Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bolu merkezde gezilecek yerler

  1 ziyaretçi

  bolu merkezde gezilecek yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  BOLU'DA GEZİLECEK YERLER

  BOLU'DA GEZİLECEK YERLER

  BOLU'DA GEZİLECEK YERLER

  GÜZELLİKLERİYLE BOLU

  Her Mevsim Bambaşka Güzellikler Sunan Bolu'da Gezilecek Yerler

  Bu hafta sonu sevdiklerinizi de yanınıza alıp Bolu'nun muhteşem doğasıyla buluşmaya ne dersiniz?

  Derin bir nefes alıp Bolu'da gezilecek yerlere doğru eğlenceli ve huzur dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

  En sevdiğiniz şarkılar size eşlik ederken daha da güzelleşen Bolu yolları, sizi bekleyen güzelliklerin bir özeti gibi... Siz sadece kendinizi manzaraya bırakın!

  Bolu deyince kimilerinin aklına ilk gelen, hazırladıkları muhteşem lezzetler ile nam salmış Mengen aşçıları oluyor. Kimileri de Yedigöller'i, Abant'ı, Gölcük'ü ya da Kartalkaya'sı ile Bolu'nun göz dolduran doğasını öve öve bitiremiyor. Peki, siz Bolu'yu nasıl bilirdiniz?

  Bolu gezilecek yerler Yedigöller Milli Parkı sonbahar manzarası

  Doğa ile iç içe romantik bir hafta sonu tatili için İstanbul, Bursa, Eskişehir ya da Ankara'dan Bolu'ya gelebilir, şehrin gürültüsünden ve tüm haftanın yoğunluğundan uzakta size huzur verecek manzaralarla buluşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

  Bolu'da kayak eğlencesi ile geçecek bir kış tatili mi hayal ediyorsunuz yoksa göl kıyısında dingin ve huzurlu yürüyüşlerle geçecek bir tatil mi? Önce tatil modunuza karar verin ve sonra Bolu Otelleri arasından seçiminizi yaparak kolayca rezervasyonunuzu tamamlayın. İşte bu kadar kolay! Şimdi tatiliniz için heyecanlanmaya başlayabilirsiniz.

  Bolu'da tatil planınızı yaptığınıza göre şimdi sıra geldi Bolu'da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmeye. Biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!

  Bolu gezilecek yerler Yedigöller yolları

  Bolu'nun Doğal Güzellikleri

  1. Abant Gölü ve Tabiat Parkı

  Çam ve köknar ağaçları ile çevrili bir heyelan set gölü olan Abant Gölü, Bolu'da görülecek yerlerin başında geliyor. Oldukça turistik bir nokta olan Abant Gölü ve Tabiat Parkı, hafta sonu fazlaca kalabalık olsa da doğayla buluşmak isteyenlere harika manzaralar sunuyor.

  Göl kıyısından uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, manzaraya karşı çay içmenin tadına varabileceğiniz Abant Gölü'nde, muhteşem bir kahvaltı ile güne başlamayı da tercih edebilirsiniz. 

  Bolu gezilecek yerler Abant Gölü

  Doğa kendisiniz seveni sever derler. Abant Gölü de öyle... Ziyaretçilerine tüm güzelliklerini sunuyor. Burada at binme deneyimi yaşayabilir ya da bisiklet kiralayarak göl çevresinde tur atabilirsiniz. Yöresel ürünler satan köylülerden bir şeyler almayı da düşünebilirsiniz.

  Abant Tabiat Parkı'nın girişinde, ziyaretçi tanıtım merkezinin olduğu yerde Abant Doğa Müzesi yer alıyor. Buraya kadar gelmişken müzeyi ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Bir Bolu Evi örneğinin sergilendiği müzede göl çevresinin maketini görebilir ve bölgenin zengin bitki örtüsünü tanımanızı sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Abant Gölü yürüyüş parkuru

  2. Yedigöller Milli Parkı

  Kayın, karaçam ve meşe ormanları arasında yer alan göller ve zengin bitki örtüsü ile Türkiye'nin en güzel doğa manzaralarından birini sunan Yedigöller Milli Parkı, gerçekten büyüleyici bir atmosfere sahip.  Bolu'nun doğal güzellikleri arasında da gerçekten öne çıkan ve oldukça popüler olan bu bölgede Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl yer alıyor.

  Bolu gezilecek yerler sonbaharda Yedigöller Milli Parkı

  Doğayla iç içe uzun yürüyüşler yapmak, güzel bir piknik sofrası kurmak ve kamp atmak için harika bir ortam sunan Yedigöller Milli Parkı, huzurlu bir hafta sonu turu için iyi bir adres olabilir. Göllerin ve ormanın muhteşem manzarasını izlemek için Kapankaya Manzara Seyir Terası'na çıkabilirsiniz. 

  Bolu gezilecek yerler yedigöller doğa manzarası

  3. Gölcük Tabiat Parkı

  Bolu'da gezilecek yerler hakkında araştırma yaparken her zaman karşınıza çıkan o göl kıyısındaki yalnız ve huzurlu ev fotoğrafı var ya... İşte o kartpostal tadındaki fotoğrafı tam da burada çekebilirsiniz. Çok güzel bir göl manzarasına sahip olan Gölcük Tabiat Parkı, şehrin karmaşasından uzaklaşarak huzur bulmak ve doğayla iç içe olup dinlenmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

  Bolu gezilecek yerler Gölcük Tabiat Parkı kış manzarası

  Yeşilin bin bir tonu ile buluşabileceğiniz bir alan sunan Gölcük Milli Parkı'nda yer alan kafelerde vakit geçirebilir, mangal yapabilir ya da kendi yiyeceklerinizi getirerek göl kıyısında piknik sofranızı kurabilirsiniz. Göl çevresinde güzel bir yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. 

  Bolu gezilecek yerler Gölcük Gölü drone çekimi

  4. Sülüklü Göl

  Bolu'nun Mudurnu ilçesinde bulunan Tavşansuyu Köyü'nde yer alan Sülüklü Göl'e çeşitli günübirlik turlar ile ya da özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Deprem sonucu meydana gelen çöküntü sonucu oluşan göl, muhteşem bir doğayla çevrili... Buraya kadar gelmişken, gölün bulunduğu köyde yer alan şelaleyi de görmeye gidebilirsiniz.

  Dingin bir atmosfere ve zengin bir doğaya sahip olan gölün çevresinde kamp yapmak isterseniz izin almanız gerekiyor. Ormanlarla çevrili doğal bir alan olduğu için burada kamp yapacakların vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimalini de göz önünde bulundurması iyi olabilir.

  Bolu gezilecek yerler Sülüklü Göl

  5. Çubuk Gölü

  Bolu'da saklı bir cennet olan Çubuk Gölü, kalabalıktan uzakta olmak ve sadece doğanın seslerini dinlemek isteyenler için ideal bir atmosfer sunuyor. Denizden 1150 m yükseklikte bulunan bu heyelan set gölü her mevsim muhteşem manzaralar sunuyor.

  Huzurlu atmosferi ile büyüleyen Çubuk Gölü'nün çevresinde düzgün bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Macera arayanlar ise yine göl çevresinde yer alan ve tırmanış gerektiren parkurların tadını çıkarabilir. Göl çevresinde bulunan yel değirmenleri, fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir atmosfer yaratıyor.

  Bolu gezilecek yerler Çubuk Gölü Göynük

  6. Sünnet Gölü

  Çubuk Gölü'nün ardından Göynük'te yer alan ve yine bir heyelan set gölü olan Sünnet Gölü'nü de görmek isteyebilirsiniz. Yemyeşil tepeler arasında parıldayan bu gölün çevresinde de harika bir doğa ve fotoğraflık manzaralar sizi bekliyor. Göynük Sünnet Gölü Tabiat Parkı'na özel aracınız ile Mudurnu – Göynük kara yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Sünnet Gölü

  7. Seben Gölü

  Batı Karadeniz'in ve Bolu'nun en büyük göllerinden biri olarak bilinen Seben Gölü'nün çevresi mağaralarla ve ormanlarla çevrili... Bulunduğu konumda hoş bir atmosfer sunan gölün çevresinde Frigyalılardan kalan tarihi kaya evleri de görülebiliyor. Seben Gölü yakınlarında yer alan yaylalara doğru keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Seben Gölü gün batımı manzarası

  8. Göksu Tabiat Parkı ve Aladağ Göleti

  Zengin bir doğaya sahip olan Göksu Tabiat Parkı, 2011 senesinde tabiat parkı ilan edildi ve korunan bir alan haline geldi. Göksu Tabiat Parkı içinde bir de Aladağ Göleti yer alıyor. Aladağ Göleti çevresinde kamp atabilir ya da buraya günübirlik gelerek manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Aladağ karlı orman

  9. Akkaya Travertenleri

  Akkaya Travertenleri, Bolu'nun Pamukkale'si olarak anılıyor. Bolu'nun yemyeşil doğasının pamuk rengi travertenlerle buluştuğu alanı mutlaka görmelisiniz.

  Akkaya Travertenleri'ni keşfe çıktığınız sırada çok ilgi çekici manzaralarla karşılaşabilir ve oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Dilerseniz travertenlerin bulunduğu bölgede yürüyüş yapabilirsiniz. Burası keyifli bir piknik yapmak için de gerçekten güzel bir atmosfer sunuyor.

  Bolu gezilecek yerler Akkaya Travertenleri

  10. Kartalkaya Kayak Merkezi

  Bolu'da kış aylarının en iddialı ve en cazip adreslerinden biri kesinlikle Kartalkaya Kayak Merkezi. Çam ormanları arasında yer alan bu alanda karın manzarası bir başka. Kış sporlarını sevenlerin Türkiye'de kayak tatili için tercih ettiği yerlerden biri olan Kartalkaya, kısa bir hafta sonu tatili için oldukça güzel bir atmosfer sunuyor.

  Beyaza bürünmüş manzara içinde kayan snowboardcuları izlerken hareketli bir tabloya bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Eğer o tablonun içinde siz de olmak isterseniz muhteşem bir kış tatili için Kartalkaya Otelleri'nde yerinizi ayırtabilir ve kayak eğlencesinin tadını çıkarabilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Kartalkaya Kayak Merkezi

  11. Esentepe (Arkut Dağı) Kayak Merkezi

  Bolu'nun Gerede ilçesinde yer alan Esentepe Kayak Merkezi, çam ormanları ile kaplı bir alanda yer alıyor. Temiz havası ve güzel manzarası ile dikkat çeken kayak merkezi ana yola oldukça yakın konumda bulunuyor ve ulaşım açısından avantaj sağlıyor.

  Yaz aylarında doğa yürüyüşleri ya da piknik için de gitmeyi tercih edebileceğiniz Esentepe Kayak Merkezi, mart ayından aralık ayına kadar kayak yapmak isteyen misafirlerini ağırlıyor. Kış turizmi için ülkemizin önemli değerlerinden biri olan bölgede konaklama seçenekleri de bulunuyor. Arkut Dağı bölgesinde yer alan bu alanda yaz aylarında çim kayağı yapılabilir.

  Bolu gezilecek yerler Esentepe Kayak Merkezi

  Bolu Kaplıcaları

  Bolu, jeolojik özellikleri dolayısıyla çok sayıda jeotermal su kaynağına ve kaplıcaya ev sahipliği yapıyor. Bolu kaplıcaları, yüzyıllardan bu yana aktif bir şekilde kullanılıyor. Hatta bu kaplıcalardan Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde bile beğeniyle bahsediliyor.

  1. Karacasu Kaplıcaları

  Termal turizm açısından önemli bir yere sahip olan Bolu'nun merkez bölgesine 5 km uzaklıkta yer alan Karacasu Kaplıcaları, Seben Dağları eteklerinde bulunuyor. Ormanlar arasında sakin bir dinlenme atmosferi sunan Karacasu bölgesinde termal olanaklar sunan tesisler yer alıyor.

  Karacasu Kaplıcaları'nın su sıcaklığı 42-44 derece, Ph değeri ise 6,3 olarak biliniyor. Bu kaplıcadan çıkan sular banyo ve içme kürlerine elverişli bir yapıya sahip.

  2. Babas Kaplıcası

  Bolu'nun Mudurnu ilçesine 5 km uzaklıkta yer alan Babas Kaplıcası, Gürçam Köyü yakınlarında bulunuyor. Burada görülen travertenlerin arasından çıkan kaplıca suyu, 40 derecelik sıcaklığa sahip.

  Bolu gezilecek yerler Bolu kaplıcaları

  3. Sarot Kaplıcası

  Mudurnu ilçesine bağlı Ilıca Köyü içinde yer alan Sarot Kaplıcası, 1500 yıldan fazla zamandır kullanılıyor. Buradaki kaplıcanın tarihi bir hamamı bile bulunuyor. Termal olanakların sunulduğu tesisler bölgede hizmet veriyor.

  Sarot Kaplıcası'ndan çıkan suyun sıcaklığı 66 derece. Bu kaplıcanın suyu acı sular grubunda yer alıyor. Hem içme hem banyo kürleri için kullanılabiliyor.

  4. Pavlu (Kesenözü) Kaplıcası

  Bolu'nun Seben ilçesinde bulunan Pavlu Kaplıcası, Kesenözü Köyü'nde yer alıyor. Bu alan Kesenözü Kaplıcası olarak köyün adıyla da anılıyor. Çevrede bulunan termal tesislerde konaklayarak Pavlu Kaplıcası'nın suyundan faydalanabilirsiniz. Banyo kürü olarak kullanılan kaplıca suyunun sıcaklığı 78 derece.

  5. Çatak Kaplıcası

  Himmetoğlu Köyü yakınlarında bulunan Çatak Kaplıcası, Göynük'te bulunan oldukça güzel bir vadide yer alıyor. Romalılardan beri varlığını sürdürdüğüne inanılan kaplıcanın suyu 32 derece olarak ölçülüyor.

  Bolu gezilecek yerler Bolu termal

  Bolu Yaylaları

  Yaylacılık konusunda ciddi bir potansiyeli olan Bolu şehrinde 383 tane yayla yer alıyor. Yemyeşil ormanlarla kaplı dağlar üzerindeki verimli düzlüklerde bulunan Bolu yaylaları, Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikleri ile dikkat çekiyor.

  1. Aladağ Yaylaları

  Aladağ Yaylaları, Bolu'nun yaklaşık 30 km güneyinde bulunuyor. Dağ yamaçları üzerinde yemyeşil düz alanlara sahip bu yaylalar, piknik yapmak için güzel bir ortam sunuyor.

  Aladağ Yaylaları'nı ziyaretiniz sırasında Aladağ Göleti kıyısında yürüyüş yapabilir, dağ bisikleti ve yürüyüş için uygun parkurlarda vakit geçirebilirsiniz. Kamp olanağı sunan yaylalar olarak Değirmenözü, Sarıalan, Gölcük, Ardıçtepe ve Üstyaka yaylaları öne çıkıyor.

  Bolu gezilecek yerler Aladağ Yaylaları kış manzarası

  2. Kızık Yaylası

  Üzerinde bulunan evlerin farklı mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Kızık Yaylası, Seben yolu üzerinde yer alıyor. Yayla üzerindeki evlerin hiç çivi kullanılmadan, kenetleme ve birbirine geçme şeklinde yapılmış olması, evlerde kullanılan özgün eşyalar ve geniş ocaklar yaylaya kendine has bir hava kazandırmış.

  3. At Yaylası

  1150 m ve 1250 m yükseklikte yaklaşık 2 km aralıklarla sıralanan 7 yayla yer alıyor. At Yaylası da bu yaylalar arasında en çok öne çıkan yayla. Bolu'nun 12 km kuzeyinde yer alıyor. Yılkı atlarına ev sahipliği yapan yaylada bir gölet, dere ve yel suyu gibi görülmesi gereken güzellikler bulunuyor.

  Kirazları ile meşhur olan At Yaylası, meyve bahçeleri ile çevrelenmiş güzel bir ortam sunuyor. Bu bölgede her yıl Geleneksel Kiraz Bayramı Şenlikleri düzenleniyor.

  Bolu gezilecek yerler At Yaylası

  4. Sarıalan Yaylaları

  Bolu'nun merkezine 20 km uzaklıkta, Kartalkaya yolu üzerinde yer alan Sarıalan Yaylaları tam 14 yaylanın bir arada olduğu bir yaylalar grubu olarak öne çıkıyor. Bu yaylalar arasında özellikle Saraycık Yaylası dikkat çekiyor. Bu yaylada yer alan gölet, ziyaretçiler için gerçekten güzel bir atmosfer sunuyor. Sarıalan Yaylaları, piknik ve doğa yürüyüşleri yapmak için de hoş bir ortama sahip.

  5. Gerede Yaylaları

  Gerede'nin güney kesiminde bulunan yaylalar, 1200 m ve 150 m yükseklikte yer alıyor. Gerede Yaylaları arasında Arkut Dağları bölgesinde yer alan Seviller Yaylası, Hasbeyler Yaylası, Rumşah Yaylası, Hacıveli Yaylası ve Yünlü Yaylası öne çıkıyor.

  Bolu gezilecek yerler Gerede Yaylaları

  6. Göynük Yaylaları

  En çok öne çıkan Göynük Yaylaları arasında Karacabey Yaylası, Çubuk Yaylası, Değirmenözü Yaylası ve Kaşıkçı Yaylası sayılabilir. Bu yaylalar 1000 m ve 1500 m arası yüksekliklerde yer alıyor. Doğal güzellikleri ile turizm açısından önemli bir yere sahip olan bu yaylalar, hayvan yetiştirme bakımından da oldukça önemli alanlar.

  Bolu gezilecek yerler Göynük Yaylaları

  7. Kıbrıscık Yaylaları

  Köroğlu Dağları'nın güney yamaçlarında yer alan Kıbrıscık Yaylaları arasında Belen Yaylası, Karaköy Yaylası, Kökez Yaylası, Bölücekkaya Yaylası ve Karadoğan Yaylası öne çıkıyor. Ayrıca 1825 m yükseklikteki Devevira, Tenbel ve Ardalan yaylaları da ziyaret edilebilir.

  8. Mengen Yaylaları

  Ormanları ve mesire alanlarıyla da doğal güzelliğini kanıtlamış bölgede yer alan Mengen Yaylaları arasında öne çıkanlar Ağalar Yaylası, Eğriova Yaylası, Akçakoca Yaylası, Aktepe Yaylası, Avşar Yaylası, Bürnük Yaylası, Göl Yaylası, Küçükkuz Yaylası, Mamatlar Yaylası ve Sırıklı Yaylası olarak sayılabilir.

  9. Mudurnu Yaylaları

  Bolu'da, Abant Gölü'nün güneyinde yer alan Mudurnu Yaylaları, muhteşem doğaları ve kamp olanakları ile son dönemde oldukça popüler olmuş durumda. Özellikle Pürenli Yaylası, doğaseverler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Mudurnu'da öne çıkan yaylaları arasında Balıklı Yayla, Sinekli Yaylası, Hera Yayla ve Ilıca Yaylası sayılabilir.

  Bolu gezilecek yerler Pürenli Yaylası

  10. Seben Yaylaları

  1400 m yükseklikte yer alan ve Kiraz Dağı çevresinde toplanmış olan Seben Yaylaları, turistik açıdan oldukça önemli konumda. Seben Gölü etrafındaki Dedeler, Alpagut, Solaklar ve Kozyaka gibi yaylalar ziyaret ediliyor. Gerenözü ve Kızık yaylaları da bu bölgede dikkat çekiyor.

  Bolu gezilecek yerler Seben Yaylası

  Bolu'nun Tarihi Yerleri

  1. Bolu Müzesi

  1975 yılında Bolu ve çevresindeki eserlerin korunup sergilenmesi amacı ile müze çalışmalarına başlandı. 1981 yılında ise Bolu Müzesi ziyaretçilere açıldı. Hem arkeolojik hem de etnografik eserlerin sergilendiği müzede Eski Tunç Çağı'ndan Neolitik Dönem'e, Friglerden Bizans ve Osmanlı devirlerine kadar uzanan zaman dilimine ait eserler yer alıyor. Etnografik bölümde ise yörenin yaşamından, geleneklerinden ve kültürlerinden yansımalar görebileceğiniz eşyalar sergileniyor.

  2. Mudurnu Evleri

  Eski Türk evlerini tanımak isterseniz Bolu'da Mudurnu evlerini ziyaret edebilirsiniz. Kentsel Sit Alanı ilan edilen Mudurnu'nun film setine benzeyen sokakları arasında gezerken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

  Koruma altında bulunan evlerde bölgenin tarihi ve kültürel özellikleri görülebiliyor. Armutçular Konağı ve Haytalar Konağı, Mudurnu evleri arasında dikkat çeken yapılardan biri. Bu konaklardaki ahşap oymaları ve dikkat çekici tavan süslemelerini beğeneceğinize eminiz.

  Buradaki tarihi evleri ve konakları gezip görmek ve sokaklardaki nostaljik atmosferin hem gecesini hem gündüzünü yaşamak isterseniz Mudurnu Otelleri'nde yerinizi ayırtabilirsiniz. Böylece tarihini merak ettiğiniz konaklardan birinde konaklamış ve anılarınıza bir yenisini eklemiş olursunuz.

  Bolu gezilecek yerler tarihi Mudurnu evleri

  3. Göynük Evleri

  Safranbolu evleri kadar güzel olan Göynük evleri, Mudurnu evleri gibi koruma altına alınmış durumda. 20. yüzyıl başlarına tarihlenen bu evler, Bolu'da gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor. Göynük'te eski Türk evlerinin olduğu alan da Kentsel Sit Alanı ilan edildi.

  Bolu gezilecek yerler eski Göynük evleri

  4. Seben Kaya Evleri

  Bugün hala özgün halini korumayı başaran ve Frigyalılardan bu yana bulunduğu alanda tarihe tanıklık etmiş olan Seben Kaya Evleri, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Tarihi kaya evlerinin yakınında yer alan Seben Gölü de tarihin ve doğanın buluştuğu hoş bir ortam sunuyor. Burada manzara eşliğinde bir şeyler içebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.24-02-2020

  5. Göynük Zafer Kulesi

  Bolu'nun Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği'ne üyeliği kabul edilen ilçesi Göynük'te yer alan Zafer Kulesi, Cumhuriyet Dönemi'nin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılmış. Sakarya Meydan Muharebesi zaferini temsilen yaratılmış bir eser olan Zafer kulesi, Göynük'ün simgelerinden biri haline gelmiş. Buradan bölgenin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler Göynük Zafer Kulesi

  6. Akşemseddin Türbesi

  Fatih Sultan Mehmet'in hocalığını yaptığı bilinen Akşemseddin, zamanında hayata geldiği yer olan Şam'dan ayrılarak Anadolu'ya ulaşmış. Burada önemli bir alim olan Akşemseddin, tarihte ve İslam dünyasında fazlaca etkileri olan bir kişi.

  Hem ahşap işçiliği ile hem de mimari olarak dikkat çeken Akşemseddin Türbesi, 1464 senesinde Fatih Sultan Mehmet'in emri ile yapıldı. Türbe, günümüzde Bolu'nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak öne çıkıyor.

  7. Gerede Asar Kalesi

  Kayalık bir tepe üzerinde yer alan ve her yöne hakim olan Gerede Asar Kalesi'nin Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Çevresindeki alanda görülen Bizans seramiklerinden dolayı bu düşünce daha da güçleniyor. Asar Kalesi'nde kuzeye bakan bir mağara da yer alıyor.

  8. Gerede Keçi Kalesi

  Arkut Dağı'nda, etrafa hakim bir tepe üzerinde yer alan Gerede Keçi Kalesi, Bithynialılar döneminden bu yana varlığını sürdürüyor. 1993 senesinde restore edilen kalenin ismi hakkında ilginç bir rivayet bulunuyor.

  Rivayete göre, saldırı olduğunda halk mallarını ve hayvanlarını alarak kaleye sığınıyor ve kendilerini buradan savunuyorlarmış. Günlerce devam eden bir saldırının ardından yemek sıkıntısı başlayınca buradaki halkın aklına bir fikir gelmiş. Bir gece kaledeki tüm keçilerin boynuzlarında mum yakmışlar ve keçileri dışarı salmışlar. Gecenin karanlığında düşman bu keçileri üzerlerine gelen büyük bir ordu olarak görmüş ve kaçmış. Halk bu şekilde kurtulmuş ve kale de Keçi Kalesi olarak anılmaya başlamış.

  Bolu gezilecek yerler drone Yedigöller sonbahar

  Bolu'nun Camileri ve Türbeleri

  Bolu gezilecek yerler Abant Gölü manzarası

  Bolu'nun Hanları ve Hamamları

  Bolu gezilecek yerler drone At Yaylası

  Bolu Hakkında

  Bolu'nun tarihi M.Ö. 1200'lü yıllara kadar uzanıyor. Tarih boyunca Frigler, Persler, Bitinya Krallığı, Bizanslılar, Türkmenler ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehir, yıllar içinde oluşan özgün gelenekleri ile kendi kimliğini oluşturdu. Polis adı ile anılan bölge, 11. yüzyılda Türkmenlerin gelişi ile Bolu adını aldı.

  Bolu gezilecek yerler Mudurnu

  Bolu'nun İlçeleri

  Temiz havası, yemyeşil ormanları ve tüm diğer doğal güzellikleri ile hem yerlilerini hem misafirlerini mutlu etmeyi başaran Bolu, Batı Karadeniz'de yer alıyor. Bolu'nun en turistik yerleri deyince akıllara ilk olarak Abant Gölü ve Yedigöller Milli Parkı geliyor. Bu bölgeler her mevsim ayrı güzellikler sunuyor.

  Bolu'nun ilçeleri, tarihe meraklı olanlar için ya da kış sporlarını sevenler için de farklı değerler sunuyor. Öğrenmek isteyenler için Bolu'nun plaka kodunun 14 olduğunu da söyleyelim. Bolu'nun 9 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri alfabetik sıra ile aşağıda görebilirsiniz.

  Bolu gezilecek yerler sonbahar Yeigöller yalnız kayık

  Kaynak: https://www.etstur.com/letsgo/bolugezilecekyerler/

  Yazı kaynağı : boluogretmenevi.meb.k12.tr

  Bolu'da Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 20 Yeri Keşfet!

  Bolu'da Gezilecek 17 Yer

  Bolu'da Gezilecek 17 Yer

  Bolu Hakkında

  Bolu ile ilgili bilgiler arasında en önemlilerini açıklıyoruz. Bolu'nun tarihi MÖ. 1200'lü yıllara kadar uzanıyor. Frigler'den Persler'e, Bitinya Krallığı, Bizanslılar, Türkmenler'den Osmanlılar'a Bolu'nun tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bolu'nun eski adı Polis'tir, buraya Türkmenler geldikten sonra Bolu denmiştir.

  Bolu nerede ya da Bolu hangi bölgede diye merak edenlere şehrin Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz kısmında yer aldığını söyleyelim. 2018 yılı nüfus sayımına göre Bolu'nun nüfusu 300 bin kişinin üzerinde yer alıyor. Bolu'nun yüzölçümü ise 8.341 km2'dir. Bolu İstanbul arası 263 km yani 3 saat 15 dakika kadardır. 

  Gruppal günübirlik turlar ile ya da hafta sonu gezileri ile Bolu'yu ve çevresini keşfe çıkabilirsiniz. Ekonomik gezi fiyatları ve kolay ödeme seçenekleri ile eğlence dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

  Bolu gezi listesi için önereceğimiz 17 yer:

  1. Abant Gölü ve Tabiat Parkı

  Yazı kaynağı : www.gruppal.com

  Bolu'da Gezilecek Yerler Listesi: Birbirinden Efsane 65 Yer | Fixbilet Blog

  Bolu'da Gezilecek Yerler Listesi: Birbirinden Efsane 65 Yer | Fixbilet Blog

  Resmi Tatil Günleri 2022

  İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

  İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

  İstanbul Mangal Yerleri

  İstanbul Kahvaltı Alanları

  Fethiye Gezilecek Yerler

  Antalya Gezilecek Yerler

  Marmaris Gezilecek Yerler

  Bodrum Gezilecek Yerler

  Türkiye’nin Tarihi Yerleri

  En İyi Kamp Alanları

  Dünya’nın 7 Harikasi

  Yazı kaynağı : blog.biletbayi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap