Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  c vitamini en çok hangi besinlerde bulunur

  1 ziyaretçi

  c vitamini en çok hangi besinlerde bulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  C vitamini faydaları nelerdir?

  C vitamini faydaları nelerdir?

  Sağlıklı ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunmak ve zinde kalmak için olmazsa olmazlardan biridir. Tüketilen besinlerle birlikte vücudun günlük aktiviteleri için ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasına ek olarak gereksinim duyulan makro ve mikro besin ögelerinin de tam olarak alınması esastır. Vücudun günlük fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yeteri kadar alınmasına ek olarak vitamin ve minerallere olan gereksinimin de karşılanması gerekir. Ülkemizde eksikliği en sık görülen vitamin türlerinden bir tanesi de C vitaminidir. Antioksidan vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini, enfeksiyon hastalıkları ve kansere karşı korunmada, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli görevleri bulunan C vitamini ısı, ışık, metal ile temas gibi durumlarda kolaylıkla kaybolabilen hassas bir vitamin türüdür. Dolayısıyla C vitamini kaynaklarının doğru bir şekilde tüketilmesi ve bu vitaminin eksikliğinin önlenmesi için dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

  C vitamini nedir?

  Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, insan vücudunda çok önemli görevleri bulunan bir besin ögesidir. Suda çözünen vitamin türleri arasında yer alan askorbik asit vücut tarafından üretilemediğinden gereksinimin tamamı besinlerden alınmalıdır. Besinlerle birlikte günlük olarak vücuda alınması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg'dır. Hamilelerde anne karnında büyüyen bebeğin gereksinimi nedeniyle, emziren annelerde ise süt üretimi dolayısıyla bu ihtiyaç yükselir. Hamileler için günlük C vitamini gereksinimi 85 mg, emziren annelerde ise 120 mg olarak belirtilebilir. C vitamini, vücutta depolanamaz ve her gün gereksinim kadar vitaminin günlük olarak vücuda alınması gerekir. Bu durum da C vitamini eksikliğinin yaygın görülmesinde etkili olan faktörlerden bir tanesidir. Günlük gereksinimin üzerinde alınan vitamin ise idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır. Yetersizliği halinde kansızlık, diş eti kanamaları, ciltte lekeler (peteşi) ve morluklar, sık olarak hastalanma ve yaraların geç iyileşmesi gibi olumsuzluklar görülür. C vitamini eksikliğinin uzun süre devam etmesi halinde ise skorbüt adı verilen kolay kanama, ciltte morarma, eklem ve kaslarda ağrılarla kendini gösteren bir hastalık gelişir. Bu hastalık genellikle bir ay gibi uzun bir süre boyunca günlük 10 mg ve altında C vitamini alınması ile gelişen ileri derece yetersizlik sonucunda ortaya çıkar.

  C vitamininin faydaları nelerdir?

  C vitamini faydaları saymakla bitmeyen oldukça önemli bir besin ögesidir. Vücutta iyileşmeyi sağlayan bir protein olan kollajen sentezinde görev alan C vitamini yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlar, sağlıklarını korumaya yardımcı olur. Bunların haricinde de insan vücudundaki pek çok biyolojik fonksiyonun yerine getirilmesine katkı sağlayan C vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede serbest radikallerle tepkimeye girer ve bunları nötralize eder. Sonuç olarak serbest radikallerin hücrelere genetik anlamda zarar vermesini önler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin, kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlıkları başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığına karşı vücudu güçlü tuttuğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle her birey, tüm diğer besin ögelerinde olduğu gibi C vitaminine olan gereksinimini de günlük olarak karşılamaya özen göstermeli, bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Bunun haricinde C vitamininin bazı önemli faydaları şunlardır:

  C vitamini nelerde var?

  C vitamininin en önemli kaynağı meyve ve sebzelerdir. Fakat ısı (pişirme), metal bıçak veya doğrayıcılarla temas, ışığa veya oksijene maruz kalma gibi durumlarla çok hassas bir yapıya sahip olan C vitamini yüzde yüze varan oranlarda kayba uğrayabilir. Bu nedenle birçok besinde yer alabilse de kullanılabilirlik açısından C vitamininin esas kaynağı taze meyve ve sebzelerdir. C vitamini meyveler ve taze sebzelerden alınırken bundan en iyi oranda faydalanabilmek adına meyveler mümkün olduğunca kabuklu olarak tüketilmeli, metal bıçak ve soyma aletleriyle kesilmemeli, parçalandıktan sonra bekletilmeden hemen tüketilmelidir. Aynı zamanda salata sosları içerisinde bulunan asidik ortam da salataya konulan taze yeşillik ve sebzelerdeki C vitaminine zarar vereceğinden salatalar yenilmeden hemen önce soslanmalıdır. Bol miktarda C vitamini içeren besinlere örnek olarak şunlar verilebilir:

  C vitamini takviyesi kullanılmalı mı?

  C vitamini, günlük olarak gereksinimi tamamen karşılanması gereken önemli bir besin ögesidir. Bu nedenle halk arasında C vitamini takviyeleri de oldukça yaygındır. Fakat tüm besin takviyelerinde olduğu gibi C vitamininin de aşırı alımı bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile C vitamini gereksinimi tamamen karşılanabilir. Bu durumda herhangi bir vitamin takviyesine gerek kalmaz. Sağlıklı bireylerde günlük 3 porsiyon meyve 2 porsiyon salata veya söğüş sebze tüketimi ile C vitamini gereksiniminin karşılanması mümkündür. Fakat herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle bu besinleri tüketemeyenlerde, C vitamini eksikliği olanlarda veya enfeksiyon hastalıkları gibi nedenlerle C vitamini gereksinimi artmış olan kişilerde C vitamini takviyeleri hekim tarafından reçetelendirilebilir. Bu takviyeler ağız yoluyla alınan haplar, suda çözünen tabletler veya C vitamini serumu şeklinde verilebilir. Bunların haricinde hekime danışılmadan C vitamini takviyelerinin kullanımı önerilmez.

  Eğer siz de C vitamininin olumlu etkilerinden faydalanmak ve sağlığınızı korumak istiyorsanız C vitamini kaynağı olan besinleri günlük beslenme planınız içerisine mutlaka dahil etmelisiniz. C vitamini eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız veya buna ilişkin belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor kontrolünden geçebilir, gerekli testlerinizi yaptırarak vitamin takviyesine ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  En iyi 10 doğal C vitamini deposu

  En iyi 10 doğal C vitamini deposu

  C vitamininin vücutta bağışıklık sisteminin iyi çalışmasını sağlamanın ötesinde pek çok faydası var.
  C vitamini serbest radikallerle savaşan bir antioksidan olarak görev yapıyor. Yediklerimizi enerjiye dönüştürürken oluşuyor. Hava kirliliğine, sigara dumanına ve ultraviole ışınlara maruz kalmak da serbest radikal oluşumuna sebep oluyor. Serbest radikaller zincir reaksiyon oluşturarak DNA ve hücre zarına zarar verebiliyor. C vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikallerin zincir reaksiyona girmesini bloklayarak zarar vermelerini engelliyor.
  Demir emilimi için ihtiyaç olan C vitamini, vücudun kolajen yapımı için de gerekli. Kolajen yaraların iyileşmesi, cilt ve eklem sağlığı için gerekli bir protein.
  C vitamini için yetişkinlere tavsiye edilen miktar günde 60 mg. Günde 2000 mg’nin üzerine çıktığında bazı kişilerde reaksiyon oluşturabiliyor. C vitamini ihtiyacını doğal yollardan, doğal besinlerden sağlamak en sağlıklısı.
  Günde 5 porsiyon sebze meyve yiyerek C vitamini ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamanız mümkün. C vitamini zengini sebze ve meyvelerden oluşan bu liste aklınızda bulunsun.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  C-Vitamini Nelerde Var? C-Vitamininin Faydaları Nelerdir? l Avansas

  C Vitamini Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

  Uzmanlara göre C vitamini en güvenli ve en etkili besin maddelerinden bir tanesidir. Peki C vitamini nedir?  Askorbik asit olarak da bilinen bu vitamin, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve ayrıca gıda takviyeleriolarak da kullanılabilen suda çözünür bir vitamindir. 

  Hayvanlar C vitaminini rahat bir şekilde sentezleyebilirken, insanların bu işlem için besin ile takviyeye ihtiyaçları vardır. Vücudunuzun kendi başına üretemediği bu vitamin, aynı zamanda vücutta depolanmaz ve doğal yollarla atılır. Bundan dolayı da her insanın günlük olarak karşılaması gereken C vitamini ihtiyacı bulunmaktadır. 

  Güçlü antioksidan özelliği sayesinde insan sağlığı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olan C vitamini, birçok hastalıktan korunmak için de gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan C vitamini ayrıca kardiyovasküler hastalıklara, görme problemlerine ve hatta zamanla cildinizde oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruma sağlayarak, yenilenme sağlar. 

  Vücudunuzda oluşabilecek iltihapları iyileştirir ve demir eksikliği gibi vitamin eksikliklerine karşı da sizi korur. C vitamini, faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman insan vücudu ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

  c vitamini nelerde var

  Günlük C Vitamini İhtiyacı Nedir? Nasıl Karşılanır?

  İnsan sağlığı için gerekli olan ama vücudun kendi başına üretemediği C vitamini aynı zamanda da vücutta depolanmaz. Fazlası insan vücudundan idrar ve terleme gibi doğal yollarla atılır. Bundan dolayı, güçlü bir bağışıklığa sahip olmak, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak ve hatta kalp krizi, kanser gibi hastalıkların önlenmesi için her gün düzenli olarak C vitamini alınması gereklidir. 

  C vitamini eksikliğinde bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, günlük C vitamini ihtiyacı nedir? Bu ihtiyaç; kadınlar, erkekler ve çocuklar için farklı düzeylerdedir. Ortalama olarak kadınların günlük olarak alması gereken C vitamini miktarı 75 mg, erkeklerin ise 90 mg’dır. 0- 13 yaş arasındaki çocukların ihtiyacı ise 15 ile 45 mg arasında değişir. 

  Bazı durumlarda kişilerin günlük C vitamini ihtiyacı da değişiklik gösterebilir. Örneğin; hamile kadınların günlük ihtiyacı, 75 mg’dan 85 mg’a yükselir. Emzirme döneminde ise bu değer 120 mg’a kadar çıkmaktadır. Ayrıca sigara içen insanlar da içmeyenlere kıyasla ortalama olarak 40 mg daha çok C vitaminine ihtiyaç duyarlar. 

  Günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu vitamin yiyeceklerde ; portakal, greyfurt, mandalina ve domateste bulunur. Bu besinlerin her gün tüketilmesi, ihtiyacınız olan C vitamini alımını sağlamaya yardımcı olabilir. 

  Ayrıca vitamin takviyeleri de gerekli günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edilebilecek bir seçenektir. Her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını aldığınız zaman hastalıklara karşı çok daha dayanıklı olursunuz ve bunu cildinizden bile rahatlıkla anlayabilirsiniz. 

  C Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür? Nasıl Giderilir?

  Her insanın günlük olarak alması gereken C vitamini ihtiyacı karşılanmadığı zaman vücudunuz bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri doğru şekilde izleyebilmek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini ihtiyacını gidermek sağlıklı bir hayat sürmek için çok önemlidir.

  C vitamini eksikliği vücutta birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:

  Eğer bu belirtilerden bir tanesine sahipseniz ve neden kaynaklandığını bilmiyorsanız, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitaminini almıyor olabilirsiniz. Vücudunuz bu belirtileri göstererek size bir mesaj vermektedir. Vücudunuzdaki C vitamini eksikliğini gidermek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden ilki doğal besinlere yönelmektir. 

  Portakal, mandalin, biber gibi besinler içeriğinde C vitamini barındırır ve bu besinlerden her gün belirli miktarda yediğiniz takdirde ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Fakat C vitamini vücutta depolanmadığı için bu besinleri her gün düzenli olarak tüketmek gereklidir. Ne yazık ki günlük hayatın yoğunluğu içerisinde her gün düzenli ve sağlıklı beslenmek mümkün olmayabilir. 

  Bundan dolayı C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de günlük olarak C vitamini takviyesi almaktır. Böylece gerekli besinleri tüketemediğiniz günlerde bile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı almış olur ve kendinizi hastalıklara karşı korumuş olursunuz. Peki C vitamini nelerde bulunur? Sizin için araştırdık…

  c vitamini faydaları nelerdir

  C Vitamini İçeren Besinler Nedir? En İyi C Vitamini Barındıran Meyveler ve Yiyecekler

  Düzenli ve sağlıklı beslenmenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Vücudunuzun kendi üretemediği ve depolayamadığı bazı vitaminleri almak için sağlıklı yiyecekler tüketmeniz gereklidir. Vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitaminini almanız için tüketebileceğiniz birçok sağlıklı meyve ve sebze bulunmaktadır. Peki, C vitamini nelerde var? Bunun cevabı ise şu şekildedir; 

  C Vitamini Takviyesi Hangi Durumlarda Alınır? Ne Sıklıkla Alınmalıdır?

  Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kronik hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltmak, daha sağlıklı bir cilde sahip olmak ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmak için vücudunuzun her gün yeterli miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için birçok insan tarafından C vitamini takviyeleri kullanılmaktadır. 

  Bu takviyeler genel olarak kapsül, tablet ve toz şeklinde olmaktadır ve bunların kullanımları da oldukça kolaydır. Eğer vücudunuzda vitaminsizlikten kaynaklanan bazı belirtilerle karşılaşıyorsanız bu durumda C vitamini takviyelerinden faydalanabilirsiniz. 

  Fakat her vitamin ve mineral takviyesi alımında olduğu gibi C vitamini takviyesinde de çok fazla takviye almamanız gerekir ve bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Eğer takviyeyi, olması gerekenden çok daha fazla alırsanız ishal ya da baş ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz ve sağlığınızı tehlikeye atmış olabilirsiniz. 

  Diyabet gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa C vitamini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. C vitamini eksikliği teşhisi olan bir yetişkin, günlük olarak 2000 miligrama kadar takviye alabilir. Günlük dozajı doğru bir şekilde ayarlayıp aksatmadığınız sürece C vitamini takviyeleri sağlığınız için oldukça faydalıdır. 

  Sağlığınızı korumak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz besin takviyeleri ve vitaminleri Avansas’tan sipariş verebilir ve kapınızdan teslim alabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.avansas.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap