Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bolu depremi istanbul depremini tetikler mi

  1 ziyaretçi

  bolu depremi istanbul depremini tetikler mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  BOLU'DA DEPREM | Bolu depremi Marmara ve İstanbul'u tetikler mi? Uzmanlar yorumladı

  BOLU'DA DEPREM | Bolu depremi Marmara ve İstanbul'u tetikler mi? Uzmanlar yorumladı

  Bolu'da meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Okan Tüysüz açıklamalarda bulundu.

  Bolu depremi İstanbul'u etkiler mi?

  Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Bölgede daha büyük bir deprem olmasını beklemediğini söyleyen Tüysüz, "İstanbul ile hiç alakası olmayan bir deprem. Başka bir depremi tetiklemesi gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

  Tüysüz şunları söyledi:

  "- Bu Kuzey Anadolu Fayı'nın ana kolu değil. Ona paralel kuzeyde küçük kol üzerinde meydana gelen bir deprem. Çok hissedildiğine göre sığ bir deprem. Hemen arkasından gelişen bir tane daha deprem oldu.

  - 1,9 ve 1,8. Panik oluşturabilecek bir deprem değil. Orada büyük deprem oluşturabilecek bir fay yok. Küçük kırıklar var. Bolu Elmalı civarında daha önce kırılmamış bir fay var. Önce burada olduğunu düşündüm ama değil. Bu daha kuzeyde."

  Ahmet Ercan: Bölge 6,4 büyüklüğünde bir depreme gebe

  Depremin ardından tv100'e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, önemli değerlendirmelerde bulundu. Ercan, bölgenin 6,4 büyüklüğünde bir depreme gebe olduğunu söyledi.

  Bolu'nun bağlı olduğu fayın kırılmasını beklediklerini dile getiren Ercan, "Deprem sırası Doğu'ya doğru kayarsa, Bolu'nun bulunduğu kesim yeni bir deprem üretirse eğer bu sürpriz olmaz. Düzce depreminin üretmediği bir deprem açığı vardır. Bunun da 5-6 büyüklüğünde bir deprem üretmesini bekliyorum" dedi.

  Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye'nin diken üstünde olduğunu anımsatan Ercan, Bolu'da gerçekleşen 4,8 büyüklüğündeki depremin o bölgede bir gerginlik biriktirmekte olduğunu gösterdiğini ifade etti.

  Bolu'daki depremin yıkıcı olmadığını sözlerine ekleyen Ercan; şöyle devam etti:

  "Bolu 6,4'lük bir depreme gebedir. Ama elimizde her an olabilir diye bilimsel bir bilgi yok."

  Bolu'daki deprem Marmara'yı tetikler mi?

  Deprem felaketlerinin ardından gözlerin çevrildiği İstanbulla ilgili de konuşan Ercan, Bolu'daki 4,8'lik depremin Marmara depremini tetikleyip tetiklemeyeceği sorusuna yanıt verdi.

  Ercan, "Küçük depremler hiçbir zaman büyük depremleri tetiklemez. Küçük depremler ancak büyük bir depremin yakınlaşmakta olduğunu gösterir. Bolu'daki depremin Kuzey Marmara'da bir deprem üretmesi mümkün değil."

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  Bolu depremi Marmara'yı tetikler mi? Uzman isimden açıklama

  Bolu depremi Marmara'yı tetikler mi? Uzman isimden açıklama

   Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Bolu olan 4,8 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

   AFAD Başkanı Yunus Sezer, "Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

  Sezer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım" ifadelerini kullandı. 

  "MARMARA DEPREMİNİ TETİKLEMEZ"

  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, depremden sonra şu açıklamayı yaptı: 

  "Kuzey Anadolu Fayı'nın biraz kuzeyinde başka bir kolda meydana gelen deprem.

  O nedenle büyük deprem oluşturması ihtimali yok.

  Çok büyük deprem beklenmiyor. 4,8'lik bir deprem büyük depremi tetiklemez."

  AFAD'DAN MARMARA DEPREMİ YORUMU 

  (Bolu'da 4,8 büyüklüğündeki deprem) Bu büyüklükteki depremlerin, İstanbul'un güneyinde Marmara Denizi'nin içinden geçen fayları tetiklemesi söz konusu değildir.

  Yazı kaynağı : www.aydinlik.com.tr

  Bolu depremi İstanbul depremini tetikleyebilir mi? Uzmanlar açıkladı! Bolu depremi hangi fay hattında oldu?

  Bolu depremi İstanbul depremini tetikleyebilir mi? Uzmanlar açıkladı! Bolu depremi hangi fay hattında oldu?

  Bolu'da meydana gelen deprem sonrası pek çok vatandaş bu depremin İstanbul'u etkileyip etkilemeyeceğini merak etmeye başladı. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Peki Bolu’da gerçekleşen 4.8 büyüklüğündeki deprem İstanbul depremini etkiler mi?

  Bolu'daki deprem İstanbul depremini tetikler mi?

  Orhan Tatar, Bolu'da gerçekleşen depremin Kuzeydoğu Anadolu Fay Hattında meydana geldiğini ifade etti ve Kahramanmaraş depreminin 39. gününde 2 ana depremin ardından 17 bin 750 artçı sarsıntı olduğunu belirtti. Bölgedeki kalabalık nüfus yapısı ve bina sayısı ile İstanbul'un deprem riski olarak AFAD’ın hazırlamış olduğu çalışmada ikinci derece riskli iller arasında yer aldığı bilinmekte.

  "Marmara'dan geçen fayları tetiklemesi mümkün değil"

  Tatar, Bolu depremi sonrası birçok artçının meydana geldiğini açıkladı ve  değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

  “ Şunu belirtmekte yarar var. 4.8 büyüklüğündeki deprem Kuzeydoğu Anadolu Fay zonunda meydana gelen bir deprem. Marmara'dan geçen fayları tetiklemesi mümkün değildir. Depremin 39. günündeyiz 2 ana deprem sonrasında arkasından 6.4 büyüklüğündeki depremden sonra artçı sarsıntılar 17 bin 750'yi buldu. 18 bine yakın artçı sarsıntı meydana geldi.

  Büyük bir bölümünü vatandaşlarımız hissetmiyor. 4 ile 5 büyüklüğündeki artçı sayısı 500'ü geçti. 505 tane artçı sarsıntı oldu. Dereceli bir şekilde sayıları azalıyor. Artçı sarsıntılar bir süre daha devam edecek.” 

  "Hiçbir depremin saatinin bilinmesi mümkün değil"

  Deprem bölgesindeki hasarlı binalara dikkat çekerek bu binalara girilmemesi gerektiğini belirten Tatar, ayrıca hiçbir depremin saatinin bilinmesinin mümkün olmayacağını söyleyerek şöyle konuştu:

  "Ülkemiz Deprem ülkesi. Hissedebileceğimiz büyüklükte deprem üretebilecek faylar var. Doğru ve sağlıklı bilgiye erişmek vatandaşlarımızın en temel hakkıdır. Sosyal medya üzerinden yapılan tüm paylaşımda bu gerçeğin unutulmaması büyük önem taşıyor.” 

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap