Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bursluluk sınavı sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak

  1 ziyaretçi

  bursluluk sınavı sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bursluluk Sınavı sonucu ne zaman açıklanacak? İşte MEB'in açıkladığı İOKBS sonuç tarihi

  Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 MEB İOKBS sınav sonuçlarını erken açıklar mı? - EĞİTİM ÖĞRETİM Haberleri

  Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 MEB İOKBS sınav sonuçlarını erken açıklar mı? - EĞİTİM ÖĞRETİM Haberleri

  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları bursluluk sınavı yüz yüze imkanlarla tamamlandı. Eğitim aldıkları sınıflara göre sınavlara katılan öğrenciler 100 soru cevapladı. MEB’in cevap anahtarını yayınlamasıyla öğrenciler puan hesaplaması yapmaya başladı. Devlet tarafından verilecek burstan yararlanabilmek isteyen öğrencilerin belirli bir başarı durumunu yakalaması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı kılavuza göre İOKBS sınavında 4 yanlış cevap 1 doğru yanıtı eleyecek. Değerlendirme işlemlerinde ham puan, test ortalaması ve standart puan hesaplaması yapılarak sonuçlar elde edilecek. Bu yıl yapılan bazı sınavların sonuçlarının belirlenen takvimden erken açıklanması nedeniyle araştırmalar hız kazandı. Peki 2021 bursluluk sınavı sonuçları erken açıklanır mı?

  Bursluluk Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  Bursluluk sınavı sonuçlarının erken açıklanması şu an için Milli Eğitim Bakanlığının gündeminde bulunmuyor. Yayınlanan takvime göre 28 Eylül tarihinde sonuçlar ilan edilecek. İlköğretim 5,6,7,8 ve lise 9,10,11. sınıf öğrencilerinin katılım gösterdiği sınavın sonuçları meb.gov.tradresinden T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sorgulanacak.

  Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları Açıklandı!

  Bursluluk sınavında ortaokul öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersinden toplam 100 soru yöneltildi. Lise öğrencilerine ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) ve Sosyal Bilimler dersinden 100 soru yöneltildi. Milli Eğitim Bakanlığı 5 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen sınavın sorularını ve cevaplarını açıkladı. İşte cevap anahtarları;

  5. sınıf bursluluk sınavı cevap anahtarı

  6. sınıf bursluluk sınavı cevap anahtarı

  7. sınıf bursluluk sınavı cevap anahtarı

  8. sınıf ve hazırlık sınavı cevap anahtarı

  9,10,11. sınıf bursluluk sınavı cevap anahtarı

  Bursluluk Sınavına İtirazlar Başladı!

  Bursluluk sınavı soruları ve cevaplarının yayınlanmasından itibaren 5 (beş) iş günü içinde sınavlara itiraz başvurusu yapılabilecek. Başvurular ÖDSGM'nin resmi internet sayfası üzerinden elektronik veya yazılı ortamda yapılacak. Bursluluk sınavı itiraz ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir.

  Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

  Bursluluk sınavında öğrencilerin okudukları sınıflara göre sınavı kazanma puanları değişkenlik göstermektedir. Puanlar sınavın zorluk ve kolaylık derecesine göre yükselebilir ve aşağıya çekilebilir. Henüz bu yılın puanları belli olmasa da geçtiğimiz yılın puanları öğrencilere yol gösterebilir. İşte bursluluk sınavını kazanmak için gerekli puanlar;

  5. sınıf diğer çocuk kontenjanı için 462

  6. sınıf diğer çocuk kontenjanı için 450

  7. sınıf diğer çocuk kontenjanı için 453

  8. sınıf diğer çocuk kontenjanı için 462

  Burs Almaya Hak Kazananlara Ne Kadar Ücret Yatırılır?

  Bursluluk sınavında başarılı olan öğrencilere devlet tarafından maddi yardım yapılır. Her yıl bu ücretlerde belirli miktarlarda iyileştirme yapılır. 2021 yılında öğrenciler ilk 6 ay 350 TL, ikinci altı ayda ise 370 TL almıştı. Bu yıl burs miktarının 400 TL'ye çıkabileceği konuşuluyor. Konuyla ilgili net bir gelişme yaşandığında detaylara bu haber üzerinden ulaşabilirsiniz. Burslar her ayın 25'ine kadar burs almaya hak kazanan bursiyerlerin hesaplarına yatırılır.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Bursluluk sınavı 2021 sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB Bursluluk sınavı (İOKBS) sonuçları tarihini belirledi

  2021 Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  2021 Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı (İOKBS) 5 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi.

  Sınav sonuçları http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

  Ancak sınav sonuç tarihi ile ilgili net bir tarih bilgisi bulunmuyor.

  Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde 'Sınav Sonuç Belgesi'ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecek.

  BURSLULUK SINAV PUANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacak.

  a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

  e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

  BURSLULUK SINAVI NEDİR?

  Ekonomik durumu yetersiz öğrencileri desteklemek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanır.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  İOKBS Sınavı (5 Eylül 2021) Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

  İOKBS Sınavı (5 Eylül 2021) Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

  Sınava giren öğrenciler başarılı olmaları durumunda bakanlığın burs imkanından düzenli olarak faydalanabilecekler. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınav tarihi MEB tarafından resmi olarak açıklanmıştı. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak 5 Eylül 2021 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00'da MEB ÖDSGM tarafından yapıldı. Ardından İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak. İOKBS Sınavı sonuçları sınavdan sonra 1 ay içerisinde açıklanacak. Sınavda 4 seçenekli 100 soru soruldu, sınav süresi 120 dakika olarak uygulandı.

  5, 6, 7, 8. Sınıflar; Hazırlık Sınıfı; 9, 10 ve 11. Sınıflar için başvurular 8-26 Şubat 2021 tarihleri arasında alındı. 5 Eylül 2021 tarihinde saat 10.00'da yapılan 2021 Yılı İOKBS Sonuçları bir ay sonra açıklanacak. Sınavda 100 soru soruldu ve 120 dakika sürdü.

  5-6-7. Sınıflar için Türkçe'den 25, Matematik'ten 25, Fen Bilimleri'nden 25, Sosyal Bilgiler'den 25 soru soruldu.

  8. Sınıflar için Türkçe'den 25, Matematik'ten 25, Fen Bilimleri'nden 25, Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)'den 25 soru soruldu.

  Hazırlık Sınıfı (8. Sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.) için Türkçe'den 25, Matematik'ten 25, Fen Bilimleri'nden 25, Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)'den 25 soru soruldu.

  9-10-11. Sınıflar için Türk Dili ve Edebiyatı'ndan 25, Matematik'ten 25, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji)'nden 25, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)'den 25 soru soruldu.

  SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

  Sınav sonuçları 28 Eylül 2021 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir. 

  BURSLULUKLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

  Bursluluk Başlangıcı

  Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak
  okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir.

  Bursluluk sınavını kazanan ancak parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenciler, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun’un 7 nci maddesinde belirtilen “Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.” hükmü gereğince bursluluktan yararlanamaz.

  Bursun Devamı, Kesilmesi ve İtirazlar

  Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlara ilişkin iş ve işlemler Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18 inci maddesine göre yapılacaktır.

  SINAV İTİRAZLARI

  a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar; soruların, cevap anahtarlarının ve sınav sonuçlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (http://odsgm.meb.gov.tr) yer alan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir.

  b. Elektronik ortamda veya yazılı olarak yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, Kurumsal Tahsilât Programı aracılığıyla 30 TL (KDV dâhil) sınav itiraz ücreti yatırılması gerekmektedir. Yazılı yapılan itirazlarda, ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontu/ATM işlem fişi göndermeyen öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

  c. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

  ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

  d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  e. İtirazların cevaplanmasındaki süre için ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

  f. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

  Yazı kaynağı : www.kamuajans.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap