Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ve ülke ekonomisi için önemi

  1 ziyaretçi

  bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ve ülke ekonomisi için önemii bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Borun Enerji Alanındaki Kullanımı ve Ülke Ekonomimiz İçin Önemi

  Borun Enerji Alanındaki Kullanımı ve Ülke Ekonomimiz İçin Önemi

  Bor nedir? Bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ve ülke ekonomimiz için önemi konulu araştırma yazısı.

  Bor Nedir?

  Bor elementi dünyanın yer kabuğunda yaygın olarak bulunabilen 51. elementtir. Metal olmayan bir madendir. Doğada serbest halde bulunmaz, oksijenle bağlanmış olarak bulunur. Oksijenle oluşturduğu bileşiğe “borat” adı verilir.

  Suda hemen eriyen boratlar, kokusuz beyaz kristal granüller veya toz halindedirler. Bor oksit ve borik asit aynı zamanda en sık rastlanan bor bileşikleri olup, özellikle okyanuslardan buharlaşarak havaya karışan borik asit, yağmur ve karla toprağa inip yeraltı ve yerüstü sularıyla etrafa yayılır.

  Bor bileşiklerinin birçok kullanım alanı vardır. Cam, porselen ve seramik sanayi, tekstil, fotoğraf kimyasalları, mobilya sanayi, yapay gübre sanayi, kozmetik sanayi, temizlik ürünleri, jet ve roket sanayi bunlardan bazılarıdır.

  Bor Madeninin Enerji Alanındaki Kullanımı

  Bilim insanları dünyanın enerji ihtiyacı için en temiz kaynağın hidrojenle sağlanacağı konusunda hemfikirdiler. Fakat hidrojenin taşınması ve depolanması konusunda sıkıntılar vardır. Bir bor bileşiği olan sodyum borhidrür bu konuda çözüm olarak görülmekte ve üzerinde yoğun olarak çalışılmaktadır.

  Borhidrür ile üretilen hidrojen direk olarak veya yakıt pili bünyesine alınarak enerji üretiminde kullanılabilir. Bu yöntemle hidrojen üretimi diğer kimyasal yöntemlere göre daha güvenli, kolay ve kontrol edilebilir özelliğe sahiptir. Geliştirilen yöntemle hidrojen üretim ara kademesi olmadan doğrudan sodyum borhidrür yakıt olarak kullanılmaktadır. Bu sistemle oluşturulan yakıt pili ile özellikle güç gereksinimi düşük olan taşınabilir sivil (telefon, radyo, küçük televizyon, el süpürgesi, vb) ve askeri (lokal aydınlatma (varta, vb), seyyar telsiz, telefon, elektronik harp cihazları (radyo alıcıları, vb), personel ısıtma, insansız araçlar, sensör vb.) uygulamalarda kullanılabilir.

  Atom reaktörlerinde borlu çelikler, bor karbürler ve titan bor alaşımları kullanılır. Atom reaktörlerinin kontrol sistemleri ile soğutma havuzlarında ve reaktörün alarm ile kapatılmasında bor kullanılır.

  Gelecekte füzyon santralleri için bor madeninin kullanılması düşünülmektedir. Bilim insanlarına göre günlük 200 g borla 100 Mega-watt elektrik enerjisi üretilebilir.

  Ayrıca bor madeninin otomobillerde yakıt olarak kullanılması konusunda çalışmalar devam etmektedir.

  Bor Madeninin Ülke Ekonomimiz İçin Önemi

  Türkiye, toplam 3,3 milyar ton rezerv miktarı ile dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip ülkedir. Dünyada bulunan toplam bor rezervi sıralamasına baktığımızda %73’lük bir pay ile Türkiye ilk sırada yer almaktadır.

  Dünyada bor ürünlerinin tüketimi yaklaşık olarak 4 milyon tondur. Türkiye dünyanın bor ihtiyaçlarını yaklaşık 500 yıl kadar karşılayacak bor rezervi mevcut.

  Borun kullanım alanı arttıkça ve bor bileşenlerinin ileri teknoloji ile üretilen ürünlerde oluşan yeni kulanım alanları ortaya çıktıkça, bor madeni gelecek yıllarda, petrolde olduğu gibi milletlerarası mücadeleye neden olacak bir maden konumuna gelecektir.

  Bu açıdan bakıldığında bor madeni çok uzun bir süre Türkiye’nin ekonomik olarak gelişimine katkı sağlayacaktır.

  Kaynaklar:

  https://www.termodinamik.info/temiz-enerji-kaynagi-olarak-bor

  https://www.enerjiportali.com/bor-nedir-nerelerde-kullanilir/

  *** Borun Enerji Alanındaki Kullanımı ve Ülke Ekonomimiz İçin Önemi araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Diğer Araştırma Yazıları İçin Tıklayın

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Bor madeninin enerji alanındaki kullanımını ve ülke ekonomimiz için önemini araştırınız.

  Bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ve ülke ekonomimiz için önemi hakkında bilgi veriniz.

  Bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ve ülke ekonomimiz için önemi hakkında bilgi veriniz.

  Merhaba;

  Bor madeni atom numarası 5, atom ağırlığı 10,81 ve periyodik tablodaki simgesi B olarak gösterilen yarı iletken bir metaldir. 3A grubunda yer alır. Borun saf halini ilk kez elde eden kişiler Gay Lussac, Baron Thenard ve H. Davydir.

  Bor madeni birçok çeşitli bileşiğin oluşmasını sağlar. Bu sebeple sanayide kullanılan önemli madenlerdir. Üretilen borun %10'u mineral olarak kullanılırken kalan miktarı bor ürünlerini elde etmek için kullanılır.

  Borun kullanıldığı enerji alanları şöyle sıralanabilir:

   Günümüzde borun ihracatı ve üretimi ülke genelinde oldukça düşüktür. Bu durum bor madeninden gelen gelirin de az olması anlamına gelir. Fakat ürün çeşitliliği ve kullanım artması sebebiyle ileri ki zamanlardan ülke ekonomisine katkısı artacaktır.

  Başarılar!

  Cevabımız Busrakarakass95 adlı kullanıcıya aittir.

  2019-2020 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 95 Cevapları

  eodev.com/gorev/16352359

  2019-2020 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları

  eodev.com/gorev/16651522

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Bor Madeninin Enerji Alanındaki Kullanımını ve Ülke Ekonomimiz İçin Önemi

  Forum Sayfa Cevapları

  8. Sınıf Türkçe Bor madeninin enerji alanındaki kullanımını ve ülke ekonomimiz için önemini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Bor madeninin enerji alanındaki kullanımı ülkemiz açısından büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek cümlelerimizle başlayabiliriz.

  Ülkemizin genel olarak dış ticaret açığının temel nedeni enerji olduğundan dolayı ülkemizde dünyanın %90 rezervinin bulunduğu Bor madenlerinin kullanılması dışarıya var olan enerji bağımlılığının azalmasına ve Dış Ticaret açığını kapanarak ekonomik olarak güçlenmemize yarar sağlayacaktır.

  Cevap :

  Ülkemizde dünyada en fazla var olan Bor madenlerinin rezervinin bulunmasından dolayı Bor madenlerinin enerji alanında kullanılması Ülke ekonomisi açısından önem arz etmektedir.

  Ülkemizin var olan dış ticaret borcuna bakıldığı zaman en fazla Dış ticaret açığının enerji sektöründe gerçekleştiğinden dolayı ülkemizde kendi hammaddesi işleyerek Bor madeninden enerji elde etmemiş sonucunda dışarıya vereceğimiz enerji gelirim ülke içerisinde kalacağından dolayı ülkenin hızlı bir şekilde ekonomisini düzelterek insan refahının artırılacağı ve ülke ekonomisinin dünyada söz sahibi olabileceğini ifade etmemiz mümkündür.

  İşte bu nedenle ekonomik refahın artırılabilmesi amacıyla Bor madenlerinin işlenerek enerji alanında kullanılması enerjinin fazlasının da dış ülkelere satılması sonucunda ülke ekonomisinin güçlenmesi ve bunun sonucunda devlet yapısının daha hızlı bir rol alarak insanların temel ihtiyaçlarının ucuz bir şekilde insanlara nakledilmesi toplumda huzuru barışı kardeşliği ve birçok güzelliği meydana getireceğinden dolayı ekonomik özgürlük bütün güzel kapıları açacağını ifade edebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap