Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bursluluk sınavı kaçıncı sınıflar için

  1 ziyaretçi

  bursluluk sınavı kaçıncı sınıflar için bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Haberleri - Son Dakika İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

  Bursluluk sınavı ne zaman? Bursluluk sınavında hangi konular var 2021? MEB İOKBS tarihi ve konuları!

  Bursluluk sınavı ne zaman? Bursluluk sınavında hangi konular var 2021? MEB İOKBS tarihi ve konuları!

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)tarafından uygulanan 5,6,7,8, 9,10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin katılacağı bursluluk sınavına kısa bir süre kaldı. 5 Eylül 2021 tarihinde uygulanacak sınav için heyecanlı bekleyiş devam ederken bursluluk sınav yerlerinin ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Peki, Bursluluk sınavı ne zaman? 2021 Bursluluk sınav yerleri açıklandı mı? MEB İOKBS tarihi ve konuları!

  BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN? SINAV YERLERİ AÇIKLANDI MI?

  5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 5 Eylül 2021 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00’da yapılacak. MEB'in yayınladığı kılavuzda yer alan bilgilere göre bursluluk sınavının giriş belgeleri sınav tarihinden en az 7 gün önce, www.meb.gov.tr adresinden ilan edilecek. Fotoğraflı sınav giriş belgesi elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak. Sınavda 4’er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak.

  Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler İOKBS’ye müracaat edebilecekler; sınavı kazananlar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt içindeki resmî, örgün okul/kurumlara (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) 30 Eylül 2021 tarihine kadar kayıt/nakil yaptırmaları hâlinde bu haklarından yararlanabilecek.

  BURSLULUK SINAVINDA HANGİ DERSLER VAR?

  Sınav, ilgili derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının belirlediği kazanımlar kapsamında uygulanacak. 2021 yılı ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavında soru sorulacak derslere ait konu, kazanım ve açıklamalar MEB tarafından yayınlandı. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik düzenlenen bursluluk sınavına girecek olan adaylar, sorumlu oldukları konu ve kazanımlara MEB'in internet adresinden ulaşabilir.

  BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  MEB tarafından yayınlanan bursluluk sınavına ilişkin uygulama takvimine göre, sonuçlar 28 Eylül'de açıklanacak.

  İOKBS NEDİR?

  Türkiye’de her yıl düzenlenen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı birçok öğrenci tarafından ilgi görüyor. Sınavı kazanan adaylar burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanıyor. Sınava her yıl 5,6,7,8,9,10 ve 11’inci sınıf öğrencileri katılabiliyor. Sınav sonrası açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanıyor.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Bursluluk sınavı ne zaman? Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli mi?

  Bursluluk sınavı ne zaman? Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli mi?

  Bursluluk sınavı ne zaman? Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli mi?

  Eski adıyla PYBS yeni adıyla İOKBS olan bursluluk sınavı için tarih belli oldu. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), 04 Eylül 2022'de yapılacak. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanacak. Sınavın başvuru tarihi henüz açıklanmadı.

  Türkiye’de her yıl düzenlenen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için tarih açıklandı. MEB tarafından düzenlenecek ve 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ile 11’inci sınıf öğrencileri katılacak.

  BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

  5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınav, 4 Eylül’de yapılacak. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin müracaatı, okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

  BURSLULUK SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafında başvuru tarihleri henüz açıklanmadı.

  BURSLULUK SINAVI NEDİR?

  Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye'de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

  Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

  Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

  Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  2022 Bursluluk Sınavı Ne Zaman?

  2021 BURSLULUK SINAVI (İOKBS) BAŞVURU ŞARTLARI ve KILAVUZU

  2021 BURSLULUK SINAVI (İOKBS) BAŞVURU ŞARTLARI ve KILAVUZU

  2021 BURSLULUK SINAVI (İOKBS) BAŞVURU ŞARTLARI ve KILAVUZU

  2021 BURSLULUK SINAVI (İOKBS) KLAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...!

  BAŞVURU ŞARTLARI

  a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

  c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıflarında öğrenci olmak,

  ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

  d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu'nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2020 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL'yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2020 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

  Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

  Maddi imkânlardan yoksun olma durumu:

       Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği'nde yer alan "EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname" de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;

       "EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname" istenmez.

  Yazı kaynağı : gedizihl.meb.k12.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap