Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bulgaristan vizesi nasıl alınır

  1 ziyaretçi

  bulgaristan vizesi nasıl alınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

  Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

  Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

  Bulgaristan, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden biridir. Umumi (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları bu ülkeye gitmek için vize almak zorundalar. Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabi olmadan bu ülkeye giriş yapabiliyorlar. Bulgaristan vizesinin nasıl alındığını ve istenen belgeleri öğrenip, buna göre vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları ile Bursa konsolosluğu bulunuyor. Yakınlık durumunuza göre bunlardan birine vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir yetkili acente aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

  Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

  Bulgaristan’ın, Türkiye’de Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa’da konsoloslukları bulunuyor. Bu konsolosluklara; turistik, ticari, özel ziyaret ve transit vize başvuruları yapabilirsiniz. Bulgaristan, kısa süreli C ve uzun süreli D (vatandaşlık ve öğrenci işlemleri) vizeleri veriyor.

  Turistik, ticari veya özel amaçlı seyahat edecekler C vizesine başvuruyorlar. Seyahat tarihinizden en az 15 gün önce bu vizeye başvurmanız gerekiyor. Vize başvuruları 5 gün içinde sonuçlanıyor.

  Konsoloslukların birinden randevu aldıktan sonra, Bulgaristan vize başvuru formunu indirip, doldurmanız gerekiyor. Formu, konsoloslukların resmi sayfalarından indirebilirsiniz. Vize tercihinize göre formu dolduruyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, hangi amaçla seyahat edecekseniz o doğrultuda bilgi ve belgeleri sunmanız gerekiyor. Başvurunuzun reddedilmesini ve yatırdığınız ücretin yanmasını istemiyorsanız kişisel, pasaport bilgilerinizi tam ve doğru girip, belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız.

  Başvuru formunu doldurup, imzaladıktan sonra istenen belgeleri de hazırlayıp, bir dosya haline getiriyorsunuz. Randevu gününde en az yarım saat önce konsoloslukta olmanız gerekiyor. Parmak izi alınmadığı için işlemler kısa sürüyor. Başvurunuz alındıktan sonra 5 gün içinde size olumlu veya olumsuz dönüş yapıyorlar.

  Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Belgeler Neler?

  Bulgaristan vizesi başvurularında istenen belgeler, vizenin türüne göre farklılık gösterse de her vizede ortak istenen belgeler; vize başvuru formu, başvuru ücret dekontu, pasaport, varsa eski pasaport, geçmiş dönem vize onayları, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümüdür.

  Bulgaristan Turistik Vize İçin İstenen Ek Belgeler;

  * Aile nüfus kayıt örneği

  * Başvuru dilekçesi

  * Çalışanlar için; kurum/şirket izin belgesi, maaş bordrosu, varsa çalışma kimlik kartı, işyerinin ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, otel rezervasyonu

  * İşverenler için; Şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhası

  * Öğrenciler için; Güncel öğrenci belgesinin aslı. Ebeveyn dilekçesi, ebeveynin iş ve ekonomik bilgilerini gösterir belgeler, TC kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği

  * Reşit olmayan öğrenciler için ek belge; muvafakatname (noter tasdikli)

  Bulgaristan Ticari Vize İçin İstenen Ek Belgeler;

  * Başvuru dilekçesi

  * Davet mektubu

  * Çalışanlar için; son 3 aylık maaş bordrosunun aslı (imzalı ve kaşeli olacak), varsa tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstresi, şirket onaylı izin belgesi, görev kimlik kartı, şirket bilgileri (vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri), uçak ve otel rezervasyon bilgileri

  * İşverenler için; Şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhası

  Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi İçin İstenen Ek Belgeler;

  Özel ziyaret vizesi için istenen ek belgeler, ticari vizede istenen ek belgeler (başvuru dilekçesi dışında) ile aynıdır.

  Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

  Bulgaristan vize başvurularınızı, konsolosluklardan randevu alarak yapabiliyorsunuz. Ankara Büyükelçiliği (http://www.mfa.bg/bg/67) için 0312 467 2071, İstanbul konsolosluğu için 0212 281 0114, Edirne konsolosluğu (http://www.mfa.bg/bg/91) için 0284 214 0617, Bursa konsolosluğu (www.mfa.bg) için 0224 245 55 00 - 245 56 00 - 245 52 52 telefon numaralarını arayarak randevu alabilirsiniz.

  Vize başvuru saatleri 09.00 – 12.00 arasıdır. Ayrıca resmi, bayram ve Bulgaristan resmi tatillerini göz önünde bulundurarak başvuru işleminizi ve takibini yapmaya dikkat ediniz.

  Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

  Bulgaristan vize başvurularında iki ücret politikası uyguluyor. Birincisi konsolosluğa ödenen vize ücreti, diğeri de vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. C sınıfı yani turistik, ticari, özel ziyaret vize başvurularında 2020 yılı itibariyle konsolosluklara 60 Euro vize ücreti ödüyorsunuz. Her konsolosluğun çalıştığı ayrı banka bulunuyor. Konsolosluktan bunu öğrenip, o bankaya vize harcını yatırıyorsunuz. 12 yaşa kadar olan çocuklardan vize harcı alınmıyor. D sınıfı vize harçları ise 100 Euro’dur.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Bulgaristan Vize Rehberi

  Bulgaristan Vize Rehberi

  UYARI: Dünya genelinde görülen Covid-19 pandemi süreci doğrultusunda seyahat edeceğiniz ülke için vize başvurularının başlangıç tarihleri değişiklik gösterebilir. Lütfen resmi birimlerden güncel bilgileri kontrol etmeyi unutmayınız.

  ***

  Bulgaristan Vize Başvurusu

  Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Bulgaristan Avrupa’nın cazip turizm destinasyonlarından biridir. Hem kış hem de yaz turizmi açısından önemli bir ülke olan Bulgaristan’ın ilgi çekici noktalarını keşfe çıkmak için öncelikli olarak Bulgaristan vizesi almanız gerekir.

  Bulgaristan vize başvurularında gerekli evrakların tamamlanması ve başvuru koşullarının yerine getirilmesi zorunludur. Bulgaristan vizesiyle ilgili istenen evraklar, başvuru süreci ve merak ettiğiniz diğer detayları sizin için hazırladığımız kapsamlı Bulgaristan Vize Rehberi’nde bulabilirsiniz.

  Bulgaristan Uçak Bileti Aldınız mı?

  Bulgaristan’a seyahat amacınıza göre yapacağınız vize başvurularında çeşitli belgeler talep edilir. Uçak bileti zorunlu belgeler arasında olmasa da başvurunuzun değerlendirilmesine olumlu bir katkı sağlayabilir. Bu doğrultuda seyahatiniz öncesinde alacağınız Bulgaristan uçak bileti, vize başvuru sürecinin daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesi ve vize başvurusunun kabulü açısından oldukça önemlidir. Ayrıca uçak biletinizi önceden alarak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilir ve avantajlı fiyatlarla Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  NOT: Covid-19 pandemi koşulları doğrultusunda uçuş seferleri ve tarihlerinde değişiklik olabilir. Seyahat edeceğiniz ülkeye dair kısıtlamalar ve uçuş tarih değişiklikleriyle ilgili bilgilere web sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

  Bulgaristan Gezi Rehberi

  Sofya Gezi Rehberi

  Bulgaristan’ın Vizesiz Giriş İmkanı Sunduğu Koşullar

  31.01.2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren vize muafiyet anlaşması doğrultusunda herhangi bir Schengen ülkesinde ikamet izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bulgaristan vize başvurusu gerekmemektedir. Hususi (yeşil) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde Bulgaristan vize başvurusundan muaftırlar. Hizmet pasaportu (gri pasaport) veya diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 gün süreli olacak şekilde yapacakları seyahatleri için ülkeye vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir.

  Ayrıca geçerli ve Schengen bölgesi giriş hakkını tamamlamamış kısa süreli Schengen vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize geçerlilik şartları ve süreleri doğrultusunda Bulgaristan’a vizesiz giriş – çıkış yapabilirler.

  Bulgaristan Vize Türleri

  Bulgaristan’a giriş için 4 vize türü vardır. Başvuru yapılacak vize tipi ve gerekli evraklar ülkeye yapılacak seyahatin amacı ve süresine göre değişiklik gösterir.

  A Tipi (Transit) Vize

  A tipi vize transit vizedir. Türkiye’den başka ülkelere yapacağınız seyahatlerde Bulgaristan üzerinden aktarma yapmanız gerektiğinde transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. Transit vize çift girişli ve 48 saat geçerlilik süresi ile verilir.

  B Tipi (Turistik) Vize

  B tipi vize Bulgaristan’a gezi, tur ve eğlence gibi turistik amaçlı yapılacak seyahatler için gerekli vize türüdür. Kısa süreli bir vize olan turistik vize en fazla 90 gün için yapılacak ziyaretler için geçerlidir.

  C Tip Vize

  Kısa süreli turistik ve ticari amaçlı gerçekleştirilen seyahatler için talep edilen C tip vize genellikle tek girişli olarak verilir. Bu vize tipi 90 günü aşmayacak seyahatlerde kullanılır. C tipi vize kapsamında değerlendirilen seyahatler şu şekilde sıralanabilir:

  D Tipi (Uzun Süreli) Vize

  Bulgaristan’a 90 günü aşacak seyahatlerinizde istenen vize tipi uzun süreli vizedir. Evlilik, oturum izni gibi durumlar ve uzun süreli seyahatler için D tipi vize başvurusu yapılır. D tipi vize başvurularında istenen evraklar çok daha kapsamlı olur ve süreç daha uzun sürer.

  Bulgaristan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

  Bulgaristan için Yapılacak Vize Başvurularında Talep Edilen Belgeler

  Bulgaristan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

  Bulgaristan vize başvurularında vize resmi harcı alınır. Ayrıca fotoğraf, fotokopi, başvuru formu, kurye gibi işlemlerin yürütülmesi için danışmanlık hizmeti bedeli tahsil edilir. Danışmanlık ücretleri başvuru süresi, vize tipi gibi kriterlere göre değişiklik gösterir.

  2022 yılı itibarıyla belirlenen güncel ücretler:

  Vize Ücret Muafiyeti:

  Randevu Nasıl Alınır?

  Bulgaristan vize başvurularında randevu alma zorunluluğu bulunmaz. Başvurular yetkili vize merkezleri ve konsolosluk akreditasyonuna sahip acenteler aracılığıyla yapılır. D tipi uzun süreli vize başvurularında ise konsolosluklardan şahsen randevu alınması gerekir.

  Vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet yerine göre ilgili başvuru merkezlerine yönlendirilir.

  Başvuru Merkezleri

  İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli illerinde ikamet eden vatandaşların başvuru işlemleri için yetkilendirilmiştir.

  Adres: Ulus, Ulus Kültür, Ahmet Adnan Saygun Cd. No:34, 34340 Beşiktaş/İstanbul

  Telefon: (0212) 281 01 15

  Afyon, Antalya, Aksaray, Bayburt, Eskişehir, Amasya, Bartın, Ardahan, Burdur, Çorum, Çankırı, Denizli, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, İzmir, Isparta, Iğdır ve Karabük illerinde ikamet eden vatandaşların başvuru işlemleri için yetkilendirilmiştir.

  Adres: Remzi Oğuz Arık Mh, 06540 Çankaya/Ankara

  Telefon: (0312) 427 51 42

  Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde ikamet eden vatandaşların başvuru işlemleri için yetkilidir.

  Adres: Sarıcapaşa Mh. Talat Paşa Asfaltı No:146, 22030 Merkez / Edirne

  Telefon: (0284) 214 06 17

  Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Denizli, Manisa, Muğla, Yalova ve İzmir illerinde ikamet eden vatandaşların başvuru işlemleri için yetkilendirilmiştir.

  Adres: Adalet, 1. Adalet Cd. No:4, 16200 Osmangazi/Bursa

  Telefon: (0224) 245 55 00

  Pegasus Vize Hizmetleri

  Bulgaristan vize başvurularında istenen evrakların hazırlanmasında ve randevu sürecinde vize hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

  Vize Başvurusu Yap

  Vize İşlemleri ve Takibi

  Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları gerekli başvuru evraklarının tesliminden itibaren yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu süre resmi tatiller ve ek belge talebi gibi istisnai durumlar neticesinde uzayabilir. Bu nedenle vize başvurularının seyahat tarihinden 1 ay önce yapılması faydalı olacaktır. Uzun süreli vize taleplerinde vize başvurularının sonuçlanması 20-30 iş günü arasında gerçekleşir.

  Yazı kaynağı : www.flypgs.com

  Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır: 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

  Balkanlarda bulunan ülkenin resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti’dir. Doğuda Karadeniz, batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, güneyde Yunanistan, Kuzeyde Romanya, güneydoğusunda ise Türkiye ile komşudur. Bulgaristan'ın başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Sofya'dır. Resmi dili Bulgarca olup kullanılan para birimi ise Lev'dir. Bulgaristan Üniter Parlamenter Demokrasi ile yönetilmektedir. Bağımsızlığını 22 Eylül 1908 yılında kazanmıştır. Bulgaristan'a seyahat etmek için Bulgaristan uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

  Bulgaristan Vize İstiyor mu?

  Bulgaristan'a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarına uygulanan vize politikaları sahip oldukları pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir. Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk Vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün süreyle yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Hizmet(Gri), ve Diplomatik(Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 gün süreyle seyahatlerinde vizeden muafken, Umumi (Bordo) Pasaporta sahip Türk Vatandaşlarımızın ise yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedirler.

  Bulgaristan Vize Türleri

  Bulgaristan vize işlemlerini seyahat nedenlerine göre 5 kategoriye ayırmıştır. Bunlar; Turistik Vize, Ticari Vize, Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi, Transit Vize ve Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni)'dir.

  Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bulgaristan'a seyahat edebilmek için vize almak isteyen Türk Vatandaşlarının; seyahat nedenlerine göre, almaları gereken vize türlerini belirleyip, vize türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları tamamladıktan sonra Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Bulgaristan Büyükelçiliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

   Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları; ikamet bölgelerine göre vize işlemlerini gerçekleştirmektedirler.  İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya şehirlerinde ikamet eden Türk Vatandaşlarının vize işlemleri için İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğuna müracaat etmeleri gerekir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ise şu illerden vize başvurusu almaktadır: Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Isparta, Iğdır, Mersin, Kastamonu, Karaman,  Kars, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir,  Ordu, Rize, Osmaniye,  Samsun, Sinop, Sivas, Siirt,  Şırnak, Şanlıurfa,  Trabzon, Tokat, Tunceli, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak. Edirne'de Bulgaristan Konsolosluğu bulunmaktadır ve Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli şehirlerinde ikamet eden Vatandaşlarımızın vize işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bursa'da bulunan Bulgaristan Konsolosluğu ise ikamet ayrımı yapmaksızın genel olarak Türk Vatandaşlarının vize başvurularını gerçekleştirmektedirler.

  Bulgaristan Vizesi İçin İstenen Evraklar

  Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi İçin: Bulgaristan’da bir tanıdığınızın yanında kalacak iseniz tanıdığınızdan gelen davetiye mektubunu başvuru esnasında belgelemeniz gerekmektedir.

  Ticari Vize: İş nedeniyle Bulgaristan'a seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka resmi evraklarınızı belgelemeniz gerekmektedir.

  **Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine başvurulmalıdır.

  Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Bulgaristan'a seyahat edecek Türk Vatandaşlarının evraklarını konsolosluğa teslim etmeleriyle birlikte sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 5 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak seyahat planınızda herhangi bir aksilik olmaması adına konsolosluğa vize başvurunuzu seyahat tarihinizden minimum 15 gün öncesinden yapmanızda fayda bulunmaktadır.

  Bulgaristan Vize Ücretleri

  Bulgaristan'ın Vize İstediği / İstemediği Ülkeler

  Bulgaristan'ın vize istediği ülkeler şu şekildedir:

  Bulgaristan'ın vize istemediği ülkeler şu şekildedir:

  Yazı kaynağı : www.turna.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap