Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bursada balık tutulacak yerler

  1 ziyaretçi

  bursada balık tutulacak yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bursa'da Balık Tutulacak Yerler » Rekreasyonist.com

  Bursa'da Balık Tutulacak Yerler » Rekreasyonist.com

  Mudanya’da Balık Avı yapmak için belkide en iyi yerdir Ketendere.Kapanca Limanı,Kocakaya bölgesi ve derenin denizle buluştuğu koy, olta atmak için çok uygun yerlerdir.Yeri ve zamani bildiğinde çok güzel bir av günü yaşayabilirsiniz.

  Bu bölgeler genelde Zıpkıncıların çok rağbet gösterdiği alanlardır.Müthiş kayalık oluşumlar altlarında iri balıklar sakladığı için bazı zamanlar oltacak yer bulamaz sinirlenirsin.Ama yapacak birşey yok tabi. Balıkçılık her tür aktiviteye hizmet eden bir spordur.Genellikle Zıpkıncıları takip ettiğimizde buralarda Eşkina-Mezgit-Karagöz-Mığrı ve Dil balığının yakalanabilecek balıklar olduğunu görürüz.Kumluk sahillerde de Mırmır-İspari-Kalkan çıktığını zaten biliyoruz.Şimdi bu meraları incelemeye başlayalım.

  İlk olarak Ketendere koyu ile başlayalım.Burası ambiyansı ile herkesi etkileyecek potansiyele sahip bir Avlak.Fakat maalesef çok çeşit balık avlanacak bir yer değil.Genel anlamda suyun altı yosunluk ve hiç balık olacak gibi bir havası yok.Nitekim olta attığınızda yakaladığınız bol Dil Balığı-Kefal ve dere içlerine doğru yerli halkın bol yakaladığı İsrail Sazanı var.İspari ve ot balıklarıda gelen diğer balıklar.Bu balıklarla ilgilenmiyorsanız koy’un sol tarafındaki kayalıklardan av yapmak daha mantıklı.Haritada işaretlediğimiz yerlerde atarsanız Eşkina-Mezgit-İskorpit ve Karagöz avlamanız muhtemel.

  Eğer Dil Balığı avlayacaksanız yem olarak Akyem(istavrit-Zargana) kullanmalısınız.4-5 no iğne ile olta boşluğunu almadan öylece dibe bırakın.Yakalanması basit olacaktır.Diğer avlar için Teke-Karides ve bulabilirseniz Boru Kurdu iş yapar.

  Bir diğer av meramızda Kapanca Limana gelmeden Trilye’den yaklaşık 10 km ilerisindeki Pelekete Manastının önündeki koy.Kamp kurmak için çok güzel bie Avlak.Belki bereketli bir av vaad edemiyoruz ama kesinlikle doğanın güzelliklerinden zevk alacağınız kesindir.Tam yerini haritada ve resimlerle gösterdik.Bu bölgelerde kamp yapma imkanınız varsa mutlaka değerlendirin.

  Bursa Kapanca Limanı ve Kocakaya

  Kapanca yanyana iki tane koyu olan,içinde antik limanı bulunan bir Avlak Yeri.Koyları var ama kimsede kolay kolay buradan olta atmaz.Genelde burundan yada sağ taraftaki kayalıklardan şanslarını denerler. Bizcede en doğrusu budur.Daha çeşit balık çıkması açısından kısmen kırma taşlık sular tercih edilmeli. Tabi kumuk bölgeleride Mırmır açısından iyi değerlendirmeli.Çünkü burada özellikde gece 22 den sonra iri Mırmırlar alabilirsiniz.Kayalık bölgenin avantajı ise Eşkina ve Karagözlerin iri olması ve çok av vermesidir.Ayrıca İskorpit-Sargoz-Mığrı ve İstavritte bu alanlarda yakalanabilir.

  Ama size asıl önereceğimiz yer Kocakaya civarıdır.Eski balıkçı üstadların koymuş olduğu bu isimlerle anılan bu merada hem sualtı oldukça hareketli hemde derinlik yeterli düzeydedir.Yalnız olta takımınız Şamandıralı olmalı.Hedef balığınız ise Eşkina ve Karagöz…Gerçi suda İstavrit sürüsüne denk gelirseniz yeminizin yere değeceğinide hiç sanmıyoruz.Oldukça seri vuruşlarla çok rahat şekilde av verebilirler ve 1 saat içinde kovanızı doldurabilirsiniz.Baktınız ki İstavrite döneceksiniz takımınızı hemen küçük iğnelerle değiştirin.Şamandırayı çıkarıp hafif kurşun takarak avınıza devam edin.Hem böylece vuruşları daha iyi hissederek av yapmış olacaksınız.Bu da Amatör Balıkçılığın bu kadar çoğalmasınında baş sebebidir.Ama kayalıklar biraz girintili çıkıntılı olguğundan av yaparken dikkatli olmayı unutmayın.

  İstavritsiz zamanlar başda da dediğimiz gibi hedef balıklarınız üzerine takımlarınızı hazırlayın.Yem Teke ya da Akyem olmalı.Gündüzleri hem Zıpkıncıların olması hemde harami balıklarının çokluğu avınıza sekte vursada zaten buranın en verimli zamanı gece 22 den sonradır. Harami balıklar gider yerine Karagöz Eşkina-Mığrı-Mezgit ve hatta Lüfer gelir.Bu açıdan bakıldığında gündüzleri av yapmak insana saçma geliyor.Belki kumluk alanlarda şansınız deneyebilirsiniz.Eğer botunuz varsa koydan çıkarak bu bölgelere yanaşmanız çok avantajlı.Bir kere olta taktırma sorununu bertaraf edersiniz ve aynı zamanda Mercan Lüfer gibi balıklarıda yakalama şansınız artar.Tabi özellikle poyrazlı havalarda bu mümkün olmaz. Zaten rüzgar poyrazsa bu bütün Mudanyayı etkiler.Çünkü hem olta atmanız zorlaşır hemde deniz çok dalgalı olur.Böyle poyrazlı havalarda karşı taraftaki Narlı veya Fıstıklı tercihi daha doğru olabilir.

  Bursa Eğerce ve Eşkel Balık Tutulacak Yerler

  Eğercede maalesef balık çeşitliliği çok fazla değil.Genel Marmara denizinin özellikleklerini taşır.Fakat Lüfer Ailesini sadece tekne veya botla yapacağın avlarla yakalayabilirsin. Bu bölgenin kıyılarına pek sokulmazlar.Ama Eğerce’de Kalkan ve Vatoz bol bulunur. Kalkan Avına meraklıysanız sahil boyunca denemeler yapabilirsiniz.Kalkan Avı nasıl yapılır öğrenmek….

  Bursa Eğerce Beldesi

  Tam Balık Avı yapılacak yer.Upuzun ve geniş kumsalı,yer yer kayalık oluşumlar.Karışan yok görüşen yok. Çadırınızı kurup sakince kafa dinleyebilirsiniz.İnsanlık olarak üst düzey bir halkı olan,denizide temiz bir bölgemiz.Geriye tek bir soru kalıyor;Acaba balık varmı?

  Eğercede maalesef balık çeşitliliği çok fazla değil.Genel Marmara denizinin özellikleklerini taşır.Fakat Lüfer Ailesini sadece tekne veya botla yapacağın avlarla yakalayabilirsin. Bu bölgenin kıyılarına pek sokulmazlar.Ama Eğerce’de Kalkan ve Vatoz bol bulunur. Kalkan Avına meraklıysanız sahil boyunca denemeler yapabilirsiniz.Kalkan Avı nasıl yapılır öğrenmek isterseniz.Diğer bol bulunan balıklar ise Zargana ve Kefaldir.Kıbrıs Mantarına ekmek veya hamur takıp gün boyu avlamanız mümkün. Takvimler eylül ayını gösterdiği zamanlarda da Mırmır kumsallardan av vermeye başlar.Özellikle Söğütpınar sahili ile Muradiyenin Ayazma Kumsalı bu avı yapmak için en ideal yerlerdir.Su kısmen sığ olduğundan oltanızı 70 metre civarlarına atmalısınız.Yem olarak Karides-Borukurdu ve Mırmırın asla hayır diyemiyeceği Sülünez işinizi görecektir.Fakat Sülünezi iğneye sağlam bir şekilde takmak şart.Uzak atış yapacağınızdan yemin düşme tehlikesi vardır.Aynı zamanda Kurşunuda sağlama almak için Klipsli Fırdöndü kullanmak gerekir.O zaman misinanın kopma ihtimali kalmaz.Aynı zamanda denizin az içine sokulmuş haritada da gösterdiğimiz kayalıkların önünden de atışlar yapabilirsiniz. İğne olarak 4-5 no çapraz iğneler Mırmır Avı için en uygun seçim olacaktır.

  At-Çek için ise size tavsiye edeceğimiz yer Ballıkaya Sahili ile Eşkel liman ve kayalıklarıdır.Eşkel merasını aşağıda anlattık.Gelelim Ballıkaya Sahiline.Burası aslen Kefal ve Zargana cennetidir.Çok fazla yavru etrafta dolaştığından Levrekde özellikle sabahları av vermektedir.Arapçiftliği ve Dalyan Gölünün ortasında Ulubat Çayının denize aktığı alanlarda denemeler yapmanız şansınızı artırır.

  Bursa Eşkel Limanı ve Kayalıklar

  Yazı kaynağı : www.rekreasyonist.com

  bursa göl ve göletlerindeki balıklar hakkında bilgiler...

  Bursa Balık Avı Meraları

  Bursa Balık Avı Meraları

  Bursa

  Bursa ili; uygarlık beşiği olan Anadolu’nun şehirlerindendir. Çok eski bir yerleşim yeri olarak niteleyebiliriz. Osmanlıya da başkentlik yapan Bursa ilimizde uygarlığının yedi bin yıl öncesine kadar gittiği görülmektedir. Bursa, Marmara Deniz’ inin güneydoğusunda yer almaktadır. Bursa ilinin doğusunda; Bilecik, Adapazarı batısında; Balıkesir güneyinde; Kütahya Kuzeyinde; Yalova, İstanbul, Kocaeli illeri ile çevrilidir.

  Denizden yüksek olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Toplam yüzölçümü 10.819 km 2’dir. Bursa ilinin topraklarının yüzde on yedisini ovalar oluşturur. Bursa ilinin il sınırları içerisinde İznik ve Ulubat gölleri bulunmaktadır. Bursa’nın yüzde otuz beşini dağlar kaplamıştır. Dağları genel olarak doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklinde olduğu görülmektedir.

  Bursa ilinin önemli akarsuları: Mustafa Kemalpaşa, Çay ve Uludağ’ın güney yamaçlarından doğan ve Uludağ’dan kaynaklanan birden çok küçük derelerden beslenen Göksu Çayı, Koca Dere, Nilüfer Çayı, Kara dere ve Aksu dereleridir.

  Bursa’nın ilçeleri; Orhaneli, Osmangazi, Orhangazi, Keles, Mustafa Kemal Paşa, Karacabey, Harmancık, İnegöl, Büyükorhan, Yıldırım, İznik, Yenişehir, Mudanya, Gemlik, Kestel, Gürsu, Nilüfer’dir.

  Bursa deniz ve kara ulaşımından en geniş şekilde yararlanıp hava ulaşımında da gelişme göstermeye başlamıştır. Tarihsel ve coğrafi konumu, İstanbul’ a yakınlığı nedeniyle ulaşım alternatiflerinin gelişmesine neden olmuştur. Yaz ve kış turizminde de önemli derecede gelişme göstermesi sebebiyle ulaşımda kalitenin ve konforun artmasına neden olmuştur. Ticaret, sanayi ve tekstilde Türkiye’nin en önde gelen şehri olarak nitelendirebiliriz.

  Bursa ilimiz amatör balıkçılığının Marmara Deniz’i ile birleştiği aynı zamanda tatlı su kaynaklarının da bünyesinde barındırdığı bir yerleşim yeridir. Limanları olta balıkçılığına yasak olmasına rağmen genel olarak av yapılacak sahilleri bulunur. bu nedenle Bursa balık avı meraları yönünden oldukça zengin bir ilimizdir.

  Eğerce Beldesi: Eğerce Beldesi Mudanya’ ya bağlı bir beldedir. Balık avı yapmak için uygun yerlerdendir. Uzun ve geniş kumsalı ile balık avlamak isteyenler için ideal bir yerdir. Ancak balık çeşitliliği açısından çok fazla çeşit bulunmaktadır. Lüfer ailesine mensup balık çeşitlerini bot ve tekne ile avlayabilirsiniz. Eğerce’de Kalkan, zargana, kefal ve vatoz balığı bol bulunmaktadır. Kıbrıs mantarına hamur veya ekmek takarak avlamak mümkündür. Eylül aylarındaysa Eğerce Beldesinde mırmır avı yapabilirsiniz.

  Eşkel Limanı ve kayalıklar: Bursa’ nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye ‘de yer almaktadır. Özellikle bu bölgeyi zıpkıncılarda tercih etmektedirler. Ayrıca at-çek yapmak içinde gayet uygun ortamdır. Bozburun olarak geçen yerde spin avı yapmak mümkün olur. Bu bölgede levrek avı lüfer avı çok fazladır. Eşkel limanında yakalanabilecek balık türleri: Kefal, mezgit, istavrit, zarganadır. Kayalıklardansa lüfer, istavrit, karagöz, eşkina, gelincik, hanos ve iskorpittir.

  Mudanya: Bursa’ya 34 km mesafe uzaklıkta yer alır. Genel olarak sanayileşmeden dolayı Mudanya merkezinde fazla balık avı yapılamaz. Ancak çevresinde balık avı yapabileceğiniz av yerleri bulunmaktadır. Mudanya merkezinde mırmır, kefal ve istavrit avları yapılmaktadır. Gemlik körfezinde birçok balık bulunmaktadır. Son yapılan araştırmalar da doksan küsur çeşit balık yaşamaktadır. Ancak bilinçsiz avlama ve çevre kirliliği yüzünden maalesef bu sayı azalmaktadır. Son zamanlarda yapılan Narlıdaki yapay balık yuvaları olumlu sonuçlar vermeye başlamıştır.

  Güzelyalı İskele: Mudanya merkezinde yer almaktadır. Mudanya’nın en güzel mera alanları arasında yer alır. Güzel yalı’da zargana, kefal, mezgit, iskorpit, mırmır ve istavrit yakalanır. Limanda olta atmayı başarabilirseniz yılan, kalkan, sargoz, eşkina, karagöz, hanos balıkları da yakalanmaktadır. Botlarla birlikte palamut, mercan, lüfer, istavritle bol av yapabilirsiniz.

  Altın kum Sahili(Altıntaş): Merkez de av yapmak için uygun yerlerdendir. Ağustos ayı sonu mırmır avı yapılmaktadır. Kalkan, isparoz, iskorpit yakalanabilecek diğer balık türleri olarak niteleyebiliriz. Ayrıca kayalık yerlerde karagöz ve eşkina avları da yapılmaktadır.

  Trilye( Zeytin bağı): Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı sahil kasabası olan Trilye diğer adı Zeytinbağı’dır. Mendirek ve kayalıklardan gelincik, istavrit, karagöz, ispari, izmarit, kefal, zargana ve eşkina avları yapılır. Limanın arkasında kayalık yerlerde eşkine avı yapılmaktadır. Kayalıklardaysa gelincik, ispari, karagöz ve iskorpit avları yapılmaktadır.

  Kapanca Bölgesi ve Ketendere: Ketendere; Mudanya’da balık avı yapmak için en ideal yerler arasında yer almaktadır. Kapanca; derenin ve Kocakaya bölgesinin denizle buluştuğu koydur. Olta takımı atmak için uygun yerlerdendir. Genel olarak zıpkıncıların çok rağbet ettiği alanlar olarak bilinir. Bu bölgede mezgit, eşkina, karagöz, dil balığı ve mığrı yakalamak mümkündür. Kumluk sahillerindeyse kalkan, ispari ve mırmır avı yapabilirsiniz.

  Kapanca Limanı ve Kocakaya: Kapanca Limanı; iki tane koydan oluşan içindeyse antik limanı olan bir avlak yeri olarak bilinmektedir. Kumluk bölgelerde mırmır avı yapılmaktadır. Kayalık bölgelerdeyse karagöz, eşkine, iskorpit, istavrit, sargoz ve mığrı da yakalanmaktadır.

  Kocakaya: Eşkine, karagöz, istavrit, mığrı lüfer, mezgit ve mercan avları yapılmaktadır.

  Narlı: Bursa’nın en iyi verimli balık avı yapılan ilçesidir. Burada; lüfer, sinarit, karagöz, mırmır ve palamut avları yapılır. Sürekli yakalanan balıklarsa; istavrit, mezgit ve kefaldir. Kalkan balığı da burada avlanmaktadır.

  İznik: Bursa’ya 73 km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Burada akbalık, sarı sazan, gümüş, yayın ve kızılkanat balıkları avlanmaktadır.

  Ulubat: Bursa’ya 49 km uzaklıkta yer alır.  Bu gölde sarı sazan, aynalı sazan, kızılkanat, çapak, tatlı su kefali, turna ve yayın balıkları avlanmaktadır.

  Kurtul: Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlıdır. Sarı sazan, aynalı sazan ve yayın balıkları avlanır.

  Gölcük: Bursa ile Gölcük arası 124 km mesafe uzaklıkta yer alır. Gölcükte sarı sazan, kızılkanat, aynalı sazan ve yayın balığı avlamak mümkündür.

  Gölbaşı: Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı olup şehir merkezine 23 km mesafe uzaklıkta yer alır. Balık tutmak burada yasaklanmıştır. Ancak yasak olmadığı zamanlarda turna, aynalı sazan, yayın, sarı sazan, kara sazan, kambur sazan, tatlı su kefali, gümüş, gökçe, alabalık her türlü tatlı su balığı tutulmaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.balikavcisi.com

  Top 14 bursada balık tutulacak yerler en iyi 2022

  Top 14 bursada balık tutulacak yerler en iyi 2022

  İşte konuyla ilgili bilgiler ve bilgiler bursada balık tutulacak yerler en iyileri kendi ekibimiz tarafından derlenip derlenmektedir.:

  1. Bursa


  Bursa

  2. Bursa


  Bursa Balık Avı Meraları | BALIK AVCISI

  3. Bursa Balık Avı Meraları | BALIK AVCISI


  Bursa

  4. Bursa


  5. Bursada balık tutulan yerler | Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık …


  İstanbul

  6. İstanbul


  7. Bursada nerede balık avlanır yazıları » Rekreasyonist.com


  8. Bursa


  Boğazda Balık Tutulacak En Güzel Yerler

  9. Boğazda Balık Tutulacak En Güzel Yerler


  10. İzmir


  Ankara

  11. Ankara


  Olta Balıkçılığı: İstanbul

  12. Olta Balıkçılığı: İstanbul


  13. ANKARA


  Bursa

  14. Bursa


  Yazı kaynağı : tr.xmdforex.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap