Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bolu depremi nerelerde hissedildi

  1 ziyaretçi

  bolu depremi nerelerde hissedildi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Son dakika... Bolu'da şiddetli deprem: İstanbul, Ankara, Düzce'de hissedildi

  Son dakika... Bolu'da şiddetli deprem: İstanbul, Ankara, Düzce'de hissedildi

  Avrupa Sismoloji Merkezi, Bolu yakınlarında saat 13.55'te 4.8 büyüklüğünde bir deprem gerçekleştiğini duyurdu.

  Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin verilerine göre; deprem yaklaşık 5 kilometre derinlikte meydana geldi.

  Merkez üssü olarak Bolu'nun 16 kilometre kuzeybatısının işaret edildiği depremin geniş bir alanda hissedildiği bildiriliyor.

  AFAD DA DUYURDU

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi de, merkez üssü Bolu merkez ve büyüklüğü 4.8 olan bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

  AFAD, depremin yerin 8.13 kilometre derinliğinde yaşandığını kaydetti.

  "YIKILAN BİR BİNA GÖZÜKMÜYOR"

  CHP Bolu İl Başkanı Ersan Türkoğlu, Halk TV yayınında depreme ilişkin konuştu. 

  Türkoğlu, "Yıkılan bir bina, ağır hasarlı bir bina gözükmüyor ama vatandaşlarımız çok tedirgin" dedi.

  AFAD BAŞKANI: "OLUMSUZ BİR DURUM BULUNMUYOR"

  AFAD Başkanı Yunus Sezer de, depremin ardından yaptığı ilk açıklamada, şunları kaydetti:

  "Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki #deprem sonrasında, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım."

   HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

  Bolu'da yaşanan şiddetli deprem halkta tedirginliğe yol açtı. Depremin ardından yurttaşlar sokağa döküldü. Kentteki okullarda öğrenim gören öğrenciler de, depremin ardından okulların bahçesinde çıkarıldı.

  BOLU VALİSİ'NDEN İLK AÇIKLAMA

  Bolu Valisi Erkan Kılıç da, katıldığı CNN Türk yayınında, depreme yolda ve araçtayken yakalandığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

  "İlgililer sahada. Bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk yok. Bolu depreme alışkın bir şehir. Ama Kahramanmaraş depremi sonrası halk tedirgin. Yaşanan bir olumsuzluk yok. Her şey kontrol altında."

  "TETİKLEMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

  AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Bolu'daki depreme ilişkin şu açıklamayı yaptı:

  "Kısa bir kol üzerinde meydana gelen deprem. Burada özellikle şunu belirtmekte fayda var: Bu büyüklükteki depremlerin, İstanbul'un güneyinde Marmara Denizi'nin içinden geçen fayları tetiklemesi söz konusu değildir.

  Artçıların bir süre daha devam edeceğini söylemek mümkün artçıların. Bir kez daha önemle vurguluyoruz: Vatandaşlarımız ağır hasarlı binalara girmemeli.

  Ülkemizin her yerinde olduğu gibi başka yerlerde de depremler olmaya devam ediyor. Deprem bölgesinde meydana gelen 18 bin artçının dışında aslında günümüze kadar da yılbaşından bu yana 6 bin civarında artçı var. 24 bin civarında depremin ülkemizde 2023'te meydana geldiğini söylemek mümkün. Vatandaşlarımız büyük bir travma yaşıyor. Vatandaşlarımız her duydukları depremden sonra acıyı bir kez daha yaşıyorlar ancak hiçbir depremin saatini, yerini, olacağı günü bilmemiz mümkün değil."

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Son dakika... Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! Düzce, İstanbul ve Ankara'dan hissedildi

  Son dakika... Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! Düzce, İstanbul ve Ankara'dan hissedildi

  AFAD'dan yapılan açıklamada "Bolu ilimizde saat 13.55’te 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" denildi. Depremin derinliği 8.13 kilometre olarak açıklandı.

  İSTANBUL, ANKARA VE DÜZCE'DEN DE HİSSEDİLDİ

  Bolu'daki deprem İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya ve Düzce'den de hissedildi. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı depreme ilişkin mesajlar paylaştı.

  İSTANBUL VE BOLU VALİSİNDEN AÇIKLAMA

  Bolu Valisi Erkan Kılıç deprem sonrası "İlimizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı, tarama sürüyor" dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise "13.55'te Bolu merkezli AFAD verilerine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem nedeniyle İstanbul'da herhangi bir olumsuz durum ihbarı alınmamıştır. Allah ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun" mesajını paylaştı.

  AFAD BAŞKANI SEZER: OLUMSUZ BİR DURUM BULUNMAMAKTADIR

  AFAD Başkanı Yunus Sezer, "Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım" mesajını paylaştı.

  PROF. DR. ERSOY: İZLENMESİ GEREKEN BİR DEPREM

  CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Bolu'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi...

  1999'da art arda 2 tane deprem olmuştu. Bir tanesi Kocaeli, diğeri Düzce depremi olmuştu. Düzce depreminin yaratan fayın Doğu'daki ucu Bolu Dağı'na kadar gelmişti. Bizim bilgilerimiz şunu söyler: Bir bölgede deprem olmuşsa depremi yaratan fay boyunca deprem olursa uzun süre deprem olmaz. Bugün 4.8 büyüklüğündeki deprem Düzce depreminin Doğu'sunda olduğu için izlememiz gerekiyor. 4.8 önemli izlenmesi gereken bir deprem olarak duruyor.

  Büyük deprem olmadan öncü depremi bilme şansımız yok, fakat olduğu yer açısından bir değerlendirme yaptığımız zaten. 4.6, 4.8 büyüklüğündeki depremler geçtiğimiz yıllar içerisinde oldu. O zaman da aynı şeyi söyledik. Büyük bir deprem beklentisi değil demiştik. Şu anda söyleyebileceklerimiz bunlar.

  "ARTÇILAR 1-2 GÜN SÜREBİLİR"

  Ortalama bir derinlik. Sığ sayılabilir. İSTANBUL'dan da hissedildi deniliyor. Sığ olmasının geniş bir çevrede hissedilmesinde büyük bir önemi var. 4.7'nin altında artçılar beklenmekte. 1-2 gün sürebilir.

  Elbette yıkıcı bir deprem değildir ama hissedilebilir bir deprem. Bunu binalarda hisseden vatandaşların korkması normaldir.
  Ardından büyük bir bekliyoruz demek değil bu ama alışkanlık olarak 4.5 üzerindeki depremlerde sokağa çıkıp hava almayı gerçekleştiririm.

  44 yada 43 depremi var. Adapazarı depremi var. Onun dışında elbette depremler oluyor. Geçtiğimiz aylarda 6 büyüklüğünde deprem olmuştu Düzce'de. Maraş depreminin olduğu yerlere uzak kalabilir ama ülkemizde son aylarda ciddi bir aktivite var. Maraş depremi kendi fay hattı üzerinde değil komşu ülkelerdeki fay zonlarını da rahatsız etti. Doğu Anadolu fay üzerinde değil, onlardan uzak yerlerde bu huzursuzluk. Mutlaka büyük bir deprem gelecektir anlamı yoktur. Malatya'da Kayseri'de olsun olan depremler çok küçük depremler değil. 4.8 büyüklüğünü de küçümsememeyiz.

  Depremi, Hurriyet.com.tr’den İsmail Sarı’ya değerlendiren Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat ise “Çok büyük bir deprem değil. Bolu çevresinde olabilecek depremlerden biri… Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun biraz daha kuzeyinde yaşandı. Yani bu zonun olduğu bölgede küçük bir parçanın kırılması sonucu meydana geldi” dedi. Doç. Dr. Kalafat şöyle devam etti:

  “Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ana kolu daha güneyden geçiyor. Bu deprem biraz daha kuzeyde meydana geldi. Fakat endişe edilecek bir şey yok. Bu deprem hemen akıllara 'Büyük Marmara depreminin bir işareti mi?' sorusunu getirebilir. Böyle bir şeyden söz etmek de zor. Bir domino etkisi yapmaz. Zaten bu etki 6’nın üzerinde oluşan depremlerde olabilir. Özetle son deprem Bolu ve çevresinde genelde olan, ufak ve endişeye gerek duyulmayan depremlerden biri…”

  EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

  Bolu Valiliği, Twitter'dan yaptığı açıklamada "İlimizde bugün yaşanan 4.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 17.03.2023 Cuma günü bir (1) gün süreyle eğitim - öğretime ara verilmiştir. Ayrıca Kamuda çalışan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacaktır" ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Son dakika: Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! Çevre illerden hissedildi (AFAD son depremler)

  Son dakika: Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! Çevre illerden hissedildi (AFAD son depremler)

  Kahramanmaraşmerkezli depremlerin ardından Türkiye'nin birçok noktası beşik gibi sallanmaya devam ediyor. 11 ilde etkili olan Kahramanmaraş depremleri sonrası ülkemizde deprem nedeniyle tedirginlik sürerken bir deprem haberi de Bolu'dan geldi. Bolu'da 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Korkutan deprem saat 13.55'te meydana geldi. İstanbul, Kocaeli ve Sakarya başta olmak üzere birçok ilden bu deprem hissedildi.

  AFAD BAŞKANI SEZER'DEN AÇIKLAMA 

  Konuya ilişkin AFAD Başkanı Yunus Sezer'den açıklama geldi. Sezer "Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım."  açıklamasını yaptı.

  BOLU VALİLİĞİ'NDEN DEPREME İLİŞKİN AÇIKLAMA

  Bolu Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlimizde saat 13:55'de 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası tüm ekiplerimiz sahada tarama çalışmalarına ivedilikle başlamış olup şuana kadar resmi makamlara iletilen herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Depremi hisseden tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." ifadelerine yer verildi. Öte yandan, kent merkezdeki bir okulda öğrenciler deprem sonrası tahliye edildi.

  UZMANINDAN BOLU DEPREMİNE İLK YORUM

  Bolu'da korkutan deprem sonrası uzmanından ilk yorum geldi. Prof. Dr. Okan Tüysüz telefonla katıldığı bir canlı yayında depreme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde bölgede daha büyük bir deprem olmasını beklemediğini söyledi ve  "İstanbul ile hiç alakası olmayan bir deprem. Başka bir depremi tetiklemesi gibi bir durum söz konusu değil." şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Tüysüz "Bu Kuzey Anadolu Fayı'nın ana kolu değil. Ona paralel kuzeyde küçük kol üzerinde meydana gelen bir deprem." dedi ve konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

  -Çok hissedildiğine göre sığ bir deprem. Hemen arkasından gelişen bir tane daha deprem oldu. 1,9 ve 1,8 Panik oluşturabilecek bir deprem değil. Orada büyük deprem oluşturabilecek bir fay yok. Küçük kırıklar var. Bolu Elmalı civarında daha önce kırılmamış bir fay var. Önce burda olduğunu düşündüm ama değil. Bu daha kuzeyde.

  İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA'DAN DEPREM AÇIKLAMASI 

  Bolu'da meydana gelen deprem sonrası İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'da herhangi bir olumsuz durum ihbarının alınmadığını belirtti. Yerlikaya, açıklamasında, "13.55'te Bolu merkezli AFAD verilerine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem nedeniyle İstanbul'da herhangi bir olumsuz durum ihbarı alınmamıştır. Allah ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun." ifadelerini kullandı.

  DÜZCE'DE OKULLAR TATİL EDİLDİ

  Düzce Valisi Cevdet Atay da Bolu'da meydana gelen depremin Düzce'de de hissedildiğini belirterek, "Panikleyerek korkan çocuklarımızı evlerine gönderiyoruz. Okullarda eğitime bugünlük ara verdik." diye konuştu.

  AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar Bolu'daki depreme ilişkin AFAD Genel Merkezinde açıklamalarda bulundu. Tatar, şu ana kadar 17 bin 750 artçı sarsıntının meydana geldiğini  belirterek "Kuzey Anadolu fay hattının sonundaki küçük bir fay hattı üzerindeki deprem. Bu tür kısa uzanıma sahip, bu büyüklükteki depremlerin İstanbul, Marmara'daki fayları tetiklemesi söz konusu değildir. Tamamen farklı fay sistemlerinden bahsediyoruz." dedi.

  MARMARA'DAKİ FAYI TETİKLEMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

  AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

  "10 Mart'ta Kayseri Hacılar'da 4,7 büyüklüğündeki bir depremden sonra bugün de Bolu'nun kuzeybatısında 4,8 hemen onun ardından da sınırlarımız dışında ancak Van'da da hissedilen 5,3 büyüklüğünde merkezüssü İran olan bir başka deprem oldu. 

  Bugün Bolu'nun kuzeybatısında meydana gelen 4,8'lik deprem, kuzey Anadolu fay zonuna bağlı, küçük ve kısa bir kol üzerinde meydana geldi. Bu tür çok kısa uzanıma sahip faylar üzerindeki depremlerin Marmara'daki fayları tetiklemesi söz konusu değildir. Tamamen farklı fay sistemlerinden bahsediyoruz.

  YAKLAŞIK 18 BİN ARTÇI OLDU

  Depremlerin ardından yaklaşık 18 bin artçı sarsıntı oldu. Bunların çoğu tabii hissedilmiyor. 4 ile 5 arasında 505 tane artçı sarsıntı oldu. 5 6 arasındaki artçı sayısı ise 44'e ulaşmış durumda. Tabii bu artçıların azaldığını görüyoruz.  Her zaman olduğu gibi başka depremler de olmaya devam ediyor. 18 bin artçı sarsıntının dışında da farklı bölgelerde meydana gelen yılbaşından günümüze kadar 6 bin civarı deprem var. 

  DEPREMİN SAATİNİ VE YERİNİ BİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

  Önemle vurguladığımız bir şey var, hiçbir depremin saatini, yerini, olacağı günü bilmemiz mümkün değil. Bildiğimiz tek bir şey var. Ülkemiz deprem ülkesi, deprem üretebilecek faylar var. Bunların olağan karşılanması gerekir. Bu anlamda resmi kanallara itibar etmeleri önemli. Doğru bilgiye erişmek herkesin hakkıdır. Bu yüzden sosyal medyadan paylaşım yaparken bu gerçek unutulmamalıdır.  Yapmamız gereken tek şey deprem bölgesindeki acıyı azaltmamız. Oradakilerin normal hayata dönmek en doğal hakkı. 

  HEYELAN RİSKİ VAR

  Bölgede yaşanan son yağışlardan sonra heyelan riskinin hala olduğunu biliyoruz. Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatıyorum."

  SON DEPREMLER

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap