Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  calpol kulak ağrısına iyi gelirmi

  1 ziyaretçi

  calpol kulak ağrısına iyi gelirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Parasetamol (calpol) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

  Parasetamol (calpol) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

  Parasetamol, (Calpol) ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Yan etkileri nadir olduğu için sıklıkla baş ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, nezle, grip ve soğuk algınlığı için sık önerilen ilaçlardandır. Gebe ve emzirenler, çocuklar ve bebekler gibi birçok farklı grupta gerektiğinde önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir. Parasetamol ürünleri, yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı üretilen farklı formülasyonlarda bulunur. Ancak hastalıkları tedavi edici özelliği olmadığı, sadece belirtileri azaltığı unutulmamalıdır. Kalpol kullanırken 3 gün içinde ateş ve ağrının geçmemesi halinde hekiminize başvurun. 2 yaşından küçük çocuklarda hekime danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

  Parasetamol (calpol) şurup nedir?

  Genellikle hafif veya orta derecede ağrıyı hafifletmek ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda ateşi azaltmak için kullanılır. Çocuklar için süspansiyon şurup şeklindedir.

  Calpol şurup, bebek ve çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan, her 5 ml yani her bir ölçekte 120 mg parasetamol içeren bir ilaçtır. 6 yaş üzeri çocuklar ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinler için bir ölçeğinde 250 mg parasetamol olan Calpol 6 Plus süspansiyon önerilmektedir.

  Parasetamol (calpol) nasıl kullanılmalı?

  Şişeyi en az 10 saniye boyunca iyice çalkalayın ve ilaçla birlikte gelen plastik kaşıkla doğru miktarı ölçün. Kaşığınız yoksa, eczacınıza bir tane isteyin. Doğru miktarda vermeyeceği için çay ya da tatlı kaşığı kullanmayın. Çocuğunuz şurubun tadından hoşlanmıyorsa, ilacı verdikten hemen sonra süt veya meyve suyu içirebilirsiniz.

  Bebeklerde Calpol şurup kullanımı

  Hamilelikte Calpol kullanımı

  Hamilelikte kullanımla ilgili zararlı etkiler bildirilmemekle beraber bu dönemde yine de hekim önerisi ile kullanılır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme döneminde Calpol kullanımı

  Parasetamol anne sütüne geçer, ancak emziren anne tarafından tedavi edici dozlarda alınması bebek üzerinde bir risk oluşturmaz.

  Calpolün besinlerle birlikte kullanımı

  Alkolle veya alkol içeren yiyecek, ilaç vb. ile birlikte kullanıldığında karaciğer üzerine zararlı etki gösterme riski artabilir. Besinler parasetamolün barsaktan emilimini azaltabilir.

  Parasetamol (calpol) dozu

  Calpol günlük doz

  Calpol doz aşımı

  Parasetamol (calpol) hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

  Bebek ve çocuklar gribe karşı hassastır. Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, öksürük sıklıkla görülür. Yüksek ateş de ortaya çıkabilir. Parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı gribe bağlı belirtilerin giderilmesinde anlamlı rol oynar.

  Parasetamol formları

  Calpolün formları ve 2018 fiyatı

  Calpol eşdeğer/muadil ilaçları

  Parasetamol (calpol) hangi hastalıklar için sakıncalıdır?

  Parasetamol (calpol) hangi ilaçlarla kullanılmamalı?

  Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanımı

  Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  Calpol şurup uyku yapar mı?

  Rahatsızlık ve ateş yüzünden uyuyamayan bebekler, Calpol şurup verildikten sonra belirtiler hafiflediğinde uykuya daha rahat dalabilirler.

  Parasetamol (calpol) yan etkileri ve zararları

  Calpol içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  Calpol bebekler için zararlı mı?

  Calpol bebeklerde uygun dozlarda en güvenle kullanılabilen ve çok nadir yan etki gösteren parasetamol maddesini içerir. Bebekler için ağrı ve ateş düşürmede en uygun ilaçtır. 2 aydan küçük bebeklerde tavsiye edilemez.

  Calpol zehirlenmesi

  Calpol şurup yasaklandı mı?

  Calpolün etken maddesi sadece parasetamoldür. “Yurt dışında yasaklandı” haberinde bahsedilen diğer etken maddeleri içermemektedir. Calpolün, uzun yıllardır Avrupa’da birçok ülkede ve 1991 yılından itibaren de Sağlık Bakanlığı onayı ile Türkiye’de milyonlarca çocukta güvenle kullanıldığı bildirilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  KULAK ENFEKSİYONU NEDİR

  KULAK ENFEKSİYONU NEDİR

  Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr Pınar Boncuk Dayanıklı

  Kliniğimize gelen 5 yaşın altındaki çocukların büyük çoğunluğu en az bir kez otit (orta kulak iltihabı) e yakalanıyor.1 haftadır bitemeyen nezle, biraz yeşil sümük, gece öksürükleri bir gece ansızın kulak ağrısı.. Nezle ve soğuk algınlığını takiben antibiotik verilmesinin en sık nedeni orta kulak enfeksiyonu. Özellikle tekrarlayan otit hem beraberinde getirdiği sorunlar, hem de antibiotik kullanımını sıklaştırdığı için oldukça can sıkıcı olabiliyor.

  Hiç soğuk algınlığı belirtisi olmadan kulak enfeksiyonu çok nadirdir. (Daha evvel böyle geçirdiği bir olay varsa, ancak o zaman aklınıza getirmelisiniz) 1 yaşından önce çocukların kulağına vurması veya çekiştirmesi başka sebeplerle olur. Bu kadar küçük bebekler henüz kulak ağrısının yerini  tayin edemezler. Diş çıkarma sırasında diş etlerinden gelen ağrı kulaklara yansıyabilir, ya da sadece kulaklarıyla oynamak hoşlarına gidiyor olabilir. Bebekler vücutlarından uzanan her şeyle ilgilenirler, oynarlar.Büyük çocukta hiç kulak ağrısının olmaması da kulak enfeksiyonu olasılığını çok azaltır.

  Kulak, dış, orta ve iç kulaktan oluşur. Dış kulakla, orta kulak arasında kulak zarı vardır. Ayrıca orta kulak   burun gerisiyle de östaki borusuyla bağlıdır. Bu boru kulak içi ve dış ortamdaki hava basıncının eşitlenmesini sağlar. Östaki borusu küçük çocuklarda daha kısa ve eğiktir. Boğaz ve burundan gelen mikropların östaki borusu aracılığıyla kulağa ulaşması bu nedenle daha kolaydır. Çocuklar büyüdükçe, bu tüp daha dik bir hale gelir ve mikropların yukarı çıkması da zorlaşır. Bu yüzden büyük çocuklarda orta kulak enfeksiyonu daha nadirdir.

  Soğun algınlığı sıklıkla virüslerle başlar ancak burun gerisinde biriken mukus, orada bulunan bakterilerin çoğalması için iyi bir ortam yaratır. Bakteriler östaki borusundan orta kulağa da ilerleyerek orada artan salgıya ve tıkanıklığa neden olurlar.

  Kulak zarının arkasında biriken bu mikroplu sıvı zara baskı yaparak ağrıya neden olur. Bazen de duymaya etki edebilir.

  Gecenin ortasında tutan kulak ağrısını nasıl geçiririz? Unutmayın ki o anda çözüm antibiotik değil!  İşte geceyi kurtarma teknikleri…

  Araştırmalar basit kulak enfeksiyonlarının büyük çoğunluğunun 4-7 gün içinde bir antibiotik verilmeden de iyileşeceğini gösteriyor. Ancak nadir de olsa orta kulak enfeksiyonu yakınındaki kemiğe, ya da beyine atlayan bir enfeksiyon haline bürünebilir. Antibiotik bu olasılığı önleyebilir. Bazen sık aralıklarla kontrole çağırarak çocuğa antibiotik vermeden bu durumu atlattırabiliyoruz.

  Enfeksiyon antibiotikle genellikle kontrol altına alınır. Ateş ve ağrı diner. Kulakta biriken sıvı bazen 3 günde, bazen 3 ayda düzelir. Bu sıvı östaki borusundan boğazın gerisine, veya buruna doğru akar. Antibiotik tekrarının sıvının temizlenmesi için hiçbir faydası yoktur, çünkü artık bakteri yoktur. Kronik burun tıkanıklığı veya alerjiler, östaki borusunu tıkayarak, bu sıvının akmasını zorlaştırır.  Ses iletimi azalır ancak bu azalma kalıcı değildir. Öksürük, burun akıntısı gibi virüslerle başlayan tablo, bazen iki haftada düzelir.

  C Vitamin. En iyi bilinen bağışıklık destekleyicisidir. Bir çok sebze ve meyvede doğal olarak bulunur. Beyaz küre denen lökositlerin yapımını arttırır, antikor ve interferonun seviyesini yükseltir ve virusun hücrelere girmesini azaltır.

  Vitamin C increases the production of infection-fighting white blood cells and antibodies and increases levels of interferon, the antibody that coats cell surfaces, preventing the entry of viruses. Vitamin C reduces the risk of cardiovascular disease by raising levels of HDL (good) cholesterol while lowering blood pressure and interfering with the process by which fat is converted to plaque in the arteries. As an added perk, persons whose diets are higher in vitamin C have lower rates of colon, prostate, and breast cancer.

  You don’t have to take in massive amounts of vitamin C to boost your immune system. Around 200 milligrams a day seems to be a generally agreed-upon amount and one that can be automatically obtained by eating at least six servings of fruits and vegetables a day. See Top Seven Vitamin C-Containing Fruits. If you take vitamin C supplements, it’s best to space them throughout the day rather than take one large dose, most of which may end up being excreted in the urine.

  Vitamin E. This important antioxidant and immune booster doesn’t get as much press as vitamin C, yet it’s important to a healthy immune system.

  Vitamin E stimulates the production of natural killer cells, those that seek out and destroy germs and cancer cells. Vitamin E enhances the production of B-cells, the immune cells that produce antibodies that destroy bacteria. Vitamin E supplementation may also reverse some of the decline in immune response commonly seen in aging. Vitamin E has been implicated in lowering the risk of cardiovascular disease. In the Harvard School of Public Health study of 87,000 nurses, Vitamin E supplementation was shown to cut the risk of heart attacks by fifty percent.

  It’s not difficult to get 30 to 60 milligrams every day of Vitamin E from a diet rich in seeds, vegetable oils, and grains, but it’s difficult for most people to consume more than 60 milligrams a day consistently through diet alone. Supplements may be necessary to get enough vitamin E to boost your immune system.

  You need 100-400 milligrams per day, depending on your general lifestyle. People who don’t exercise, who smoke, and who consume high amounts of alcoholic beverages will need the higher dosage. Those with a more moderate lifestyle can get by with lower levels of supplementation.

  Beta carotene is the most familiar carotenoid, but it is only one member of a large family. Researchers believe that it is not just beta carotene that produces all these good effects, but all the carotenoids working together. This is why getting carotenoids in food may be more cancer-protective than taking beta carotene supplements.

  The body converts beta carotene to vitamin A, which itself has anticancer properties and immune-boosting functions. But too much vitamin A can be toxic to the body, so it’s better to get extra beta carotene from foods and let the body naturally regulate how much of this precursor is converted to the immune-fighting vitamin A. It’s highly unlikely that a person could take in enough beta carotene to produce a toxic amount of vitamin A, because when the body has enough vitamin A, it stops making it.

  Zinc increases the number of infection-fighting T-cells, especially in elderly people who are often deficient in zinc, and whose immune system often weakens with age. The anti-infection hype around zinc is controversial. While some studies claim that zinc supplements in the form of lozenges can lower the incidence and severity of infections, other studies have failed to show this correlation. A word of caution: too much zinc in the form of supplements (more than 75 milligrams a day) can inhibit immune function. It’s safest to stick to getting zinc from your diet and aim for 15 to 25 milligrams a day.

  For infants and children, there is some evidence that dietary zinc supplements may reduce the incidence of acute respiratory infections, but this is controversial. The best source of zinc for infants and young children is zinc-fortified cereals.

  Yazı kaynağı : klinilk.com

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak nasıl çalışır?

  Kulak, ses dalgalarını alarak ve beyne mesajlar göndererek çalışır. Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak kanalından oluşan ve kulağın en dış bölümünü oluşturan yapıdır. Ses dalgaları kulak kanalından geçerek kulak zarına çarpar ve titreşmesine neden olur. Kulak zarının titreşimi kulaktaki minik kemiklerin hareket etmesini sağlar. Bu hareket ses dalgalarını iç kulağa gönderir.

  Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

  Kulak enfeksiyonları kulak ağrısının en yaygın nedenidir. Kulak enfekte olduğunda, iltihaplanma ve basınç artışı kulakta şiddetli olabilecek bir ağrıya neden olur. İç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısına mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma da eşlik edebilirken, dış kulak enfeksiyonlarında ise kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında da kulakta doluluk hissi gözlenebilir.

  Çoğu kulak enfeksiyonu viral değil bakteriyeldir. Kulak enfeksiyonları tedavi edilmezse ağrı çeneye ve vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir, kulağa zarar verebilir ve yüksek ateş şikayetine neden olabilir.

  Okul öncesi çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilen orta kulak enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkar.

  Otitis eksterna, kulağın dış kısmı olan kulak kanalının enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyon yetişkinlerde çocuklara nazaran daha yaygın şekilde görülür.  Otitis eksterna  sık sık yüzen ve kulak çevresinde egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Otitis eksterna tedavisinde genellikle kulak damlası veya kulak spreyi kullanır.

  Kulak ağrılarına her zaman kulak enfeksiyonu neden olmaz. Aşağıdaki durumlar da kulakta ağrıya neden olabilir.

  Refere ağrı- Vücudun farklı bir bölgesinden gelen ağrı: Kulakta ağrı vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonlardan veya iltihaptan kaynaklanabilir. Örneğin, çocuklarda diş çıkarma, diş apseleri gibi diş problemleri, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı, reflü veya iltihaplanma gibi yemek borusu ile ilgili sorunlar, tükürük bezleriyle ilgili sorunlar, artrit gibi çene eklemi ile ilgili sorunlar, diş ağrısı, kulakta ağrıya neden olabilir.

  Kronik durumlar: Kronik durumlar temporomandibular eklem (TME) disfonksiyonunu içerir.

  Deri enfeksiyonları: Deri enfeksiyonları kulak içinde veya çevresinde ise kulakta ağrıya neden olabilir.

  Soğuk algınlığı: Bazı durumlarda soğuk algınlığı da kulak ağrısına neden olabilir. Soğuk algınlığının kulak ağrısına neden olmasının nedeni üretilen aşırı mukustan kaynaklanmaktadır.

  Travma veya yaralanma: Kulağa pamuklu çubuk veya keskin nesneler gibi şeyler sokmak kulak kanalına zarar verebilir. Bu durum da kulakta ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte kulak zarı kulağa sokulan nesnelerle delinebilir, yırtılabilir. Bu durum genellikle çok ani ve şiddetli bir ağrıya neden olur.

  Zona hastalığı: Zona, suçiçeğine neden olan virüsün sadece bir sinirde yeniden aktive olduğu bir durumdur. Zona hastalığızaman zaman kulağı besleyen bir siniri de etkileyebilir. Belirtiler şunları içerebilir.

  Bunlarla birlikte alerjik reaksiyonlar, tiroid hastalığı kulağa su kaçması, ani basınç değişimi, çeneyle ilgili sorunlar ve yüksek ses de kulakta ağrıya neden olabilir.

  Kulak ağrısı çeşitleri nelerdir?

  Kulak ağrısı, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak iki ayrı başlıkta sınıflandırılır. Primer bir diğer adıyla birincil kulak ağrısı; kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıkları sebebi ile ortaya çıkar. Nitekim kulak kepçesinde kan toplanması, kıkırdak iltihaplanması, tümörler; dış kulak yolunda zona, tümörler, yabancı cisim, orta kulak ve iç kulakta enfeksiyonlar, zar yırtılması, kulakta sıvı birikimi gibi problemler kulak ağrısına yol açar.

  Sekonder bir diğer adıyla ikincil kulak ağrısının sebeplerinin altında ise bazı hastalıklar yer alabilir. Örneğin diş kökenli hastalıklar, ağız içi ve boğaz enfeksiyonları, tümörler ve diğer organlarda gelişebilen enfeksiyonlar ikincil kulak ağrısına yol açan nedenlerdendir. Sekonder kulak ağrılarının kaynağı olan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından sağlık kuruluşuna başvurmak ihmal edilmemelidir.

  Kulak ağrısı semptomları nelerdir?

  Kulak ağrısı, kulakta bir baskı hissi olarak tanımlanır. Ağrı yavaş yavaş veya aniden başlayabilir ve çok şiddetli olabilir. İşitme kaybı, yüksek ateş ve kendini iyi hissetmeme gibi diğer belirtiler de kulak enfeksiyonunun işareti olabilir.

  Kulak kanalı iltihaplandığında veya kulak zarı yırtılırsa, kulaktan akıntı olabilir. Orta kulak enfeksiyonu nedeniyle kulak zarı yırtılırsa, basınç azaldığı için hissedilen ağrı genellikle hafifler. Küçük çocuklarda ise kulak enfeksiyonunun tek belirtisi ateş ve sinirlilik ve huysuzluk hali olabilir.

  Bebeklerde ve küçük çocuklarda kulak ağrısının belirtileri ve semptomları nelerdir?

  Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda, kulak ağrısı olabileceğini gösteren belirti ve semptomlar şunlardır:

  Kulak ağrısı şikayetinde hangi durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir?

  Aşağıdaki durumlardan herhangi biri görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır:

  Kulak ağrısı teşhisi nasıl konulur?

  Yüksek ateş veya işitme kaybı olmayan, hafif kulak ağrısı veya basıncı olan kişilerin genellikle bir doktora görünmesi gerekmez. Ancak kulak ağrısı şiddetliyse veya kulak ağrısıyla birlikte başka semptomlar da mevcutsa vakit kaybedilmeden doktora başvurmak gerekir. Doktor; kulakları, burnu ve boğazı inceleyecek, kulaklarınızın içine bakmak ve kulak zarının arkasında kızarıklık ve sıvı birikimi olup olmadığını kontrol etmek için otoskop (ışıklı bir alet) adı verilen bir cihaz kullanacaktır. Doktor ihtiyaç duyması halinde kişinin işitme duyusunu test edebilir. Kulak ağrısıyla birlikte baş dönmesi şikayeti olan hastalar da işitme testlerine tabi tutulabilir. Rutin kulak enfeksiyonlarının bakımında laboratuvar testleri genellikle endike değildir. Nadiren, enfeksiyona neden olan spesifik bakterileri belirlemek için kulaktan bir drenaj örneği laboratuvara gönderilir. Çoğu durumda numunenin laboratuvara gönderilmesi gerekli değildir.  Ayrıca çoğu kulak ağrısı vakası için röntgen, CT ve diğer görüntüleme testlerine ihtiyaç duyulmaz. Doktor kulağın içinde veya yakınında tümör veya diğer yapısal problemler için şüphe ediyorsa söz konusu görüntüleme testleri düşünülebilir.

  Kulak ağrısı için tedavi yöntemi nelerdir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Kulak ağrısını tedavi etmenin en iyi yolu, kulak ağrısına yol açan etkenleri tedavi etmektir. Kulak ağrısının tedavisi, altında yatan sağlık problemine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bağlamda birincil kulak ağrılarının sebebine göre yapılacak farklı tedavi ve uygulamalar, ikincil yani sekonder kulak ağrılarının altında yatan sağlık problemlerin tedavisi neticesinde kulak ağrısı şikayeti de çözülmüş olur.

  Kulak ağrısı şikayeti olan kişilerin genellikle nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) veya asetaminofen alması yeterlidir. Bununla birlikte, özellikle şiddetli bir dış kulak enfeksiyonu olan hastaların birkaç gün oksikodon veya hidrokodon gibi bir opioid alması gerekebilir. Ağrı kesiciler (antipirin / benzokain kombinasyonları gibi) içeren kulak damlaları da çok etkili olmamakla birlikte birkaç gün kullanılabilir. Kulak zarının patladığı durumlarda ise kulak damlası kullanılmaz.

  Kulak enfeksiyonlarından dolayı kulak ağrısına eğilimli çocukların sıvı birikmesini önlemek için kulak zarlarına küçük bir tüpün yerleştirildiği bir cerrahi prosedüre de ihtiyacı olabilir.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı için evde uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?

  ‘Kulak ağrısı nasıl geçer?’, ‘Kulak ağrısına ne iyi gelir?’, ‘Kulak ağrısı için evde uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?’ soruları sıkça sorulmaktadır. Kulak ağrısı şikayeti olan kişinin kendi kendine uygulayabileceği aşağıda sıralanan bazı yöntemler kulak ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

  Kulak ağrısı nasıl önlenebilir?

  Kulak enfeksiyonları, kulak ağrısı riskinizi azaltmak için şu hususlara dikkat edilmelidir:

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap