Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğazda birşey varmış hissi nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  boğazda birşey varmış hissi nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğazımda Takılma ve Gıcık Hissi Varsa Ne Yapmalıyım?

  Boğazımda Takılma ve Gıcık Hissi Varsa Ne Yapmalıyım?

  Genellikle ansızın oluşan ve günler geçmesine rağmen azalma göstermediği için günlük yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen boğazda takılma ve gıcık hissi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Aslında bu hissin bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak da görülebildiği bilinir. Bu nedenle boğazında bir cisim hissetme ya da gıcık hissi yaşayanların bu durumu ciddiye alması ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

  Boğazda Gıcık ve Takılma Hissine Neden Olan Durumlar

  Boğazda Gıcık Geniz Akıntısı Belirtisi Olabilir!
  Boğazda gıcık hissi şikayetiyle sağlık kuruluşuna başvuranların büyük bölümü aslında geniz akıntısı sorunu yaşıyor oluğunu fark ediyor. Geniz akıntısı özellikle hastaların bağışıklık sistemi zayıfladığında, mevsim değişimleri yaşandığında ya da soğuk ve kuru havalarda çok daha ciddi sıkıntılara yol açarak kronik bir hal de alabiliyor.

  Geniz Akıntısı Belirtileri

  Geniz Akıntısı Nedir?
  Burun ve sinüsler bir nazal akıntı salgılar. Bu akıntı solunum havasının nemlenmesini sağlar. Bazı nedenlere bağlı olarak nazal akıntı daha koyu, daha yapışkan ve aynı zamanda kokulu bir hal de alabiliyor. Bu durum geniz akıntısı olarak adlandırılıyor. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu durumunda nazal akıntıda söz konusu değişimler yaşanabiliyor. Sinüzit sorunu yaşayan kişilerde de çoğunlukla geniz akıntısı problemi yaşanır. Özellikle kronikleşmiş sinüzit durumunda enfeksiyon atakları ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi sorunları da beraberinde getirir. Geniz akıntısı bazı kişilerde iltihaplı bir hal alıyor ve bu durumda yaşanan sıkıntılar d daha ciddi bir boyut kazanıyor.

  Geniz Akıntısı Nasıl Azaltılır?
  Elbette öncelikle bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekiyor. Hekim tarafından önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Bununla beraber Günlük sıvı alımını arttırmanız yaşadığınız sıkıntıyı da azaltır. Sıcak bitki çayları tüketmeye özen gösterin. Evde bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek burnunuzu bu suyla temizlemeniz rahatlamanızı sağlar. Alkol, sigara ve kafein içeren içecekler geniz akıntısını arttırır, bunlardan uzak durun. Havası kuru bir yerde yaşıyorsanız burun nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.

  Geniz Akıntısı Tedavisi
  Tedavi için öncelikle geniz akıntısına neden olan sorun tespit edilmelidir. Ardından bu sorunu gidermeye yönelik bir tedavi uygulandığında geniz akıntısı da kendiliğinden ortadan kalkar. Bu aşamada sadece geniz akıntısına yönelik ek tedavi de uygulanabilir. Dekonjestif burun damlaları kullanılabilir ve hekim tarafından burun içi nemlendirici kremlerin kullanımı önerilebilir.

  Boğazda Gıcık Boğaz Reflüsü Belirtisi Olabilir!
  Boğaz reflüsü mide asidinin yemek borusundan geçmesi ve boğaza kadar ulaşması ile ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle boğazda takılma hissi, gıcık hissi gibi sorunlarla kendini belli eden boğaz reflüsü oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Astım krizi yaşanmasına dahi sebebiyet verebilen bu sorunun mutlaka tedavi dilmesi gerekir. Boğaz reflüsü mide reflüsünden farklıdır. Mide reflüsünde yanma hissi oluşmasına karşın boğaz reflüsünde böyle bir sorun olmaz.

  Boğaz Reflüsü Belirtileri

  Boğaz Reflüsü Nedenleri
  Yapılan araştırmalara göre boğaz reflüsünün en yaygın nedeni düzensiz beslenmedir. Aynı zamanda asitli ve gazlı yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de boğaz reflüsüne adeta davetiye çıkarıyor. Baharatlı yiyeceklerin sık tüketilmesi bu soruna neden olan bir diğer etmendir. Ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları çok fazla kullananlarda da bu problem oluşabiliyor. Kansızlık, vitamin eksikliği, yemek yedikten sonra hemen yatma alışkanlığı olması da nedenler arasında yer alıyor. Ayrıca sigara ve alkol kullanımının da bu hastalığa neden olduğu bilinmelidir.

  Boğaz Reflüsü Tedavisi
  Öncelikle boğaz reflüsüne sebep olan etmenler tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulanır. Tedavide en önemli unsur kişinin beslenme ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmesidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi, yemekten hemen sonra yatmama ve hareket etme alışkanlığına geçilmesi gerekir. Örneğin yemek ile uyku arasında en az 3 saat bulunması gerekir. Yemek sonrası uzanmak yerinde dik oturmak ve haraket etmek yaşanan sorunu azaltacaktır. Ayrıca şeker hastalığı, vitamin eksikliği ya da kansızlık gibi sorunlar varsa, bunların ortadan kaldırlmasına yönelik tedavi de uygulanmalıdır. İlaç tedavisi mide asidini önlemeye yönelik olarak hekim tarafından tercih edilebilir. Tedavi öncesi endoskopiye de gereksinim duyulabilir.

  Boğazda Gıcık Kronik Faranjit Belirtisi Olabilir!
  Yaşam kalitesini sekteye uğratan boğazda gıcık ve takıma hissi yaratan hastalıklardan bir diğeri de kronik faranjittir. Kronik faranjit aslında sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Çünkü rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için öncelikle neyden kaynaklandığının tespit dilmesi ve bu kaynağın ortadan kaldırılması gerekir. Bu da hastalar için uzun ve zorlu bir tetkik süreci anlamına gelir. Ancak mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu da unutulmamalıdır.

  Kronik Faranjit Belirtileri

  Kronik Faranjit Nedenleri

  Kronik Faranjit Tedavisi
  Kronik faranjite mikrop ve bakteriler neden olmaz. Bu nedenle enfeksiyon ya da infeksiyon tedavisi uygulanmaz. Öncelikle kronik faranjitte hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik çeşitli ilaçların kullanımı hekim tarafından önerilebilir. Bununla beraber bu rahatsızlığa neden olan etmen araştırılır ve bu etmenin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulanır.

  Boğazda Gıcık ve Takılma Hissine Neden Olan Diğer Etmenler

  Boğazda Gıcık ve Takılma Hissini Nasıl Yok Edebilirsiniz?
  Elbette bu sorunu yaşayanlar öncelikle sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi görmelidir. Bununla birlikte evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de yaşadığınız sıkıntıyı büyük oranda azaltabilir ya da ortadan kaldırabilir.

  Damla ve Sprey Kullanımı
  Boğaz için üretilen damlalar ve spreyler boğazdaki kuruluğu ortadan kaldırarak daha nemli olmasını sağlar. Bu da özellikle gıcık hissini ciddi oranda azaltır. Boğaz pastilleri de boğazı nemlendirme noktasında etkin olabiliyor.

  Tuzlu Su ile Gargara
  Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek boğazınızla gargara yapın. Günde 3 defa tekrarlamanız rahatlamanızı sağlayacaktır.

  Zencefil ve Bal
  Bir çay kaşığı bala bir çay kaşığı zencefil karıştırarak tüketmeniz ya da çayınıza eklemeniz bir hayli rahatlamanızı sağlar. Özellikle boğazı yumuşatma etkisi olan bu karışım yutkunma zorluğu sorununu da ortadan kaldırır.

  Zerdeçal ve Süt
  Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek içmeniz hem gıcık hissini hem de takılma hissini azaltabilir.

  Yazı kaynağı : esencanhastanesi.com.tr

  Boğazda yumru varmış hissi (Globus)

  Boğazda yumru varmış hissi (Globus)

  Boğazda yumru veya yabancı bir madde varmış, yutkunmakla gidecekmiş gibi olup gitmiyor hissine globus adı verilir.

  Bu his çoğunlukla bir şey yemekle veya içmekle hafifler, ancak bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Muayenede çoğunlukla yabancı bir madde veya yumru görülmez. Belli bir nedene bağlı değilse tedavisi zordur ve takrarlamaya eğilimlidir.

  Hipokrat 2500 yıl önce globus şikayeti olan hastalardan bahsetmektedir. Geçmişte bu belirtinin tamamen psikolojik olduğu zannedilmiştir. Günümüzde öncelikle olası organik nedenleri araştırılmaktadır; ancak stres ve kaygı ile bu yakınmanın tetiklendiği de bilinmektedir.

  Globus hissi sık rastlanan bir yakınmadır. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür; ancak kadınlar daha sık hekime başvururlar. Orta yaşlılarda gençlere göre daha fazla görülür.

  Globus nedenleri:

  Tedavi

  Globus hissi doğrudan tedavi edilemez, tedavi altta yatan nedene yönelik olmalıdır. Örneğin altta yatan neden reflü gibi fiziksel bir sorun ise reflü tedavisi ile globus hissi de azalır veya kaybolur.

  Globusun böyle bir fiziksel nedeni bulunamaz ise stres ve kaygının azaltılması, yakınmanın hafifletilmesi için yararlı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.irfanyorulmaz.com

  Boğazda bir şey varmış hissi neden olur ve nasıl geçer?

  Boğazda bir şey varmış hissi neden olur ve nasıl geçer?

  Boğazda yaşanabilecek birçok belirti kişilere acı çektirebiliyor. Boğazda bir şey varmış hissi herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Soğuk algınlığı, bazı tümörler ve tiroid hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan bir belirtidir.

  Boğazda Bir Şey Varmış Hissi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

  Hastalıklar vücutta etkisini göstermeye başladığında farklı belirtiler görülebilir. Boğaz bölgesi de kişilerin hastalıklardan etkilendiği bölgeler arasındadır. Boğazda yaşanan sorunlar bireylerin oldukça endişe etmesine neden oluyor. Boğazında bir şey varmış hissini yaşayan kişiler, boğazında bir şey kaldığını düşünebiliyor. Psikolojik olarak etkileyen bu durum kişilerin daha çok panik yapmasına neden oluyor. Boğazda bir şey varmış hissi bazen psikolojik nedenlerden de oluşabiliyor.

  Her ne kadar boğazda bir şey olmasa da, bireyler psikolojik olarak öyle hissedebiliyor. Bunun yanı sıra ciddi hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Sinüzite bağlı olarak oluşan geniz akıntısı da, boğazda bir şey varmış hissi yaşatabiliyor. Yaşanan durumları netleştirmek için uzman KBB doktorlarına muayene olmak gerekiyor. Bireyler doktorlara muayene olarak hastalıkları hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan belirtiler doktorların kontrolünde tedavi ediliyor.

  Boğazda bir şey varmış hissini ortadan kaldırmak için doktorlar tarafından hastalara bazı bilgilendirmeler yapılıyor. Eğer büyük bir sorun görünmüyorsa, psikolojik olduğu düşünülüyor. Tümör veya yemek borusunda bir sorun yaşandığı tespit edilirse, daha ciddi tedavi yöntemleri doktorlar tarafından uygulanıyor.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap