Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  calpol kaç dakikada etki eder

  1 ziyaretçi

  calpol kaç dakikada etki eder bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Calpol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyat...

  Calpol Şurup Nedir?

  Calpol Şurup Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı

  Calpol Şurup Fiyatı

  Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?

  Calpol Şurup İçeriği

  Calpol Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?

  Calpol Şurup Yan Etkileri

  Calpol ile İlgili Ek Bilgiler

  Calpol Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir

  Yazı kaynağı : www.bebeksozluk.com

  Calpol şurup nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve yan etkileri

  ATEŞ NEDİR, NEDEN OLUŞUR? - Akademi Hastanesi

  ATEŞ NEDİR, NEDEN OLUŞUR? - Akademi Hastanesi

  ATEŞ NEDİR, NEDEN OLUŞUR?

  Ateş; vücudun mikroplarla savaşmak için verdiği bir tepkidir. Vücut sıcaklığını artırarak kan dolaşımını hızlandırır, mikropların çoğalma hızını düşürür. Yani bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Kontrollü olduğu sürece vücudumuz için faydası vardır. Fakat bir noktadan sonra (yaklaşık 38,5-39 C ) vücudu yorduğu, rahatsız hissettirdiği için müdahale etmek gerekebilir.

  Ateş tek başına bir hastalık değildir. Pek çok farklı hastalığın ortak belirtisidir. Ateşinin olması çocuğun ciddi bir hastalığı olduğunu göstermez, sadece çocuğun vücudunda bazı şeylerin yolunda gitmediği konusunda bizi uyaran bir işarettir.

  Çocuklarda en sık ateş nedeni enfeksiyonlardır. Romatizmal hastalıklar,  aşılar, sıcak çarpması ya da sıcak havada bebeğin çok sıkı sarılması gibi nedenlerle de vücut sıcaklığı yüksek ölçülebilir.

  Çocuğunuz huzursuzsa ya da elle kontrol ettiğinizde sıcaklık artışı hissediyorsanız uygun bir ateş ölçer ile ölçüm yapmanız gereklidir. Vücut sıcaklığı normalin üstünde (38 C) ise ateşi var demektir.  

  ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?

  Ölçüm yapılan yere göre vücut sıcaklığı değişmektedir. Bu nedenle nerden ölçüm yaptığınız önemlidir.

  Gerçek vücut sıcaklığını yansıtması açısından makattan ölçüm daha doğru sonuç vermekle birlikte pratik olmaması ve hijyen nedeniyle rutin olarak önerilmemektedir.

  Makat, ağız, kulak ve cilt üzerinden ölçüm için 38 C, koltuk altı için 37,5 C  ve üzeri ateş kabul edilir.

  Koltuk altı: Ateş ölçer açılır, yanıp sönen C işareti görülünce koltuk altına konulur. Yanıp sönen C işareti sabitlenince ölçüm tamamlanmış demektir. Cihaza göre değişmekle birlikte 5 sn ile 60 sn arasında ölçüm tamamlanmaktadır.

  Ölçüm öncesinde koltuk altı silinerek kurulanmalıdır. Metal uç tam koltuk altının orta kısmına yerleştirilir, kol gövdeye doğru hafifçe bastırılarak derece ucunun cilde tam olarak temas etmesi sağlanmalıdır.

  Kulak: Ateş ölçerin kapağı açılır. Kulak içine yerleşen kısmın kirlenmemesi için filtre varsa takılır. Düğmeye basarak ölçüm için hazır hale getirilir. Yanıp sönen çizgi ya da C işareti hazır olduğunu gösterir. Cihazın uç kısmı nazikçe kulak içine yerleştirilir ve tekrar düğmeye basılır. 2-3 sn içinde sesli uyarı ile birlikte ölçüm tamamlanır.

  Cilt üzeri: Cihazın ayarı varsa vücut sıcaklığını ölçen hale getirilir. Düğmesine basılarak ölçüm için hazır hale getirilir. Cildin ıslaksa kurulanır. Alın ve şakak kısmından yaklaşık 3-5 cm mesafeden çocuğun yüzüne tutularak düğmeye basılır. 1-2 sn içinde ölçüm yapılmış olur. Farklı yerlerden bir kaç ölçüm yaparak en yüksek sıcaklık belirlenir.

  Makat: Koltuk altından ölçüm yapan cihazlar makattan da ölçüm yapabilmektedir. Metal uç tamamen anüse girecek şekilde tutulur. Uç kısmının yaklaşık 1-1,5 cm itilmesi yeterli olacaktır. Popoyu iki taraftan sıkılarak sabit kalması sağlanır. 5 sn ile 60 sn arasında ölçüm tamamlanacaktır.

  Hızlı ölçüm yapan cilt üzeri veya kulaktan ateş ölçer öncelikle tercih edilebilir. Fakat ateş saptanmışsa koltuk altı ateş ölçer ile kesin ölçüm yapmak doğru olacaktır.

  HANGİ ATEŞ ÖLÇERİ KULLANMALIYIM?

  Ateş ölçümü için farklı cihazlar mevcuttur. Koltuk altı, ağız, kulak, makat ve cilt üzerinden ölçüm yapabilen elektronik cihazlar vardır. Koltuk altı ölçüm yapan aletler daha tutarlı sonuç verdiği için tercih edilebilir. Hareketli ya da huzursuz olan çocuklarda 1 dk bekleyerek ölçüm yapmak zor olabilir. Öncelikle temassız cilt üzerinden ateş ölçer ile ölçüm yapıp yüksek sonuç çıkarsa koltuk altından ateşi teğit etmek uygun olacaktır.

  3 aydan büyük çocuklarda kulaktan ateş ölçer ile hızlı ve tutarlı ölçümler yapılabilir. Kulak enfeksiyonu varlığında normalden daha yüksek ölçüm yapabilir.

  Daha önceleri kullanılan civalı termometreler zehirlenmelere yol açabildiği için yasaklanmıştır. Bu nedenle sadece elektronik cihazlar kullanımdadır.

  Zaman içinde yanlış ölçümlere yol açabildiği için tüm elektronik cihazlara 6 ayda bir kalibrasyon yapılması gerekmektedir.

  ÇOCUĞUM ATEŞLENDİ NE YAPMALIYIM?

  Çocuğunuzun vücudunu sıcak hissettiniz. Derece ile ölçerek  ateşinin olduğunu gördünüz.

  ATEŞİN DERECESİ İLE HASTALIK ŞİDDETİ ORANTILI MIDIR?

  Çocuğun ateşinin çok yüksek olması çok şiddetli ağır bir hastalık geçirdiğini göstermez. Viral gribal enfeksiyonlarda 40 dereceye kadar yükselen ateş olabileceği gibi; ciddi bakteriyel enfeksiyonlar ateş olmadan ya da hafif ateş ile geçirilebilmektedir.

  Özellikle 3 yaş altı çocuklarda koltuk altından 38,5 C ve diğer bölgelerden 39 C üzeri ateş varlığında ciddi bir enfeksiyon saptanma oranı artmaktadır.

  Ateş yükselmesi beyin hasarına yol açmaz. Sıcak çarpması gibi durumlarda vücut sıcaklığı 41 C üzerine çıkarsa beyin hasarına yol açabilir (buna ateş değil hipertermi diyoruz). Enfeksiyonlara bağlı olan ateş kontrollü bir şekilde yükseldiği için hayati tehlike yaratmaz. Ateşin derecesinden ziyade çocuğun genel durumu hastalığın şiddeti konusunda belirleyici olmaktadır.

  ATEŞLE BİRLİKTE TİTREME BAŞLADI, NE YAPMALIYIM?

  Ateş hızlı yükseldiği sırada ciltte alacalı görünüm, titreme görülebilmektedir. Vücudun iç kısmından ateşin yükselmeye başlaması sonucu olmaktadır. Titremeye başladıysa sık aralıklarla ateşini ölçmek faydalı olacaktır. Üzerindeki kıyafetleri inceltip, ılık uygulama yapmaya başlayabilirsiniz.

  Ateş yükseldiğinde eller ve ayaklar soğuk gövde ve baş kısmı sıcak olabilmektedir.

  HANGİ DURUMLARDA ACİL OLARAK HASTANEYE BAŞVURMAM GEREKİR?

  # Üç aydan küçük bebekler

  # kemoterapi alan çocuklar

  # ateş ile birlikte ciltte mor döküntü-lekeler çıkmışsa

  # ateşli havale geçirdiyse

  # genel durumu iyi değil, uyku hali, bilinç bulanıklığı varsa

  # burnu açık olmasına rağmen zor nefes alıyorsa

  # aşıları yapılmamışsa

  ciddi bir hastalık geçirme ihtimali yüksektir, en kısa sürede hastaneye başvurmanız gerekir.

  # 3 yaşından küçük çocuklarda ateş 3 günden uzun sürdüyse

  # tüm çocuklar için ateş 5 günden uzun devam ediyorsa hastaneye başvurmanız uygun olacaktır.

  ATEŞ DIŞINDA VÜCUT SICAKLIĞININ YÜKSELDİĞİ DURUMLAR VAR MIDIR?

  Bazen dış etkenlere bağlı olarak vücut sıcaklığı yükselebilir, sıcak çarpması buna örnektir..  Yenidoğan bebeklerde sıcak havalarda çok sıkı sarıp sarmalanma nedeniyle de vücut sıcaklığı normalden yüksek ölçülebilmektedir. Hipertermi dediğimiz bu durum vücut sıcaklığının dış etkenlere bağlı olarak kontrolsüz yükselmesidir.

  Ateş ise beyinde hipotalamus dediğimiz vücudun termostatı olarak görev yapan merkezin kontrollü ve istemli olarak vücut sıcaklığı eşiğini artırması sonucu gelişir. Vücuda giren mikroplarla savaşmak adına verdiği bir tepkidir. Ateş düşürücüler hipotalamusun belirlediği bu eşik değeri azaltarak etkisini gösterir.

  Çocuklar diş çıkarırken her şeyi ağızlarına götürüp ısırdıkları için ateşli hastalık geçirme ihtimalleri artabilir. Diş çıkarma vücut sıcaklığını hafif artırsa bile belirgin derecede ateş yapmaz. Özellikle 38,5 C ve üzeri ateşi diş çıkarmaya bağlamak doğru değildir.

  ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

  Ateşi kontrol altına almak için yapabileceğiniz üç şey vardır:

  # Üzerindeki kıyafetleri inceltmek, çıkarmak

  # ılık uygulama yapmak, duş aldırmak

  # ağrı kesici- ateş düşürücü ilaçlar vermek

  ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR NELERDİR, NE KADAR VERMELİYİM?

  Çocuklarda ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullandığımız 2 çeşit ilaç vardır.

  PARASETAMOL

  İBUPROFEN:

  ASPİRİN: çocuklarda ateş düşürücü olarak kullanılmaz. Viral enfeksiyonlarda kullanıldığında Reye sendromuna (karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden bir hastalık) yol açabildiği için kullanılmamaktadır.

  METAMİZOL (NOVALGİN): çocuklarda çok ciddi yan etkileri (Aplastik anemi, agranülositoz vs) görülebildiği için kullanılmamalıdır.  

  * Bir ölçek şurup 5 ml olup 1 tatlı kaşığına eşdeğerdir. Fakat her tatlı kaşığı aynı büyüklükte değildir. Doğru miktarda şurup vermek için ilacın içindeki ölçeğini ya da enjektörleri kullanabilirsiniz.  

  * Ateş düşürücü şuruplar çözelti (süspansiyon) şeklindedir. Beklediğinde etken madde dibe çökecektir. Kullanmadan önce çalkalamanız gereklidir.

  * Ateş düşürücü şurupları açtıktan sonra 1 ay içinde tüketin. Hava ile temas ettikten sonra etkinliği azalabilmektedir. 1 ay içinde tüketmediğiniz şurupları atarak yenisini alabilirsiniz.

  Özet olarak

  Ateş; vücudun mikroplarla savaşmak için verdiği bir tepkidir. Vücut sıcaklığını artırarak kan dolaşımını hızlandırır, mikropların çoğalma hızını düşürür. Yani bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Kontrollü olduğu sürece vücudumuz için faydası vardır. Fakat bir noktadan sonra (yaklaşık 38,5-39 C ) vücudu yorduğu, rahatsız hissettirdiği için müdahale etmek gerekebilir.

  Ağrı kesici ateş düşürücüler de birer ilaçtır. Her ilaç gibi yerinde kullanıldığında faydası vardır. Hem katkı maddeleri koruyucular içerdiğinden, hem de yan etkileri görülebileceğinden dolayı uzun süreli ve yüksek doz alınması doğru değildir. Gereksiz yere ilaç kullanmaktan sakının. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

  Uzm. Dr. Erdal PAZAR

  Yazı kaynağı : akademihastanesi.com.tr

  calpol

  Çocuklarda Ateş | Hekimler Kooperatifi

  Çocuklarda Ateş | Hekimler Kooperatifi

  ÇOCUKLARDA ATEŞ Geri

  Çocukluk çağında ailenin en büyük sağlık sorunu ve çocukların sağlık kurumlarına başvurusunun en sık sebebi ateş dir. Ateşi, kabaca vücut ısısının normal değerlerin üzerine çıkması olarak düşünebiliriz. Normal vücut ısısının dengesi, "hipotalamus" adı verilen ve insan beyninin yaklaşık olarak tam orta bölgesinde yer alan hacimce küçük bir merkez tarafından sağlanır. Vücut dev bir merkezi ısıtma sistemi olarak düşünün.
  Kaslarımız, karaciğerimiz gibi organlar sayesinde ısı üretir, ciltten ve akciğerlerimizden de ısı kaybederiz. Hipotalamusu, işlev olarak kalorifer sisteminin termostatı olarak kabul edebilirsiniz. Hipotalamustaki ısı merkezinde bulunan termostat, daha yüksek bir ısıya ayarlanırsa vücut ısısı artar. Hipotalamusta bulunan bu termostatı daha yüksek ısıya ayarlayan etkenlerin başında, enfeksiyonla karşılaşan bağışıklık sisteminin uyarıları gelir. İster bakteriyel, ister viral kaynaklı olsun, enfeksiyon durumunda bağışıklık sisteminin ürettiği bazı kimyasal maddeler hipotalamusu uyararak vücut ısısının artışına yol açarlar. Vücut ısımızda oluşan artışa "ateş" adını veriyoruz.

  Normal koşullarda vücut ısımız ortalama 36.5 Celcius derecesidir. Vücut ısısından bahsederken neredeki ısıyı referans almalıyız? Merkezi kalorifer sistemi örneğini düşünürsek, kalorifer kazanının ısısından mı bahsediyoruz, boruların ısısından mı, yoksa odalarda bulunan kalorifer peteklerinin ısısından mı? Hangi ölçümü referans alırsak normal kabul edeceğimiz değerler buna göre değişecektir. Aslında sağlıklı olan vücudun iç ısısını, başka deyişle  kalorifer kazanının hemen çıkışındaki borunun ısısını ölçmektir. Vücuttaki örnekle ise kalbin hemen çıkışındaki vücudumuzun en büyük damarı olan aortun ısısını ölçebilsek en sağlıklısı bu ölçüm olurdu. Çünkü, bu nokta dış etkenlerden etkilenmeden gerçek ısıyı yanıstan ve yanılma payı olmayan bölge olurdu. Ancak bu ölçüm mümkün olmadığından, paralel bilgi verebilecek örnek ölçümlerle idare ediyoruz.

  Ateşi nereden ve nasıl ölçmeliyiz?
  Ateşi mutlaka ateşölçerle ölçmek gerekir. Ateş, elle,dudakla, yanakla ölçülmemelidir. Çocukta makattan yapılan ölçüm, iç ısısı doğru gösteren bir ölçümdür. Bunun yanı sıra, özel olarak kulak için üretilen bir ateşölçerle, kulak yolundan yapılan ölçüm de gerçek vücut ısısına paralel sonuçlar verir. Pratik olarak makat ya da kulak yolundan yapılan ölçümde 38 derece Celcius un üzerindeki değerleri ateş olarak kabul edebiliriz. Ağız içinden yapılan ölçümde, genelde gerçek vücut ısısından 0.5 derece kadar düşük değerler buluruz. O halde ağız içinden yaptığımız ölçüme 0.5 derece ekleyerek gerçek vücut ısısını bulabiliriz. Aynı paralelde koltuk altından yaptığımız ölçüm, gerçek vücut ısısından 0.8 derece daha aşağıda çıkar. Bu nedenle koltukaltından yapılan ölçümde ateş sınırı 37.2 olarak kabul edilir.

  Çocuklarda tüm yaş gruplarında makattan ateşölçümü en güvenilir ölçüm yöntemidir. Ancak büyük yaş gruplarında çocuk için konforlu değildir. Bu nedenle 0-6 ay arası bebeklerde makattan ölçüm, 6 ay-2 yaş arası çocuklarda makat ya da kulaktan ölçüm, tercih edilmelidir. 3 aydan büyük çocuklarda koltuk altı ölçümü, ancak ölçüm sonucu vücut ısısı 37.2 dereceden yüksek bulunduğunda diğer ölçüm yöntemleriyle teyid edilmek şartıyla önerilebilir. İki yaşından sonra, çocukta kooperasyon kurulabildiği zaman koltukaltı ölçüm tek başına da ölçüm olarak değer taşıyabilir. 4-5 yaş dan daha büyük çocuklarda ağız yolu ileölçüm kabul edilebilir.
  Bu yöntemlerin dışında, özel tasarlanmış emzik şeklinde ateş ölçerle bebek emerken ağız içi ölçüm yapılabileceği gibi, şakaktan geçen ve temporal arter adı verilen damardan özel bir ölçüm aletiyle uzaktan ateş ölçümü de yapılabilmektedir. Cilde yapıştırılarak, vücut ısısına göre farklı renklere bürünerek ölçüm yapabilen kağıt ateş ölçerlerde vardır. Ancak, kişisel fikrim, ciltten direk ölçüm yaptığı ve terleme ya da soğuk gibi dış koşullardan etkilenebildiği için diğer yöntemlere göre güvenilirliğinin daha kısıtlı olabileceği yönünde.

  Ölçüm yöntemleri için öneriler
  Makattan ölçüm: En kolay ölçüm için, bebeği kucağınıza yüzüstü yatırın; ucuna az miktara kaydırıcı bir krem sürülmüş ölçüm derecesini alt uçtaki gümüşi kısmın tamamı içerde olacak şekilde makata yerleştirin; cam derece için 2 dakika, dijital derece için "bip" sesi gelene dek içerde tutun. Bu sırada çocuğun kıpırdanarak, derecenin makatın iç yüzeyine zarar verececek hareketler doğurmamasına dikkat edin. Ayrıca, cam derecelerin kırılma sonucu içeriğinde bulunan cıvanın çocuklar için toksik olduğunu ve Türkiye dahil birçok ülkede üretimine son verildiğini unutmayın. Bu nedenle pili sağlıklı olduğu sürece dijital derece kullanın.
  Kulak yolundan ölçüm: 6 aydan küçük çocuklarda sonuçları güvenilir değildir. Kulak için üretilen özel ateş ölçer, kulağa dik olarak düzgünce yerleştirilir. Üzerindeki ölçüm düğmesine basılarak bip sesi duyuluncaya  (yaklaşık 2 saniye) kadar beklenir. Kulağa uygun şekilde yerleşmedğinden şüphe duyuyorsanız, diğer kulaktan da ölçüm yaparak sonucu teyid edin. Soğuk bir havada dışardan eve henüz girdiyseniz, ölçümden önce 15 dakika kadar oyalanın.

  Koltuk altı ölçümü: Kol dirsekten bükülü şekilde tüm kolu gövdeye yaslayın. Dereceyi, gümüşi kısmın tümü koltukaltı oyuğu içine kalacak şekilde, koltukaltına yerleştirin. Dijital derece için "bip" sesine dek, cam derece için 2 dakika kadar bekleyin.

  Ağız içi ölçüm: Çocuğun, ölçümden önceki 30 dakika içinde sıcak ya da soğuk birşey yemediğinden içmediğinden emin olun. Ölçüm yapacağınız dereceyi, ölçümden önce sabunlu suyla yıkayıp durulayın. Dereceyi, çocuğun dil altına yerleştirin. Ağzını ve dudaklarını sıkıca kapatmasını, 3 dakika kadar konuşmamasını sağlayın. Ölçüm değerini okuyun.
  Ateşin bilinen en sık sebebi enfeksiyonlardır. İster bakteriyel, İster viral kaynaklı olsun, enfeksiyonların en sık görülen yakınması ve bulgusu ateştir.Yaygın kanaat olarak, dişler çıkarken ateşin çıkacağına inanılır. Ancak, bu inanış genel olarak doğru değildir. Diş çıkarma dönemlerinde nadiren ılımlı vücut ısısı artışı olabilse de, bu değer 38,5 dereceyi geçmez. Ayrıca, çok giydirilen, sarıp sarmalanan bebek ve çocuklarda da vücut ısısı 38,5 dereceye kadar çıkabilir.

  Ateş saptandığında ne yapılmalıdır?
  Özellikle 5 ay-5 yaş arası çocuklarda ateşe bağlı olarak ateşli havale geçirme riski de hatırlandığında yapılması gerekenler daha da önem kazanıyor. Ateşi düşürmek için yapılması gerekenleri ilaç tedavisi ve ilaç dışı önlemler olarak kabaca ikiye ayırabiliriz.

  Ateş düşürücü ilaçlar temel olarak 3 grupta incelenebilir.

  1:Paracetamol aktif maddesi içeren ilaçlar: Bu grup ilaçlara eczanelerde bol miktarda rastlayabilirsiniz. İçeriğinde ya sadece parasetamol, ya da parasetamole ek olarak bazı başka maddelerle kokteyl hale getirimiş ilaçlardır. Sadece parasetamol içeren ilaçlara Calpol, Minoset, Tylol, Vermidon gibi birçok ilaç, kokteyl ilaçlara ise Peditus, Aferin, Katarin gibi ilaçlara örnek verilebilir. Kokteyl ilaçlarda karışımın amacı, ateş düşürücü etki yanında, burun akıntısı, öksürük, bitkinlik gibi diğer bulgulara da katkılarda bulunabilecek bazı maddeleri içererek bir taşla birkaç kuş birden vurmayı hedeflemektir. Kokteyl ilaçların, bazılarının faydalı etkilerinin yanı sıra, istenmeyen bazı yan etkilerid e olabilir. Bu nedenle, gelişmiş ülkelerde denetim amacıyla hekim reçetesi olmadan satılmaz.
  Parasetamol içeren ilaçların hepsi aynı miktarda parasetamol içermeyebilir. Hatta, aynı isimdeki ilaçların farklı oranda parasetamol içeren şurup, tablet ya da fitil formları da olabilir. Bu nedenle parasetamol içeren ilaçlarda kullanılması gereken doz, hekiminiz tarafından çocuğun yaşı ve daha çok kilosuna göre hesaplanır. Unutmayın ki, her ilacın bir tedavi dozu bir de vücuda zarar veren bir toksik dozu vardır. Bu nedenle çok ateşte, çok miktarda ilaç kullanımı mantığı doğru değildir. Hangi formda olursa olsun günlük aşılmaması gereken toplam bir parasetamol dozu olduğunu unutmayın. Örneğin, bir gün içinde 2 doz parasetamol içeren şurup ve 2 doz parasetamol içeren fitil kullandığınızda, 2 farklı ilaç kullanmış da olsanız toplam 4 doz parasetamol vermiş olursunuz. Bu nedenle hekimizinin tavsiye ettiği doz için kendiniz yorum yapmayın. Ayrıca unutmayın ki, hangi yoldan verilmiş olursa olsun, parasetamol maksimum etkisini engeç 1.5 saat içinde mutlaka gösterir. Bu süreyi beklerken daha sonra bahsedeceğimiz ılık banyo gibi diğer ateş düşürücü yöntemlerle zaman kazanmak gerekir.

  2 : İbuprufen etken maddesi içeren ilaçlar: İbuprufenin ateş düşürücü etkisi parasetamole kıyasla ateş düşürücü etkisi bir kademe daha fazladır. Sadece ibuprufen içerenler (örneğin İbufen, Pedifen, Dolven) ya da ibuprufen dışında bazı ek maddeler de içeren kokteyl ilaçlar (örneğin iburamin cold) şeklinde eczanelerde bulabilirsiniz. Parasetamollü ilaçlarda oldupu gibi, ibuprufen içeren kokteyl ilaçların çoğu da reçetesiz satılmayarak, kullanımının doktor kontrolünde olması sağlanmaktadır. Etkisi, ilacın alımından itibaren maksimum 1.5 saat içinde ortaya çıkar. Bu süreyi beklerken ılık duş gibi uygulamalar zaman kazandırıcıdır. İbuprufenin kimyasal yapısında bir miktar değişiklik yaratılarak üretilen "ketoprofen" etken maddesi de (Profenid) benzer oranda ateş düşürücü etkiye sahiptir. Şurup formundadır ve kutunun içinden çıkan,uzunca bir çubuk şeklindeki bir tür plastik enjektörle kiloya göre doz ayarlanır ve ağız yolu ile verilir.

  3: Metamizol etken madesi içeren ilaçlar: En bilinen adı Novalgine'dir. Etkin ve güçlü ateş düşürücü etkisi vardır. Ancak, bu etkinin güçlü olmasına rağmen, hoş olmayan yan etkileri kaygı uyandırmaktadır. Örneğin "agranülositoz"a (bağışıklık sisteminin savaşçı hücrelerini sayıca azalması) yol açarak bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı vücut direncini zayıflatır. Bu nedenle, bazı batı ülkelerinde ya tamamen yasaklanmıştır ya da kullanımı çok kısıtlanmıştır. Ancak, tüm olası yan etkilerine karşın, ateşe karşı çaresiz durumlarda kötünün iyisi bir tercih olabilir. örneğin yüksek ateş nedeniyle sağlık kurumlarına yapılan başvurularda enjeksiyonla verilen ilaç metamizol yani "Novalgine" dir. Bu etken maddenin de şurup, damla, tablet ve enjeksiyonla uygulanan ampul formu vardır. Enjeksiyonu oldukça ağrılıdır.

  Ayrıca:
  Ateş düşürücü olarak kullanılan ilaçları, hekim önerisi doğrultusunda ya tek başına ya da diğer ateş düşürücülerle akıllıca kombine ederek kullanmak gerekir. Yüksek ateş saptandığında eldeki bütün ateş düşürücüleri aynı anda kullanmak çok yanlıştır. Ateş, bir süre devam edebileceğinden, eldeki ilaçları akılcı bir strateji ile zamana yayarak kullanmak ve bu sayede ateş düşürücü etkiyi uzun süre sağlamak gerekir. Bu tür bir kombinasyonla kullanım, herhangi bir ilacın aşırı kullanımını ve böylece toksik doza ulaşmasına da engel olacaktır. Örneğin her 4 saat bir parasetamol vermek yerine, bir seferinde parasetamol , diğer seferde ibuprufen vermek gibi. Bu nedenle, en doğru ateş düşürücü kullanımı için mutlaka hekiminize danışın.

  Ateş düşürücüler etkisini gösterene kadar periferik soğutma denen dıştan ısı azaltma yöntemi de kullanılabilir. Eskiden bu amaçla bugün çok sakıncalı olduğu bilinen yöntemler kullanılırmış. Mesela ateşli çocuğun ayak tabanlarına buz kalıpları bastırmak, buzlu su dolu küvete çocuğu daldırmak gibi. Ancak bu tür son derece sakıncalı yöntemler sonucu çok sayıda çocuk şoka girince (vazomotor kollaps) bu tür yöntemler terkedilmiştir. 70'li yıllarda ateş demek sirke kokusu demekti. Çünkü; sirkeli su içeren ıslak bezler, çocuğun alnına, koltuk altına, gövdesine, kasıklarına konarak ateş düşürülmeye çalışılırdı. Bu yöntem daha seyrek de olsa hala kullanılmaktadır. Ancak ıslak bez uygulaması günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta ıslak bezi büyüklük açısından epey abartarak çocuğu ıslak çarşafla sarmak gibi kullanımlar günümüzde yaygındır. Su ile ateşi düşürme yönteminin, en çağdaşı, en az konforsuzu ve en doğrusu, ılık banyoyaptırmaktır. Ilık banyodan kasıt, saçlı deri dahil tüm vücudun akan su altında uzunca  bir süre kalmasıdır.Uzunca süreden kasıt 10-15 dakikadır. Ilıkdan kasıt ise 30-32 derecedir. "Su ne kadar soğuksa ateş o kadar hızlı düşer" mantığı doğru ve sağlıklı değildir. Unutmayın, amaç ateşi düşürmektir. Bu işlem, çocuğa işkence haline gelmemelidir. Etkin bir ılık duş, vücut ısısını yaklaşık yarım saat süre ile yaklaşık  1 derece kadar düşürür. Yarım saatin sonunda ılık duşun etkisi geçer. Ancak, gerek duyuluyorsa ılık duş her yarım saatte bir tekrar edilebilir. Ilık duş yapıldığında, çocuğun enfeksiyon hastalığının daha da ilerleyeceği, halk deyişiyle çocuğun daha da üşüteceği kaygısı yanlıştır. Unutmayın ateşli havale, çocuğunuzun yıllar boyu ilaç almasına kadar gidebilecek sonuçlar yaratabilir.

  Son zamanlarda, eczanelerde ateş düşürücü amaçla kullanılan jel paketlerine rastlayabilirsiniz.  Ateş düşürücü jel içeren bu tür küçük pedler örneğin alın ve şakak bölgesine uygulanarak ateş düşürücü etki sağlanmaktadır.  Etkinlikleri konusunda yapılmış araştırmalar vardır. Genel mantığı, ısıyı emen bir tür jel sayesinde ısıyı bölgesel olarak düşürmektir. Ilık duş olanağı yoksa denenebilir. Ancak, ılık duşla tüm vücut yüzerinden ısı kaybettirmenin fiziksel olarak da daha mantıklı olduğuna inanıyorum.

  Ateş nedeniyle vücuttan su kaybı artar. Sıvı kaybındaki artışın nedeni terleme ya da sık soluma nedeniyle akciğerlerden buharlaşmadır. Bu nedenle ateşli çocuklarda çocuğun daha fazla sıvı alımını teşvik etmek önemlidir.  Ancak ateşin, kusma refleksini artırdığını unutmayın. Bu nedenle, örneğin 250 ml içeren bir bardak sıvıyı bir anda içirtmek yerine yudum yudum yani "sık sık azar azar" vererek kusma olasılığını azaltarak vermeye dikkat edin.
  Ateşli durumlarda, vücutta salınan bazı sıvılar, kaslarımızdan hücresel düzeyde protein yıkımına yol açar. Bu süreçte, halsizlik ve genel bir bitkinlik hissedilir. Ateşli çocukta da aynı nedenlerle, olabildiğince istirahat sağlanması, sürece yardım eder.

  İnsan normal olarak üşüyünce titrer. Üşüme, çevre ısısının vücut ısısına göre farklı oranda düşük olması ile ortaya çıkar. Aynı durum, dış ısı düşmese de, iç ısımızın belirgin arttığı durumda da karşımıza çıkar. Ateşimiz çok arttıığında da titreriz. Titreme dediğimiz şey ise, çevreye ısısal adaptasyon sağlamak için, vücudumuzun dış kabuğu olan derimizin hemen altında yer alan binlerce küçük kas istemsiz kasılır. Bu kasılmalar sayesinde ısı üretilir. Titremenin geçmesi iki durumda gerçekleşir. Ya dış ısı artar, ya da iç ısı azalır. Böylece iç-dış ısı arasındaki fark azalır. Mesla ateşten titrerken battaniyenin altına girerseniz titremeniz geçer. Yani dış ısı artınca iç-dış ısı farkı azalmıştır. Titreme geçmiştir ama bu işlem sonucu aslında iç ısı daha da artar. Yani, ateşten titrerken battaniye altına girmek, belki bir süre için daha konforlu ama süreç için çok da zararlı bir işlemdir.

  Yazın, çok sıcak havada evinizin önünü sularsınız. Böylece biraz serinlersiniz. Serinleme, evinizin önündeki suyun buharlaşırken etraftaki ısıyı emmesi sonucunda ortaya çıkar. Çok sıcakta vücumuzda benzeri bir işlem yapar. Terleriz. Terleme sayesinde evin önünü sulamış oluruz. Su buharlaşırken etraftaki ısıyı emerek bizi serinletir. Ateşlenen, insan  da terler. Amaç aynıdır. Isı kaybetmek. En çok terleyen yerler ise en çok ter bezi içeren yerlerdir. Örneğin eller, ayaklar, saçlı deri. Ter buharlaşınca ortam biraz soğur. Dikkat ederseniz, bazen çok yüksek ateşte, eller, ayaklar, vücudun genelinin aksine buz gibidir. Sebebi ise terleme sonucu terin buharlaşmasıdır. İşte, bazen bu aşamada süreç yanlış yorumlanır.  Ellerin, ayakların soğuk olması, çocuğun üşümesine bağlanır ve çocuğu ısıtmak için özel bir çaba içine girilir. Unutmayın, ateşli bir çocukta, ellerin, ayakların buz gibi soğuk olarak algılanması, aslında vücudun kendini koruma sürecinin sonucudur. Eğer ölçümde ateş saptanmışsa, ellernden dolayı çocuğu ısıtmaya çalışmak yerine ateş düşürme işlemine devam etmek gereklidir. Ayrıca, bu fırsatla, el ve ayak ısısına bakarak ateşin varlığına ya da yokluğuna karar vermenin de son derece aldatıcı olduğunu hatırlatmış olalım.

  Yazı kaynağı : hekimkoop.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap