, Şanlıurfa, Mardin - Mazıdağı ve Bitlis yörelerindedir. Bunlardan elde edilen fosfat Mazıdağı Fosfat işletmelerinde de­ğerlendirilir.

  ✦ Tuz: Türkiye, tuz yatakları bakımından oldukça zengindir. Türkiye'de tuz denizlerden, göllerden ve kaya tuzu yataklarından elde edilir. En önemli göl tuzu yatağı Tuz Gölü'dür. En büyük deniz tuzlarımız ise İzmir Körfezi'ndeki Çamaltı Tuzlası'dır. Kaya tuzu yataklarının başlıcaları ise Çankırı, Kırşehir, Nevşehir, Erzurum görevlerindedir. Tuz, dericilik, kimya sanayisi, konserve ve salça sanayisine kadar birçok alanda kullanılır.

  ✦ Manganez: Ağır sanayinin hammaddesini oluşturan demir, çinko, kobalt gibi çeşitli elementlerle birlikte bulunan manganez madeni, sert ve dayanıklı sanayi çeliği yapımında kullanılır. En önemli manganez yatakları; Adana (Ceyhan), Denizli, Kastamonu, Muğla, Kilis, Artvin, Rize, Trabzon illerindedir.

  ✦ Antimon: Matbaacılık, paslanmaz metal sanayisi, ilaç, cam, seramik sanayinde kullanılır. Türkiye'deki antimon yatakları Balıkesir, Tokat, Kütahya, İzmir, Bilecik ve Niğde illerindedir.

  ✦ Cıva: Doğal ortamda sıvı olarak elde edilen tek metal madendir. Cıva, altın ve gümüş üretiminde, pillerin, bazı elektrotların, dişler için amalgamın yapımında, böcek öldürücü ilaçların yapımında kullanılır. Türkiye'de, insan sağlığına verdiği zararlar ve çevre kirliliği oluşturması nedeniyle çoğunluğu Ege Bölgesi'nde bulunan cıva işletmeleri kapanmıştır.

  ✦ Mermer: Mermer yatakları bakımından zengin olan Türkiye Dünya'nın önemli mermer üreticilerindendir. Türkiye'deki mermer yataklarının çoğunluğu Marmara ve Ege Bölgesi'ndedir. Balıkesir, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Marmara Adası, Muğla, Afyon, Denizli, Kırşehir, Kırklareli başlıca mermer yataklarının bulunduğu illerdir.

  ✦ Feldispat: Seramik, fayans, cam, kaynak elektrotları ve boya sanayinde ham madde olarak kullanılan önemli bir madendir.

  Önemli feldispat yatakları; Demirci, Kütahya - Simav, Aydın- Çine, Muğla- Milas bölgelerinde yer alır. Türkiye'de feldispatın büyük kısmı özel sektör tarafından üretilmekte ve %90'ı ihraç edilmektedir.

  ✦ Asbest: Asbest, ısıya, aşınmaya, ateşe dayanıklı olan bir madendir. İt­faiyeci elbiseleri, otomobillerin fren balataları, çatı malzemesi yapımında kullanılır.

  Önemli asbest yatakları: Balıkesir, İskenderun, Bursa, Erzincan, İzmir, Muğla ve Sivas illerinde yer alır.

  ✦ Lüle taşı: Türkiye, dünyanın en kaliteli lületaşı rezervine sahiptir. Küçük süs eşyaları, takı, pipo gibi eşyaların yapımında kullanılan hafif ve parlak olan lületaşı Eskişehir'de çıkarılır.

  ✦ Oltu taşı: Küçük süs eşyaları ve tesbih yapımında kullanılan oltu taşı Erzurum- Oltu yöresinde çıkartılır.

  Yazı kaynağı : sinavtime.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap