Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  botoks etkisi ne zaman başlar

  1 ziyaretçi

  botoks etkisi ne zaman başlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Botoks nedir?

  Botoks nedir?

  Botoks, ClostridiumBotulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen, estetik tıpta yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir.

  Botoks nasıl etki eder?

  Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Botoks sadece enjekte edildiği bölgede etkisini gösterir. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez.

  Botoks ne amaçla kullanılır?

  Botoks, en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve koltukaltı terlemelerinin tedavisinde kullanılır. Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır. Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgilerin tamamen açılmasını sağladığı gibi, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır.

  Botoks ile yüz kırışıklıklarının tedavisi

  Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır.

  Botoks ile hiperhidrozis (Aşırı terleme) tedavisi

  Botoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Aşırı terleme Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan koltuk altı bölgesine,botoks uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır.

  Uygulama sonrası botoksun etkisi hemen başlar mı?

  Hayır. Botoksun etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 10-14 günde gösterir.

  Botoksun etkisi ne kadar sürer?

  Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4.5-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Koltukaltına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 10-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar.

  Düzenli botoks uygulamalarının bir yararı var mıdır?

  5-6 kez düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

  Botoks yaptırmayı bırakırsam kırışıklıklarım çok daha kötü olur mu?

  Hayır. Tam tersine botoksu bıraktığınızda, mimik kaslarda belirgin zayıflama olduğu için kırışıklıklarınız daha azalmış olacaktır.

  Botoks yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

  Botoks, tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında, hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir.

  Kimlere botoks uygulanmaz?

  Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.

  Botoks uygulamasının ne gibi yan etkileri olabilir ?

  Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.

  Botoks yılan zehir midir?

  Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

  Botoks sağlık bakalığından onaylı bir ilaç mıdır?

  Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk saflaştırılmış nörotoksin kompleksibotokstur. Botoksun bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD'de FDA tarafından da onaylanmıştır.

  Botoks enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

  Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoksdinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.

  Botoks yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor, doğru mu?

  Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.

  Botoks uygulanınca yüz şişer mi?

  Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoksbir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Botoks Ne kadar sürede Etkisini Gösterir?

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Yazı kaynağı : www.drbuketyildirim.com

  Botoks etki süresi ne kadardır? - Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Botoks etki süresi ne kadardır? - Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu

  Botoks etki süresi ne kadardır?

  Biz plastik cerrahların en sık duyduğumuz soruların başında "botoks etki süresi ne kadardır", "botoks ne kadar dayanır","botoksun etkisi ne kadar sürer", "botoksun etkisi neden çabuk geçer gelmektedir.

  Mimiklerimizi özgürce kullanmak, kaz ayaklarım kırışır mı diye düşünmeden gülebilmek önemli yaşam konforlarıdır. Botox kırışıklıkları azaltmak ve yaşlanma belirtilerini azaltmak amacı ile sıkça kullanılan bir uygulamadır. Günümüzde gelişen farkındalık ile her meslekten, her yaştan, her sosyal sınıftan insanın yüksek rağbet gösterdiği başarılı bir tedavidir.

  Botoks, botilinum toksin ado verilen nörotoksinin kontrollü olarak laboratuvar ortamında üretilmesi ile ortaya çıkan ilaca verilen genel isimdir. Farklı firmalarca farklı isimler ile üretilen botilinum toksinler için kullanılan beynelminel bir isim olmuştur botox.

  Botoks etkisini sinir-kas kavşağında iletimi geçici olarak bloke ederek gösterir. Yani sinirden kasa iletimi geçici ve kontrollü olarak ihtiyaç duyulan bölgelerde bloke ediyoruz.

  Botoksun etki süresini belirleyen faktörler;

  1. Botoks Dozu

  Botoksun etki süresini belirleyen etkenlerden bir tanesi dozdur. Botoks dozu hastanın kas kuvvetine göre ayarlanmalıdır. Bunun için de uygulama öncesi uzman bir göz tarafından hastanın kas kuvveti iyi değerlendirilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır. Zira botoks dozu önemi için “iki ucu keskin kılıç” tanımlaması yapılabilir. Hastada tüm kırışıklıkları yok etmek ve uzun etki süresi elde etmek kaygısı ile yüksek doz botoks uygulaması yapılırsa “ifadesiz ve donuk” bir yüz ortaya çıkabilir. Bu sebep ile hastaya özel çözümler üretilmelidir.

  2. Kas Gücü ve Boyutu

  Kas kuvveti Botoksun etkisinin ne kadar süreceğini belirleyen önemli faktörlerden birisidir. Uygulama yapılan kas (kaş arası, alın, göz çevresi vs) ne kadar kuvvetli ise botoksun etkisi o kadar kısa sürecektir. Bu kaslar zaman içerisinde zayıflatılıp, hacim ve güç olarak daha makul seviyelere getirildiğinde botoks etki süresi de uzayacaktır.

  Zayıf kaslar, güçlü kaslar gibi botoksa karşı savaşamaz. Bu nedenle, güçlü kasları olan hastalar ilk başlarda genellikle üç ayda bir takip randevusu alırlar. Bu sayede güçlü bir kas gücü ile savaş sonrasında normal seviyelere gelen kaslar rutin 4-6 aylık Botoks uygulama periyoduna geçebilirler.

  Bir diğer konu da kas hacminin büyük olması. Hacimli kaslar Botoks'u küçük kaslardan daha hızlı metabolize eder, parçalar. Bazı kişilerde kaş arasında sanki bir kitle gibi görünen, kuvvetli kaş çatmaya bağlı olan çıkıntılı görünümün sebebi hacmi büyümüş kaslardır. Bu kişilerde botoksun etki süresi normal kas hacmine sahip olanlara göre daha kısa olacaktır.

  3. Düzenli Botoks Uygulamaları

  Botox düzenli yaptıran hastalarda zaman içerisinde botoks etki sürelerinin uzadığı görülür. Düzenli botoks sonrasında kaslar istenen hacim ve güce ulaştıklarından Borox etki süresi bazı hastalarda yıllar içerisinde dokuz aya kadar uzayabilmektedir.

  4. Botoks Yapan Doktorun Deneyim ve Bilgisi

  Botoks uygulaması kolay görünen ancak ciddi bir deneyim ve anatomi bilgisi gerektiren bir “doktor uygulamasıdır”. Kişiye özel botoks dozu ve uygulama bilgisi başarılı sonuç için önemlidir. Google araştırmalarınızda “botoks yaptırıp pişman olanlar”, “botoks yaptıranların şikayetleri”, “botoks öncesi ve sonrası görüntüler”, “botoks yaptıranların yorumları” başlıklı kötü botoks hikayelerden birisine konu olmamak için Botoks tedavinizi mutlaka konuda uzman bir doktora yaptırmanızı öneririz. Bu sebep ile araştırmalarınızı “botoks yapanlar” değil de “Botoks yapan doktorlar” şeklinde yapmalısınız.

  5. Botoksun Saklanma ve Depolanma Koşulları

  Botoks soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. Soğuk ortamı terk ettikten sonra, botoks etkisi azalır veya yok olur. Ülkemizde Botoks tedavi kapsamında olan bir ilaç statüsünde olduğundan sadece doktor satışı mevcuttur. Yani doktor olmayan kişiler legal koşullarda botoks temin edemez, ediyorlar ise de illegal koşullar ve saklanma koşulları bilinmeyen yollar ile temin edilmiştir. Doktor teminine sunulan botokslar özel saklama ve nakil koşullarında doktora ulaşır. Bu sebepten illegal koşullarda merdiven altı koşullarda, kuaförlerde, güzellik salonlarında yaptırılacak “en ucuz botoks” uygulamalarında bu riskler de göz önüne alınmalıdır.

  6. Yüksek Metabolizma Hızı

  Bazı kişilerin metabolizma hızı diğerlerinden yüksektir. Örneğin sporcularda yoğun kas aktivitesine bağlı olarak yüksek bir metabolizma hızı mevcuttur. Bu nedenle, sporcuların bedenleri, sporcu olmayanların bedenlerinden daha hızlı yaralanmaları gidermek için çalışmaya başlar.   Atletizm gibi ağır spor yapan ve sık spor yapan hastalardan daha yüksek metabolizma oranına sahiptir. Botoks uygulamalarını yabancı bir istila olarak kabul edip parçalamak için çalışır. Bu nedenle sık ve düzenli  spor yapanlarda Botoks etkisi daha kısa sürebilir.

  Yazı kaynağı : www.tarikcavusoglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap