Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bu cisim yeryüzüne ulaştığında diye adlandırılır

  1 ziyaretçi

  bu cisim yeryüzüne ulaştığında diye adlandırılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asteroit, Meteor ve Meteorit Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Mars’ta görev yapmaya devam eden Perseverance uzay aracı, daha önce mikroskobik canlılara ev sahipliği yapmış olabileceği düşünülen bir bölgede organik moleküller tespit etti.

  Yazı kaynağı : bilimgenc.tubitak.gov.tr

  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 25

  “6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25 Sevgi Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 25

  Ç. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  1. Yukarıdaki gezegenlerden yanda verilen özellikleri taşımayan hangisidir?

  2. Funda, Güneş’e en uzak dört gezegeni şekildeki gibi çiziyor ve belirtilen renklerde boyuyor.

  a. Funda bu gezegenleri sırasıyla nasıl adlandırabilir?

  b. Funda’nın bu gezegenleri yapısal özelliklerine göre hangi gruba dahil etmesi gerekir? Bu grubun ortak özellikleri nelerdir?

  3. İç gezegen olarak adlandırılan gezegenlerin yüzey yapısı nasıl adlandırılır?

  4. Aşağıdaki cümlelerde verilen noktalı yerleri tamamlayınız. “Yıldız kaydı” ifadesiyle dile getirilen olayda

  a. Dünya atmosferinde gözlenen gök cismine Meteor denir.
  b. Bu cisim yeryüzüne ulaştığında Meteorit diye adlandırılır.

  5.
  Güneş’e yakınlık 1. sırada
  Büyüklük 8. sırada
  Uydu bulundurma Yok
  Yapısı Karasal iç gezegen

  Yanda bir gezegenin özellikleri verilmiştir. Bu gezegenin belirtilen özelliklerinden hangisi Dünya’mızın özellikleriyle aynıdır?

  6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 25 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : fenodevim.com

  Meteor

  Meteor

  Meteor (gök taşı veya meteorit), bir gezegenin veya doğal uydunun yüzeyine ulaşmak için atmosferden geçiş yapan nispeten küçük ve katı bir enkaz kalıntısıdır. Bu kalıntı; kuyruklu yıldız, asteroit veya meteoroid kaynaklı olabilir. Bu cisimler atmosfere girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteor veya ateştopu denilen parlak bir iz oluştururlar (kayan yıldız olarak da adlandırılır). Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir. Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşer.

  Gök taşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları bulunmaktadır. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

  Gözlendiği sırada atmosfere ve Dünya'ya çarpmayı teğet geçen gök taşlarına meteor kayması[kaynak belirtilmeli] denir. Diğer hepsi meteorit bulguları olarak bilinir. Nisan 2016 itibarı ile, dünyada kayıtlara geçmiş 1140 kayma gerçekleşmiştir.[1] 38,660'dan fazla iyi belgelenmiş meteorit bulgusu olmuştur.[2]

  Gök taşları geleneksel olarak 3 geniş kategoride incelenir: taşlı gök taşları kayalardan oluşur. Bunlar genelde silikattan meydana gelir; demir gök taşları daha çok metalik demir-nikel alaşımından meydana gelir; ve taşlı-demir gök taşları hem metal hem de kaya materyali içerir. Modern sınıflandırmalar, gök taşlarını yapılarına, kimyasal ve izotopik bileşenlerine ve içerdiği minerale göre çeşitli gruplara ayırmaktadır: 2 mm'den küçük olan gök taşları mikrometeor olarak adlandırılır. Dünya dışı gök taşları atmosfer ile bağlı kalmadan diğer gök cisimlerine etki yapan nesnelerdir. Ay'da veya Mars'ta bulunurlar.[3][4]

  Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Gök taşı ve meteor arasındaki fark nedir?

  Aşağıdaki cümlelerde verilen noktalı yerleri tamamlayınız. Cevabı

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap