Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  burun kemiği eğriliği zararları

  1 ziyaretçi

  burun kemiği eğriliği zararları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Burun Eğriliği

  Burun Eğriliği

  Burun Eğriliği

  Burun eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir: Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir.

  Sebepleri nelerdir: Septum deviasyonu buruna gelen darbeler, düşme veya yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin birbirleri ile orantısız büyümesi sonucu veya bebeklikte de alınan darbeler hatta doğum anında oluşan travmalarda da burun eğriliği oluşabilir.

  Septum deviasyonu burun tıkanıklığının yaygın bilinen nedenlerindendir. Burun tıkanıklığı geceleri daha fazla hissedilebilir. Aynı zamanda ağız açık, horlama, sabah kalktığında boğazında kuruluk - yanma hissi, çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir.

  Burun Eğriliğinin Sakıncaları: Burun tıkanıklığı neticesinde hastanın rahat nefes almasını engeller. Ayrıca özellikle geceleri ağızdan nefes alma nedeni ile solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz ve kronik farenjitin ortaya çıkışını kolaylaştırır. Sinüslerin normal çalışmasını engelleyerek sinüzite, oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite yol açabilir. Özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına sebebiyet verir.

  Septum deviasyonu nasıl teşhis edilir: Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra size burunla ilgili bir travma veya ameliyat geçirip geçirmediğinizi soracaktır. Doktorunuz bundan sonra burun içini ve septumun pozisyonunu muayene edecektir. Bu işlem burun kanatlarını sizde hiç bir rahatsızlığa neden olmadan açan bir alet yardımıyla ve gerekiyorsa endoskop adı verilen optik cihazlarla gerçekleştirilir. Septum deviasyonu teşhisi için çoğunlukla başka bir incelemeye gerek yoktur. Ancak, doktorunuz şikayetlerinizin sinüzit ve allerji gibi başka nedenlere bağlı olduğunu düşünüyorsa bunların teşhisine yönelik testler ve laboratuar incelemeleri yapılmasını isteyebilir.

  Nasıl Tedavi Edilir: Burun ortasındaki kıkırdak (septum kıkırdağı - kuadrangüler kıkırdak) çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez. Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır.

  Septoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır: Çocukluk çağında belirlenen septum deviasyonlarının cerrahi tedavisi, yüzün büyüme merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 18 yaşından önce yapılmaz. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve septoplasti ameliyatlarının yüzün şekli üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz

  Ameliyat Nasıl Yapılır: Septum deviasyonu ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır. Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkartılır. Bazen dışarı çıkarılan

  Ameliyat Hasta İçin Zor mudur : Ameliyat tekniğindeki son gelişmeler ile kolay bir ameliyat olarak kabul edilir. Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Hem lokal hem de genel anestezi bazı riskler taşımaktadır. Ancak bu da son derece azalmış bir risktir. Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilir. Ameliyat sonunda hastanın burnuna tampon konur ve bu tamponlar yaklaşık 2-5 gün yerinde bırakılır. Tamponlar baş ağrısı ve uyuma zorluğu yapabilir. Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına devam eder.

  Yazı kaynağı : www.izmirekolhastanesi.com

  Burunda Kemik Büyümesinin Zararları Nelerdir?

  Burunda kemik büyümesinin olumsuz yönleri, solunum sıkıntısı ve buna bağlı uyku apnesi oluşumu, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlaması, yorgunluk hissinin öne çıkması ve temiz havanın akciğerlere rahat ulaşamaması olarak ifade edilirler. Burunda kemik büyümesi halinde havanın burundan akciğerlere kadar olan yolculuğunda bir aksama meydana gelir. Bu durum sinüzit riskini artırır.

  Burunda kemiklerin büyümesi, burun içindeki kemik ve kıkırdak yapının eğriliği ile meydana gelen problemdir. Burun septumu, burnu iki farklı hava alanına ayırır. Ön bölüm burun deliklerinden başlayarak genze kadar olan bölümün kıkırdak kısımını oluşturur, arka bölüm ise kemik yapıdır. Yaklaşık olarak burunun ½ oranı kemik yapıdan oluşmaktadır.

  Sağlıklı bir burunda bu ön kısımdaki hava girişi deliği arkaya doğru gittikçe genişler. Bu alana giren hava ısıtılır ve nemlendirilerek, burun tavanının koku alma alanına yönlendirilir. Havadan alınan 5 mikronun üstündeki partiküller, burun içi mukozası üzerindeki salgılar tarafından tutulup filtre edilir. Bu yol ile akciğere uygun kalitede ve temizlikte bir hava gider.

  Burun kemik büyümesinde ise tüm bu sağlıklı işlemlerin başladığı nokta olan, burun orta hatta bulunması gereken kıkırdak veya kemik yapı, yolu kapatarak burun tıkanıklığa yol açar. Hava geçişinin sağlıklı şekilde yapılmasını önler.

  Burun Kemik Büyümesi Sebepleri Nelerdir?

  Burun kemik büyümesi nedenleri şu şekilde sıralanır:

  Bu sebeplere bağlı olarak burunda kemik büyümesi oluşur.

  Burun Kemik Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

  Bu durumların tümü burunda kemik büyümesi belirtileridir.

  Burun Kemik Büyümesi Solunuma Nasıl Etki Eder?

  Burun kemik büyümesinin solunuma etkileri şunlardır:

  Burun Kemik Büyümesi Hayat Kalitesini Nasıl Etkiler?

  Burun kemik büyümesinin hayat kalitesine etkisi olumsuz yöndedir. Her gün yorgunluk hali, aşırı kilo alımı, hipertansiyon, gün içinde uyuklama, işte başarısızlık ve dikkat eksikliğine neden olabilir. Tüm bu detaylar hayat kalitesini düşürür.

  Diğer yandan solunum güçlüğü, diyabet, kalp ve damar hastalıklarına daha açık hale gelme, sinüzit riskinin artması, uyku apnesi, orta kulak hastalıkları gibi olumsuz durumları doğurur. Bu yüzden tedavi edilmesi gerekir.

  Burun Kemik Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Burun kemik büyümesi ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Burun içinde uygun kesi oluşturulup eğri kıkırdak alanları ameliyat ile çıkarılır. Bu işlem sırasında düz kıkırdakların korunmasına büyük önem gösterilir.

  İşlem ardından, burun septumu ile burun kemiği arasındaki bağlantı noktalarında hasar oluşturmadan, hava kanallarının yeterli ölçüde açılması sağlanır. Ortalama 1 saat içinde operasyon tamamlanır.

  Eğer, rinoplasti ile birlikte burunda kemik büyümesi ameliyatı yapılıyorsa süre ortalama 2-3 saate çıkabilir. Burada önemli olan ameliyat süresi değil hastanın sağlıklı solunum yapabilecek konuma gelmesinin sağlanması ve görünüm açısından burunda doğal bir yapı oluşturulmasıdır.

  Yazı kaynağı : www.drbulentaymelek.com

  Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

  Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

  Burun kemik eğriliği ameliyatı tıp alanındaki gelişmeler sonucunda oldukça konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. Burun organı hem estetik hem de fonksiyonel anlamda önemlidir. Travmatik olaylar ya da doğumsal nedenler ile burun kemik eğriliği problemi yaşanabilmektedir. Burun temel anatomik yapısı; kıkırdak ve kemik çatıdan oluşmaktadır. Kıkırdak ve kemik çatıdan oluşan bu yapı, ‘septum’ adı verilen ayırıcı bir bölmeyle ikiye ayrılmaktadır. Septum, kısmen kemik daha büyük oranda ise kıkırdak bir yapıya sahiptir.

  Burun Ameliyatı Kemik Eğriliği Nedir?

  Burun kemik eğriliği problemi burun organın ortasında bulunan kemik ve kıkırdak dokunun herhangi bir tarafa ya da her iki yana doğru eğrilmesidir. Burun eğriliği hastada birtakım şikayetlere yol açmaktadır. Bu şikayetler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  Burun kemik eğriliği tedavi edilmediği taktirde kronik yorgunluk ve konsantrasyon bozuklukları ile birlikte kalp hastalıklarına da neden olabilmektedir. Bazı hastalarda burun kemik eğriliği ile birlikte sinüzit ya da alerjik rinit gibi problemler de söz konusu olmaktadır. Bu durumda yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve rahat nefes alınabilmesi açısından nitelikli yöntemler ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Burun kemik eğriliği ameliyatı günümüzde bu problemin başlıca tedavi yöntemidir.

  Burun Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

  Burun kemiği eğrilikleri ya da diğer adıyla deviasyon, doğuştan burun yapısında mevcut olabileceği gibi, ilerleyen zamanlarda da travmalar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Deviasyon ortaya çıkmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

  Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Burun kemik eğriliği ameliyatı ortalama 1 ila 2 saat arası sürmektedir. Ancak bazı hastalar aynı operasyon sürecinde burun estetiği işlemlerine de başvurmaktadır. Bu noktada operasyon süresi 4 ila 5 saat arası değişebilmektedir.

  Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Sonrası

  Burun kemik eğriliği ameliyatı günümüz koşullarında oldukça konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme süreci de kısa ve rahat bir şekilde geçmektedir. Ameliyat sonrasında dikkat edilecek birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  Burun kemik eğriliği ameliyatı sonrasında kanama, geçmeyen ödem ve yüksek ateş gibi durumlarda mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

  Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Fiyatları

  Burun kemik eğriliği fiyatları oldukça farklı birimler değerlendirilerek belirlenmektedir. Öyle ki; doktorun tecrübesi, klinik ya da hastanenin koşulları, uygulanacak anetezinin türü, kemik eğriliği ameliyatı ile birlikte rinoplasti uygulamasının yapılıp yapılmayacağı ve hastanede kalma süresi burun kemik eğriliği ameliyatlarının fiyatlarında belirleyici olmaktadır.

  Ayrıntılı bilgi için: 0 216 478 11 97 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.dryusufcan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap