Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğazım kaşınıyor öksürüyorum ne yapmalıyım

  1 ziyaretçi

  boğazım kaşınıyor öksürüyorum ne yapmalıyım bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz gıcıklanması nasıl geçer, neden olur? Boğazdaki gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Boğaz gıcıklanması nasıl geçer, neden olur? Boğazdaki gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Halk arasında hastalık olarak bilinse de aslında üst solunum yollarının savunma mekanizması olan öksürük balgamlı ve balgamsız, kronik ya da akut olmak üzere kendi içinde dallara ayrılıyor. Pek çok sebebi olan öksürük için önemli olan şey süresi ve şeklidir. Uzun süren öksürük durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Peki; boğazdaki gıcık nasıl geçer? Boğazda gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? Gıcıklanma hissinin tedavisi nasıl yapılır?

  BOĞAZDA GICIK HİSSİ NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER?

  Boğazda biriken sıvı yani mukus belli bir süre sonra gıcığa, oradan da kuru öksürüğe sebep olur. Zaman içerisinde ilerleyen bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Uzun sürmesi halinde boğazda ciddi bir tahribata yol açacağından mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Ancak bu durumda evde bitkisel ve doğal yöntemlerle çareler arayanlar da vardır. Örneğin; boğazdaki gıcık hissinin geçmesi için öncelikli yapılması gereken şey; boğazın nemli tutulmasıdır. Bol su içmek başta olmak üzere bol sıvı içilmesi gerekir. Bunların dışında; boğaz spreyleri ve pastiller de gıcıklanma hissini hafifletir. Aynı zamanda bitkisel çaylar ve kürler ile de tedavi edilebilir. Örneğin; gargara yöntemi, adaçayı, bal ve tarçın karışımı, zencefil ve bal yöntemi ile tedavi edilebilir.

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Yutkunamıyorum diyenler için boğaz ağrısı nasıl geçer? İşte evde doğal ve bitkisel çözümler

  BOĞAZDA OLUŞAN GICIK VE ÖKSÜRÜK İÇİN EVDE DOĞAL VE BİTKİSEL YÖNTEMLER

  Gargara yöntemi

  Bir çay kaşığı tuz bir bardak suya koyulur, karıştırılır. Boğazda gargara yapmak gıcık hissini düzeltecektir.

  Zencefil ve bal yöntemi

  Zencefil ile birlikte bir çay kaşığı bal karışımı boğazdaki gıcık hissine iyi gelecektir.

  Süt ve zerdeçal yöntemi

  Bir çay kaşığı zerdeçal süte atılır ve karıştırılır. Bu yöntem de boğazdaki kuru öksürük ve gıcığın geçmesine yardımcı olacaktır.

  Adaçayı ile tedavi

  Adaçayı kaynatılır ve tüketilir. Adaçayı tüketilmesi hem boğaza iyi gelecek hem de ağız sağlığını koruyacaktır. Aynı zamanda adaçayı ile gargara yapmak da boğazdaki gıcık hissini geçirir.

  Bal ve tarçın yöntemi

  Bir kaşık bal ile biraz tarçın karıştırılıp günde 3 kez tüketilir. Bu şekilde boğaz nemli tutulur ve yumuşamış olacaktır.

  GICIK HİSSİ ÖKSÜRÜK YAPAR

  Gıcık hissi bir süre sonra kişilerde kuru öksürüğe neden olur. Nefes problemi, göğüs şikayetleri, sıkışma hissi, hırıltılı solunum gibi etkenler olabildiği gibi tek başına da bu durum ortaya çıkmaktadır. Genellikle kuru diğer bir deyişle balgamsız olmaktadır. Geceleri artar ve kronik hale gelebilir.

  ÖKSÜRÜK NEDİR?

  Boğazdaki mukusun kuruması ve nemini kaybetmesi öksürüğe neden olur. Bu durumun temizlenmesi için vücut kendince bir savunma mekanizması üretir ve öksürük oluşur. Üç haftadan kısa sürerse akut, uzun sürerse kronik hale gelir.

  ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR?

  Genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır ve kendiliğinden geçebilir. Ancak üç haftadan uzun sürüyorsa doktora kontrol olunması gerekir.

  AKUT ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  KRONİK ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  KURU ÖKSÜRÜK NEDİR?

  Balgam olmayan öksürüğe kuru öksürük denir. Reflüden alerjiye varana kadar birçok hastalık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazen ise kendiliğinden gelişir ve bir sebebi olmaz. Ancak kuru öksürük boğazda tahriş yapar ve uzun sürüyorsa doktora gidilmesi gerekir. Yaygın nedenlerinden biri de astımdır. Solunum yolları böyle durumlarda şişer ve daralır. Kişiler bu durumdan oldukça rahatsızdır. Kuru öksürüğe yol açan diğer nedenler arasında;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğazda Kaşıntılı Öksürük Ve Balgam Neden Olur, Ne İyi Gelir?

  Boğazda Kaşıntılı Öksürük Ve Balgam Neden Olur, Ne İyi Gelir?

  Son derece rahatsız edici olan boğazda kaşıntılı öksürük ve balgama karşı yapılabilecekleri öğrenmek ve uygulamak nispeten rahatlatıcı olacaktır.

  Boğazda Kaşıntılı Öksürük Ve Balgam Neden Olur?

  Öksürük çok farklı biçimlerde olur. Bunun farkında olup gerekli hallerde derhal hekime başvurmak gerekir. Boğazda kaşıntılı öksürük ise akla alerjik reaksiyon semptomları, alerjik rinit ve gıda alerjilerinin yaygın belirtisi olarak görülür.

  Bu durum bazen boğaz tıkanmasına ya da bilinç kaybına sebep olan aşırı alerjik reaksiyonlar için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Alerjik rinit deyince akla, bahar nezlesi, ev tozları, hayvan tüyleri ve kimyasal maddeler sebebiyle oluşabileceği gelmelidir.

  Boğazda Kaşıntılı Öksürük Ve Balgama Ne İyi Gelir?

  Böyle bir durum ile karşılaşıldığında neler yapılabilir sorusu akla gelmektedir. Boğazda kaşıntılı öksürük ve balgama iyi gelecek şeyleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  Mide sorunu olmayan kişiler bir bardak suya elma sirkesi karıştırarak içebilirler.

  Ilık su ile bir kaşık bal karıştırılarak içilebilir.

  Elma sirkesi çok az bir miktar su ile inceltilerek gargara yapılabilir.

  Gün içinde bol bol su içmek, hatta ılık su içmek de yararlı olacaktır.

  Bol miktarda turunçgil tüketmek de yararlı olmaktadır

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Gıcık Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer? | Strepsils Herbal

  Bize Ulaşın

  0800 211 8112 
  (yalnızca sabit hatlardan aranabilir)

  Yazı kaynağı : www.strepsilsherbal.com

  Boğazda Gıcık Öksürük Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Boğazda Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir

  Boğazda Gıcık Öksürük Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Boğazda Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir

  Boğazda gıcık soğuk algınlığı sonrasında, alerjik bir durum olarak ya da sürekli sigara tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Gıcık ve ardından gelen kuru öksürük bir süre sonra rahatsızlık vereceğinden kısa sürede geçmesini sağlamak önemlidir. 

   Boğazda Gıcık Öksürük Neden Olur? 

   Genelde sigara içen kişilerde ya da uzun süre sigara kullanmış kişilerde boğaz gıcıklığı ve sürekli sebepsiz kuru öksürük olabilir. Fakat alerjik durumlar ya da soğuk algınlığı sonrasında da gıcık ve kuru öksürük ile karşılaşmak mümkündür. Soğuk algınlığında geniz akıntısı ile beraber boğaz ağrısı meydana gelerek boğazda gıcıklanmaya sebep olur. Gıcık hissi bir süre sonra kişilerde öksürme ihtiyacı hissettirir. Bu da insanların rahatsız olmasına sebep olur. 

   Nasıl Geçer? 

   Boğazda belli bir süre sıvı yani mukus kalırsa bu durum önce gıcığa sonra da kuru öksürüğe sebep olur. Zaman içinde ilerleyen bu durum ve boğaz ağrısı oldukça rahatsız edici olabilir. Uzun sürerse de boğazda daha ciddi tahribatlara yol açabilir. Bundan dolayı mutlaka doktora gitmek ve tedavi olmak gerekir. Fakat bunun evde geçmesi için bazı doğal yöntemler de vardır. 

   Boğazdaki gıcık hissi genelde uzun süre havasız ortamda kalmaktan ya da sıvı tüketmemekten kaynaklanabilir. Bu nedenle gıcık tutmasını engellemek için sürekli temiz hava almak, kapalı ortamlardan kaçınmak ve bol su içmek gerekir. Tüketilen suyun oda sıcaklığında olması boğazı ıslak tutar ve kuruyarak öksürüğe sebep olmasını engeller. Ayrıca bitkisel çaylar ve kürler ile de evde tedavi desteklenebilir. Bal ve tarçın karışımı tüketmek, zencefil ve bal tüketmek, adaçayı içmek ya da gargara yapmak boğazda oluşan gıcık için etkili olabilir.

    Kuru Öksürük Nasıl Önlenir? 

   Kuru öksürüğü olan kişilerin mutlaka bol su içmesi ve boğazını sürekli nemli tutmaları gerekir. Özellikle temiz ortamlarda ve açık alanlarda durarak kısa sürede gıcık ve öksürükten kurtulabilirsiniz. Halk arasında bu durum hastalık olarak bilinse de üst solunum yollarının korunma mekanizması da olabilir. Uzun süren kuru öksürük ve gıcık durumlarında mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

    Öksürüğün balgamlı ya da balgamsız olması ile beraber akut ya da kronik olması da mümkündür. Gargara yaparak, sıvı tüketerek, adaçayı ya da ballı tarçın yiyerek gıcık tutmasını engelleyebilirsiniz. 

   Boğazda Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

    Boğazda oluşan gıcık ve ardından öksürük için evde yapılabilecek bitkisel ve doğal yöntemler vardır. Bunlar:

   Gargara: Bir çay kaşığı tuzu bir bardak suya koyarak karıştırın ve sonrasında boğazınızda gargara yapın. Bir süre sonra gıcık hissinin azalmaya başladığını göreceksiniz.

   Zencefil ve bal: Bir çay kaşığı bal ve zencefili karıştırarak için.

   Süt ve zerdeçal: Bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak ılık süte karıştırın ve için. Süt ve zerdeçal karışımı boğazdaki kuru öksürüğün azalması ile beraber gıcık hissiyatını da azaltır.

   Adaçayı: Adaçayını kaynatarak ılık bir şekilde tüketmeniz boğazınızın yumuşamasına ve aynı zamanda ağız sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Eğer içmek istemezseniz günde 3-4 kez adaçayı ile gargara da yapabilirsiniz.

   Bal ve tarçın: Bir kaşık balı biraz tarçın ile karıştırarak günde 3 kez tüketebilirsiniz. Böylece boğazınızı nemli tutar ve öksürük ile kuruluğun önüne geçebilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap