Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bu gün emekli olsam kaç para maaş alırım

  1 ziyaretçi

  bu gün emekli olsam kaç para maaş alırım bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır? - Son Haberler - Milliyet

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır? - Son Haberler - Milliyet

  Emeklilik bir nevi çalışamadığınız yaşlılık dönemini güvence altına almak demektir. Sigortalı olarak çalışan kişiler gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanır. Emeklilikleri yaklaşan ve yıllar boyu çalışan kişiler ‘ne kadar emekli maaşı alırım?’ sorunu araştırma içerisine giriyor.

  Emekli Maaşı Hesaplama 2022

  SGK kapsamında 3 adet sigorta sistemi bulunur. Bunlar 4A, 4B ve 4C şeklindedir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılan primlerin hesaplaması yapılırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş dikkate alınarak hesaplanıyor. Emekli maaşını hesaplamak isteyenler SGK maaş hesaplama robotu üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

  4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını öğrenebilirler. turkiye.gov.tr 4b emekli aylık hesaplamasayfasından vatandaşlar gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşı hesaplaması yapabilirler.

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 

  Emekli maaşı hesaplaması çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Emekli maaşı hesaplamak için;

  4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır

  4B Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır

  4C Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır

  Ne Zaman Emekli Olurum?

  SGK sayfasında emekli maaşı hesaplamasının yanında ne zaman emekli olacağınıza dair sorgulama yapabileceğiniz sayfası bulunur. Bunun için;

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2022 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır

  Emekli Maaşı Ne Kadar?  

  Haziran ayında enflasyon yıllık yüzde 78.62 aylık olarak da yüzde 4,95 gerçekleşti. 6 aylık değişim ise yüzde 42,35 oldu. 

  Buna göre SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35 memur ve emekli memur aylıkları ise yüzde 41.69 oranında arttı. En düşük emekli maaşı 3.500 TL olurken, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 lira oldu.

  En Düşük SSK ve BAĞ-KUR Emekli Aylıkları 

  (TL)                                  Ocak        Temmuz

  SSK (2000 ÖNCESİ)        3.293       4.687

  SSK (2000 SONRASI)      2.041       3.500

  BAĞ-KUR (ESNAF)          2.399       3.500

  BAĞ-KUR (TARIM)           2.262       3.500

  Emekli Maaşımın Ne Kadar Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

  SGK bünyesindeki kişiler emekli maaşının ne kadar olduğunu, hizmet dökümü sorgulamalarını ve ne zaman emekli olabileceklerini e-Devlet kapısı üzerinden kolayca sorgulayabilirler.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Emekli Maaşı Hesaplama: Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

  Emekli Maaşı Hesaplama: Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

  Emekli olduktan sonra hayat kalitenizin nasıl olacağı konusunda fikir edinmek en doğal hakkınız. Bunun için de “Bugün emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım?” diye soruyor olabilirsiniz. Biz size bu konuda yardımcı olalım ve emeklilik maaşı hesaplama nasıl yapılır, açıklayalım.

  Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

  Emekli maaşları hesaplanırken birçok unsur dikkate alınır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayalım:

  Bu maddelerden özellikle kişinin sigortasının başladığı yani ilk işe başladığı tarih ve çalıştığı yıllar, emekli aylığı hesaplamasında çok etkilidir. Çünkü ülkemizde emeklilik sisteminde 3 dönem için farklı hesaplamalar söz konusudur. Bu 3 dönem şu şekilde:

  Bu dönemlerde yasa değişiklikleri olduğu için emeklilik maaşlarına da etkileri oldukça fazladır. Mesela 2000 yılından önce emekli olan birinin maaşının %70’i emeklilik maaşına bağlıdır. Yani kişinin toplam primlerinin %70’i emekli maaşında etkilidir. Bu durum 2000-2008 yılı arasında emekli olanlar için %50 iken 2008 sonrası için %37 şeklindedir. 

  Ancak bu primler de kişinin çalıştığı yılların ağırlıklarına göre hesaplanır. Çünkü 1999 yılında işe başlayan biri için o yılki maaşının %70’i emeklilik hesaplamasına bağlanırken sonraki yıllarda yatan primlerin %50 ve %37’si dikkate alınır. 

  Bu hesaplamaların çok karmaşık ve yorucu olduğunu tahmin ediyoruz. Bu nedenle 4A, 4B ve 4C sigorta sistemlerinde kısaca hesaplama yapmak da mümkün. Bunları iş kollarına göre sırayla açıklayalım.

  4A Emekli Maaşı Hesaplama

  Özel iş yerlerinde sözleşmeli olarak çalışanları kapsayan 4a çalışanları için emeklilik hesaplama işlemi SGK’nın sitesinden kolayca yapılabiliyor. Yapmanız gereken şey; kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi ilgili boşluklara yazmak. Ardından emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz. 

  Sicil numaranızı bilmiyorsanız e-Devlet üzerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi” sayfasına girebilir ve buradan sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. 

  4B Emekli Maaşı Hesaplama

  Kendi mesleğini bağımsız olarak icra edenler yani şahıs şirketi olan veya serbest meslek gruplarında çalışanların emekli maaşı hesaplamasını SGK emekli maaşı hesaplama sayfasından yapabilirsiniz. 

  Bunun için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını, kurum bilgilerini ve sitede belirtilen güvenlik kodunu ilgili alanlara yazmanız, 4B – Bağ-Kur emeklilik maaşı hesaplaması için yeterli olacaktır.

  4C Emekli Maaşı Hesaplama

  Eski adıyla Emekli Sandığı olan ve devlet çalışanlarını kapsayan 4C sistemine bağlıysanız emeklilik hesaplamasını SGK’nin 4C Emeklilik Hizmet Süresi ve Yaş Hesabı sayfasından yapabilirsiniz. Burada size ait temel bilgileri forma yazdıktan sonra hesapla butonuna basarak emeklilik maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

  SSK emekli maaşı hesaplamalarını bu şekilde açıkladık. Ancak gelecekte hem kendinizi hem de ailenizi ve sevdikleriniz güvenceye almanız için size bir önerimiz var.

  MAPFRE Hayat Sigortaları ile Ailenizi Güvende Tutun!

  Hayatta ne gibi sürprizlerle karşılaşacağınızı bilmeniz pek mümkün değil. Kötü sürprizlerle karşılaşmanız durumunda hem kendinizin hem de ailenizin bu durumdan en az düzeyde etkilenmesini isteyebilirsiniz. Bunun çözümü de hayat sigortası yaptırmak.

  Geleceğinizi güvenceye alan hayat sigortası yaptırmadan önce sigorta şartlarını “Aileniz Güvence Altında: Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ardından Prim İadeli Hayat Sigortası, Yıllık Hayat Sigortası gibi çeşitleri bulunan MAPFRE hayat sigortalarından dilediğinizi yaptırabilirsiniz. 

  Huzurlu ve mutlu bir şekilde geçirebileceğiniz emeklilik yılları dileriz!

  MAPFRE Sigorta

  Yazı kaynağı : www.mapfre.com.tr

  4B Emekli Aylığı Hesaplama

  4A Emekli Aylık Bilgisi

  Ne kadar emekli maaşı alırım? 4A, 4B, 4C, SGK sorgulama ekranı ile emekli maaşı hesaplama! Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım

  Ne kadar emekli maaşı alırım? 4A, 4B, 4C, SGK sorgulama ekranı ile emekli maaşı hesaplama! Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım

  Ne kadar emekli maaşı alırım, bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? 4A, 4B ve 4C emekli maaşı oranları için yapılan sorgulamalar arttı. TÜİK'in ocak başında açıkladığı aralık enflasyon verilerine göre emeklilere yüzde 25,48 oranında zam yapılırken, en düşük emekli maaşı da 2500 liraya çıkarıldı. Söz konusu gelişmelerin ardından emekliliği yaklaşan vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alırım, soruna yanıt arıyor. 

  NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

  Yıllık enflasyon rakamı yüzde 36,08 olarak açıklandı. Rakam oranları belli olunca, SSK ve Bağ-Kur emeklisi için zam yüzde 25,48, memur ve memur emeklisi için 2022 maaş zammı yüzde 5+22,48 oldu. 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yıl başında yaptığı konuşmasında emekli ve memura ek zam müjdesi vererek, "Memurlarımızın maaşlarında Temmuz-Aralık ayı farkı ve toplu sözleşme gereği olarak toplamda %28 oranında bir artış yaptık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını %30,5'a çıkartarak onlara ilave destek sağlamış oluyoruz. Emeklilerimizi maaşında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emekliler ile ilgili yeni alt sınır belirledik. Hiçbir emeklimiz 2500 liranın altında maaş almayacak" ifadelerini kullandı. 

  EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

  Emekli Sandığı 3.275,90 Yeni: 4.175,79

  SSK (2000 öncesi) 2.624,24 Yeni: 3.292,63

  SSK (2000 sonrası) 1.626,75 Yeni: 2.041,25 + 458,75

  Bağ-Kur esnaf 2.350,11 Yeni: 2.948,68

  Bağ-Kur tarım 1.867,51 Yeni: 2.343,16 + 156,84

  EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA (4A, 4B VE 4C)

  4A (SGK) emeklisi olacaklar "uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/" adresine giderek "TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi" gibi bilgiler ile sorgu yapabiliyor. 4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını görebilecekler.

  Sayfadan hizmet dökümü sayfasında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklayarak esnaf veya tarım işçisi seçenekleri tercih edilmeli.

  4C kamu çalışanları ise alacakları emekli aylıklarını yine uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresinden istenen bilgileri doldurarak sorgulayabilecek.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap