Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  brezilya milli takımı teknik direktörleri

  1 ziyaretçi

  brezilya milli takımı teknik direktörleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Brezilya

  Tite

  Tüm zamanların en iyi 10 Brezilyalı hocası

  Tüm zamanların en iyi 10 Brezilyalı hocası

  Goal.com

  Brezilyalıların futbolda başardıkları ortada. Dünyanın en iyi yıldızlarına hep Sambacılar sahip oluyor. Peki ya teknik direktörler? Brezilya, aynı derecede başarılı hocalar yetiştirebiliyor mu? İşte cevabı...

  10-) Aymoré Moreira

  Futbolculuk döneminde Fluminense, Botafogo ve Brezilya Milli Takımı'nın kalesini korudu. Şili'deki 1962 Dünya Kupası'nda Brezilya'nın şampiyonluk unvanını korumasına yardım etti. 1998 yılında 90 yaşında aramızdan ayrıldı.

  9-) Vicente Feola

  1948 ve 1949'da Sao Paulo'yu Paulista şampiyonluğuna taşıdı. 1958'de İsveç'te düzenlenen Dünya Kupası'nı Brezilya'ya getirerek efsaneye muhteşem bir başlangıç yaptı. 1966'da tekrar göreve gelse de, Brezilya gruptan bile çıkamadı. 1975 yılında 66 yaşında hayata veda etti.

  8-) Carlos Alberto Parreira

  82 Dünya Kupası'ndaki Kuveyt deneyiminden sonra Tele Santana'nın mirasını devralsa da, göze çarpan bir şeyler yapmadı. 84 ve 85'te Fluminense ile yaşadığı eyalet şampiyonluklarının ardından Arap Yarımadası'nın yolunu tuttu. 4 sezon BAE'ni, 2 sezon Suudi Arabistan'ı çalıştırdı. BAE'ni 1990 Dünya Kupası'na taşıdı. Turnuvanın ardından İtalya'da bekleneni veremeyen Brezilya'nın başına geçti ve defansif futbolla ABD'de takımı Dünya Şampiyonluğu'na taşıdı. Ardından Valencia'da kayıp bir sezon geçiren Parreira, 95-96 sezonunda Fenerbahçe'yi şampiyonluğa taşıdı. Daha sonra, önce ABD'de MetroStars'ı, sonra Suudi Arabistan'ı çalıştırdı. 2005'te Brezilya'yı Konfederasyon Kupası'nda şampiyon yapsa da, Dünya Kupası'nda çeyrek finalde elendi. Güney Afrika'yı ev sahibi olduğu Konfederasyon Kupası'nda 4. yapmayı başardı. Avustralya dışında tüm kıtalarda takım çalıştırmayı başaran hoca, en son Fluminense'de görüldü.

  7-) Abel Braga

  1998 yılına kadar Brezilya'nın sıradan takımlarında çalışan sıradan bir hocaydı. 1998 yılında Atl. Paranaense ile eyalet şampiyonluğunu kazandıktan sonra yıldızı parladı. 2000 yılında kadar şampiyonluklarına Coritiba ve Vasco ile devam etti. Ardından başarısız bir Olimpik Marsilya deneyimi oldu. 2004 yılında Flamengo, 2005 yılında Fluminense ile çeşitli şampiyonluklar yaşayarak tekrar adını duyurdu. 2006'da ise Internacional ile önce Libertadores, ardından FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda zirveye çıkarak kariyerinin en parlak dönemini yaşadı. Şimdilerde ise BAE takımlarından AL-Jazira'da para saymakla meşgul.

  6-) Luiz Felipe Scolari

  Gremio, Palmeiras ve Cruzeiro ile Güney Amerika'yı fethettikten sonra, Brezilya Milli Takımı'nın başına geçti. Asya'daki kupada takımı 5. Dünya şampiyonluğuna taşıdı. Euro 2004 öncesi Portekiz'in başına geçen ve altın jenerasyonun son demlerini iyi bir şekilde değerlendiren Felipao, 2004'te Avrupa 2.si, 2006'da Dünya 4.sü oldu. Euro2008'de Portekiz'in çeyrek finalde elenmesinin ardından Premiership'in yolunu tuttu. Ancak Chelsea'ye getirmek istediği yeni sistem verimli olmadı. Şimdilerde ise Zico'nun Bunyodkor'da bıraktığı boşluğu dolduruyor.

  5-) Vanderlei Luxemburgo

  Brezilya'da kazanılmadık kupa bırakmayan hocanın Avrupa kariyeri pek parlak değildi. Santos ile kazandığı şampiyonluğun ardından La Liga'nın yolunu tuttu. Real Madrid ile bir türlü uyum sağlayamadı ve Bernabeu'da alınan 3-0'lık Barcelona yenilgisi sonrası kovuldu. Hırsını 3 sezon üst üste Sao Paulo Eyalet Şampiyonası'nı kazanarak çıkaran hoca, şimdilerde Santos'ta görev yapıyor.

  4-) Valdyr ''Didi'' Pereira

  1970'te Brezilya Dünya Kupası'nı kaldırırken, o, Peru'yu çalıştırıyordu. Sünnet çocuğu elbiseli adamları çeyrek finale taşıdı. 1971'de River Plate'i çalıştırsa da pek başarılı olamadı. 72-73 sezonunda Fenerbahçe'de göreve gelen Didi, 73-74 ve 74-75 sezonlarında takımı şampiyonluğa taşıdı. Daha sonra Brezilya'da çeşitli takımlarda çalıştı fakat başarılı olamadı. 2001 yılında aramızdan ayrıldı.

  3-) Arthur Zico

  Tele Santana'nın öğrencisi, önce Japonya'ya futbolu öğretti, sonra Fenerbahçe'yi Avrupa kupalarında tarihinin en büyük başarısına taşıdı. Bir şampiyonluk uğruna apar topar gönderildikten sonra, Özbekistan'ın Bunyodkor takımında şampiyonluklar yaşadı. CSKA Moskova ile Rusya Kupası'nı kaldıran hoca, ligdeki kötü gidiş sonrası eylül ayı başında görevinden alındı.

  2-) Tele Santana

  Dünya Kupası'nı hiç kazanamasa da ''Jogo Bonito''yu biz futbol dilencilerine ikram etti. Kulüp bazında Güney Amerika'daki tüm kupaları kaldıran tecrübeli hoca, 2006'da arkasında büyük bir saygınlık ve minnet bırakarak hayata veda etti.

  1-) Mario Zagallo

  Dünya Kupası'nı futbolcu olarak 2 (1958-1962), teknik adam olarak 1 (1970) kez kazandı. 1998 ve 2006'da Parreira'nın yardımcılığını yapan bu amca, en büyük hayâlinin bir takımı 4-6-0 dizilişiyle oynatmak olduğunu söylemişti. Ara sıra Arap ülkelerinde de görülen Zagallo'nun Avrupa takımlarıyla bir tecrübesi bulunmuyor.

  Rafet Baran Eryılmaz

  Yazı kaynağı : www.goal.com

  Jorge Jesus, Brezilya Milli Takımı'nın Teknik Direktörü Mü Oluyor?

  Jorge Jesus, Brezilya Milli Takımı'nın Teknik Direktörü Mü Oluyor?

  2022 Dünya Kupası’nın ardından teknik direktör Tite ile yolları ayırmayı planlayan Brezilya Futbol Federasyonu'nun, Fenerbahçe'nin hocası Jorge Jesus ile ilgilendiği iddia edildi.

  Yazı kaynağı : ajansspor.com

  Brezilya Milli Takım Teknik Direktörü Dunga ve Yardımcısı Oscar, Kapalıçarşı'yı Gezdi - 2 - Dailymotion Video

  Katar'daki Dünya Kupası'nda yerli hocalar öne çıktı

  Katar'daki Dünya Kupası'nda yerli hocalar öne çıktı

  Katar'ın ev sahipliği yapacağı 2022 Dünya Kupası'nda en çok İspanya, Arjantin, Portekiz ve Fransa'dan teknik direktörler görev yapacak.

  Kupaya toplam 32 takım katılırken, İspanyol, Fransız, Arjantinli ve Portekizli teknik direktörler üçer milli takımın başında başarılı sonuçlar almak için çaba harcayacak.

  Kupada 2'şer Alman ve İngiliz teknik direktör yer alırken, Senegal, Hollanda, ABD, Galler, Polonya, Avustralya, Danimarka, Tunus, Kolombiya, Japonya, Hırvatistan, Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun ve Uruguay ise birer teknik direktörle temsil edilecek.

  SCALONI VE MARTINO KARŞI KARŞIYA

  Arjantinli teknik direktörler Lionel Scaloni ile Gerardo Martino, ilk tur grup maçlarında karşı karşıya gelecek.

  B Grubu'nda yer alan Arjantin'in başında Scaloni, Meksika'nın başında ise Martino yer alacak.

  Martino, kariyerinde 2014-16 yıllarında Arjantin Milli Takımı'nı çalıştırmıştı.

  Kupadaki Arjantinli üçüncü teknik direktör Gustavo Alfaro, A Grubu'nda Ekvador ile tur mücadelesi verecek.

  EN GENCİ SCALONI

  Dünya Kupası'ndaki 32 takımı çalıştıran teknik direktörler içinde en genci Arjantin Milli Takımı'nı çalıştıran Lionel Scaloni.

  Arjantin'in başına 2018 yılında geçici olarak geçen ancak aldığı başarılı sonuçlarla kulübeyi bırakmayan Scaloni, 16 Mayıs 1978 doğumlu ve 44 yaşında.

  Görev süresi boyunca Arjantin'le Kupa Amerika ve Finalissima şampiyonlukları yaşayan Scaloni, futbolculuk kariyerinde ise sadece 7 kez milli formayı giyme şansı buldu.

  VAN GAAL EN DENEYİMLİSİ

  Kupadaki 32 teknik direktör içinde en yaşlısı ise Hollanda Teknik Direktörü Louis van Gaal oldu.

  Dünyanın sayılı teknik direktörleri arasında yer alan 71 yaşındaki Van Gaal, kupadaki en deneyimli çalıştırıcı olacak.

  Hollanda'nın başına üçüncü kez geçen deneyimli teknik direktör, 2014 Brezilya'da milli takımı üçüncülüğe taşımıştı.

  Van Gaal'in ardından 69 yaşındaki İran Milli Takımı Teknik Direktörü Carlos Queiroz ve 68 yaşındaki Portekiz Teknik Direktörü Fernando Santos geliyor.

  YAŞ ORTALAMASI 51,9

  Dünya Kupası'ndaki 32 teknik direktörü yaş ortalamaları Rusya 2018'e göre 5 yaş gençleşerek 51,9 oldu.

  60 yaş ve üzeri 6, 50-59 yaş arası 14, 40-49 yaş arası da 12 teknik direktör bulunuyor.

  21 YERLİ, 11 YABANCI

  Dünya Kupası'na katılan 32 ülkenin 21'i milli takımlarını yerli teknik direktörlere, 11'i ise yabancı çalıştırıcılara emanet etti.

  Senegal, Hollanda, İngiltere, ABD, Galler, Arjantin, Polonya, Fransa, Avustralya, Danimarka, Tunus, İspanya, Almanya, Japonya, Hırvatistan, Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun, Portekiz ve Uruguay, yerli teknik direktör tercihinde bulunan ülkeler oldu.

  Katar, Ekvador, İran, Suudi Arabistan, Meksika, Kosta Rika, Belçika, Kanada, Fas, Gana ve Güney Kore ise tercihlerini yabancı teknik direktörlerden yana kullandı.

  G GRUBU'NDA TÜRKİYE ESİNTİSİ

  İkisi de G Grubu'nda yer alan İsviçre ve Kamerun'un teknik direktörleri Murat Yakın ile Rigobert Song, futbolculuk kariyerinde Türkiye'de forma giydi.

  Ağustos 2021'den bu yana İsviçre'yi çalıştıran 48 yaşındaki Murat Yakın, 1998-2000 yıllarında Fenerbahçe'de oynadı.

  Samuel Eto'o'nun federasyon başkanlığını yaptığı Kamerun'un başına Şubat 2022'de geçen 46 yaşındaki Song ise 4 sezon Galatasaray, 2 sezon da Trabzonspor'un başarısı için çaba harcadı.

  DAHA ÖNCE SADECE DESCHAMPS KAZANDI

  32 teknik direktör içinde bu kupayı teknik direktör olarak kazanan tek isim var.

  Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa'nın teknik direktörü Didier Deschamps, 2022'de de takımının başında yer alacak.

  Deschamps, kupayı kazanması halinde İtalyan teknik direktör Vittorio Pozzo'nun rekoruna da ortak olacak.

  Deneyimli teknik direktör, ülkesinin ev sahipliği yaptığı 1998 Dünya Kupası'nda da futbolcu olarak şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

  32 TAKIM VE TEKNİK DİREKTÖRLERİ

  Dünya Kupası'nda mücadele edecek 32 ülke milli takımı ve teknik direktörleri şöyle:

  Takım Teknik Direktör Ülkesi Yaşı

  Katar Felix Sanchez İspanya 46

  Ekvador Gustavo Alfaro Arjantin 60

  Senegal Aliou Cisse Senegal 46

  Hollanda Louis van Gaal Hollanda 71

  İngiltere Gareth Southgate İngiltere 52

  İran Carlos Queiroz Portekiz 69

  ABD Gregg Berhalter ABD 49

  Galler Rob Page Galler 48

  Arjantin Lionel Scaloni Arjantin 44

  Suudi Arabistan Herve Renard Fransa 54

  Meksika Gerardo Martino Arjantin 59

  Polonya Czeslaw Michniewicz Polonya 52

  Fransa Didier Deschamps Fransa 54

  Avustralya Graham Arnold Avustralya 59

  Danimarka Kasper Hjulmand Danimarka 50

  Tunus Jalel Kadri Tunus 50

  İspanya Luis Enrique İspanya 52

  Kosta Rika Luis Fernando Suarez Kolombiya 62

  Almanya Hansi Flick Almanya 57

  Japonya Hajime Moriyasu Japonya 54

  Belçika Roberto Martinez İspanya 49

  Kanada John Herdman İngiltere 47

  Fas Walid Regragui Fransa 47

  Hırvatistan Zlatko Daliç Hırvatistan 56

  Brezilya Tite Brezilya 61

  Sırbistan Dragan Stojkovic Sırbistan 57

  İsviçre Murat Yakın İsviçre 48

  Kamerun Rigobert Song Kamerun 46

  Portekiz Fernando Santos Portekiz 68

  Gana Otto Addo Almanya 47

  Uruguay Diego Alonso Uruguay 47

  Güney Kore Paulo Bento Portekiz 53  

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap