Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bulaşık makinesinin icadı ve zaman içerisindeki gelişimini

  1 ziyaretçi

  bulaşık makinesinin icadı ve zaman içerisindeki gelişimini bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bulaşık makinesi

  Bulaşık makinesinin tarihçesi

  Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

  Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

  Bulaşık Makinesi: Hayatı Kolaylaştıran İcat

  Bulaşık makinesi, bulaşıkları daha hızlı yıkamak ve yaşam standardını arttırmak için üretilmiştir. Bu icat, bulaşıkları hızlı bir şekilde temizler ve durular. Bu sayede zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Kısa sürede evlerin vazgeçilmezi olan bu makine, beyaz eşyaların demirbaşı olarak bilinir. Tüm dünyanın hayranlık duyması gereken icatlardan bir tanesidir.

  Bilinen en eski bulaşık makinesi yüzyıllar önce icat edilmiştir. Günümüze gelene kadar bulaşık makinesi pek çok açıdan evrim geçirmiştir. Bugün evinizin şekline veya kendi aradığınız özelliklere uygun bulaşık makinesini seçebilmek mümkündür.

  Neredeyse her açıdan tasarruf etmemizi sağlayan bulaşık makinesini kim buldu diye merak edilir. Biz de bulaşık makinesi kim tarafından icat edildi sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşte karşınızda bulaşık makinesi kim ne zaman icat etti ilgili bilgiler buyurun okumaya.

  Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Kokusuna 8 Kesin Çözüm

  Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

  Döküm Tava Nasıl Temizlenir? Doğru Kullanımına Dair İpuçları

  Bulaşık Makinesini Etkili ve Verimli Kullanmak İçin İpuçları

  Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntemle Yepyeni Görünüm!

  Çamaşır Makinesi Temizlemenin 6 Kolay Yolu

  Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

  Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

  Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

  Tahta Kaşık Temizliği: Kirden Arındıracak Çok Kolay 5 Sihirli Yöntem

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti? Bulaşık Makinesi İlk Nerede, Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

  Çok Satan Bilgiler

  DÜNYANIN İLKLERİ

  DÜNYANIN İLKLERİ

  Dünyadaki ilk bulaşık makinesi 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan Indiana eyaletinde Bayan W. A. Cochran tarafından icat edildi.

  Dünyadaki İlk Bulaşık Makinesi

  Bulaşık makinesi patenti 1880 yılında Joel Houghton tarafından alınmıştır. Ancak bulaşık makinesi isimli ilk patent 1850 yılında Joel Houghton tarafından alınmıştır.

  Bulaşık makinesi, evlerde bulaşıkları daha hızlı ve ekonomik olarak yıkamak, yaşam standardını arttırmak için üretilmiş bir alettir.

  1850 yılında Joel Houghton tabakların üzerine, el ile döndürülerek su sıçratmak suretiyle, ahşap malzemeden yapılmış bulaşık yıkama makinesi patentini aldı. Bu bulaşık makinesinin icadı ile ilgili alınmış dünyadaki ilk patent oldu. Ancak kullanışsız olması nedeniyle ilgi görmedi.

  İlk Ticari Bulaşık Makinesi

  Ticari olarak üretilebilen ilk bulaşık makinesi, 10 yıllık bir araştırmadan sonra 1889 yılında ABD’nin Indiana eyaletinde, Bayan W. A. Cochran tarafından gerçekleştirildi. Ancak ilk patent 1885’te Josephine G. Cochran tarafından alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun nedeni buharlı gemiyi icat ettiğini ortaya süren John Fitch’in soyundan geliyor olmasıydı.

  Cochran her zaman daha üstün bir yaşayış tarzı hayal etti. Bu yüzden isminin daha kolay hatırlanacak “Cochrane, Cockran” gibi şekillerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinesini üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti..

  Bulaşık Makinesi İcadı

  Cochran’ın icat ettiği bulaşık makinesinin çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yer alan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinenin içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen iş yerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

  Bir fuarda gazeteciler tarafından makinalarının tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini söyledi.

  Bayan Cockran’ın eşi, kendisine fazla para vermiyordu. Bu nedenle, ancak eşi öldükten sonra kafasındaki makineyi geliştirebilmek için dilediği gibi para harcayabildi. Bu parayı da kendisine inanan dostlarından toplamıştı. Evler ve otel-lokanta gibi büyük yerlerde kullanılması açısından bulaşık makinesi için farklı modeller geliştirdi. Daha büyük olanları, buhar makinesi ile çalışıyordu. O dönemde yayınlanan bir gazete, Bayan Cockran’ın bulaşık makinesinin, “Çeşitli biçim ve büyüklüklerde 20 düzine tabağı iki dakika içinde yıkayıp duruladığını ve hatta kuruladığını” yazdı. Bu bulaşık makinesi üretim haklarını bir Chicago firması tarafından satın alındı.

  Yazı kaynağı : www.dunyaninilkleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap