Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bugun sabanin kacinci gunu 2023

  1 ziyaretçi

  bugun sabanin kacinci gunu 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bugün Şaban ayının kaçıncı günü ve gecesi 2023? 14-15-16-17 Mart Şaban ayının kaçıncı günü ve gecesidir? Bugün Şabanın kaçıdır?

  Bugün Şaban ayının kaçıncı günü ve gecesi 2023? 9-10-11-12 Mart Şaban ayının kaçıncı günü ve gecesidir? Bugün Şabanın kaçıdır?

  Haberler... Şaban ayı ne zaman, bugün mü? Diyanet Şaban ayı başlangıcı hangi gün?

  Haberler... Şaban ayı ne zaman, bugün mü? Diyanet Şaban ayı başlangıcı hangi gün?

  Haberler... Şaban ayı ne zaman, bugün mü? Diyanet Şaban ayı başlangıcı hangi gün?

  Diyanet Şaban ayı başlangıcı ile ilgili detayları paylaştı. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının başlamasının ardından artık Ramazan için geri sayıma geçilecek. Peki, 2023 Şaban ayı ne zaman, hangi gün başlıyor?

  İslam alemi için mübarek aylar olarak bilinen üç ayların ilki Receb ayı geride kalacak. Receb ayının sona ermesinin ardından da Şaban ayı başlayacak. Peki, Şaban ayı hangi tarihte başlayacak ve ne zaman sona erecek?

  DİYANET 2023 ŞABAN AYI BAŞLANGICI NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

  Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Şaban ayı bu yıl 21 Şubat 2023 Salı günü başlayacak. Şaban ayının 14. günü yani 6 Mart 2023’de Berat Kandili olacak.

  Şaban ayının sona ermesinin ardından da 11 ayın sultanı Ramazan ayı başlayacak. 2023 Ramazan başlangıcı ise 23 Mart 2023 Perşembe günü olacak.

  ŞABAN AYI ÖNEMİ NEDİR?

  Şaban ayını önemli yapan özelliklerden biri, "üç aylar"ın ikincisi olmasıdır. Bilindiği gibi, üç ayların ilki Receb, üçüncüsü de Ramazandır. Şaban ayının önemli bir hususiyeti de, "Beraat gecesi"nin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Beraat gecesi, meleklerin inmesi, duaların kabul olunması, duaların geri çevrilmemesi gibi birçok fazilete sahip olduğu için, bulunduğu ayı da değerli kılmıştır. Hz. Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde; “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!” buyurdu.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  ŞABAN AYI BAŞLANGICI 2023 | Şaban ayı ne zaman, bugün mü? Şaban ayının 1. günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

  ŞABAN AYI BAŞLANGICI 2023 | Şaban ayı ne zaman, bugün mü? Şaban ayının 1. günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

  ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK VE ÖNEMİ NEDİR?

  Üç ayların ikincisi olan Şaban Ayı 2023 yılında 21 Şubat Salı günü başlayacak.

  Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam diğer aylara göre bu ayda daha çok ibadet ve taatte bulunurlardı.

  “Şaban benim ayımdır.”

  “Şaban günahları temizleyendir” buyurarak kadrini yüceltirdi.

  Receb ayı geldiği zaman da “Allahım, Receb ve Şaban (ayını) bize mübarek ve bereketli kıl” buyururdu. Böylece dua ve niyazlarında bu ayların kudsiyetini dile getirmişlerdir.

  Peygamberimizin Şaban ayına gösterdiği bu hürmetin bir sebebi de devamında gelecek olan Kur'ân ayı olan Ramazan'dan dolayı idi. Hz. Enes'in rivayetine göre, Peygamberimizden sual ederler:

  “Ya Resulallah, Ramazan'dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?”

  Bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam,

  “Ramazan'ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban'da tutulan oruçtur” cevabını vermiştir.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Bugün şaban ayının kaçıncı günü?

  Bugün şaban ayının kaçıncı günü?

  Şaban ayı Üç ayların ikinci ayı’dır. 2023 yılında Şaban ayı ilk günü 21 ŞUBAT-2023 SALI günü başlar “şaban ayı” 20 NİSAN-2023 Perşembe son günü ile günü sona erer. (şaban ayının faziletleri/şaban ayı kaç gündür:30) (sona ermesine 35 gün var) (Şaban ayı 2023 ne zaman: 21 Şubat 2023).

  23 Mart-2023 Perşembe günü ise Mübarek Ramazan ayı başlar. 5 Mart/6 Mart 2022 Pazar/Pazartesi Şaban ayının 15.  (14. günü 15. güne bağlayan gece-Dinimizde geceler; akşam namazından imsak vaktine kadar olan süredir.) günü olup bu gün İslam Dininin Mübarek gecelerinden Berat Kandilidir. Bu sene 06 Mart-2023 Pazartesi Berat Kandili olarak idrak edilecektir.

  16 Mart->23 Şaban 1444

  BUGÜN ŞABAN AYININ 23 gün önce . GÜNÜ

  Şaban ayının 15. günü ne zaman 2023 Beraat kandili ne zaman
  6 mart  2023 Pazartesi BERAT KANDİLİ
  ŞABAN AYINDA NELER YAPILIR( şaban ayında yapılacak ibadetler)
  ŞABAN AYINDA ÇEKİLECEK TESPİHLER

  2023 Şaban ayı ne zaman başlıyor, bitiyor ve hangi gün

  Hicri aylardan biri olan Şaban ayı kullandığımız miladi takvimde hangi ay’a denk geliyor?

  23 Mart-2023 Perşembe Ramazan ayının 1. GÜNÜ BAŞLAR
  Üç aylardan biri olan Şaban-ı şerif ayı miladi takvime göre 21 Şubat’ta başlıyor. Peki bu mübarek aylardan olan Şaban ayında neler yapmalıyız? Şaban ayında tutulacak orucun faziletleri nelerdir? Şaban ayında kılınacak namaz kaç rekattır? Bu mübarek üç aylardan olan Şaban ayını nasıl değerlendirmeliyiz? Şaban ayında yapılabilecek ibadetler ve faziletleri hakkında bilgileri sizler için derledik.
  Şaban ayı ibadetleri için tıklayın
  Şaban ayı hayır kapılarının açıldığı aydır. Bu ayda bereketler iner. Bu ayda hatalar işlenmez olur. Bu ayda günahlar silinir. Bu ayda Allah’ü Teala’ya daha fazla yalvarıp yakarmalı ve bu ayın sahibi şefaat sahibi ve yaratılmışların en hayırlısı olan Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e çokça salavat getirilmeli ve dua edilmelidir.

  ŞABAN -I ŞERİF’TE NAMAZ

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Şaban’ın ilk gecesinde, birinci rekatlarında 1 Fatiha ve 5 İhlas okumak suretiyle 12 rekat kılarsa, Allah-ü Teala ona on iki bin şehid sevabı verir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı yazılır. Anasının doğurduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve 80 güne kadar üzerine hiç bir hata yazılmaz.” [Nüzhetül-Mecalis 1/142]

  *Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki : “Şaban ayının ilk günü iki rekat kılıp her rekatında bir fatiha, 10 Ayetül Kürsi ve Şehidallahü:

  [Şehidallahü ennehü la ilahe illa huve ve’l-meleiketü ve ulü’l-ılmi kaimen bi’l-kıstı la ilahe illa hüve’l-Azizü’l-Hakim.] Al-i İmran 18

  Okuyana Allah’ü Teala bir çok mükafat ihsan eder. Cennet hiç bir göz görmedik hiç bir kulak duymadık hiç bir insanında kalbinden geçmedik nimetler verir. Kendisini dünyanın istenmedik şeylerinden korur. Rızkını genişletir. En büyük (mahşer) korku(sun)dan emin kılınır.” [Nüzhetül-Mecalis 1/142]

  ŞABAN AYININ ZİKİRLERİ

  Bu ay hayır kapılarının açıldığı aydır. Bu ayda bereketler iner. Bu ayda hatalar işlenmez olur. Bu ayda günahlar silinir. Bu ayda Allah’ü Teala’ya daha fazla yalvarıp yakarmalı ve bu ayın sahibi şefaat sahibi ve yaratılmışların en hayırlısı olan Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e çokça salavat getirilmeli ve dua edilmelidir. Nitekim Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ramazan ayının orucu için Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Herhangi bir kul, Şaban ayında 3 gün oruç tutsa iftarından önce bana defalarca Salavat okusa, mutlaka Allah-ü Teala onun geçmiş günahlarını bağışlar. (Hazreti) Cibril bana bildirdi ki; şüphesiz Allah-ü Teale bu ayda 300 rahmet kapısı açar.” [Nüzhetül-Mecalis 1/142]

  *Rivayet edildi ki: Şaban-ı Şerif’te aşağıda zikredilen salavat-ı bir kere okuyana 10 bin salavat sevabı yazılır: [Allahümme salli ala seyyidina muhammedinis sabikı lil halkı nuruhu ve rahmetün lil alemine zuhuruhu adede men meda min halkıke ve men bekıye ve men seıde minhüm ve men şekıye salaten testağrikul adde ve tühıytu bil haddi salaten la ğayete leha ve la münteha velenkıdae salaten daimeten bi devamike ve ala alihi ve sahbihi ve sellim teslimen misle zalik]

  “Allah’ım! Nuru yaratılanlardan önce olan Efendimiz Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e salat eyle. O, alemlere rahmettir. Ona daha önce yarattıklarının, daha sonra yaratacakların içlerinde sait olanların , şaki olanların sayısınca salat eyle. Tüm sınırları aşıp kuşatan bir salat olsun bu! Sınırı olmayan müntehası bulunmayan, bitip tükenmeyen ve senin devamınla daim bir salat eyle. Yine böyle selam eyle ona ve onlara!”

  *Rivayet edildi ki, şu zikredilen Salavat-ı Şerife’yi sabah akşam kere okuyana Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in şefaati vacip olur.” [Allahümme salli ala Seyyidina Muahmmedin ve ala alihi ve sahbihi efdale salevatike ve adede ma’humatike ve barik ve sellim] ” Allah’ım! Efendimiz Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e Ailesine ve Ashabına, salatların en faziletlisiyle sonsuz olarak salat-ü selam et ve bereket ver.”

  *Bu ayı gafletle geçirmemeye özen gösterilmelidir. Bilakis günahlardan tövbe ederek, temizlenmek suretiyle Ramazan ayına hazırlanmalıdır. Bu ayda çokça istiğfar edilmelidir.

  Resulullah Efendimiz (asm) Şaban ayına ayrı bir özellik vermiş ve Ramazan-ı Şerif’ten sonra en çok bu ayı oruçlu geçirmiştir. Aynı zamanda bu ayın fazileti hakkında pek çok bilgiler vermiş ve kendisi de bilfiil söylediklerini uygulamıştır.

  ŞABAN-I ŞERİF ORUCU

  Şüphesiz Şaban Ayı, Ramazan-ı Şerif’e hazırlanmaya yönelik bir hikmeti de taşımaktadır. Cenab-ı Hakk’ın, kendini ibadete veren mü’min kullarına Ramazan’da açacağı çok zengin manevi sofradan yeterince nasip almamız için, ona Şaban ayında hazırlanmaya başlamamız çok daha uygun olur. O bakımdan Peygamber Efendimiz (asm) bu ayın ya çoğunu, ya da tamamını oruçlu geçirmiştir. Özellikle bu ayın yarısında yer alan Berat Gecesi’nin dinimizde ayrı bir anlamı söz konusudur.

  Peygamber Efendimiz’in (asm) en sevdiği oruçlar arasında Şaban ayında tutulan oruçlar vardı

  Hz. Aişe’den (ra) rivayetle:
  Kendisine şöyle sordum:
  – Görüyorum ki Şaban ayında daha çok oruç tutuyorsun.
  Bana şöyle buyurdu:
  – Ya Aişe! Bu ay öyle bir aydır ki: ölüm meleğine, gelecek sene içinde ölecek kimselerin isimleri bu ayda yazılıp verilir. İstiyorum ki; İsmim ölüm meleğine verilecek ise ancak oruçlu olduğum halde verilsin.
  (Buhari)
  Hz. Aişe’nin (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir:
  “Resûlullah’a en sevimli ay Şaban (yani) onda oruç tut¬maktı. Sonra onu Ramazan-ı Şerif’e ulaştırırdı.” (Nesâî, Ahmed b. Hanbel, Beyhakî, Ebu Davud)

  Şaban ayında ameller alemlerin Rabbine yükselir
  Üsame (ra) dedi ki:

  Peygamber’e (asm) “Yâ Resûlallah! Ben senin hiç bir ayda Şaban’daki tuttuğun kadar oruç tuttuğunu görmedim?” dedim.
  Resulullah:
  “Bu ay Receple Ramazan arasında insanların kendisinden gafil ol¬dukları bir aydır. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine yükseltilir. Ben amelimin oruçlu iken Rabbime arz edilmesini isterim.” buyurdu. (Nesai, Ahmed bin Hanbel)

  Peygamber Efendimiz (asm) Şaban ayını tam olarak tutup Ramazan’a ulaştırırdı

  Ümmü Seleme’den (ra) yapılan rivayete göre:

  “Resulullah Efendimiz (ra) yılın hiçbir ayını tam olarak oruç tutmazdı; ancak Şaban ayını tam olarak tutar ve onu Ramazan’a ulaştırıp (bağlardı).” (Ahmed bin Hanbel, Ebû Dâvud, Nesâi, Buhari, Müslim, Tirmizî)

  Şaban ayının orucu Ramazan’dan sonra en üstün oruçtur
  Enes’in (ra) yaptığı rivayete göre: Resulullah Efendimiz’den (asm) soruldu: “Ramazan’dan sonra en üstün oruç hangisidir ?” Cevap verdi: “Ramazan’a ta’zim olsun diye Şaban ayının orucu.” (Tirmizi

  Şaban ayında oruç tutan kimseye Cenab-ı Hak cehennemi haram kılar
  “Kim Şaban’dan bir gün oruç tutarsa, Allahü Teala onun cesedini cehenneme haram kılar. Cennetlerde Yusuf’a (as) komşu olur. Allah ona Hz. Eyyüb ve Hz. Davud’un sevaplarını verir.” (Nüzhetül Mecalis

  Şaban ayının 13,14 ve 15. günleri oruç tutmak çok faziletlidir

  “Şaban’ın 13. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 14. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 15. gün ise, 13000 seneye denktir.” (Suyuti)

  Şabanın ilk Salısini oruçla geçireni Allahü Teala rahmeti ile cennete girdirir

  “Şaban’ın ilk Salısini oruçla geçireni, rahmeti ile cennete girdirmek, Allahü Teala üzerine bir hak olur.” (Nüzhetül Mecalis)

  Şaban ayının tamamı oruçlu geçirilirse Allah ölümün zorluklarını kolay eder, kabrin karanlığı ile Münker-Nekir meleklerinin şiddetini giderir, kıyamet günü günahları örter

  “Eğer Şaban ayını tamamını oruçlu geçirirse, Allah ölümün zorluklarını ona kolay eder, kabrin karanlığı ile Münker-Nekir meleklerinin şiddetini kendisinden giderir ve kıyamet günü onun günahlarını örter.” (Nüzhetül Mecalis)

  Cenab-ı Hak Şaban ayında oruç tutan kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar
  “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!” (İbn Mace)
  “Ramazan ayının orucu için, Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Herhangi bir kul, Şaban ayında üç gün oruç tutsa, iftarından önce de bana defalarca salavat okusa, mutlaka Allahü Teala onun geçmiş günahlarını bağışlar. Hz. Cibril bana bildirdi ki; şüphesiz Allahü Teala bu ayda 300 rahmet kapısını açar.” (Nüzhetül Mecalis)

  Üç aylarınız mübarek olsun. Cenab-ı Hak ibadetlerinizi makbul kılsın. Allah’a emanet olunuz.

  Yazı kaynağı : www.kacgun2017.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap