Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bosch buzdolabı su tahliye borusu nasıl temizlenir

  1 ziyaretçi

  bosch buzdolabı su tahliye borusu nasıl temizlenir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bosch Buzdolabı ve Tahliye Şikayetleri - Şikayetvar

  Buzdolabındaki tahliye deliğinin temizlenmesi. Buzdolabının drenaj sistemi bağımsız olarak nasıl temizlenir

  Damla buz çözme sistemine (ağlayan duvar) sahip bir buzdolabı, eriyen suyun bir borudan özel bir tanka aktığı bir drenaj deliği ile donatılmıştır. Bununla birlikte, kırıntılar, yiyecek ve ambalaj kalıntıları vb. gidere girebilir, bunun sonucunda gider tıkanır, kutuların altındaki alt kısımda su birikir, hoş olmayan bir koku ortaya çıkabilir.

  Temizlik aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir:

  No Frost sistemli cihazlarda tahliye borusunu temizleme talimatları

  Buzdolabında No frost sistemi varsa, boşaltma deliğinde küçük bir fırça vardır. Çalışma sırasında, tahliye ile birlikte kir ile tıkanır ve normal yoğuşma akışını engeller. Ek olarak, soğutma ekipmanının kullanımı için sıhhi standartları ihlal eden hortumda mikroorganizmalar büyüyebilir.

  Temizleme fırçanın kendisi tarafından gerçekleştirilir, ardından dışarı çekilir ve yıkanır. En iyi etki için, arka duvar boyunca uzanan hortumun tamamını özel bir tahliye tepsisine ayırabilir ve temizleyebilirsiniz. Bu amaçlar için yine tel yararlıdır. Tüm çalışmalardan sonra hortum ve fırça yerlerine iade edilir.

  Tahliye deliğini hızla temizlemenize yardımcı olacak malzemeler ve cihazlar

  Temizleme işlemini hızlandırmak, bu amaçlar için özel olarak tasarlanmış özel cihazlara yardımcı olacaktır - fırçalar, fırçalar. Bunlar bir soğutma mağazasından veya sıhhi tesisat bölümünden satın alınabilir. Pamuklu çubuklar şeklinde doğaçlama araçlar, yarım metre uzunluğa kadar bir yumuşak tel parçası, bir örgü iğnesi de uygundur.

  Hortumu yıkamak için büyük bir şırınga veya şırınga kullanılabilir. Normal bir bisiklet pompasıyla tahliyeyi üflemek kolaydır. Ana şey, buzdolabının tüm yüzeylerini bir bezle silmek için tüm prosedürlerden sonra unutmamaktır.

  Tahliye deliğini temizleme ihtiyacını azaltmak için ne yapılmalı

  Tahliye deliğinin temizlenmesi önleyici tedbir olarak yapılmalıdır. Ancak, soğutma ekipmanının temel çalışma kurallarına uyarak temizlik sayısını azaltmak mümkündür.

  ilk olarak, küçük döküntülerin birikmesini önleyecek iç yüzeyleri düzenli olarak yıkayın. ikinci olarak drenaj deliğini kapatan cihazı değiştirmeyi unutmayınız. Üçüncüsü, ambalaj malzemelerine, ürünlere dokunmamaya çalışın.

  Bakterileri öldürmek için özel kimyasalların kullanılması

  Drenajı yıkarken, bir şırıngaya çekilip hortumdan bastırılabilen bir sabun ve soda çözeltisi kullanmak yararlıdır. Dezenfektanlar da kullanılmalıdır. Klor içeren müstahzarlar uygundur, ancak keskin bir koku eksi olacaktır. İyi bir seçenek, daha önce karşı ucu kapatmış olan aynı hacimsel şırınga kullanılarak tüpe pompalanabilen Dezavid ürünüdür.

  Bir süre sonra ajan boşaltılır ve sistem ılık su ile durulanır. % 3 hidrojen peroksit kullanmak mümkündür.

  Ustayı aramanın nedenleri

  Drenaj temizliğinin sonuç getirmemesi durumunda, daha ciddi bir arızadan bahsedebiliriz. Su birikmesine ek olarak, kompresörün neredeyse sürekli çalıştığını, dondurucunun kalın bir buz tabakasıyla kaplandığını, yiyeceklerin zayıf bir şekilde soğutulduğunu fark ederseniz, bunun birkaç olası nedeni vardır: kapıdaki conta bozuldu , sıcaklık sensörü arızalı, evaporatör ısıtıcısı arızalı vb.

  Her şey bozuluyor... Bana (ve diğer aile bireylerine) yaklaşık beş yıldır sadakatle hizmet eden buzdolabı bu sefer hurdaya çıkmaya başladı. Dondurucuda buz oluşmaya başladı, ancak buzdolabının kendisi No Frost işlevine sahip olsa da (yani, buzunun çözülmesine gerek yoktur, bu nedenle buz oluşmamalıdır). Bu sorun, ortaya çıktığı gibi, genellikle bu serinin buzdolaplarında görülür. Soğutma ekipmanı konusunda çok az deneyime sahip olmak, sorunu kendiniz çözmek zor değildir, ancak yeteneklerinize güvenmiyorsanız, ustayı aramak daha iyidir.

  İlk olarak, buzdolabının buzunu çözün.

  Bu fotoğrafta, dondurucunun dibinde donmuş buzu yapmayı deneyebilirsiniz.

  Ardından, kompresör bölmesi kapağını ve su tahliye tepsisini buzdolabının arkasından büküyoruz (kompresörün üzerinde yarı saydam bir plastik parça, tek vidayla vidalanmış).

  Soğutucu borularına zarar vermemek için tahliye tepsisi çok dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır.

  Kapağın çıkarılması kompresörü ortaya çıkarır (sarı çıkartmalı büyük siyah bir şey).

  Kompresörün üstünde, evaporatörden suyu boşaltmak için bir boru bulunur. Lastik bir başlık takıyor olmalı (sonraki fotoğrafa bakın), bu fotoğrafta zaten çıkarılmış.

  Soldaki fotoğrafta - aynı lastik kapak (siyah, kompresörün üstünde). Karşılaştırma için, sağdaki fotoğrafta kapak yok. 10 fark bulun ;-).

  Buzdolabını önden sökmeye devam ediyoruz. Dondurucu başlangıçta böyle görünüyor.

  Arka panel dört vida ve birkaç mandalla desteklenir. Üst mandallar en dikkatli şekilde kullanılmalıdır (küçük düz uçlu bir tornavidayla nazikçe katladım). Kaldırdıktan sonra, fanlı başka bir panel göreceğiz.

  Panele daha yakından bakalım. Solda, bağlantısının kesilmesi gereken iki konektörlü bir grup kablo var. Sağda sıcaklık sensörü bulunur (konektörü panelin altında ve siz ona ulaşana kadar bulunur). Panelin kendisi, fanın yanında bulunan iki vida ve dört yan mandalla tutulur. Panel oldukça sıkı oturuyor ve biraz çaba sarf ederek çıkarılabilir. Altta iki vida ile panele bir folyo blendaj vidalanır, panel bu shield ile birlikte çıkarılır. Bu vidalar yüzünden, ilk başta paneli çıkarmaktan korktum ve bir süre onunla oynadım. Aslında, bu fan "No Frost" teknolojisini sağlar - hava sirkülasyonu, su damlacıklarının haznenin duvarlarına ve dibine çökmesini önler.

  Ve panelin altında buzdolabının ana kısmını görüyoruz - evaporatör. Soğutucu akışkanın kaynaması ve buharlaşması, ısı alması ve odanın dışına çıkarmasıdır. Yaygın buzdolaplarında genellikle hiçbir şeyle örtülmez ve hemen görünür ;-)

  Aynı evaporatör, ancak biraz daha büyük.

  Bu evaporatörün alt kısmında, yaklaşık olarak ortada çelik levhanın altında, su tahliye deliğinin ikinci ucu bulunur.

  Soğutma çevrimi sırasında (kompresör çalışırken), havadaki fazla su evaporatörde donar. Bir sonraki döngüde (kompresör çalışmadığında), su çözülür ve bu delikten özel bir tepsiye akar (aynı zamanda kompresörü hafifçe soğutur). Su tahliye edilmezse, tahliye tıkanmıştır ve temizlenmesi gerekir.

  Montaj çok daha az zamanımı aldı, yaklaşık 10 dakika, toplamda yaklaşık 5 saat harcadım. Şimdiye kadar iyi çalışıyor ve artık buz oluşmuyor, ancak sonuç çıkarmak için çok erken - birkaç hafta bekleyeceğiz. Buzdolabını yıkamak için kalır ;-)

  Buzdolabı, doğru kullanıldığında sahiplerine uzun yıllar hizmet edebilecek bir elektrikli ev aletidir. Ancak, görünen iddiasızlığa ve güvenilirliğe rağmen, cihaz arızalanabilir. Oldukça yaygın bir arıza, buzdolabı bölmesinin altında su birikmesidir.

  Sorunun nedeni tıkanmış bir tahliye deliğidir. Sorun en çok buz çözme sırasında ortaya çıkıyor. Bu makale drenaj deliğinin ne olduğu hakkında konuşacak? Temizleme yöntemleri ve araçları.

  Drenaj, soğutma odasının altındaki teknik açıklıktır. Ona bir tüp bağlanır. Tüp, suyu altta bulunan özel bir plastik tepsiye boşaltır.

  Kısa açıklama, amaç

  Damla buz çözme sistemine sahip buzdolaplarında, kompresör çalışırken, iç arka duvarda hafif bir buzlanma olur (ince bir buz tabakası veya küçük buz parçaları şeklinde). Kompresörün kapalı olduğu dönemlerde buz erir ve damlalar halinde arka duvardan aşağı doğru akar.

  Ayrıca, drenaj sistemi suyu buzdolabından özel bir hazneye çeker. Su toplama tankı motorun üzerinde bulunur. Motordan gelen ısı tepsiyi ısıtır ve içinde toplanan su doğal olarak buharlaşır.

  Drenaj borunuzu temizleme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

  Tıkanmış bir toplama sisteminin ilk işareti, meyve kasalarının altında bir su birikintisidir. Çıkardıktan sonra tekrar su birikmişse, sistemi temizleme zamanı gelmiştir! No Frost işleviyle donatılmış buzdolaplarında, dondurucunun dibinde buz birikmesi, drenaj sisteminin çalışmasında bir ihlal sinyali görevi görür.

  Buzdolabındaki tahliye deliği nerede

  Su tahliyesi için teknik açıklık, buzdolabı bölmesinin arka duvarının alt kısmında bulunur.

  No Frost sistemine sahip buzdolaplarında bu açıklık, dondurucunun arka koruyucu duvarının arkasında bulunur.

  Temizleme yöntemleri

  Çoğu durumda, bu pasajı kendi ellerinizle temizleyebilirsiniz. Tüm yöntemler mekanik temizlemeye indirgenmiştir.

  Araçlar, araçlar

  Temizlik için şunları kullanabilirsiniz:

  Süreç açıklaması

  Bir fırça veya kulak çubukları ile temizlemeye başlamak daha iyidir. Genellikle tahliye girişi yiyecek parçacıkları ile tıkanır. Bir fırça veya çubuk kullanarak, ilk tıkanıklıktan geçişi kolayca temizleyebilirsiniz. Sonra bir lastik ampul kullanabilirsiniz. Şırıngaya ılık su dökün, musluğu deliğe sokun ve basınç altında sisteme su akıtın. Su basıncı, boru boyunca basit tıkanıklıkları temizlemelidir. Prosedürü birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

  Douching başarısız olursa, bir sonraki adım tel temizlemedir. Plastik boruya zarar vermemek için telin ucu keskin değil yumuşak olmalıdır. Bir tel kullanarak tüpte kalan tıkanıklığı tepsiye doğru itin. Yapılan işten sonra, sistemi ayrıca bir armuttan su ile durularız.

  Tahliye deliğini temizlemezseniz ne olur?

  Drenaj sistemi arızalanırsa, buzdolabında düzenli olarak su birikir. Bu, hazne içindeki nemin artmasına neden olarak cihazın çalışmasını ve saklanan gıdanın kalitesini olumsuz etkiler. Patojen ve küf geliştirme riski artar. Hoş olmayan bir koku belirir.

  Buzdolabınızı temizlemek için ne zaman bir profesyonelle iletişime geçmelisiniz?

  Buzdolabında No Frost sistemi varsa, kendi kendini temizleme istenmez. Bu sisteme sahip modellerde drenaj deliği özel bir panelin arkasına gizlenmiştir. Temizlik için kalifiye bir teknisyen gereklidir.

  Güzel, modern ve tamamen temiz buzdolabınız güçlü ve hoş olmayan bir koku yaymaya mı başladı? Ayrıca, sebze tepsilerinin altında su birikiyor ... Buzdolabında büyük olasılıkla tahliye borusu tıkanmış. Neyse ki, çoğu durumda bu sorun kendi başınıza çözülebilir. Buzdolabının tahliye deliğini ve tüm tahliye sistemini, tazelik ve temizliğin odalarına geri dönmesi için nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi anlatacağız.

  Drenaj fonksiyonu ve yapısı

  Buzdolabının nemi gidermek için bir drenaj sistemine ihtiyacı vardır. Sızdıran evaporatörlü modeller için bu, soğutucu bölmesinin arkasında oluşan yoğuşmadır. Haznenin alt kısmında, duvardaki özel bir oluk içinde bir drenaj deliği bulunmaktadır. İçinde tüm nemin normalde gitmesi gerekir.

  Plastik bir tüp, zaten buzdolabı kasasının dışında bulunan delikten aşağı iniyor. Bu sayede su özel bir tepsiye akar. Kompresör gövdesi üzerinde bulunur.

  Çalışma sırasında motor ısındığında, kondens ile kabı ısıtır ve mutfak havasına buharlaşır. Bu nedenle, basit yapısı ile buzdolabının drenajı hayati bir rol oynar. Soğutma odasındaki havadan yoğunlaşan nem içeride birikmez ve motoru dışarıda tutmaz. Doğal fiziksel süreçlerin etkisi altında dışarı çıkarılır.

  Drenaj neden tıkalı?

  Basit ve verimli bir drenaj sisteminin tek dezavantajı tıkanabilmesidir. Kirlenme şunlardan kaynaklanır:

  Drenaj deliğine giren tüm organik maddeler, drenaj borusunun tüm uzunluğu boyunca iç yüzeyi boyunca yayılır. Orada nemli bir besin ortamında bakteri ve mantarlar hızla çoğalır, çürür, mukus ve hoş olmayan bir koku oluşur.

  Görünüşte basit bir sorun ciddi sorunlara yol açabilir. Buzdolabının drenaj sisteminin zamanında temizlenmesi olmadan ne olur:

  Bu görevle kendiniz başa çıkabilir veya ustaya emanet edebilirsiniz. Buzdolabındaki tahliye deliğini kendi elinizle temizleyecekseniz, asıl meselenin boruya zarar vermemek olduğunu unutmayın. Aksi takdirde, hasarlı alanlardan nem kaçar ve elektrik kablolarına bulaşarak kısa devreye neden olabilir. Bu nedenle, zaman ayırın ve temizlik yaparken son derece dikkatli olun.

  Prosedür:

  Bu tür manipülasyonlar, tıkanıklığı giderecek ve suyun sistemdeki engelsiz hareketini eski haline getirecektir. Ancak koku kısmen kalabilir, çünkü tüpü mikrobiyal tortulardan ve çürüyen organik maddelerden doğaçlama yöntemlerle tamamen temizlemek imkansızdır. İdeal olarak, bunu yalnızca özel ekipmana sahip bir usta halledebilir.

  No Frost sistemine sahip buzdolaplarında tıkanmış bir tahliye, dondurucunun alt kısmında buz oluşmasına neden olur. Bu, ünitenin performansını keskin bir şekilde azaltır ve kompresör üzerindeki yükü arttırır. Daha hızlı yıpranır ve yanabilir.

  Bu tür modeller için drenaj deliği, özel bir koruyucu panelin arkasında bulunur. Drenajı temizlemek için önce ona ulaşmanız gerekir. Örneğin No Frost özellikli Samsung buzdolabının dondurucu bölmesinin tahliye deliğini temizlemeden önce koruyucu arka duvarı sökmeniz gerekir. Ancak bu şekilde drenaj sistemi borusuna erişim ve onu temizleme yeteneği olacaktır. Benzer bir tasarım LV, Indesit, Veko ve diğer marka buzdolaplarında da bulunur.

  No Frost ile ünitelerin drenaj sistemini temizlemek çok daha zordur. Zaten kamera elemanlarının uygun olmayan şekilde sökülmesi ve yeniden takılması riski vardır, bağlantı elemanlarını kırabilir veya No Frost tertibatlarına zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, böyle bir iş için bir usta aramak daha iyidir.

  Petersburg'daki buzdolabının drenaj sisteminin profesyonel temizliğine ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin. "Holodok" şirketinin uzmanları, herhangi bir tıkanıklığı hızlı ve verimli bir şekilde giderecek ve buzdolabınıza tazelik getirecektir.

  Öncelikle her zaman değil, yapının içinde veya dışında su varsa acil onarımlar gerektiğini belirleyelim. Çoğu zaman, buzdolabı sızdırıyorsa, arızayı kendi başınıza düzeltmek yeterlidir. Bu nedenle, örneğin, "ağlayan" tip bir evaporatörün tahliye sistemi tıkandığında, su, buradan çıkarılmak yerine doğrudan soğutma odasına akmaya başlar.

  Buzdolabında bir tahliye nasıl temizlenir

  Bu gibi durumlarda, buzdolabını kendiniz tamir edebilirsiniz. Bunu yapmak için sıradan bir küçük lavman (kauçuk armut) almanız ve içine ılık su çekmeniz gerekir. Ardından, evaporatörün altındaki soğutucu bölmesinde bulunan tahliye deliğine kuvvetli basınç altında suyu sıkın.

  Sıçrayan evaporatörlü iki bölmeli bir buzdolabınız varsa ve meyve kutularının altındaki normal bölmede su birikirse, vakaların% 90'ında bu kusurdan kendi başınıza kurtulabilir, onarımlarda hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Sıradan bir çocuk (küçük) şırınga (çocukların burnunu temizlemek için kullanılır) alın, suyla (soğuk veya ılık) doldurun, şırınga burnunu buzdolabının boşaltma deliğine (alttan arka duvarda) sıkıca sokun buzdolabı bölmesinde) ve tüm suyu eforla sıkın. Sorununuz çözülmeli.

  Tıkanmış bir evaporatör nedeniyle buzdolabının içinde su varsa, her durumda, bu sorunun çözümü üreticinin garanti kartında her zaman belirtilen garantiye dahil olmadığından, her durumda kendiniz onarım yapmanız gerekecektir. ve ekipmanın satıcısı.

  Buzdolabındaki tahliyenin tıkanmasını önlemek için, "ağlayan" evaporatörün elemanları ile paketlendikleri yiyeceklere ve malzemeye dokunmaktan kaçınmanız gerekir ve ardından içinde su varsa ne yapacağınızı sormanız gerekmez. buzdolabı.

  buzdolabı ıslak

  Buzdolabının içinde veya altında su fark ettiniz mi? Hiçbirinin hareket etmediğinden emin olmak için tüm drenaj boru bağlantılarını hemen kontrol edin. Size bunu nasıl yapacağınızı söyleyecek olan uzmanı arayın ve bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz.
  Bazen, buzdolabındaki su, tahliye tankındaki taşma nedeniyle olabilir veya yer değiştirmiş ve su akmaktadır. Bu durumu kendiniz kolayca düzeltebilirsiniz. Ancak kabın kırılmış olması da mümkündür. Hasarlı bir kabı yenisiyle değiştirmek için teknisyeni arayın. Hem orijinal hem de analog buzdolapları için yedek parçaları var.

  Veya belki de buzdolabındaki su sizin ihmaliniz nedeniyle ortaya çıktı - yiyecekleri buharlaştırıcıya çok yakın yerleştirdiniz. Yani "ağlıyor". Ve yapılacak tek şey onları evaporatörden uzaklaştırmak.
  Boşaltma borusu tıkanırsa, buzdolabında su görünümünün nedenini kendi başınıza da kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durumda, temizlemek için misina kullanın ve ardından durulayın.

  Başka bir neden, buzdolabının çözülmesinin bir sonucu olarak bir süre elektrik kesintisidir. Bununla başa çıkmak çok basittir. Buzdolabının buzu tamamen çözülene kadar beklemeniz, ardından yıkamanız, kuru, yumuşak bir bezle silmeniz, kapı açıkken kurutmanız gerekir. Daha sonra buzdolabını tekrar kullanabilirsiniz.

  Buzdolabı termostatı arızası

  Termostat arızası nedeniyle içeride su varsa buzdolabı arızası seçeneğini düşünelim. Böyle bir arızanın belirtisi ve master'ı aramak için bir sinyal, ağ göstergesi ve lamba çalışırken kompresörün kapatılmasıdır. Bu durumda, tüm ürünleri üniteden derhal yerleştirmek gerekir, böylece içinde hoş olmayan bir "aroma" oluşmaz ve mutfakta yerel bir selin sonuçlarını ortadan kaldırmak zorunda kalmazsınız. Termostatın değiştirilmesi ciddi bir sorun değildir ve böyle bir arızaya sahip buzdolaplarının onarımı çok hızlı ve ucuzdur.

  Soğutucu bölmesinin alt kısmında aşırı erimiş suyun birikmesi, plastik iç bölme ile dış kabindeki metal flanş arasındaki boşluklara sızmasına neden olabilir. Daha sonra, dolap, vernik veya boyanın metal elemanlarına uygulanan nem tahribatları nedeniyle buzdolaplarının onarılması gerekebilir. Ayrıca bu durumda korozif işlemlerden dolayı buzdolaplarının acil tamiri gerekebilir. Ayrıca, onarım yapma ihtiyacından kaçınmak için ünitenin uzun süre gözetimsiz bırakılamayacağını da belirtmek isterim. İçeride su varsa ve onu takip edecek kimse yoksa, birkaç gün sonra yiyecekler buzdolabında kaybolacak, hoş olmayan bir koku ortaya çıkacaktır.

  Eski tasarımlı buzdolaplarında, çalışmaları sırasında evaporatör üzerinde "kar ceketi" oluşur. İlk kez "ağlayan" bir buharlaştırıcı ile yeni üniteler satın alanlar, neden bu "kürk mantoya" sahip olmadıklarını anlamıyorlar ve Kiev'de ve ülkemizin diğer şehirlerinde buzdolaplarını onarmak için tamir atölyelerine koşuyorlar. Genellikle bir servis merkezine yapılan bir gezi, uzmanların, bunun ünitenin çalışmasının bir özelliğinden başka bir şey olmadığı (bu, çalışmasının standart döngüsüdür) ve bunda yanlış bir şey olmadığı açıklamasıyla sona erer.

  Buzdolaplarının onarımının ne zaman gerekli olduğunu ve muhtemelen sıcak mevsimde buzdolaplarının acil onarımını anlamak için tesisatın kompresörünün nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Çalışması sırasında, buzdolabının arka duvarında don şeklinde nem birikir, kompresör durduğunda don erir ve odanın duvarları boyunca tabana küçük su damlaları akar. Buzdolabının çalışma prensibi budur, bu nedenle içinde su varsa ve damlaları dışarıdan akıyorsa, bu buzdolabınızın bozulduğu anlamına gelmez.

  Bu tavsiyelerin, tüketicilerin endişelenmemesine ve "içeride su varsa veya duvarlardan aşağı akarsa, ne yapmalı" sorusuyla dairenin etrafında çığlık atmamalarına izin vereceğini düşünüyorum. Sebebin ne olduğunu sakin bir şekilde anlayın ve arızayı kendiniz giderin veya arızayı gidermek için bir ustayı arayın veya buzdolabını bir tamirhaneye götürün.

  "NO FROST" sistemli (donsuz) buzdolabınız ve dondurucuda veya normal bölmede buz veya su görünüyorsa, bu durumda buzdolabınızın büyük olasılıkla bir uzman ve kalifiye onarım tarafından muayene edilmesi gerekecektir.

  Yazı kaynağı : optolov.ru

  Buzdolabı su akıtıyor. Teknik olarak bilgili arkadaşlardan yardım talebi.

  Buzdolabı Su Damlatıyor İse Açıklamalı Çözüm Ve Arızaları

  Buzdolabı Su Damlatıyor İse Açıklamalı Çözüm Ve Arızaları

  Buzdolabı su damlatıyor ise derhal ele alınması gerekir. Servis desteği almadan önce buzdolabının neden su sızdırdığını bilmek önemlidir. Su sızdıran bir buzdolabının birçok nedeni vardır. En yaygın örnekler, yanlış veya dengesiz montaj yapılması nedeniyle suyunuzun drenaja ulaşamayabileceği veya buz çözme drenajının gerçekten tıkandığıdır.

  Buzdolabı Neden Su Damlatır ?

  Buzdolabı Su Damlatıyor ise bu durumlarda, servis desteği almadan önce yapılabilecek birkaç işlem işe sızıntıyı kolayca durdurabilirsiniz. Diğer nedenler, yanlış kurulum, mekanik arıza, tahliye tıkanması veya çatlak drenaj borusu gibi hasarlı ekipman içerebilir. Bu sorunlar parça değişimi ve profesyonel yardım gerektirebilir.

  Buzdolabı Su Damlatması

  Buzdolabı Su Damlatma Akıtma Çözüm Ve Arızaları buzdolabı su sızdığında hemen ele alınmalıdır. Düzeltmeden önce, buzdolabının niçin su akıttığını bilmek önemlidir. Su sızan bir buzdolabı için birçok neden vardır. En yaygın örnekler, buzdolabınızın yanlış hizalanmış olması veya defrost tahliyesinin gerçekten tıkanması nedeniyle drenaja ulaşamayacağıdır.

  Buzdolabını Doğru Konumlandırma

  Buzdolabının altında su gördüğünüzde ön ayakları kontrol edin. Suyun (motor yoğuşma kabına) buzdolabının içinden bir drenaj deliğine, ardından da buharlaştığı yerde bir damlama tavasına akması gerekir. Buzdolabınız tamamen düz veya hafif ileriye doğru hareket ederse, su tahliye kanalına akmayabilir.

  Buzdolabı Su Akıtıyor ?

  Suyun tahliye kanalına akması için tek yapmanız gereken, ön ayakları ayarlamak ve böylece buzdolabının hafif arka kısmına doğru eğrilmesi gerekir. Bu eğme, buzdolabının ön kısmının hafif yukarıda kalması, tahliyeyi kolaylaştırma ve kapıların verilen eğimle birlikte kapanmasını dahada hızlandırmaya yarıyor.

  Buzdolabınızı su sızmasını önlemek için ayak ayarını nasıl yapmalıyız?

  Su Tahliye Yolunu Temizleyin

  Buzdolabınızda su akıtma sorunu ayakların ayarlanmasından sonra hala devam ediyor ise, boşaltma deliğini temizlemeniz gerekir. Suyun süzülmesini engelleyecek, taşma ve sızıntıya yol açabilecek gıda parçacıkları ile tıkanır. Bu durumda, buzdolabınızı su sızıntısından korumak için aşağıdaki adımları izleyin:

  Buzdolabını ısıtmasız bir garajda, sundurmada veya bodrumda tutarsanız su problemleriniz olabilir. Motordan gelen ısı soğuk dış tarafa doğru akarken, yoğunlaşır ve su oluşur, zemine damlar. Tek yapmanız gereken, yakındaki bir ısıtıcı koymak, ve daha fazla su yoksa, yoğunlaşmanın problem olduğunu biliyorsunuz. Buzdolabını daha sıcak bir yere taşıyarak sorunu kalıcı olarak çözün.

  Buzdolabı Su Akıtması Devam Ediyor İse:

  Yukarıda verilen servis öncesi destek metinlerindeki işlemlerden bir süre sonra su akıntısı devam ediyor ise cihazın mekanik olarak arızası olabilme ihtimalini doğurur.

  Cihazınız No-Frost bir cihaz ise üst ve alt bölme arasında bulunan soğuk akışkan gaz ebabı ve gaz borularının üzerinde bulunan defrost işlemi gören rezistans (ısıtıcı) parçalar veya bu parçaların kordineli çalışmasını sağlayan sırasıyla anakart, iç ortam sensörü, timer (defrost zamanlayıcısı), termostat ve bunlara benzer defrost işlemi gören parçaların arızalı olma ihtimali vardır.

  Bahsedilen bu parçaların belgeli teknik servis çalışanı haricinde müdahale edilmesi tehlikeli ve yasaktır. Yukarıda belirtilen çağrı merkezini arayarak size en yakın servis sağlayıcısını öğrenip aynı gün içerisinde cihazın arıza kontrolünü yaptırabilir, orijinal yedek parçalar ile arızanın çözülmesini sağlayabilirsiniz.

  Su Giriş Valfi (Su Pınarı Olan Cihazlar İçin)

  Buzdolabında su sızıyorsa, su vanası çatlayabilir veya gevşek bir bağlantıya sahip olabilir. Su giriş vanası, düzgün şekilde kapatmak için en az 20 psi gerektirir. Su giriş vanası düzgün şekilde kapanmıyorsa ve su basıncı iyi ise, su giriş valfini değiştirin.

  Su Filtresi Muhafazası

  Buzdolabının su sızması halinde, su filtresi mahfazası çatlayabilir veya kırılabilir. Gövdeyi iyice inceleyin ve çatlaklar varsa değiştirin.

  Su Filtresi Başlığı

  Buzdolabının su sızması halinde, su filtresi kafası çatlayabilir veya conta yırtılmış veya eksik olabilir. Su filtresi gövdesini herhangi bir hasar veya kusur için dikkatli bir şekilde kontrol edin.

  Yazı kaynağı : www.servisi.com.tr

  Buzdolapları Için Sıkça Sorulan Sorular | Bosch Ev Aletleri

  Nofrost buzdolapları:

  Dondurucu bölüm(Dipfiriz) kapısı açık kalır ise karlanma & buzlanma oluşur. Buzdolabınızı eritip, tekrar çalıştırabilirseniz sorun giderilecektir. Erittikten sonra sorun devam ederse Web sayfasından servis için randevu alabilirsiniz. Randevu için tıklayın.

  Lowfrost buzdolapları:

  Bu bir arıza değildir, Low frost soğutucular dipfiriz bölümü karlanma ve buzlanma yaparak soğutmaktadır. Kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi eritebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.bosch-home.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap