Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  boğaz gıcıklığına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  boğaz gıcıklığına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Boğaz gıcıklanması nasıl geçer, neden olur? Boğazdaki gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Boğaz gıcıklanması nasıl geçer, neden olur? Boğazdaki gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? - Sağlık Haberleri

  Halk arasında hastalık olarak bilinse de aslında üst solunum yollarının savunma mekanizması olan öksürük balgamlı ve balgamsız, kronik ya da akut olmak üzere kendi içinde dallara ayrılıyor. Pek çok sebebi olan öksürük için önemli olan şey süresi ve şeklidir. Uzun süren öksürük durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Peki; boğazdaki gıcık nasıl geçer? Boğazda gıcık ve öksürüğe ne iyi gelir? Gıcıklanma hissinin tedavisi nasıl yapılır?

  BOĞAZDA GICIK HİSSİ NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER?

  Boğazda biriken sıvı yani mukus belli bir süre sonra gıcığa, oradan da kuru öksürüğe sebep olur. Zaman içerisinde ilerleyen bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Uzun sürmesi halinde boğazda ciddi bir tahribata yol açacağından mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Ancak bu durumda evde bitkisel ve doğal yöntemlerle çareler arayanlar da vardır. Örneğin; boğazdaki gıcık hissinin geçmesi için öncelikli yapılması gereken şey; boğazın nemli tutulmasıdır. Bol su içmek başta olmak üzere bol sıvı içilmesi gerekir. Bunların dışında; boğaz spreyleri ve pastiller de gıcıklanma hissini hafifletir. Aynı zamanda bitkisel çaylar ve kürler ile de tedavi edilebilir. Örneğin; gargara yöntemi, adaçayı, bal ve tarçın karışımı, zencefil ve bal yöntemi ile tedavi edilebilir.

  Boğaz Ağrısı Ve Yutkunma Zorluğuna Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözüm Ne? Doğal Yollarla Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  BOĞAZDA OLUŞAN GICIK VE ÖKSÜRÜK İÇİN EVDE DOĞAL VE BİTKİSEL YÖNTEMLER

  Gargara yöntemi

  Bir çay kaşığı tuz bir bardak suya koyulur, karıştırılır. Boğazda gargara yapmak gıcık hissini düzeltecektir.

  Zencefil ve bal yöntemi

  Zencefil ile birlikte bir çay kaşığı bal karışımı boğazdaki gıcık hissine iyi gelecektir.

  Süt ve zerdeçal yöntemi

  Bir çay kaşığı zerdeçal süte atılır ve karıştırılır. Bu yöntem de boğazdaki kuru öksürük ve gıcığın geçmesine yardımcı olacaktır.

  Adaçayı ile tedavi

  Adaçayı kaynatılır ve tüketilir. Adaçayı tüketilmesi hem boğaza iyi gelecek hem de ağız sağlığını koruyacaktır. Aynı zamanda adaçayı ile gargara yapmak da boğazdaki gıcık hissini geçirir.

  Bal ve tarçın yöntemi

  Bir kaşık bal ile biraz tarçın karıştırılıp günde 3 kez tüketilir. Bu şekilde boğaz nemli tutulur ve yumuşamış olacaktır.

  GICIK HİSSİ ÖKSÜRÜK YAPAR

  Gıcık hissi bir süre sonra kişilerde kuru öksürüğe neden olur. Nefes problemi, göğüs şikayetleri, sıkışma hissi, hırıltılı solunum gibi etkenler olabildiği gibi tek başına da bu durum ortaya çıkmaktadır. Genellikle kuru diğer bir deyişle balgamsız olmaktadır. Geceleri artar ve kronik hale gelebilir.

  ÖKSÜRÜK NEDİR?

  Boğazdaki mukusun kuruması ve nemini kaybetmesi öksürüğe neden olur. Bu durumun temizlenmesi için vücut kendince bir savunma mekanizması üretir ve öksürük oluşur. Üç haftadan kısa sürerse akut, uzun sürerse kronik hale gelir.

  ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR?

  Genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır ve kendiliğinden geçebilir. Ancak üç haftadan uzun sürüyorsa doktora kontrol olunması gerekir.

  AKUT ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  KRONİK ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  KURU ÖKSÜRÜK NEDİR?

  Balgam olmayan öksürüğe kuru öksürük denir. Reflüden alerjiye varana kadar birçok hastalık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazen ise kendiliğinden gelişir ve bir sebebi olmaz. Ancak kuru öksürük boğazda tahriş yapar ve uzun sürüyorsa doktora gidilmesi gerekir. Yaygın nedenlerinden biri de astımdır. Solunum yolları böyle durumlarda şişer ve daralır. Kişiler bu durumdan oldukça rahatsızdır. Kuru öksürüğe yol açan diğer nedenler arasında;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Boğazdaki kaşıntı ve gıcığı bitkisel yöntemlerle geçirmenin yolları

  Boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Boğazdaki kaşıntı ve gıcığı bitkisel yöntemlerle geçirmenin yolları

  Boğaz gıcıklanması yaşayan kişinin rahatsız edici etkilerden kurtulması için bilgiler derledik. Boğazdaki gıcıklanmaya iyi gelen ve boğazı rahatlatarak günlük faaliyetlerin kolay yapılmasını sağlayan çözümler haberimizde yer alıyor.

  Boğazdaki gıcık, en az adı kadar gıcık olabilir. Ancak durdurmanın son derece kolay bir yolu var.

  Boğazınızdaki gıcıktan kurtulmak için kulağınızın arkasını kaşıyın. Çok sert kaşımamaya dikkat edin.

  Kaşımak kulaktaki sinirleri harekete geçirerek boğazda bir refleks yaratır. Bu da boğazda kas spazmına neden olarak gıcık hissini rahatlatır.

  Başka bir yöntem, burun tıkanıklığını gidermek için sümkürmek. Zira, boğazınızdaki gıcığın muhtemel sebeplerinden bir tanesi burun tıkanıklığı.

  Bir bardak ılık su içmek de basit yöntemlerden bir tanesi.

  Boğaz gıcıklanması nasıl geçer?

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir? Boğazdaki Gıcık Krizi Nasıl Geçer?

  Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir? Boğazdaki Gıcık Krizi Nasıl Geçer?

   Gıcık öksürüğü olarak bilinen bu durum genellikle psikolojik bir eylem olarak bilinmektedir. Bu durumun en çok görüldüğü bireyler daha çok orta yaşlı iş stresi yaşayan bireylerdir.

   Gıcık Öksürük Nedir?

   Son zamanlarda artan hava kirliliği nedeni ile en çok şikâyet edilen konulardan birsi de gıcık öksürük olmaktadır. Gıcık öksürüğü ile sık sık karşılaşan bireylerin en çok sorduğu sorulardan birisi gıcık öksürüğe ne iyi gelir olmaktadır. Fakat bu durumdan önce bilinmesi gereken gıcık öksürüğünün temelleridir. Gıcık öksürüğüne neden olan en belirgin durumlardan birisi boğazda mukoza birikmesi olmaktadır.

   Özellikle hava kirliliği ile boğaz temizleme ihtiyacı gittikçe artmıştır. Boğaz temizleme ihtiyacının çok fazla artması ile birlikte birçok sağlık problemine de ortam hazırlanır. Özellikle boğazların sık sık temizlenmesi bireylerin sağlıklı ses fonksiyonuna kavuşmalarını engeller. Bireyler eğer boğazlarını uzun süre kuru tutarlarsa da bu durumun tekrar ortaya çıkması beklenir.

   Bu nedenle her yarım veya bir saatte birkaç yudum şeklinde olsa bile boğaz nemlendirilmelidir. Boğaz temizleme olaylarının birçoğu psikolojik temelli olmaktadır. Bu nedenle bireyler ilk olarak gerçekten boğazlarında bir madde olmadığını düşünmelilerdir. Çünkü küçücük boğazda medde hissiyatı dahi bireylerin dakikalarca öksürme eylemine neden olur.

   Gıcık öksürük olarak tabir edilen bu durumdan dolayı kan gelme durumları bile bazı rahatsızlık yaşayan bireylerde görülmüştür. Unutulmamalıdır ki boğaz hijyenine ve nemliliğine dikkat etmeyen bireylerde derin tahribatlara yol açabilir.

   Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

   Boğazda oluşan gıcık hissine iyi gelen pek çok doğal gıda bulunmaktadır. Fakat bu gıdalar anında bir çözüm oluşturmaz daha çok zaman içerisinde işlev gösterir. Bunlardan birisi olan gargara yöntemi oldukça önemlidir. Çünkü gargara suyu için bir miktar tuz veya karbonat kullanılır. Bu karbonat veya tuzun gargara edilmesinden dolayı boğaza kaçmalarda tehlikeli durumlar oluşabilir.

   Pek çok birey gargara esnasında büyük çaplı suları boğaza kaçırdığı için kusmalara uğramıştır. Diğer en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de zencefilli bal olmaktadır. Zencefil vücutta meydana gelen birçok rahatsızlığın çözümünde kullanılan mucizevi bir maddedir. Diğer en çok kullanılan ve ses açısında da oldukça yararlı olan bal karışımıdır. Bu iki karışımdan sonra boğazda hafif bir yanma meydana gelebilir. Fakat bu yanma ani ve geçicidir.

   Diğer en çok kullanılan yöntemlerden birisi süt ve zerdeçal karışımlarıdır. Bireyler bu iki karışım sayesinde boğazlarında yumuşama hissiyatını fark edeceklerdir. Diğer ve en çok tercih edilen yöntem ise sprey ve pastil gibi ilaçlardır.

   Bu maddelerin boğazı yumuşattığı bilinmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki boğaz hassasiyeti için bu iki maddeyi, kullanırken dikkat edilmelidir. Ses açısından çok sağlıklı olmadığı dil ve konuşma terapistleri tarafından belirtilmiştir. Kullanıcıların uzmanların ve doktorların tavsiyesine dikkat ederek kullanmalarında faydalar vardır.

   Boğazdaki Gıcık Krizi Nasıl Geçer?

   Bu krizlerin temel nedeni daha çok psikolojik veya boğaz kirlenmesi olduğu düşünülmektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli durum boğaz temizleme sıklığının azaltılmasıdır. Özellikle pek çok konuşmacının konuşma yapmadan önce boğazında gıcık hissi olabilir. Bu hissin üzerinden gelinmesi, için yapılması gereken en önemli yöntem bir bardak ılık su içmektir. Ve konuşma esansında hafif hafif yudumlar alarak boğaz yumuşatma işlemi korunmalıdır.

   Eğer daha hızlı ve etkili bir çözüm isteniliyor ise yapılması gereken sprey ve pastillerdir. Konuşma esnasında sesin çatallaşmasını durdurmak için bu yöntem kullanılabilir. Eğer öksürük krizleri kronik bir hal almış olabilir. Bu durumda dil ve konuşma terapistinden yardım alınmasında fayda vardır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap