Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boyun ağrısı için hangi doktora gidilir

  1 ziyaretçi

  boyun ağrısı için hangi doktora gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boyun Ve Omuz Ağrısı Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir?

  Boyun Ve Omuz Ağrısı Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir?

  Boyun ve omuz ağrıları sürekli olduğu zaman kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir. Çünkü bu rahatsızlıklar zaman içerisinde kronik bir hal alabilmektedir. Boyun ve omuz ağrılarının farklı pek çok sebebi olabilir. Yaşlılık ve genetik yatkınlık bu ağrıların en önemli sebebidir.

  Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Boyun ağrılarının sürekli bir hal alması kişilerin yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda boyun bölgesindeki hareketlerde kısıtlamalar meydana gelebilmektedir. Hareketleri gerçekleştirirken bu kişilerde acı hissi oluşabilmektedir.

  Boyun hareketlerinin kısıtlanması ve ağrıların şiddetlenmesi durumunda mutlaka bir doktora gitmek gerekmektedir. Boyun ağrıları için ortopedi bölümüne gidilmelidir. Bunun yanında fizik tedavi poliklinikleri de tedavi aşamasında oldukça etkili olmaktadır.

  Omuz Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Omuz bölgesi, kolların serbest bir şekilde hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Omuzda meydana gelen ağrılar kol hareketlerinin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Bu durum insanların yaşam kalitelerinin düşmesine sebebiyet vermektedir. Omuzda üç önemli kemik bulunur. Bunlar;

  Köprücük Kemiği

  Uzun Kol Kemiği

  Kürek Kemiği şeklindedir.

  Omuz farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Oldukça hareketli bir sistemdir. Omuz bölgesinde iki eklem bulunmaktadır. Glenohumeral eklem; omuzdaki üst sol kemiğinin kürek kemiği ile bağlanmasını sağlamaktadır. Akromiyoklaviküler eklem; kürek kemiklerinin tepe kısmı ike köprücük kemiğinin bağlandığı bölgedir.

  Omuz kapsülü, güçlü bağ dokularından meydana gelmektedir. Böylece uzun kol kemiğinin başlangıç bölgesindeki eklem soketi yerinde oynamadan durabilmektedir. Eklem kapsülünün çevresinde sinovyal membran bulunmaktadır. Bu yapı sinovyal sıvı üretmektedir. bu sıvı eklemin yağlanmasını sağlamaktadır. Omuz bölgesindeki tendonlar, kaslar ve bağlar omzun desteklenmesine ve stabil kalmasına yardımcı olmaktadır.

  Omuz ağrıları kişilerde sıklıkla görülen bir problemdir. Gençlerde bu ağrılar genellikle bir kaza veya yaralanma sebebi ile görülebilmektedir. Yaşlanmanın etkisi ile omuz eklemi ile rotator manşet tendonunda aşınmalar ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Bu durum ağrıların oluşumuna sebebiyet verir.

  Ciddi yaralanma meydana gelmediyse ya da ani şiddetli ağrılar yoksa omuz ağrısı için doktora gitmeye gerek yoktur. Bu ağrılar evde de tedavi edilebilir. Ancak bu ağrılar evde tedavi yöntemi ile geçmezse mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir. Omuz ağrıları için Fizik Tıp ve Rehabilitasyon bölümlerine gitmek gerekmektedir. Bu bölümde uygulanan tedaviler neticesinde omuz ağrılarının büyük bir bölümü yok olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Boyun ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir? Boyun ağrısına bakan poliklinikten nasıl randevu alınır?

  Boyun ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir? Boyun ağrısına bakan poliklinikten nasıl randevu alınır?

  Boyun ağrıları genellikle aynı pozisyonda tutmaktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu problem kişilerde oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır.

  Boyun ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir?

  Zaman içerisinde kronik bir hastalık haline gelen boyun ağrıları kişileri günlük hayatta olumsuz etkiler. Boyun ağrılarının oluşmasının pek çok sebebi olabilir. Boyun ağrıları fıtık kaynaklı olarak olabilir. Bunun yanında günlük yaşamdaki alışkanlıklardan da kaynaklanabilir.

  Boyun ağrıları kişilerde boyun kaslarının doğru şekilde kullanılmaması veya çok fazla hareket ettirmek ve uzun zaman boyunca aynı pozisyonda durması sebebiyle olmaktadır. Özellikle çalışan kişiler uzun süre bilgisayar başında durmalarından dolayı boyun ağrıları da oluşmaktadır.

  Boyun ağrıları genellikle üç farklı bölüme ayrılır. Birincisi dört haftadan daha az süren ağrılar, ikincisi dört ile on iki hafta arası süren ağrılar, üçüncüsü ise üç ay ve daha fazla süren ağrılardır. Boyun ağrıları ufak egzersizler ile geçebilir. Fakat dinlenmelere rağmen uzun süre boyunca geçmeyen boyun ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bunun için hastanelerin Fizik tedavi bölümlerine veya Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne başvurulmalıdır.

  Fizik Tedavi bölümlerine başvurulduktan sonra doktorların yaptığı tetkiklerden sonra boyun ağrısına sebep olan neden belirlenir. Böylece uygun bir tedavi doktorlar tarafından başlatılır.

  Boyun ağrısına bakan poliklinikten nasıl randevu alınır?

  Boyun ağrılarının pek çok sebepten kaynaklandığı gibi günlük aktivitelerden de kaynaklanabilir. Bunun için yapılan ufak egzersizler ve dinlenme sonra boyun ağrıları geçer. Fakat bazı boyun ağrıları çok uzun sürer. Hiçbir şekilde geçmeyen boyun ağrıları için Fizik Tedavi bölümüne veya Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Bu durum ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

  Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde yapılan işlemlerden sonra boyun fıtığı tespit edilir ise uzman doktor Fizik Tedavi bölümüne sevk edebilir. Bu bölümlerden randevu almak için 2 yöntem bulunur. İlk olarak telefon numarası veya 182 numarasından randevu alınır. Ayrıca internet üzerinden de randevu almak mümkündür. 

  Yazı kaynağı : www.fanatik.com.tr

  Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

  Zaman içerisinde kronik bir rahatsızlık haline gelen boyun ağrısı, pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabiliyor. Fıtık kaynaklı yaşanabilen durum, günlük yaşam alışkanlıklarından kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Genetik faktörler ve yaşlılık da yine boyun ağrılarına sebebiyet verebiliyor.

   Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Boyun ağrıları zaman içerisinde yaşam kalitesini düşürür. Hatta hayatı çekilmez bir noktaya dahi getirebilmektedir. Boyun bölgesinde hareket kısıtlaması yaratır ve zamanla oldukça acı verebilir. Sağa sola ve öne arkaya çevirme konusunda rahatsızlık yaratan bu sorun adına, mutlaka ilgili bölüme başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

   Boyun ağrısı adına hastanelerin ortopedi bölümüne gidilmesi gerekiyor. Aynı zamanda fizik tedavi polikliniklerine de başvurulabilir. İlgili doktor gereken tetkik ve tedavi üzerinden bu ağrıların yaşam kalitesini düşürmesine engel olur.

   Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

   Boyun ağrıları yaygın olarak görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Genelde birkaç gün istirahat, gerekli bazı egzersizler bu ağrıların dinmesine olanak verebilir. Ancak daha ciddi ve karmaşık ağrılar ile sağlık problemleri ortaya çıkıyorsa, mutlaka bir sağlık uzmanının yardım etmesi ve gerekli tedaviyi ele alması gerekmektedir.

   Her biri için uygun olmasa dahi ağrılar geçmedi zaman güçlü ağrı kesiciler doktor kontrolü altında reçete ile verilebilmektedir. Bu hastalıkları önlemek için ise mutlaka gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalınmamalıdır. Egzersiz yapılmalı ve aynı pozisyonda çok uzun durulmamalıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap